Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 23.10.2013 18:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.6.2012
Příspěvky: 231
Bydliště: Hodonín/Brno
Zdravím, dostal jsem takový nápad - postavit si rogalo, ale ne klasické s pár nosníky a rozevlátou plachtou, ale normální "větroňové" křídlo s profilem, torzní skříní a vliesovým potahem. Flaperony, výškovka, jakou mají moderní rogala (např. Relief od české firmy Quasar) a směrovku, abych nemusel točit jenom těmi flaperony. Rozpětí tak 1,5-2 metry, křídlo dělené. Upevňovalo by se šrouby k jednoduché gondolce, z které by vycházel nosník ocasních ploch - uhlíková trubka. Pod gondolkou by byla upevněná hrazda a zavěšený vak s pilotem - tam by byla umístěná přijímačová bateka a přijímač, aby bylo těžiště dole a model byl stabilní. Mělo by to vypadat zhruba takhle. Do vzduchu bych to dostával gumicukem. Očekávám normální vlastnosti větroně - létání termiky, obratnost. Myslíte, že je to takto realizovatelné?

_________________
„Pilot nesmí být tuctový šofér, ale dokonalý pán svého stroje!“ A.I.Pokryškin


Naposledy upravil Rocky_MK dne čtv 24.10.2013 21:48, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: bezmotorové RC rogalo
PříspěvekNapsal: stř 23.10.2013 19:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
Zdravím,
Realizovatelné je snad cokoliv. Jen vědět jak na to. Koukni se třeba sem a zjistíš že už to někdo vyrábí.
http://www.youtube.com/watch?v=eK3Wtuwa2Lw
http://www.youtube.com/watch?v=ZWn0ToQQbYY
nebo viz obrázek


Přílohy:
wing.jpg
wing.jpg
[ 194.48 KiB | Zobrazeno 5305 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: bezmotorové RC rogalo
PříspěvekNapsal: stř 23.10.2013 19:06 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.6.2012
Příspěvky: 231
Bydliště: Hodonín/Brno
Je to pěkné, ale je to přesně to, co nechci :) v podstatě jsem měl na mysli "větroň ve tvaru rogala". Žádné ovládání změnou těžiště, jako na skutečném rogale. Normální flaperony, směrovku a výškovku. Chtěl bych spíš rady ohledně křídla - jaký profil, jestli jsou nutné negativy, apod.

_________________
„Pilot nesmí být tuctový šofér, ale dokonalý pán svého stroje!“ A.I.Pokryškin


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: bezmotorové RC rogalo
PříspěvekNapsal: stř 23.10.2013 19:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
Aha tak to myslíš asi něco ve stylu "samokřídlo" + trubka a pajduláka jen podvěsit pod křídlo?
To už taky někdo zkoušel a docela to lítalo.
http://www.youtube.com/watch?v=lg22fqBI1PE#t=43
Profil - autostabilní a negativ ANO. Prostě takový jako je na svahových samokřídlech na kombat.
Tady je třeba model.


Přílohy:
wing2.JPG
wing2.JPG
[ 67.67 KiB | Zobrazeno 5271 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: bezmotorové RC rogalo
PříspěvekNapsal: stř 23.10.2013 20:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 450
Blog: Zobrazit blog (1)
Rocky Mk,
možné to principelně je. Já bych to asi stvořil trochu jinak, ale to je Tvůj nápad.
Pokud budeš mít VOP tak "autostabilní" profily nejsou nezbytné. Je to přece jenom trochu jinak tvarovaný a koncipovaný kluzák.
Negativy by bylo vhodné posoudit aspoň trochu podle rozložení vztlaku podél rozpětí. Obecně se negativy na okrajích připravuje každý o vztlak.
Nevolil bych rozpětí menší než asi 2,2m.
Přeji úspěch.
J.Lněnička


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: bezmotorové RC rogalo
PříspěvekNapsal: stř 23.10.2013 21:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.6.2012
Příspěvky: 231
Bydliště: Hodonín/Brno
Díky za rady. Upřímně řečeno, nevím přesně, co to autostabilní profil je, ale představu mám a informuju se důkladněji. Zatím je to jen prvotní nápad. Proč to rozpětí aspoň 2,2 metru? Kvůli stabilitě a plošnému zatížení? Jaký by měl být zhruba poměr délky(měřeno od špice náběžných hran křídla) ku rozpětí? Vidím to tak, že bych nejdřív udělal nějaký malý volňásek a potom ho postavil ve větším měřítku a ovládaný.

_________________
„Pilot nesmí být tuctový šofér, ale dokonalý pán svého stroje!“ A.I.Pokryškin


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: bezmotorové RC rogalo
PříspěvekNapsal: čtv 24.10.2013 6:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 450
Blog: Zobrazit blog (1)
Rozpětí např. 2,2m proto, aby to už trochu letělo.
Autostabilní profily mají velmi malý, ale spíše opačný klopivý moment než profily prohnuté.
K jakémukoliv mudrování o létajícím stroji je vhodné mít náčrt s uvedením tvarů, rozměrů a hmotnosti. A to má mít autor. Jinak je pouhé pavlačové kvákání.
J.L.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: bezmotorové RC rogalo
PříspěvekNapsal: čtv 24.10.2013 13:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.9.2013
Příspěvky: 218
Já toho pilota asi můžu najít. Je ale docela velkej, měří asi 25 cm, ale je to poctivá práce, je pořádně laminovanej, má ušitej postroj s lůžkem a je na celý hrazdě s kovovýma koncovkama. Vevnitř je prostor na přijímač. Mam ho i s východoněmeckým rogalem, to měří asi ty 2 metry. Nikdy jsem to neměl zprovozněné. Ten pajdulák je mnohem lepší než to rogalo, někdo to k němu dodělával. To je z igelitu a je asi řízené velikostí kapes, takže asi jedním kanálem.Právě kvůli tomu myslim možná, že mi to ten chlapík kdysi prodával, páč kvůli tomu jednokanálu to někomu (asi jeho kámošovi) "vzalo draka" do výšky, a museli pro to jet pak asi 8 kilometrů, a spadlo to prý zrovna k někomu za plot na zahradu, kdo tam dlouho nebýval. To von mi ale neřek, když to prodával, 8) to řikal jenom tenkrát předtím jako příhodu, musel jsem si to pozdějc spojit, :lol: že to bylo vono, tohle rogalo :lol: Večer můžu zkusit dát fotku toho pajduláka, ještě to tady neumim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: bezmotorové RC rogalo
PříspěvekNapsal: čtv 24.10.2013 13:57 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Rocky_MK píše:
Je to pěkné, ale je to přesně to, co nechci :) v podstatě jsem měl na mysli "větroň ve tvaru rogala". Žádné ovládání změnou těžiště, jako na skutečném rogale. Normální flaperony, směrovku a výškovku. Chtěl bych spíš rady ohledně křídla - jaký profil, jestli jsou nutné negativy, apod.


... no ,pak by jsi mohl zmenit nazev vlakna.

Uznej , ze ten nazev je v konextu vyse uvedenym prispevkem znacne zavadejici. Pevne kridlo a aerodynamicke rizeni se dost lisi od vyztuzeneho hadru na trubkach, rizeneho zmenou polohy teziste.

Jak chces z takove debaty ziskat relevantni infomace, kdyz pointu maskujes uz v nazvu vlakna. :wink:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň tvaru rogala
PříspěvekNapsal: čtv 24.10.2013 21:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.6.2012
Příspěvky: 231
Bydliště: Hodonín/Brno
Uznávám, moje chyba, neuvědomil jsem si to. Název tématu jsem upravil tak, aby koreloval s tím, co chci :) a zkusím něco načmárnout, až budu mít konkrétnější návrh, tak sem nahraju obrázek k posouzení.

_________________
„Pilot nesmí být tuctový šofér, ale dokonalý pán svého stroje!“ A.I.Pokryškin


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.10.2013 22:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.9.2013
Příspěvky: 218
Tak tady je pokus o vložení toho rogalisty. Jediná věc co na něm není jsou botičky, ty se ztratily při furt stěhování, měl bezvadné botičky jakoby gumáky z nějaké panenky, jinak je celej z polystyrenu a laminovanej, helma je v tuhle chvíli taky laminátová, sundávací a stříknutá jenom plničem. Tak asi za 600 max bych ho nechal i s tím rogalem. Na tý hrazdě je zespoda malej háček na ten tažný gumicuk. pěkný večer všem. :)


Přílohy:
DSC01070.JPG
DSC01070.JPG
[ 73.34 KiB | Zobrazeno 4706 krát ]

DSC01071.JPG
DSC01071.JPG
[ 83.24 KiB | Zobrazeno 4706 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.10.2013 14:20 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.6.2012
Příspěvky: 231
Bydliště: Hodonín/Brno
...tak jsem načrtnul, jak si to zhruba představuju. Rozpětí 2m, délka 0,9m. Hmotností si nejsem tak jistý, hádám by to mělo vyjít cca 500-800g, možná trochu víc...křídla budou mít torzní skříň a nosníky budou uhlíkové, aby křídla snesly ostré starty gumicukem...
EDIT: Máte někdo tušení, jaký mám použít profil křídla? Prioritou je termika, ale nechci příliš vysoký profil, aby to šlo i trochu rozjet na rychlost...v tomhle fakt nevím. Asi bych to dělal tak, že bych obšlahnul profil z nějakého termického větroně podobných rozměrů...

_________________
„Pilot nesmí být tuctový šofér, ale dokonalý pán svého stroje!“ A.I.Pokryškin


Naposledy upravil Rocky_MK dne stř 30.10.2013 14:48, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.10.2013 14:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 450
Blog: Zobrazit blog (1)
Přeji hodně štěstí a málo zármutku.
J.Lněnička


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.10.2013 15:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2009
Příspěvky: 5761
Bydliště: Praha
Obrázky: 38
obávám se první a docela zásadní věci, to že takhle nikdy nemáš šanci dát těžiště ... teda pokud vepředu nebude půl kila olova

_________________
SOVA is YouR CO-pilot
Cesta je mým cílem .......

KLM RC Sovy // KPM Model Kit Kladno


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.10.2013 15:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2009
Příspěvky: 5761
Bydliště: Praha
Obrázky: 38
ono už je trochu mimo i ta letová váha ... takhle masivní křídlo podle mne nejde udělat za 500g letovka ... 500g má ultra light RCEK pro srovnání ... z POPCORNU

_________________
SOVA is YouR CO-pilot
Cesta je mým cílem .......

KLM RC Sovy // KPM Model Kit Kladno


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz