Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: čtv 10.06.2021 19:03 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2009
Příspěvky: 13
Dobrý den všem
Mám dotaz, kterým moderním profilem by jste nahradili původní profil větroně Leprechaun tak, aby lítal co nejlépe?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 8:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
To je tento větroň https://www.youtube.com/watch?v=LrkaS_-pxD4 ?
Mě připadá, že létá co nejlíp už tak jak je :-).

Určitě se najde někdo, kdo hned položí otázku "co je to nejlépe?". Předpokládám, že to znamená, aby byl lepší v termice, aby vydržel dýl ve vzduchu. Osobně (a nejsem odborník) myslím, že profil bude v tomto případě to nejmenší. Cílem by asi mělo být snížení čelního odporu. A toho se dosáhne hlavně štíhlejším křídelm s větším rozpětím (to snižuje vliv víření na konci křídla). A menším trupem. Z toho pak nakonec vzniknou takové ty ošklivé oštěpy, které ale prý lítají skvěle.
Co se týče profilu, bylo by asi nejlepší vědět, jaký tam teď je, nebo aspoň najít nějaký podobný a podívat se, jaké má parametry. Podle toho zkusit najít nějaký podobný, který by měl ale třeba menší odpor, ale zachoval jiné vlastnosti. Kouknul bych na http://www.airfoiltools.com. Je potřeba dívat se na křivky pro malé Reynoldsovo číslo, je tam i kalkulátor.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 10:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Celny odpor?

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 10:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Říká se tomu nějak jinak? Chtěl jsem jen vyjádřit svůj názor, že aby letadlo "létalo lépe", měl by se snížit jeho koeficient odporu. A to v případě tohoto větroně nebude vězet jen v použitém profilu, ale hlavně celkově v geometrii všeho. Ale to už by bylo jiné letadlo. Jinými slovy, je to už nějak vymyšlený model a bylo by možná nejlepší ho tak nechat. Ale jsem jen takový teoretik, bude dobře, když se rozvíří diskuze, je to diskuzní fórum :-)

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 12:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
semo píše:
Říká se tomu nějak jinak? Chtěl jsem jen vyjádřit svůj názor, že aby letadlo "létalo lépe", měl by se snížit jeho koeficient odporu. A to v případě tohoto větroně nebude vězet jen v použitém profilu, ale hlavně celkově v geometrii všeho. Ale to už by bylo jiné letadlo. Jinými slovy, je to už nějak vymyšlený model a bylo by možná nejlepší ho tak nechat. Ale jsem jen takový teoretik, bude dobře, když se rozvíří diskuze, je to diskuzní fórum :-)

To, čo robí odpor na lietadle vzniká obtekaním profilu, vztlak. Čím väčší vztlak, tým väčší odpor. Odpor trupu je do 15% a to musí byť "krabica".

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 13:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
To je trochu zjednodušený pohled. Nejde o obtékání profilu, ale obtékání křídla jako takového (včetně toho koncového víření, které udělá nejvíce odporu). Jestli je odpor trupu do 15 procent, nevím, je to možné :)

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 14:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2011
Příspěvky: 253
Obrázky: 10
Mrkněte se na stránky Retroplane.net. Tam pod vlákny Leprechaun je plno informací k tomuto historickému modelu. Jsou tam vidět detaily a profily také. Je to historik, tak bych moderní profily moc nehledal. Líbí se mi jak ho pojali někteří modeláři ve Francii. Dva druhy trupů, různé velikosti. Také mám na něj chuť. Létá nádherně.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 19:40 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2009
Příspěvky: 13
Kluci, já se jen zeptal, jsem rekreační modelář, nesoutěžím, můžu změnit cokoliv, kdyby konstruktér tohoto modelu měl k dispozici dnešní profily, určitě by je použil. Já vim, že není dokonalý, v podstatě je naprosto nevhodně šílený, ale vo to tady jde, hledání, tak jako to udělal konstruktér tohoto modelu. Problém není v tom, že to nebude ono, problém je v tom to nezkusit. On to tenkrát zkusil, chci to zkusit také, i když použiji jeho předlohu. Je zvláštně osklivě krásný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: pát 11.06.2021 22:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Zkusit to samozřejmě můžeš, ale já bych volil originál. Je otázkou, zda by konstruktér dnešními znalostmi vytvořil toto éro se stejným půdorysem, ale s jinými profily. Podle mě určitě ne :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: sob 12.06.2021 18:49 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Co se mě týká já bych nechal profil takovej jakej je. Ve své době to bylo krásné éro a pokud se na to díváme jako na historika mělo by zůstat vše při starém. To už by se mohl použít nejaký laminární profil či jaký jiný. Ale to pravé kouzlo je právě v tom věku. Další věcí je dodržení materiálů, způsob stavby modelu, právě i profilů a potahových materiálů. Dále je nutné citlivě zvolit ovládací plochy, protože veliké plácačky s velkými výchylkami dokáží totálně zabít letové vlastnosti a letadlo které jako neřízené majestátně pluje vzduchem, řízené se všelijak ve vzduchu mrská a propadá a padá z křídla na křídlo. Když potáhnete historika folií tak totálně zabíjete vzhled modelu ve vzduchu a ale také se dramaticky změní obtékání modelu. Kdysi před více než 30 lety jsem si postavil od Igry větroně Asterix, klasická konstrukce větroně -2m- rozpětí, hranatý příhradový trup ze smrkových lišt a plovoucí výškovka a celé to bylo potažené papírem Mikelantou a lakováno nitrolakem. Výborný větroň létal z gumiciku i s pomocným motorem akorát na jézadáckých strništích byl potah za krátkou dobu jako řešeto a byl nutno potah opravovat. A to už bylo po převratu a tak jsem koupil folii a potáhl Asterixe folií a co se letových vlastností týkalo nestačil jsem se divit. Když byl na rychlosti létal úžasně na svahu bomba, ale už to nebylo na takové to letní podvečerní poletování v "nulce", až když jsem větroně po letech potáhl vliesem tak se z něj zase stal ten starý dobrý Asterix. Proč o tom píšu? Protože i moderně konstruovaný větroň s profilem křídla E205 a plovoucí výškovkou změní vlastnosti, když se změní povrchové obtékání a co to teprve udělá s větroněm z poloviny minulého století a mnohdy víc než aerodynamika udělají ruce držící vysílač


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: pon 14.06.2021 18:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
Jakékoliv vylepšení je krok zpět. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: pon 14.06.2021 19:50 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2009
Příspěvky: 13
Děkuji všem za příspěvky. Jen jsem se zeptal, čím případně nahradit původní profil. Na to, co dělat nemám, mám svou ženu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: pon 14.06.2021 21:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Aven píše:
Dobrý den všem
Mám dotaz, kterým moderním profilem by jste nahradili původní profil větroně Leprechaun tak, aby lítal co nejlépe?


Tak uz vime z posledniho prispevku , jak to u vas doma chodi a terzaky nam Avene povezte ( definujte): co take si predstavujete pod pojmom "aby lítal co nejlépe" ... pak mozna prijde i kouzelnik, co nastini relevantni odpoved. Nekeri kolegove se jiz ptali, ale odpoved z tve strany je zatim v rezimu utajeni.

Pokud coby tazatel dovedes vyjadrit co nejpresneji sve pozadavky, lze se k nim limitne priblizt... jinak je to vzdy o nemeritelnych pocitech a predstavach. Ty budou urcite u kazdeho z nas lehce jine, none? :?

Napis napr: .... chci minimalni opadani, chci maximalni klouzavost, chci max. stabilitu, chci max. obratnost, budu letat pouze za klidu, budu letat i v turbulenci, na rovine ,na svahu (ve vanku na utesech, za vichru na ceskem svahu), budu davat i navijakove (gumicukove ) starty, bude pouzit pomocny pohon( pylon, v trupu ... ),budu davat aerovleky, mam ,nemam k dispozici upravenou provozni plochu ( limituje min pristavaci rychlost, zpusob provedeni vzletu a pristani )...atd .

Je potreba jasne stanovit priority... tj. co ty povazujes za dulezite a co te lehce obteka a mit nemusis. :)

Tak bude mozne vybrat z dostupne dabaze profilu ten, co nejlepe plni pozadavek , uvedeny prvnim miste. Zbyle pozadavky u nej budou od prirozeni upozadene,nebo pujde o kompromis.

Pozn. je mozne pouzit i vice druhu profilu po rozpeti , pripadne klapkovy profil.
V taky cas se bude muset lehce upravit konstrukcni filozofie kridla... no a mas skoro univerzalni a hlavne jine letadlo. Celke slusna perspektiva,ze?


Bez jednoznacne definice pojmu "aby lítal co nejlépe" se ke konkretnim odpovedim z principu nedopracujes. Furt to budou pouze obecne povidacky. :wink:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: úte 15.06.2021 15:36 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2009
Příspěvky: 13
Samozřejmě máte pravdu ve všech bodech obžaloby. Můj nápad byl takový; ponechat Leprechaun tak, jak je, včetně jeho bachratého trupu a pod. Použít jiný profil. O původním profilu toho asi moc nevíme, o jeho výkonových křivkách asi taky ne. Nejsem si jistý, ale mám pocit, že původní profil není ani pojmenován. Takže použít profil při stejných rozměrech křídla, stejné hloubky, rozpětí. A použití - větroň, létám na poli, o útesu, který má k dispozici John Woodfield si můžu nechat jen zdát. A opadání, klouzavost, pronikavost ? Nevím, neznám hodnoty s původním profilem, nedokážu definovat. Mohu definovat jen to, aby tyto parametry byly co nejlepší. Nechci s ním akrobatit, nechci ho rozbít při větru 20m/s. Skrátka Leprechaun s optimalizovaným profilem. A nemyslel jsem provádět složité výpočty za použití nejmodernější výpočetní techniky, protože k tomu tento větroň asi není moc vhodný. Protože mám pocit, že bychom se dopátrali k výsledku, že je k létàní spíš nevhodný. Tý vhodné totiž už létají - F3J, F5J, RCVS a vůbec všechny ty kategorie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Leprechaun profil
PříspěvekNapsal: úte 15.06.2021 16:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
No a tady je rada jednoducha. Mrkni na stranky vyrobcu. Obvykle tam profily publikuji. Tedy, je treba si je najit a sladit je s danym konstrukcnim provedenim. Aby jsi napr. Marka Drelu neaplikoval na konstrukcni provedeni kridla Leprechauna.Napis treba Vekovi 1. Ten dokaze naroubovat historiky do dnesni reality s kterou prave ty ocividne pocitas. Vis, je to o necem jinem, ta komunita historiku te zavrhne jen kvuli tomu, ze jsi pouzil preklizku a ne bambus. Za odlisny profil te privazou ke kulu a okamzite ulapali a pak rozptyli po letisti. :mrgreen: Neco jako dnes v RES kategorii za kompositovou kolebku plovouci vyskovky na kompositovem trupu. Absurdum a saskarna.
Mezitim se muzes mrknout na profily na nabidkovych strankach treba Topmodelu. Tam ty typy profilu s pozn. modifikovane odfiltruj neb to slovicko,, modifikovane,, se pouziva z jinych duvodu.
Asi tak bych postupoval ja.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: AlešM a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz