Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 16:06 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.10.2008
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha 3
Pánové, kdo máte tento motor, mohl byste sem prosím někdo napsat, jakou má hmotnost, případně max otáčky. Chtěl bych si zkusit postavit tuhle sranda věc, ale raději použiji ekvivalent s brushless elektromotorem. Tak přemýšlím, jestli je to možné a jak to vymyslet, aby byla hmotnost podobná. Jena 1 ccm + nádrž s palivem vs elektromotor + aku + regl + přijímač. Aku klidně použiji nějakou 3čl. 350mAh, přijímač nějaký nejmenší, co mám. Stačí 1. kanál.
Příloha:
Pirueta.jpg
Pirueta.jpg
[ 65.74 KiB | Zobrazeno 10414 krát ]



edit jyrry : vzniklo oddělením z vlákna viewtopic.php?f=8&t=73181


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena DDR
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 16:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
No nevím, nějak si moc neumím představit, jak budeš mít na tom rotoru, kolem motoru naskládanou veškerou elektroniku, včetně baterek a všechno to bude rotovat. 8O


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena DDR
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 16:38 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.10.2008
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha 3
Hodlám to pořádně přidělat. :-) Rotace elektrosoučástkám snad nijak nevadí. Jen to musím dobře rozložit a vyvážit, ať to nehází. Zatím jsem ve fázi vymýšlení a proto potřebuji ty údaje, abych si rozmyslel, zda to půjde. Mám sice doma zatuhlou Mk17, ale ta neběžela 25 let. A také se mi už nechce moc patlat s palivem. A možnost na vysílači stáhnout plyn a posadit to autorotací, když to letí do stromů, také není k zahození.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena DDR
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 16:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Taky nebude jednoduché jak to řídit, když bude všechno rotovat. To by se tam musel asi udělat taky nějaký obrácený kolektiv, jako na vrtulníku. Jsem zvědavý co vymyslíš. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena DDR
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 16:54 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.10.2008
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha 3
Já to ale nechci řídit, nechám to jako volňásek, jako originál. Jen tam musím dát přijímač s reglem, protože nevím, jak zapojit samotný brushless motor s aku + nějaký časovač? To mají spíše zmáklí elektro-volňáskáři. Bonus přijímače ještě je, že mohu ovládat otáčky a řídit si tak čas ve vzduchu a případě nouze ho nechat přistát. Do přijímače zapojím pouze jeden kanál - regl do trojky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena DDR
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 16:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Ty časovače používají upoutanci. Jyrry tady, myslím, předváděl nějaký svůj výtvor.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena DDR
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 17:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jó, ten přijímač s reglem by asi byl lepší, než jenom časovač. Baterku ale asi budeš muset rozebrat na jednotlivé články, aby se dala rozložit váha souměrně kolem osy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena DDR
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 17:20 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.10.2008
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha 3
Ano, o tom jsem uvažoval, ale ještě pořád nevím celkovou hmotnost a výkon pohonu, abych se rozhodl, které komponenty použít. Nejvíc budu šetřit na aku. Stačí, když to poletí cca minutu až dvě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena DDR
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 17:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
MGM Compro ing Dvorský mi kdysi přeprogramoval sérii modelářskejch reglů TMM8024 z pulzního RC řízení na senzorový magnetický zapínání a vypínání motoru a dvou senzorů s funkcí regulace otáček 32 kroků, jedním přidávat, druhým ubírat. Nastavení otáček si to pamatovalo i po odpojení baterky od reglu. Vzpomínám, že mluvil i o možnosti do toho zabudovat nastavení času, po který bude motor běžet. Nojo, ale ty jeho regly jsou jiná hladina než čína.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena DDR
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 17:24 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.10.2008
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha 3
Beru to spíše jako lehce nízko nákladovou srandu z věcí, co dům dá. A pokus, zda je to schopné letu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena DDR
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 18:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Kraťas píše:
Ano, o tom jsem uvažoval, ale ještě pořád nevím celkovou hmotnost a výkon pohonu, abych se rozhodl, které komponenty použít. Nejvíc budu šetřit na aku. Stačí, když to poletí cca minutu až dvě.

Mám to doma postavené, původně na Jenu 1cm3, později na OTM-Stryž 1,5cm3 a nakonec v současnosti na MVVS 1,5D. :)
Aby to letělo, tak motor, s nádrží, vrtulí a s vyvažovacím závažím by se měl vejít cca do 110-130g. :P Výkon cca 100-150W postačí.
Otáčky na vrtuli 7x4" cca 12 tisíc. Vrtuli nezmenšuj, vyššími otáčkami nic moc nedocílíš, větší a těžší vrtule vyvine větší reakční moment a ten potřebuješ na roztáčení rotoru.
Letový čas je dobré omezit na 1 minutu, aby to neuletělo moc do strany a ani zbytečně vysoko nevyletělo. Přece jen je to poletující rotor, navíc neřízený, takže strach z úrazu mám vždy značný. Ne ze svého, já ten model bedlivě sleduji, ale z nic netušícího kolegu/diváka který nemusí dávat pozor a dívat se úplně jinam. Takže pouštěj to >100m od lidí. :wink:
Tady jsou fotky mé Piruety:
Příloha:
Model_vtrulnik-Pirueta_opraveny_01.JPG
Model_vtrulnik-Pirueta_opraveny_01.JPG
[ 76.86 KiB | Zobrazeno 10372 krát ]


Příloha:
Model_vtrulnik-Pirueta_opraveny_02_15D.JPG
Model_vtrulnik-Pirueta_opraveny_02_15D.JPG
[ 98.68 KiB | Zobrazeno 10372 krát ]


_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena DDR
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 19:05 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.10.2008
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha 3
Nádhera, je to krasavec. Děkuji za informace. :idea: To jsem přesně potřeboval vědět. Kvůli bezpečnosti si právě dost slibuji od RC řízení otáček.
Je možné ho vidět někdy v akci - YT nebo na vlastní bulvy? Ještě jednou díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena DDR
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 8:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2714
Bydliště: Ústí nad Labem
Kraťas píše:
Mám sice doma zatuhlou Mk17, ale ta neběžela 25 let.
Jakkoli mám spalováky v oblibě, tohle by asi nepřineslo ovoce. Ne pro těch 25 let, to by asi rozhýbat šlo, ale ta Mk-17 váží asi dvakrát tolik než původní Jena1 (jestli to není přesně, tak mě nechytejte za slovo).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena DDR
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 9:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
S MK-17 není u Piruety ani tak problém s hmotností (díky výrazně vyššímu výkonu by šlo mírně zvětšit rotor a určitě by to pak sneslo i pár gramů navíc), ale spíš s tím jeho zadním sáním. :( Nedovedu si představit jak by se takový motor dal rozumně namontovat na tu rotorovou hlavu, když sací difuzér karburátoru směruje dozadu, takřka do osy otáčení rotoru. :o Pokud by se to víc zvedlo, tak pak by to celé bylo strašně vysoké a mohl by nastat problém se stabilitou :? , která ani u původní Piruety s Jenou-1 nebo MVVS-1,5 není nic moc. :roll:
Dle mne nejlepší volba pro pohon je MVVS 1,5D, která je dokonce o něco lehčí než mnohem slabší Jena-1. Nebo i vhodný elektromotor, ovšem to už není to pravé retro. :(
Já proto stále lpím na detoňáku, i protože každý start s Piruetou, co dělám v poslední době, je především společenskou záležitostí. :mrgreen: Ono to ani bůh ví jak nelétá :roll: , ale vydá to dost zajímavého jekotu a taky ta vůně éteru - prostě člověk si přitom zavzpomíná na mládí. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena DDR
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 11:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Bohužel video, kde já pouštím Piruetu - nemám. :( Určitě jsem byl několikráte natáčen kolegy, ale žádné video se ke od nich mne nedostalo. :x
Taky jsem trochu hledal, ale samostatné vlákno o volném vrtulníčku Pirueta jsem nikde nenašel. Jen několik zmínek o ní v různých vláknech - většina byla stejně ode mne :lol: i s opakujícími se fotkami.
Možná by bylo dobře, kdyby moderátor konec tohoto vlákna oddělil od vlákna Jena DDR, poněvadž tam už vůbec nejde o motor Jena ale o ten vrtulníček. Navíc, původní vlákno se netýká Jeny-1, ale větší Jeny-2,5 nebo Jeny-2. :wink:

Tak tady dávám odkazy na příspěvky, kde jsou zmínky o Piruetě.

viewtopic.php?f=40&t=70446&start=30#p1189355
viewtopic.php?f=8&t=67456&start=45#p1141875

Tohle se týká odkazu na stránky Zdzd, kde se o Piruetě zmiňuje:
viewtopic.php?f=17&t=6953&hilit=phoenix&start=1305#p1180340 viewtopic.php?

Tohle se týká provozu volných vrtulníků s ohledem na legislativu (Doplněk-X)
viewtopic.php?f=136&t=62338&hilit=podpis&start=240#p1204376

A tady je video na něco podobné, ale už aj s RC ovládáním https://www.youtube.com/watch?v=Gb2Cj3epam
A tady je o tom pokec na RCmanii viewtopic.php?f=109&t=77889

Mám taky digitalizovaný-skenovaný plánek Piruety a z něj i popis stavby v *.txt souboru.
Příloha:
plan_pirueta_A1.png
plan_pirueta_A1.png
[ 387.37 KiB | Zobrazeno 10330 krát ]

Příloha:
PIRUETA.doc [118 KiB]
292 krát

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne úte 07.03.2017 18:05, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz