Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Úbytek napětí
PříspěvekNapsal: ned 26.09.2021 19:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.9.2013
Příspěvky: 218
Potřebuju nějak změřit nebo spočítat o kolik klesne napětí na odporu.Napětí je autobaterka tedy 12V. Odpory budou různé, hodnotu nevím. Zdá se to snadné, ale můj starý měřák neměří napětí pokud je obvod zapojen- měří napětí vždy jenom když je to rozpojené. Mám ho vyhodit? Změří mi nový multimetr napětí na odporu normálně, nebo tam bude zase svorkové napětí? Na netu jsem našel kalkulačku, která dopočítává zbylé 2 hodnoty: tedy zadá se spotřeba ve wattech a naměřený proud, a ono to dopočítá odpor a napětí. :wink: V tom případě bych potřeboval poradit jestli se dá někde koupit ten měřič spotřeby (jednou ho tady někdo ukazoval). Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Úbytek napětí
PříspěvekNapsal: ned 26.09.2021 21:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
Bude to zniet prekvapivo, ale ano, voltmeter nameria ubytok napetia na odpore :mrgreen: ... ak je ten voltmeter naozaj na tom odpore, ak nim tecie prud a ak je dost velky aby ho ukazal prislusny rozsah ...

inak

U = R * I


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úbytek napětí
PříspěvekNapsal: ned 26.09.2021 23:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@tuareg : "Potřebuju nějak změřit nebo spočítat o kolik klesne napětí na odporu.
můj starý měřák neměří napětí pokud je obvod zapojen-
měří napětí vždy jenom když je to rozpojené. Mám ho vyhodit"
"Napětí je autobaterka tedy 12V. Odpory budou různé, hodnotu nevím. Zdá se to snadné,"
Zkus uvést typ tvého starého měřáku (?Avomet?).

_ Ten popis mi přijde nějak mírně zmatený. K baterce 12V je připojená žárovka.
Voltmetr je měřák s dvěma přívody zakončenými hroty. Jeden přívod je plus druhý mínus.
Voltmetrem přepnutým na rozsah 12V (lépe nejbližší vyšší rozsah 30V) naměříš 12V na baterce a žárovce.

Úbytek vzniká na přívodních vodičích mezi baterkou a žárovkou. Odpor vodičů je malý mili ohmy.
Měřicí hroty voltmetru jsou přiloženy na začátek a konec (jednoho nebo druhého) přívodního vodiče
!!! Začínáme měřit na nejvyšším rozsahu, až pak přepínáme na rozsahy nižší
Takže pro 12W (watovou) žárovku jimi teče proud 1A (ampér) Pokud je odpor přívodních vodičů
10mΩ (deset mili ohmů) na vodičích vznikne napětí (dle Ohmova zákona viz igorb) U*I, 1A*10mΩ = 10mV
ručičkový analogový voltmetr přepnutý na 12V ti napětí 10mV ukáže prakticky jako nulové
Digitální multimetr (levný) ti na rozsahu 20V ukáže 00.0 na 2V (2000mV) 0.00
a až na nejnižší rozsah 200mV zobrazí .010

Použití MM DT830B


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úbytek napětí
PříspěvekNapsal: pon 27.09.2021 9:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Ubytok napetia na ziarovke bez napetia nezmerias, odpor vlakna sa silne meni podla nazhavenia vlakna. Meriat jedine pod napetim...

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úbytek napětí
PříspěvekNapsal: pon 27.09.2021 10:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
tuareg píše:
Potřebuju nějak změřit nebo spočítat o kolik klesne napětí na odporu.Napětí je autobaterka tedy 12V. Odpory budou různé, hodnotu nevím. Zdá se to snadné, ale můj starý měřák neměří napětí pokud je obvod zapojen- měří napětí vždy jenom když je to rozpojené. Mám ho vyhodit? Změří mi nový multimetr napětí na odporu normálně, nebo tam bude zase svorkové napětí? Na netu jsem našel kalkulačku, která dopočítává zbylé 2 hodnoty: tedy zadá se spotřeba ve wattech a naměřený proud, a ono to dopočítá odpor a napětí. :wink: V tom případě bych potřeboval poradit jestli se dá někde koupit ten měřič spotřeby (jednou ho tady někdo ukazoval). Děkuji.
Pokud bude okruh tvořen baterií a odporem, a nepůjde o vysoké proudy, vždy na odporu naměříš to napětí, co na svorkách baterky, pokud nebudou mít propojovací vodiče vysoký odpor. Pokud bude tvořen okruh baterií, spotřebičem a odporem, na odporu bude úbytek napětí daný poměrem odporu, a odporu spotřebiče. deltaUr=Ubat*R/(R+Rsp)

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úbytek napětí
PříspěvekNapsal: pon 27.09.2021 10:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Měřit napětí na třeba odporu nebo žárovce by mělo normálně jít. Jedině že by jste měl nějaký moderní chytrý měřák a velmi malý odpor a měřák to vyhodnotil jako tvrdý zkrat.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kocour, Seznam.cz [Bot] a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz