Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70 ... 74  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: pát 01.08.2014 18:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
graup15 píše:
:-) Mně se líbí jak hodnotíš něco co nemáš:-) Porovnáváš Skyassistanta což je primárně vario a až pak výškoměr s něčím co naprosto nefunguje (M-vario od Jeti)...

Lietam so Sky assistentom druhý rok a prikláňam sa trošku (nie úplne) k pepinovmu príbehu. Lietam 75% na rovine aerovleky a zbytok svah (mimo motorákov). Vario je dobré vo výške nad 200m. tam už sa ťažšie rozpoznáva a vyhodnocuje kopanec od výškovky či vzduchu... V menších výškach kde tie bubliny sú malé to ale vidíš ako na podnose. no a ten polomer 600m je tiež diskutabilný. Ono sa to stane občas, ale v skutočnosti lietaš maximálne polovičné vzdialenosti. Ono stačí ak sa ti kamarát prejde po ploche 200-300m a potom zistíš, že nad neho si ani raz nezaletel :mrgreen: Ľudské oko je slepý orgán :wink:

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: pát 01.08.2014 20:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
LV píše:
Lietam so Sky assistentom druhý rok a prikláňam sa trošku (nie úplne) k pepinovmu príbehu.


kecali jsme o tom dnes s Daliborem po telefonu, když jsem valil na Ranou, tak jsem to tady už nijak nekomentoval, ale nijak moudrej z toho ---LEPŠÍ, HORŠÍ stejně nejsem, na jediném, na čem jsme se schodli, že žádné vario světa termiku nepřivolá a vysvětlili jsme si, že já na nějaké vylizování nulek--které mi teda mimochodem i to M vario ukáže stejně zvědavej nejsem, poblbnu když už jsem teda odstartoval na motoru, sednu a jdu na pivo a čekám, až to bude mít smysl létat, ale né se tam šmrdlat když ty podmínky nejsou.

Někdy mám pocit, že se svět opravdu zbláznil, před pár lety nebylo žádné modelářské vario, dnes je, tak fajn a je to opravdu pomocníček, ale řešit jaké je o tintík lepší a jaké o tintík horší?

nějak se chová a funguje, ve spojení s tou koulí na krku si myslím že je použitelné asi každé.

mě to někdy přijde, jak řešit přesnost anemometru, jako kdyby někdo lítal pouze v prostoru té zdvižené ruky :roll:

kalibrovanej má smysl leda tak pro odpískání soutěže, když to překročí předepsaný limit a i tak jde o změření hodnot pouze ted a v tuto chvíli.

hádat se ale nebudu, v klidu si vystačím s tím, že i když nemám sky asistenta, pořád pro mě má to termické létání smysl i díky jiným varium.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: sob 02.08.2014 7:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 7424
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
LV píše:

Lietam so Sky assistentom druhý rok a prikláňam sa trošku (nie úplne) k pepinovmu príbehu. Lietam 75% na rovine aerovleky a zbytok svah (mimo motorákov). Vario je dobré vo výške nad 200m. tam už sa ťažšie rozpoznáva a vyhodnocuje kopanec od výškovky či vzduchu... V menších výškach kde tie bubliny sú malé to ale vidíš ako na podnose. no a ten polomer 600m je tiež diskutabilný. Ono sa to stane občas, ale v skutočnosti lietaš maximálne polovičné vzdialenosti. Ono stačí ak sa ti kamarát prejde po ploche 200-300m a potom zistíš, že nad neho si ani raz nezaletel :mrgreen: Ľudské oko je slepý orgán :wink:


No je fakt,že těch 600m je hraničních ,vozím na křídle Mobius kameru a když porovnám záznam z ní a pak záznam z FPV Elipsoida, tak někdy na těch 600m vzdálenosti opravdu jsem. Ale,není to samozřejmně pořád.
Jinak ano s tím,že ve větší výšce je vario poplatnější souhlasím. Ono napsat to jako právník..naprosto vyčerpávajícím zpúsobem neumím. U země,kdy jsi blízko,tak bublina jde i bez varia v pohodě..to je pravda. Jen bych doplnil,že i tam se hodí...dá se podle něj udržovat správné místo točení,tak aby jsi z bubliny zbytečně nevylétával. Obzvlášť když to fouká a musíš putovat s utíkající bublinou po větru.
Když se to shrne, Vario je jednoznačne přínos...skoro vždy prodlužuje let modelu (teda za předpokladu,že pilot umí jeho vlastnosti využít).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: sob 02.08.2014 8:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
graup15 píše:
Když se to shrne, Vario je jednoznačne přínos...skoro vždy prodlužuje let modelu (teda za předpokladu,že pilot umí jeho vlastnosti využít).

Touto pravdou by sa dal príbeh o váriu(ách) uzavrieť. Amen :D

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: sob 02.08.2014 13:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2013
Příspěvky: 1383
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 38
tak dnes se zadařilo ... naprosto nečekaně ... fakt je to zcela a úplně nevyzpytatelné.

Známý chtěl pomoct zalétnout letadlo (nějaký klon takového toho epp hotlinera Mistral od MPX) - jindy nemohl, zítra má být hnusno, a tak jsme šli i když byl docela vítr a pro zálet nic moc. Foukalo 4m/s v nárazech k 7m/s. No zalétli jsme to a v rámci povětrnostních možností vyladili a já pak jen tak hodil do vzduchu ještě Vikinga, aby měl představu, jak ve srovnání s tím bude létat dospělé letadlo, až se k němu propáčkuje.

Nejdřív jsem jen tak blbnul na svahu ve větru nebo na motoru a nic moc nečekal - funělo čím dál víc a tak jsem nepředpokládal termiku skoro žádnou nebo nepoužitelnou. Přesto jsem přepnul na termiku jen abych mu ukázal jak se dokáže letadlo zklidnit a zpomalit .... a začaly se dít věci. Vario se rozeřvalo a já si nejprve říkal že to je tím, jak nastoupá po přepnutí na rychlosti .... jenže když jsem se tam vrátil, bylo to tam zase a poměrně široké. Tak jsem začal točit a jelo to nahoru skoro 5m/s stabilně od cca 160 kde jsem byl do 390, kde jsem vypadl nebo se to rozpadlo. Odvážil jsem se kontrolovat displej tak po 15s a to jsem byl obvykle o 60-70 m výš! Slétl jsem dolů, že si to dám ještě jednou, ale znovu jsem to už nenašel i když jsem propátral celé pole znovu křížem krážem. čert ví, co se s tím stalo.

Jenom jsem při tom pátrání asi fest namíchnul nějaké káně ... zvedlo se z pole a začalo na Vikouše nalítávat. Ne na doraz ale evidentně mě zkoušelo vytlačovat ze svého revíru :) to byla prča. No chvilku jsem s ním laškoval v kruzích, a jak jsem přitom ztrácel výšku, tak si myslelo, že vyhrává. Ale tak ve 30m jsem znovu zamotoroval, a to pochopilo, že je něco špatně a počítám, že touhle dobou je na Rozvadově a pokračuje dál jak metelilo :)

Tak to bylo moc hezké poledne :) Vůbec jsem nečekal, že v takovém větru by bylo něco nosivého, a ejhle bylo ... a jak...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: sob 02.08.2014 17:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 7424
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
Zažiješ ještě mnoho a mnoho podobných a lepších stoupáků. Jestlipak jsi korigoval kroužení podle snosu větru?
Páč jestli byl cca 4m/s silný rozhodně ve 400m nekončil:-) :-)
Já se s tím dřevěným hnusem chytal už v 90m a púl kilometru problém nebyl.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: sob 02.08.2014 18:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
graup15 píše:
Zažiješ ještě mnoho a mnoho podobných a lepších stoupáků. Jestlipak jsi korigoval kroužení podle snosu větru?
Páč jestli byl cca 4m/s silný rozhodně ve 400m nekončil:-) :-)
.


uplně v pohodě tam končit mohl a ani s vikingem s tímo nic nenaděláš :wink: prostě tam ten stoupák končí a šmitec.

jinak dnes to tady taky slušně nosilo a byli to vcelku rychlé výtahy, ale ani jeden padáčkář to nevymastil cca nad 500m.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: sob 02.08.2014 19:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Příloha:
IMG_3921.JPG
IMG_3921.JPG
[ 156.56 KiB | Zobrazeno 863 krát ]

Příloha:
IMG_3922.JPG
IMG_3922.JPG
[ 55.95 KiB | Zobrazeno 863 krát ]

jinak tady to začíná vypadat po buřině na slušný pasátek, ale asi budeme dnes už pouze pozorovatelé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: sob 02.08.2014 20:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2013
Příspěvky: 1383
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 38
graup15 píše:
Zažiješ ještě mnoho a mnoho podobných a lepších stoupáků. Jestlipak jsi korigoval kroužení podle snosu větru?
Páč jestli byl cca 4m/s silný rozhodně ve 400m nekončil:-) :-)
Já se s tím dřevěným hnusem chytal už v 90m a púl kilometru problém nebyl.


No snažil jsem se nechat se snášet ale mám v tom prdlajs odhad. Jen vím, že jsem začal 100 m před sebou a když jsem to z těch 400 pustil po kebuli dolů, tak jsem vybíral takových 400m daleko. Jenže ono to nahoře nemusí foukat stejným směrem ani rychlostí jako nad zemí jak jsem se poučil v balónech. Takže je to tak trochu sázka - buď se trefím nebo ne. A s mýmy (ne)zkušenostmi spíš málo kdy :)

Ale to neva. Tohle bylo fakt bezva a že jsem skončil ve 400 - who cares - bylo to bezva a tak akorát že jsem to ještě slušně viděl a byl jsem v poho. Spíš mě překvapilo že jsem pak už nic nenašel dole. Ale neva. Bylo to hezké. A ta honička Vikinga s kánětem byla vyloženě krásnou tečkou. Vidět 1,3m dravce jak nalítává opakovaně a spouští se střemhlav kolem křídel 3m oštěpu a oba kolem sebe krouží. To bylo boží. Člověk si má vážit hezkých chvilek :)

Tak tak nějak. ... Bylo by hezčí kdyby se dalo letět víckrát, ale i tak to bylo super. Večer jsem šel znovu a to už nebylo nic jen strašně foukalo. Tak jsem se jen povozil na svahu potrénoval skoro výtahové přistání a teď jsem den zakončil v hospůdce u žejdlíku a večer si dám třeba i doutníček na terásce když jsem v tom dobrém rozmaru :) kluci hezký večer :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: sob 02.08.2014 20:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2012
Příspěvky: 715
Bydliště: Vyškov, ČR
Gratuluji k hezkým chvílím v termice, často zjišťuju že to tam je i v hodně netypických podmínkách.


jindraj píše:
.... Odvážil jsem se kontrolovat displej tak po 15s a to jsem byl obvykle o 60-70 m výš!


Tohle mě zaujalo, není lepší si nechat výšku odříkat třeba přes prepinac?
Na displej při létání zásadně necumim.

_________________
x9d, x-lite pro a pár poletuch


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: sob 02.08.2014 20:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 7424
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
Jindro počkej až se ti jednou připojí do stoupáku čáp. To jsem jen čuměl a čuměl a místama i zapomínal řídit.
Tož brzo se sejdeme v Klínci....v týdnu se určí datum, a budeme doufat v počasí.
Jo v mejlu máš něco :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: sob 02.08.2014 22:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2013
Příspěvky: 1383
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 38
mab píše:

Tohle mě zaujalo, není lepší si nechat výšku odříkat třeba přes prepinac?
Na displej při létání zásadně necumim.


Bylo. Zcela jistě. Ale to bych si musel vzít sluchátko neb nemám výstup hlasu na speaker. A to mě nenapadlo předem když jsem nešel cíleně na termiku a za letu si to už nevezmu. Tak jsem improvizoval jen takto - jsem byl zkrátka zvědavej. Normálně si také zapínám log a při tomhle jsem to samozřejmě neudělal :) fakt jsem to tam hodil jen tak bez záměru. Ale zábava byla byl i bez logu a bez ukecané vysílačky :) ale jo - lepší by to bylo.

Tak jsem tu zážitkovou jízdu pomalu uzavřel jedním Monte Christem a lahvinkou jihotyrolského a jdu pozorovat první vlašťovky Perseid než usnu. Pro dnešek dobrou :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: sob 02.08.2014 23:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Příloha:
IMG_3923.JPG
IMG_3923.JPG
[ 63.42 KiB | Zobrazeno 816 krát ]

jindraj píše:
kluci hezký večer :)


trochu nám to tady pod kopcem komplikujou deštové přehánky, ale zatím to naše letní kino nevyhulilo, tak je to dobrý

klasický pepinum brloh :D

dnešní program kina--Rivalové a dokument Sena


Naposledy upravil pepin dne sob 02.08.2014 23:27, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: sob 02.08.2014 23:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
graup15 píše:
Jindro počkej až se ti jednou připojí do stoupáku čáp. )


Graupíku počkej, až se ti jednou do stoupáku k modýlku připojí skutečný větron :wink: minulý víkend jsme tu spolu točili a bylo to opravdu hezký, jinak tady na Raný jsdou ty dravci na létače asi nějak zvyklí, je naprosto běžné, že točím stoupák a odněkud přiletí dravec a v pohodě se přidá a točíte stejný kruh.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TERMIKA - fígle
PříspěvekNapsal: ned 03.08.2014 1:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
mab píše:

Tohle mě zaujalo, není lepší si nechat výšku odříkat třeba přes prepinac?
Na displej při létání zásadně necumim.


já ti garantuju, že po třiceliletém manželství bude display to poslední, na co budeš mít problém čumět :lol:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70 ... 74  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz