Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Volňásek kat.A3, nezná někdo?
PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 10:33 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.9.2017
Příspěvky: 3
Po mnoho letech, tak trochu z nostalgie bych si chtěl postavit model volně létající A3, kterou jsme v 80 letech jako kluci stavěli v lmk klubu. Bohužel si už nepamatuji název toho konkrétního modelu.Byl ovšem odlišný od ostatních modelů v této kategorii, měl poněkud protáhlejší hlavici, hlavní křídlo se přidělávalo na gumu a hlavně se odlišovala SOP.Směrovka nebyla klasické konstrukce z plné balsy, nýbrž konstrukční, slepená z dílců.Jedna část SOP byla nad trupovém nosníku a druhá menší část pokračovala na spodní straně nosníku.
Chtěl bych se Vás zeptat, starší generace, zda-li si na tento model nevzpomínáte? Pokud někdo zná název této A3, popřípadě má plánek, byl bych nesmírně vděčný.Díky Milan


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Volňásek kat.A3, nezná někdo?
PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 11:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
Popis hodně kusý, seděl by třeba na Tintítko, ale asi i na další stroje...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volňásek kat.A3, nezná někdo?
PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 12:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 298
Bydliště: Liberec
Napiš úplné jméno klubu, kde jsi to stavěl. Pamětníci si možná vzpomenou, co se v klubu tehdy stavělo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volňásek kat.A3, nezná někdo?
PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 12:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
Co vzepětí křídla - do "V" nebo měl model uši? Pokud do "V", tak to mohl být kluzák Zenit od J. Fary.

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volňásek kat.A3, nezná někdo?
PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 12:51 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.9.2017
Příspěvky: 3
tomashr píše:
Popis hodně kusý, seděl by třeba na Tintítko, ale asi i na další stroje...

Tomáši, přiznávám, popis je velice kusý, ale bohužel si toho více nepamatuji.Přesto jsi se trefil do černýho. Jsi borec, to je přesně to, co hledám. Je to opravdu model Tintítko Asi ani netušíš, jakou jsi mi udělal radost, velice Ti děkuji a ostatním též za snahu.Veliké díky Všem, bez Vaší pomoci bych to jen těžko dohledal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volňásek kat.A3, nezná někdo?
PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 14:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
pro neznalé http://rc-model.rajce.idnes.cz/Planky_M ... itko_2.jpg

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volňásek kat.A3, nezná někdo?
PříspěvekNapsal: stř 13.09.2017 5:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
Tady je několik modelů A3. Ale Tintítko tam bohužel není.
http://www.lmk-juniorklub-uo.cz/planky-dilna.html
P.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volňásek kat.A3, nezná někdo?
PříspěvekNapsal: stř 13.09.2017 7:30 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
Poznámka k Tintítku - pokud to někdo budete stavět, tak je dobré trochu zesílit nosník ve středu křídla, to si pamatuji z doby, kdy jsme to jako kluci stavěli v kroužku. Model je hezký a na zvyklosti tehdejších A3 opravdu trochu atypický (mimochodem tipoval jsem právě podle tohoto, Tintítko se trochu lišilo), ten nosník ale autor podcenil. Po této úpravě to byla velmi slušná žákovská A3 i při slušně zprasené stavbě z tehdejšího problematického materiálu. Pokud to někdo starší postaví čistě a z kvalitně vybrané balsy, tak to bude dobrý model i dnes, konkurenceschopný s většinou klasicky vlekaných soutěžních strojů (bohužel jiná věc je, že i do A3 pronikly složité bunt mechanismy, což pak už je trochu jinde, ale to je asi jasné).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volňásek kat.A3, nezná někdo?
PříspěvekNapsal: stř 13.09.2017 8:58 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.6.2010
Příspěvky: 230
Bunt je u Á-trojek už dávno zakázaný...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volňásek kat.A3, nezná někdo?
PříspěvekNapsal: stř 13.09.2017 10:51 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.9.2017
Příspěvky: 3
tomashr píše:
Poznámka k Tintítku - pokud to někdo budete stavět, tak je dobré trochu zesílit nosník ve středu křídla, to si pamatuji z doby, kdy jsme to jako kluci stavěli v kroužku. Model je hezký a na zvyklosti
tehdejších A3 opravdu trochu atypický (mimochodem tipoval jsem právě podle tohoto, Tintítko se trochu lišilo), ten nosník ale autor podcenil. Po této úpravě to byla velmi slušná žákovská A3 i při slušně zprasené stavbě z tehdejšího problematického materiálu. Pokud to někdo starší postaví čistě a z kvalitně vybrané balsy, tak to bude dobrý model i dnes, konkurenceschopný s většinou klasicky vlekaných soutěžních strojů (bohužel jiná věc je, že i do A3 pronikly složité bunt mechanismy, což pak už je trochu jinde, ale to je asi jasné).

U nás v tehdejším lmk klubu to byly dva oblíbené modely " Kix a jmenované Tintítko" na jeho jméno jsem si nemohl vzpomenout.Máš pravdu,ten nosník jsme též zesilovali. Pak později jsme začali stavět upravenou verzi. Zvětšilo se o něco málo rozpětí křídla a bylo půlené, pro lepší přepravu. Vím, že pak plně konkuroval Kixu.
A jak říkáš, byl takový atypický, moc se mi líbil. Po letech jsem si zaspomínal na starý časy, nedá mi to a teď jen tak ze srandy si ho postavím.
A ještě mimo téma, nepatřím již k aktivním modelářům,tudíž nemám takový přehled a informace. Kolik z Vás se v dnešní době ještě věnuje této kategorii A3 ? Je vůbec u dnešní mládeže v době rc, ještě zájem o A3 a pořádají se soutěže?
A jen tak ze zvědavosti, jaká tehdejší A3 byla u Vás ostatních oblíbená?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volňásek kat.A3, nezná někdo?
PříspěvekNapsal: stř 13.09.2017 15:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 298
Bydliště: Liberec
A3 se stále létá, mládež i dospělí. Soutěží je dost, A3 nepotřebuje velkou plochu:

http://svazmodelaru.cz/klem/Kalend2017/ ... hp?kat=FA3

O výkonech na soutěžích se můžeš přesvědčit v žebříčku:

http://svazmodelaru.cz/klem/zebricky/Zvolne16.pdf


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volňásek kat.A3, nezná někdo?
PříspěvekNapsal: stř 13.09.2017 17:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
sharkmouth píše:
Bunt je u Á-trojek už dávno zakázaný...


Tak to je moc dobře, já měl možnost pár "buntovacích A3" vidět a přišlo mi to až snad zvrácené, to už opravdu bylo trochu moc :-(
Jinak právě koukám do pravidel a ta formulace je pěkná a jasná: "V průběhu letu je možné provést jedinou změnu úhlu nastavení křídla nebo výškovky a to pouze pro determalizaci.".

Mimochodem jak už tu padlo v jiné diskusi, tak ve sportovním řádu 2017 je ve formě předběžných pravidel i "navrácená" kategorie A1 - stejné jako mezinárodní F1H, což ji na delší dobu nahradilo, ale také se zákazem změn seřízení.

A k těm v minulosti oblíbeným A3 - my jsme v kroužku (80tá léta) měli jednak stavebnice - Gino a Favorit, hlavně Gino nebylo zdaleka tak špatné a stavebnice se celkem povedly. Podle mě byly i lepší než pro začátečníky určená Poštolka od Čížka také s rovnou spodní hranou. MImochodem oba tyto modely lze mít i dnes jako stavebnici od Hiesboka...
Pokročilejší pak dělali dost zmíněná vylepšená Tintítka, víc si nevybavím. U větších A1 v tom mám bordel, fakt už nevím. Zato u A2/F1A si pamatuji na 100% - ti nejlepší z žáků, kteří už si na tuto kategorii troufli, stavěli téměř výhradně Bejbi od Ivana Hořejšího - hodně jednoduchý model, který dokázali i žáci...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volňásek kat.A3, nezná někdo?
PříspěvekNapsal: ned 24.09.2017 11:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Tintítko jsem si jako kluk postavil a byl jsem moc spokojený.
Z nostalgie jsem si před časem sehnal alespoň kopii plánku a znovu ho postavím.
Myslím, že číslo plánku bylo 71 a Poštolka byla č.70 - nebo opačně.
Autorem Tintítka byl, myslím, Aleš Jirásek z Mnichova Hradiště.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz