Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 14:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Možná vás bude zajímat toto: https://app.electricitymap.org/zone/CZ? ... olar=false
V reálném čase můžete sledovat co kdo vyrábí a kam to teče. Sleduji to už dlouho a zjistil jsem několik zajímavých věcí. Cena silové elektřiny je v EU jednotná, jsme propojeni. Zajímavé je to, že když cena začala růst tak na 100 Eurech se Polsko zarazilo a víc jim to neroste. Jako by se odpojili ale přitom dodávají i kupují. Přitom mají všechno z uhlí. Neplatí emisní povolenky? Naproti tomu Francie má 60 GW jádra, žádné uhlí a plyn stažený na minimu. Zkusili se na chvíli odpojit a cena u nich vyletěla ještě víc. Když v Německu foukne na větráky tak to samozřejmě stlačí cenu k nule všude. Nějak tomu nerozumím.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 14:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4941
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Jestli to nebude tím, že každá země má jiné zdroje a především ty využívá. Polsko má obrovské zásoby uhlí, frantíci je nemají atd.
Není to všude stejné, jak si asi myslí zelení rarášci, kteří neví co to je biomasa a nebo na otázku co budou dělat když dojde elektřina tak prohlásí, že jim to nevadí, protože se na TV mohou dívat i při svíčkách. Že?

Edit: aktuální stav v Německu, které má na současném stavu velmi výrazný podíl


Přílohy:
Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG
[ 31.88 KiB | Zobrazeno 837 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 15:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Asi by nám pomohlo se teď od EU odpojit, my máme elektřiny dost. Ale ČEZu se to určitě líbí když teď vydělává 3x tolik. Asi ani nemůže protože to co teď vyrábí už dávno před tím prodal a závazky musí dodržet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 16:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
jio píše:
K tomu poznámka z praxe, jak to ve skutečnosti s těmi dotacemi je. Známý kupoval kotel na peletky. A ten stál před spuštěním dotací cca 40 tisíc. Po spuštění dotací byl najednou za 60 tisíc. Tož asi tak.

To bylo vždycky, že na dotacích se přiživili i dodavatelé. Dotace zvedne odbyt, cena jde nahoru. Ale nevím čemu se divíte, dotace fungují od dob co začalo lidstvo stavět města. Třeba kanalizaci musel dotovat panovník nebo radnice. Jinak by lidi dodnes vylévali sr.čky z oken. Nikdo by je nedonutil aby to postavili za vlastní peníze. No a dnes jsou takové sr.čky CO2.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 16:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Trochu nerozumím tý produkci CO2.

Rakousko je čistší i Slovensko než my. Ale my jim dodáváme energii a to co tam musíme natlačit je vlastně z uhelných elektráren.
Kdyby jsme jim neprodávali, jsou bez elektřiny a my jsme výrazně čistčí v produkci CO2, protože prostě by nemusely jet uhelný elektrárny.
Mám pocit , že to zatěžuje uhlíkem jiné země kam dodáváme naším průměrem tvorby uhlíku. A to je vlastně celé nesmysl.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 16:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9092
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Chápu určité věci a je mi jasné, že redukce CO2 být musí, ale připadá mi to, jako když budu sedět v hospodě, kde všichni kouří a nejednou se pár lidí od jednoho stolu zvedne a že už kouřit nebudou, aby zachránili ostatní. Ti ostatní to vyslechnou, důležitě pokývají hlavou a sáhnou po krabičce, aby si spokojeně zapálili další čvaňháro.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 17:26 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
DAF píše:
P.S. Fotovoltaika by se mi líbila, až na ty ceny. Stejně tak tepelné čerpadlo, až na tu cenu (není to je díra do země, ale prakticky totální změna systému.


Já to řeším klimoškou.
Mám dráty v podlaze a žena bourat podlahu nechce. Já zas nechci na stěnu články. Mám 5,5kW klimošku a ty odhaduji vytopí barák i když bude průměrná teplota kolem 0°C. A těch pár dní co opravdu nastoupí mrazy, tak si pomůžu podlahama. Mám letos nově, takže uvidím. Příští rok koupím ještě jednu a vyřešeno. Stojí to pár korun proti klasickýmu čerpadlu. Návratnost je i ní 1 rok.
Mám už jednu 15 let v garáži a fachá furt. Garáž nevytopím akorát 3 týdny v roce a to ještě jak kterou zimu. Navíc s dnešními se to nedá zase už výkonově porovnávat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 17:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
dudaj píše:
Trochu nerozumím tý produkci CO2.

Rakousko je čistší i Slovensko než my. Ale my jim dodáváme energii a to co tam musíme natlačit je vlastně z uhelných elektráren.
Kdyby jsme jim neprodávali, jsou bez elektřiny a my jsme výrazně čistčí v produkci CO2, protože prostě by nemusely jet uhelný elektrárny.
Mám pocit , že to zatěžuje uhlíkem jiné země kam dodáváme naším průměrem tvorby uhlíku. A to je vlastně celé nesmysl.

V těch barvách je zohledněn i export/import. Takže Poláci špiní nás a my špiníme Rakousko. Ale v létě když jedou soláry tak je Rakousko i Německo skoro zelené a my jsme hnědí pořád. Ale je pravda, že emisní povolenky fungují ta mapa celkově vybledla, všichni se snaží to uhlí škrtit. Bohužel teď škrtí i plyn.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 18:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.1.2010
Příspěvky: 1100
Bydliště: PN - SK
Otazka pre tych, co maju vlastnu instalaciu, ake panely ste davali? Ktore su zaujimave (cena/vykon)?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 18:52 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
OK2BUH píše:
V těch barvách je zohledněn i export/import.


evidentně jsi nepochopil, o čem jsem psal, takže znovu a polopaticky.

My máme 4 GW z atomový - ta je čistá

maličko přes 4 GW z uhelných - špinavá

cca 5GW jde ven na Slovensko, Rakousko a trochu do Německa. teď se to trochu změnilo

Z uhlí je cca 820 g ,
Když odpojíme ostatní, stačí nám z uhlí cca 2,6 GW proti 4,5 GW čisté. Takže obyčejná trojčlenka nám řekne, že nemůžeme pro vlastní potřebu mít
465 g emise. Musí to být kolem 300 a ne 460.
Jsou to krásně barevné ale nesmyslně počítané omalovánky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 19:20 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.9.2013
Příspěvky: 218
Dudaji, ty vytopíš barák 5,5 kilowattami ? Kolik ti žere ta klimatizace? My máme porouchané tepelné čerpadlo a to teď žere 17kW napřímo= na pomocnou spirálu.Kompresor už nefunguje. Topí to těmi 17kW asi zhruba 1/3 času provoz 2/3 vypnuto. Samozřejmě je to drahé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 19:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Pořád nerozumím jak to myslíš. Ta barva znamená uhlíkovou intenzitu tzn. kolik gramů CO2 potřebujeme na vyrobení 1kWh. Není to kolik spotřebujeme sami ani kolik vyhulíme celkově.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 19:32 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
OK2BUH píše:
Není to kolik spotřebujeme sami ani kolik vyhulíme celkově.


Ano přesně to mi vadí. Není to ukazatel jak my fungujeme ekologicky a pro naší potřebu, ale co my vyrobíme neekologicky pro potřeby "čistého Rakouska" a ještě si vlastně znečistíme vlastní území.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 19:49 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
tuareg píše:
Dudaji, ty vytopíš barák 5,5 kilowattami ? Kolik ti žere ta klimatizace? My máme porouchané tepelné čerpadlo a to teď žere 17kW napřímo= na pomocnou spirálu.Kompresor už nefunguje. Topí to těmi 17kW asi zhruba 1/3 času provoz 2/3 vypnuto. Samozřejmě je to drahé.


Je to invertor a teď běží v nějakém minimu, ale při maximálním výkonu cca 1,5 Kw. Ale záleží pochopitelně na vnější teplotě. Lze brát i víc.

Je to tahle https://www.bterm.cz/produkt/klimatizac ... kw-s-wifi/

Víceméně se s ní seznamuji, a když nastavím 22 °C, tak je v bytě neudělá ani za dvě hodiny (na noc zatím vypínám).
Když nastavím 30 °C vytopí během dvou hodin z 19 na 22°C. Vytápím 160 m2, ale místy hodně vysoký strop (až 5,5m).
Teplotu hlídá ovladačem na nejchladnějším místě na stolku. A při venkovní teplotě cca 2°nad nulou po noci.


Ta spotřeba , budu mít porovnání až po topné sezoně. Dělám si pravidelně odečty. Ono je zatím docela teplo venku.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotovoltaické panely na střeše
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 22:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
dudaj píše:

Ano přesně to mi vadí. Není to ukazatel jak my fungujeme ekologicky a pro naší potřebu, ale co my vyrobíme neekologicky pro potřeby "čistého Rakouska" a ještě si vlastně znečistíme vlastní území.

Jasně. Ale konkrétně u toho Rakouska nejde zjistit jestli ho krmíme naší elektřinou nebo německou. Můžou ho krmit Němci a nám platí jenom pronájem vedení. Není důležité kudy to fyzicky teče. Záleží kdo vyrábí a kdo kupuje. Třeba já když dodávám ze solárů do sítě tak mohu z kterékoliv zásuvky v Evropě nabíjet auto a mohu tvrdit, že jsem uhlíkově neutrální. A nemusí to být ani ve stejném čase, CO2 se kumuluje v atmosféře dlouhodobě. Třeba v průběhu roku 1,5 MWh dodám do sítě a 1,5 MWh odeberu tak jsem z hlediska planety neutrální.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz