Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 8:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2012
Příspěvky: 715
Bydliště: Vyškov, ČR
Na internetu je spousta plánků jako bmp,jpg a podobné obrázky. Máte tip jak je vytisknout v měřítku třeba i na více A4?
Většinou mají na sobě kóty a je tak daná velikost.

Třeba přiložený plánek bude určitě větší než jedna A4.


Přílohy:
kreyson.jpg
kreyson.jpg
[ 81.33 KiB | Zobrazeno 12312 krát ]


_________________
x9d, x-lite pro a pár poletuch
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Tisk plánku v měřítku
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 9:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Třeba takto? http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... nej-mierke


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tisk plánku v měřítku
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 11:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2012
Příspěvky: 715
Bydliště: Vyškov, ČR
Díky,
na obrázky tam doporučuje Corel draw, který mě taky napadl, stejně jako to asi půjde v Autocadu.
Jen nevydám tisíce korun za program, abych vytisknul pár plánků a v okolí nikoho s těmito programy nemám.

Třeba tu někdo používá free, opensource a pod. alternativu pro vytisknutí plánku v měřítku?

_________________
x9d, x-lite pro a pár poletuch


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tisk plánku v měřítku
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 11:22 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2005
Příspěvky: 100
Obrázky: 2
Kolik těch plánů a jak velkých potřebuješ vytisknout?
Napiš mi to do SZ a uvidíme jestli ti s tím dokážu pomoci.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tisk plánku v měřítku
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 11:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nemusíš dávat žádné tisíce a stáhni si toto: http://www.technodat.cz/draftsight
Je to plnohodnotný 2D CAD freeware a stačí se pouze zaregistrovat. Je hodně podobný AutoCADu. Obrázek vložíš jako podklad, na známém rozměru si uděláš kótu, a pak si to zvětšíš/zmenšíš včetně té kóty, aby to sedělo. Ohromná výhoda je, že máš volně k dispozici všechny možné formáty dat, a u DWG a DXF i různé verze. Tisk do PDF to umí taky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tisk plánku v měřítku
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 12:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Místo Autocadu si sháhni Dassault Draftshit. Letecky zpřízněná firma. :) Umí minimálně to samý jako Autocad 2011 a je jen za registraci. Autocad pod 100 tausen nepořídíš. Tak se nějak likviduje konkurence. :wink:

Když už jsme u těch výkresů... Doma se mi válí A0 digitizér Tajima. Takový kreslící prkno z konstrukční kanceláře jen místo trojůhelníku na pantografu to má X - Y pojezd s záměrnou lupou. Na prkno se dá jakejkoliv plánek a jednotlivý úsečky se zaměří najetím záměrnýho kříže na koncový body a "odmačkají" se tlačítkem. Vypadne z toho vektorovej formát pro zpracování v Autocadu, Corelu a podobnejch. Ideální na starý výkresy v malým formátu, který by pouhým zvětšením na kopírce měly tlustý čáry. A samozřejmě na pozdější překreslení změn a pod.
Původně se na tom dělala příprava dat na CNC vyšívání kapesníků. Digitizér je funkční, dokonce na něm umím kopírovat na připojený plotter. Čekám na návod k obsluze, je tam spousta nastavení měřítek, formátů a k tomu se bez návodu téměř nedá propracovat. Bylo by mý zbožný přání to rozchodit...
Jirka

edit: Lark byl rychlejší.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tisk plánku v měřítku
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 12:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2007
Příspěvky: 280
Bydliště: Hlučín, Ostrava
Obrázky: 0
pokud se jedná o takové malé plánky, tak si to vytisknu na A4, podívám se na nějakou míru, pravítkem změřím skutečnou a zjistím, že plánek potřebuji zvětšit třeba 3,6 krát. Odnesu A4 ku do kopy centra, kde mají kopírku do A0, a řeknu obsluze, že tu A4 ku potřebuji 3,6 krát větší.... toť vše. Samozřejmě čím více je potřeba zvětšit, tím tlustší jsou i čáry, ale tady se stejně asi nebavíme o velkých plánech....Do cca 1,5 metrů rozpětí se to dá. Na zvětšování bez chyb jsou stejně zapotřebí vektory, jak už bylo napsáno nade mnou :-)

_________________
Kniply v rukou, éro nad hlavou!!!


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tisk plánku v měřítku
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 14:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 20.9.2011
Příspěvky: 242
Bydliště: Hradec Králové, CZ
Zatím jsem to vždycky řešil tak, že jsem si sehnal plán v .pdf a vytisknul jako plakát na A4...

_________________
Letuschopno: Diablotin 8,5 ccm, Mig 7 (EPA kombat)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tisk plánku v měřítku
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 16:04 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 14.6.2008
Příspěvky: 83
Bydliště: Janovická lhota
Importuj to jako obrazek do excelu a pak jen tisk na vice stranek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tisk plánku v měřítku
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 17:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2012
Příspěvky: 715
Bydliště: Vyškov, ČR
ashiwik píše:
Importuj to jako obrazek do excelu a pak jen tisk na vice stranek.


A ve kterém okamžiku určíš aby kóta na obrázku měla po vytištění správný rozměr?

_________________
x9d, x-lite pro a pár poletuch


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tisk plánku v měřítku
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 17:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2012
Příspěvky: 715
Bydliště: Vyškov, ČR
Lark, Celeron
Díky za tip, obrázek jsem zvětšil tak, že jsem vložil kótu s požadovanou velikostí a podle ní doladil patřičné místo v obrázku. Určitě to jde jednodušeji, ale to jsem neobjevil.
Teď mám správnou velikost (cca 3x A4), ale DraftSight mi vytiskne vždy jen první A4 a dál nic. Pokud tu vytištěnou stranu proměřím pravítkem, tak vše sedí, asi jsem na správné cestě :)

nike
Díky za nabídku, ale jde jen o semtam nějaký plánek házedla, to bych rád tiskl doma sám.

Pista.Wassermann
Taky dobrý, na něco většího než dvě až tři A4 bych to mohl použít.

_________________
x9d, x-lite pro a pár poletuch


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tisk plánku v měřítku
PříspěvekNapsal: pon 18.11.2013 18:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Při vkládání obrázku klepneš počáteční bod, a pak ho natáhni jen "od oka". Na dolním okraji okna si vypni tlačítko "ESnap" a udělej kótu na nějakém známém rozměru. Pak si spočítej potřebný koeficient zvětšení (požadovaný rozměr/rozměr u kóty). Pokud nemáš ikonu pro Měřítko v nástrojové liště, najdeš jí v záložce "Změnit/Měřítko". Dole v Příkazovém okně ti bude napovídat co máš dělat. Zatažením vyber obrázek i s kótou a výběr potvrdit Entrem. Klepnutím do levého dolního rohu zadáš počáteční bod a přesuň kurzor doprava nahoru pro určení směru (bez stisknutí tlačítka myši). Kurzor nech tam kde je a dole v Příkazovém okně se ti objeví "Určete faktor měřítka". Zadáš vypočítanou hodnotu a potvrdíš Enter. Hodnota u kóty by měla souhlasit s požadovaným rozměrem. Pokud to není dost přesné, můžeš operaci vrátit (Ctrl+Z) a operaci udělat znova se zkorigovaným koeficientem, nebo spočítat nový opravný koeficient a operaci opakovat, dokud nedosáhneš požadované shody.
Pro tisk je asi nejlepší výkres exportovat do formátu PDF, kde si můžeš předem zkontrolovat, jestli se ti to na vybraný formát vejde. Pokud bys to pak chtěl tisknout jako plakát třeba na A4, jsou na to prográmky, které umí velké formáty "rozsekat" na menší listy (např. PDFTiler).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tisk plánku v měřítku
PříspěvekNapsal: úte 19.11.2013 19:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2012
Příspěvky: 715
Bydliště: Vyškov, ČR
Děkuju, DraftSight i PDFTiler fungují skvěle.

Výsledek u plánku z prvního příspěvku jsou tři kusy A4, kde po slepení sedí kóty na milimetr přesně. :)

_________________
x9d, x-lite pro a pár poletuch


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tisk plánku v měřítku
PříspěvekNapsal: úte 19.11.2013 21:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ten DraftSight umí expotrovat i do nestandartního formátu, což jsem nedávno zrovna využil. Výkres byl větší než A0 a přitom plotr ke kterému jsem měl přístup, dokáže tisk na šíři až 960mm a DraftSight to zvládnul na jedničku.
Ať se daří.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tisk plánku ve správné velikosti
PříspěvekNapsal: pon 13.09.2021 14:56 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.8.2021
Příspěvky: 12
Bydliště: Horní poustevna
Zdravím, prosím o radu jak vytisknout plánek ve správné velikosti tak aby když model má např 1000mm délku tak aby měl i v plánku 1000mm délku a to samé i s rozpětím a šířkou, děkuji za odpovědi


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz