Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: ned 17.10.2021 18:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
Ahojte,

se zdražováním elektřiny mě napadla myšlenka pořízení fotovoltaických panelů na střechu.
Eon to přímo nabízí a holedbá se kompletním servisem. Nemáto to od nich někdo? Zajímá mě zdali to co slibují dodrží a jestli se to vůbec vyplatí. Taky jak moc se musí upravit stávající elektroinstalace v domě. Uvažuju o jejich tzv. virtuální baterii. Samozřejmě si od nich pozvu technika, projdeme to a nechám si udělat nabídku. Ale zajímají mě i osobní zkušenosti uživatelů.
Díky za rady.
Pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: ned 17.10.2021 19:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4941
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Nemám to, pouze jsem se o to zajímal. A toto určitě pro virtuální baterii není zrovna příznivé.
"Využívání služby je zpoplatněné, cena se odvíjí od kapacity baterie (od 1 MWh/rok za 49 Kč/měsíc až 4+ MWh/rok za 499 Kč/měsíc)." viz https://www.usetreno.cz/virtualni-baterie/ a dál namátkou z google třeba https://www.solarniexperti.cz/virtualni ... yhodnosti/
Přitom to ve skutečnosti funguje tak, že svou elektřinou ty zásobuješ sousedy a eon si za to nechává zaplatit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: ned 17.10.2021 19:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.11.2008
Příspěvky: 346
Bydliště: Kralupy
Už mám za sebou tři pokusy.....
Eon na základě formuláře se ozval, že předávají partnerovi, partner se ozval, pak ještě dvakrát a pak naposled zrušil termín návštěvy, že se ještě ozve..- neozval.

ČEZ- v podstatě to samé

Třetí pokus - volal jsem přímo firmě...., zadání znělo 8 panelů / černý / 1,7x1m + ostatní. Požaduji jistý vkus , tj. pěknou střechu... Reakce mne šokovala..., jo pane, to ale nedostanete plnou dotaci, reaguji, že to není pro mne podstatné, odpověď? " pro nás ale ano !!!" Vyplatí se jim 5-6 a více kw instalace s baterií 400tKč z toho 200tKč dotace.

Pak jsem začal počítat a došlo mi to druhé: v podstatě zaplatíš ze svého veškerý materiál 50tKč panely,50měnič,100 baterie, dotace zaplatí práci a dopravu a zisk firmy - tj 200tKč. Sousedovi montovali 4 lidi 2 dny + nějaký papírování.

....... opět dobře odladěný stroj na dotace....

Jedna firma má na webu..... dnes objednáte, 9/2022 namontujeme.

_________________
Jantar 3,5m,Biglift 2,8m 80ccm,ASW28 4m,Staudacher O.S.-20ccm, Solius MPX


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: pon 18.10.2021 6:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2006
Příspěvky: 806
Bydliště: Českolipsko, ČR
Zrovna včera jsem na toto téma narazil na jiném fóru a nevyznívá to příliš smysluplně, tak si to zkus pročíst: https://www.motorkari.cz/tema/?t=223636


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: pon 18.10.2021 7:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Sháněl jsem FVE - přidal jsem se jakémusi "davu", kdy (tuším) dTest tak nějak zastřešoval výběrové řízení. Vyšlo to na nějakého subdodavatele ČEZu.
Plusy
- cca necelé 4kW výkonu, baterky, napojeno na síť
- samotná práce byla hotová za necelý pracovní den. +-6h? tzn nainstalovat panely, přepojit původní přívod, natáhnout nový. Od té chvíle FVE funguje a nebýt ne úplně tichých větráků na měničích z baterky, tak o ní nevím.

Mínusy.
- slibované ošéfování papírování se jim fakt nepovedlo, lítání kolem nebylo úplně triviální.
- než mi vyměnili elektroměr, který umí vrátit energii do sítě, bylo to snad půl roku.

Vyplatí... no. V době pořízení to byl spíš "chci to zkusit", po odečtení dotací mě to přišlo asi na 250t Kč, tzn i když elektřinou vytápím, tak se FVE moc nevyplácela (protože D56d), ale jak se tak koukám do budoucna, nebude to s tou návratností tak strašné. Nic méně primární účel zahnání fobie mé milované ženy "co když tak fáze zase vypadne a my tu budeme mít zimu" byl splněn. :) A jesti koupit auto, do kterého se furt cpou peníze, nebo FVE, která peníze (byť nemnoho) generuje...

Ještě zkusím vymyslet, co s přebytky v létě - třeba pustím sousedovi nějakou energii na vytápění bazénu.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: pon 18.10.2021 9:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
prikrylm píše:
Ještě zkusím vymyslet, co s přebytky v létě - třeba pustím sousedovi nějakou energii na vytápění bazénu.

Kup si elektroauto a máš po starosti co s přebytky. Já když vidím prázdnou střechu tak si představuji jak ten benzin teče okapy do kanálu. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: pon 18.10.2021 11:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
OK2BUH píše:
Kup si elektroauto a máš po starosti co s přebytky. Já když vidím prázdnou střechu tak si představuji jak ten benzin teče okapy do kanálu. :)


Jenže nejevnější elektroauto příjde na 450 000 a musí se do něj dál sypat. Navíc auto nechci (vlastnit). :)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: pon 18.10.2021 18:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 490
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
OK2BUH píše:
Kup si elektroauto a máš po starosti co s přebytky. Já když vidím prázdnou střechu tak si představuji jak ten benzin teče okapy do kanálu. :)


to je fakt rada....abych zužitkoval zanedbatelné množství elektřiny, tak si koupím předraženej nesmysl ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 6:11 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Taky zvažuji, ale jak se dostat na rozumnou cenu a návratnost si myslím je, koupit vlastní panely, namontovat si je sám a napojit je mimo síť na ohřev TÚV, čerpadla bazenu a podobně. Jinak na tom vydělají pouze molochy.

Elektroauto je krásná předražená hračka. Hledat u něj jakoukoli výhodnost v podobě ušetřené energie , na to stačí malá násobilka 5 třídy základní školy, aby člověk pochopil, že to o úsporách není :wink: - zatím.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 9:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Bildy píše:

to je fakt rada....abych zužitkoval zanedbatelné množství elektřiny, tak si koupím předraženej nesmysl ?

Zanedbatelné? Každý rok najedu na přebytky 10 tisíc km. Nejsem tak bohatý abych si mohl dovolit jezdit na stále dražší benzin. Ale nechci tady propagovat elektromobily, na to musí každý přijít sám. Norové už na to přišli, letos se tam prodalo 90% elektromobilů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 9:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
jio píše:
Přitom to ve skutečnosti funguje tak, že svou elektřinou ty zásobuješ sousedy a eon si za to nechává zaplatit.


Ne.
Eon si nechává zaplatit za to, že musí držet výkonovou zálohu pro případ, že Ty přestaneš zásobovat sousedy. Tedy mu běží náklady a nemá příjem.

Pokud nechceš platit zlému eonovi, odstřihni se od sítě, udělejte si ostrovní síť a budete v klidu... možná...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 10:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
SHU píše:

Ne.
Eon si nechává zaplatit za to, že musí držet výkonovou zálohu pro případ, že Ty přestaneš zásobovat sousedy. Tedy mu běží náklady a nemá příjem.

Pokud nechceš platit zlému eonovi, odstřihni se od sítě, udělejte si ostrovní síť a budete v klidu... možná...

Dneska to jde i tak, že se sousedy založíte sdružení, budete mít společné jenom jedno odběrné místo a budete si to mezi sebou rozúčtovávat. Dokonce na to dostanete i dotaci. Problém je v tom, že sousedi jsou většinou blbí a nedůvěřiví.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 10:18 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
OK2BUH píše:
Ale nechci tady propagovat elektromobily, na to musí každý přijít sám. Norové už na to přišli, letos se tam prodalo 90% elektromobilů.


Co máš za elektromobil, kolik tě stál, dostals na něj dotaci? Jaké stáří, co tě bude stát nová baterka a kdy ji budeš měnit?

Až bude mít větší část lidí elektromobily bude už velký výpadek spotřební daně na benzínu, takže skončej dotace a ty prachy se budou muset vybrat.
Zatím "těžíš" z toho, že ti ostatní, co jezděj na benzín, ti přispívaj.
A stejně do najetí 250 000 je elektroauto ztrátový, pak se to začne lámat. Pokud teda přežije a nebude na odpis.

Pamatuj, když ptáčka lapají .....

Jediný, co se nedá upřít je čistší vzduch za autem. Vše ostatní je diskutabilní a každý poukazuje na výhody a zamlčuje nevýhody.

Mimochodem, zatím roste cena elektřiny znatelně rychleji, než benzínu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 10:21 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
OK2BUH píše:
Dokonce na to dostanete i dotaci. .


A to vidím jako největší svinstvo - veškeré dotace. On totiž někdo dostane, ale ostatní na ni musí přispět, aniž by z toho cokoli měli.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 10:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 490
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
OK2BUH píše:
Zanedbatelné? Každý rok najedu na přebytky 10 tisíc km. Nejsem tak bohatý abych si mohl dovolit jezdit na stále dražší benzin. Ale nechci tady propagovat elektromobily, na to musí každý přijít sám. Norové už na to přišli, letos se tam prodalo 90% elektromobilů.


"poděkuj" tvým účám matematiky na základní škole. Fakt Tě nic nenaučily. Uniká ti, jaký jsou vstupní náklady, jaký ještě budou (nová baterie, na kterou najedeš ?...7-8x15000km?. Jenom v baterie na km stojí tedy okolo 4 kč/km a kde je to auto, nabíječka ? Kolik toho můžeš najet, když nabíjíš z jalový fotovoltaiky ?...ani těch 15tis. nedáš. Já myslím, že to zvládneš....dej to všechno do vobyčejný kalkulačky a ona ti to poví, jak je to finančně "super". Ale počítej to jako nepodnikající osoba - nikoli podnikatel s dotacema a plátce DPH. V tuhle chvíli se nevyplatí žádná fotovoltaika na střeše. Co dají na dotacích, to schroupne firma, která to instaluje a současně od nich předraženej matroš si stejně platíš.
Tohle jsme tu ale již řešili v jiným vláknu....a furt nedáš pokoj a chceš do toho marastu vtáhnout i další. Chápu, že můžeš být fanda, asi jsi, ale stojí ti to dost peněz. Howgh


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz