Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Plán, nebo kopie modelu Ray (Igra)
PříspěvekNapsal: pon 02.11.2015 6:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.7.2010
Příspěvky: 1095
Bydliště: vesničan v okr.ZR
Jj, já to letadlo nezažil, až později Andulku, Gino, Ajaxe, Flamingo atd.
Včera jsem to v rychlosti čmárnul během četnických humoresek.
Pokud tam je potřeba něco doplnit, upravit, opravit- pište, večer to napravim.
Nepřeluštil jsem třeba jméno konstruktéra. MR.

EDIT: Tak soubor na předchozí stránce prozatím trochu vylepšen/upraven 8O


Naposledy upravil von boberov dne pon 02.11.2015 17:38, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Plán, nebo kopie modelu Ray (Igra)
PříspěvekNapsal: pon 02.11.2015 11:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
J.Kalina
http://rc-model.rajce.idnes.cz/Stare_do ... GRA_1_.jpg
http://rc-model.rajce.idnes.cz/Stare_do ... C04082.JPG
http://rc-model.rajce.idnes.cz/Stare_do ... C04083.JPG
http://rc-model.rajce.idnes.cz/Stare_do ... C04081.JPG
http://rc-model.rajce.idnes.cz/Stare_do ... GRA_3_.jpg

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plán, nebo kopie modelu Ray (Igra)
PříspěvekNapsal: pon 02.11.2015 18:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Recenze jsem z pochopitelných důvodů neznal. Tehdy mi bylo asi 6, číst jsem se učil o rok později a mé první číslo Modeláře bylo datováno někdy rokem 1973, pak chvíli nic a zhruba od r. 74 jsem ho začal kupovat pravidelně. Bohužel z určitých důvodů (mnohým není třeba vysvětlovat) všechny ročníky, které jsem nasbíral, byly odneseny do sběru (to určitě také zažilo mnoho z Vás). Když jsem se pak vrátil k modelařině, bylo už spoustu věci jinak. Po zhodnocení kritiky modelu jsem dospěl k závěru, že to bude použito nejspíš jen jako inspirace pro jiný projekt, ale to ještě musím promyslet. Děkuji za inspirativní příspěvky, i tak mi to pomohlo.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plán, nebo kopie modelu Ray (Igra)
PříspěvekNapsal: pon 02.11.2015 19:18 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2007
Příspěvky: 51
Bydliště: Praha
[quote="corsair"]J.Kalina
http://rc-model.rajce.idnes.cz/Stare_do ... GRA_1_.jpg


Díky za odkazy, na kterých je snad kompletní seznam stavebnic Igry a Modely. Některé jsem kdysi stavěl a už se mi "vykouřily" z hlavy. RAY byl první konstrukční model, který jsem sám postavil a z této produkce ASTERIX asi tím posledním.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plán, nebo kopie modelu Ray (Igra)
PříspěvekNapsal: pon 02.11.2015 21:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6020
Bydliště: Praha ČR
Tak na okraj pro moderátory - tomuto threadu by docela slušel přesun někam do volných modelů... Z hlediska inzerce je to trochu offtopic a navíc tazatel má defakto už "nakoupeno", podle toho PDF od von boberov to jde hravě postavit, lepší plán není třeba :-) Ale smazat to jako jiné věciz bazaru mi přijde škoda, je tu pár zajímavých příspěvků.

Jinak přímo k RAY- já bych tu stavbu až tak nezavrhoval. Když se ocasky a ucha udělají z kvalitní lehké balsy, místo tehdejší "pařezovky" a u středu křídla se smrková lišta nechá jen na náběžku a nosník a zbylé lišty budou z balsy, tak ve výsledku bude proti těm tehdy recenzovaným kusům hmotnost možná i poloviční. Nepřekvapilo by mne, kdyby se pak letové vlastnosti zásadně zlepšily, tvarově i koncepcí se přitom vše zachová...
V jistém smyslu by úspěch byl také svědectvím doby - názorná ukázka, jak i relativně přijatelný nápad mohl tehdy dostat "na frak" kvůli mizerné kvalitě tehdy dostupných materiálů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plán, nebo kopie modelu Ray (Igra)
PříspěvekNapsal: pon 02.11.2015 22:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
tomashr píše:
Tak na okraj pro moderátory - tomuto threadu by docela slušel přesun někam do volných modelů... Z hlediska inzerce je to trochu offtopic a navíc tazatel má defakto už "nakoupeno", podle toho PDF od von boberov to jde hravě postavit, lepší plán není třeba :-) Ale smazat to jako jiné věciz bazaru mi přijde škoda, je tu pár zajímavých příspěvků.

Jinak přímo k RAY- já bych tu stavbu až tak nezavrhoval. Když se ocasky a ucha udělají z kvalitní lehké balsy, místo tehdejší "pařezovky" a u středu křídla se smrková lišta nechá jen na náběžku a nosník a zbylé lišty budou z balsy, tak ve výsledku bude proti těm tehdy recenzovaným kusům hmotnost možná i poloviční. Nepřekvapilo by mne, kdyby se pak letové vlastnosti zásadně zlepšily, tvarově i koncepcí se přitom vše zachová...
V jistém smyslu by úspěch byl také svědectvím doby - názorná ukázka, jak i relativně přijatelný nápad mohl tehdy dostat "na frak" kvůli mizerné kvalitě tehdy dostupných materiálů.


no nevím jak tobě v té době létal, ale mě z ruky (8letého kluka)přelétl našířku fotbalové hřiště v ůdolí... i s tzv. pařezovou balsou a smrkem nevalné kvality ........
moc se mi líbilo že na uši i motýlka měli jeden a ten samý výsek.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plán, nebo kopie modelu Ray (Igra)
PříspěvekNapsal: pon 02.11.2015 22:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
tomashr píše:
Tak na okraj pro moderátory - tomuto threadu by docela slušel přesun někam do volných modelů...

Právě za tímto účelem jsem zakládal vlákno s anketou o vhodnosti sekce, nebo podsekce s modely a plány této kategorie. Ano, problém mám již částečně vyřešený a pár zajímavých příspěvků, stojících za zachování, zde určitě také je.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plán, nebo kopie modelu Ray (Igra)
PříspěvekNapsal: úte 03.11.2015 8:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6020
Bydliště: Praha ČR
ufon13 píše:
no nevím jak tobě v té době létal, ale mě z ruky (8letého kluka)přelétl našířku fotbalové hřiště v ůdolí... i s tzv. pařezovou balsou a smrkem nevalné kvality ........
moc se mi líbilo že na uši i motýlka měli jeden a ten samý výsek.....


Měl jsem, ale už si narozdíl od jiných tehdejších modelů detailně nevybavuji, fakt ale je, že ta zprasenost stavebnice utkvěla v hlavě... Z nějakého ne zcela jasného důvodu byla stavebnice RAY opravdu i pod tehdejším průměrem, jiné tehdejší "stroje" až tak divoké nebyly. Možná měl někdo kliku, ale k ideálu to mělo hodně daleko.

Co si vybavuji, tak bych jako retro vhodné k "rekonstrukci" v oblasti tehdejších českých stavebnic volných větroňů poměrně doporučil následující modely (řazení náhodné, ne podle priority):
- Gino A3 Igra - nevyžaduje komentář, má tu thread
- Mona A1 Modela - měla polystyrénové křídlo, které by se snadno řízlo. Šlo o jeden z mála tehdejších stavebnicových větroňů, který hmotností víceméně seděl na limit pravidel a výkonnost byla docela slušná, navíc šlo o docela vtipné a originální řešení (kombinace polystyrénu na středu a k tomu placatá balsová ucha).
- Junior A3 Igra - klasická A3, tehdy poměrně těžké, ale dnes by to asi každý dělal s balsovými žebry, což by to odlehčilo
- obě Andulky (1 i 2) A1 od Igry, opět by dnes byly lehčí, protože by se místo plastových žeber použily balsové. Mimochodem bych si ale ta plastová žebra troufal udělat 3D tiskem, takže by to šlo rekonstruovat i důkladněji...
- Dana A1 Igra - opět by se dnes odlehčila balsovými žebry
- Picolo A3 Igra - pokud chceme prostorový trup

Tyto modely z mého pohledu splňují to, že jsou "tak akorát retro", tedy modely mého dětství, ne vyložený historik, ale ani produkty již blížící se spíš roku 1989 (sem bych řadil třeba jinak hezkou Fiestu od Igry), mají předpoklad aby slušně létaly jak jako volné, tak případně s jednoduchým RC vybavením a co je pro mě podstatné, je reálné je postavit tak, aby vypadaly jako retro "věrohodně". Jinak bych třeba na jedno z prvních míst dal Favorita od Modely, jenže to prostě bez plastových dílů trupu nebude ono. Věřím, že připravovaný remake od Hiesboka http://www.letadel-modely.cz/Favorit-li ... e-d315.htm bude pěkný, ale narozdíl od Sapera to prostě už nebude mít skoro nic z duchu původního Favorita.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz