Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: ned 31.01.2021 23:09 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.1.2021
Příspěvky: 3
Ahoj všem. Zjistil jsem zde, že už někdo z fóra předělával házedlo Superglider 1,2 m od Nincoair na RC model. Také si hraju a zvětšil jsem rozpětí na 1,8 m, udělal z toho klapkový kluzák do termiky a na svah, atd... Můj dotaz však zní docela dětinsky. Zapomněl jsem si z mé blbosti u původního házedla označit výrobcem danou polohu těžiště. Znáte jí někdo prosím? Kolik mm od náběžné hrany křídla je původní těžiště?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: ned 31.01.2021 23:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Já bych asi nehledal původní těžiště, stejně jsi model dost změnil. Pro začátek to asi odhadneš a doladil bych to podle DIVE TESTU.
Příloha:
Dive-test.jpg
Dive-test.jpg
[ 30.84 KiB | Zobrazeno 5443 krát ]


Jen tu výšku do 120m, ať na tebe nepřiletí z Bruselu.
Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2021 9:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Ten obrázek jsem nepochopil. Když mi model bude padat po čumáku k zemi, je těžiště příliš vzadu ?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2021 9:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Takže začít asi takto ;)


Přílohy:
35.jpg
35.jpg
[ 81.41 KiB | Zobrazeno 5303 krát ]


_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Naposledy upravil REX dne pon 01.02.2021 10:27, celkově upraveno 2
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2021 9:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6894
Bydliště: Moravský kras
dudaj píše:
Ten obrázek jsem nepochopil. Když mi model bude padat po čumáku k zemi, je těžiště příliš vzadu ?


A opět tady máme stokrát omílaný dive test.
Představ si, že máš model těžký na zadek. Aby letěl ustáleně horizontálně, natrimuješ výškovku tak, aby tu těžkou prdel přizvedávala (nebo si to představ jinak, aby lehkej čumák tlačila dolů) aby nastala kýžená rovnováha mezi gravitací (která táhne těžkej zadek dolů) a aerodynamickou silou, která táhne výškovku nahoru. V takovém případě bude výškovka potlačená, není liž pravda? A když takto vytrimovaný model pustíš z kopce dolů, bude to dělat co? Potlačená výškovka ho pošle ještě víc z kopce.
Ve skutečnosti ta rovnováha platí pro konstantní rychlost, když to necháš rozjet dolů, bude síla působící na výškovku s rychlostí ještě růst a tím víc tlačit čumák letadla k zemi.. Ten obrázek je správně.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2021 9:34 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.1.2021
Příspěvky: 3
Děkuju všem za připomínky. Modelařím asi 20 let, lítam na kluzácích, tohle všechno znám a vím. Mě šlo jen o to, zda-li má někdo možnost změřit na házedlu Superglideru od Nincoair vzdálenost těžiště od náběžky, abych měl z čeho vycházet, protože jsem udělal zásadní chybu. Prvně jsem to rozřezal a pak jsem chtěl měřit a už nebylo co :-D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2021 9:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Jak píše Jirka - ten obrázek divetestu je úplně v pořádku, naopak to od Rexe nemá s divetestem nic společného, ten popisuje něco jiného.

Jiná věc je, že jak už jsem psal jinde, dive test moc neuznávám, těch výjimek, kdy vede k zavádějícím výsledkům je tolik, že už pomalu začínají být pravidlem a ne výjimkou. Nicméně s touto výhradou je ten první obrázek dobře, podmínkou je, že před divetestem je model vytrimovaný správně pro kluz v horizontu, tedy nepadá ani nehoupe...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2021 9:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
..........

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Naposledy upravil REX dne pon 01.02.2021 10:28, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2021 9:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Děkuji, že to JirkaA solidně vysvětlil. Pochopit ten DIVE TEST znamená pochopit, co je skutečně správné seřízení modelu. Ono blbě vyvážený model lze upáčkovat, nebo vytrimovat, ale je lepší jej vyvážit. Neberte to ve zlém, já jsem taky dlouze hleděl na obrázek, než mi to docvaklo.
Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2021 9:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
REX píše:
Ale jen blázen jde létat s těžištěm tak brutálně blbě, aby musel na ustálený horizont nějak extrémně trimovat výškovku dolů, nebo naopak....
Každopádně já se obrázkem od Igor659 řídit nebudu!


Divetest je hlavně o tom, aby se ověřil návrh modelu... Co si budeme říkat, najde se i u prodávaných modelů pár příkladů pěkně blbě navržených z hlediska seřízení, takže když podle tvé teorie "nejsi blázen" a doladíš těžiště tak, aby to dobře klouzalo s výškovkou pěkně uprostřed, tak budeš ve výsledku létat v dost nešťastném režimu (někdy bych až řekl "jako blázen" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ).
Divetest právě ukáže (aspoň někdy), zda nejsi právě v této situaci, pokud ano, tak to chce řešit podle možností seřízení - podložit křídlo či VOP atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2021 10:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Aha, sypu si popel na hlavu, už to taky chápu a omlouvám se za nevhodné komentáře, každopádně můj obrázek s vyvážením modelu je vhodný, ale s Dive testem nemá nic společného, už to taky chápu v souvislostech ;)

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2021 10:28 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
REX píše:
Ale jen blázen jde létat s těžištěm tak brutálně blbě, aby musel na ustálený horizont nějak extrémně trimovat výškovku dolů, nebo naopak....
Každopádně já se obrázkem od Igor659 řídit nebudu!


Ani já ne, přesto že vysvětlení JarkaA chápu. Hlavně s ohledem na to, že se to pozná teprve při zvyšující se rychlosti a to bývá už moc blízko zemi :D .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2021 11:13 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Problém obrázku DIVE TESTu je tak trochu v tom, že zobrazuje jen extrémní stavy. Při skutečném ověření u slušného modelu je to spíše "jak moc rychle vybírá".

S těžištěm se dá jít opravdu dost dozadu, ale pak se letadlo neřídí dobře, ale docela slušně létá. Pak rozhodují preference pilota.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2021 11:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Jsem rád, že tohle vlákno rozproudilo debatu. Princip DIVE TESTU je ukázat kam táhne vop, aby model letěl ustáleně. To se ukáže právě zrychlením, kdy se zvýší její účinnost.
Děkuji všem, i těm, kteří se mnou nesouhlasí, nebo se obávají pustit model do nejistého manévru. Každý se musí rozhodnout za sebe. Přece nejde o život, ale o radost z našeho koníčka.
Letu zdar.

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nincoair Superglider 1,2 m
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2021 19:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Souhlasím s Igorem659 i jeho obrázkem.
Ještě jednou zopakuji (JirkaA, tomashr, ...), že před dive testem se nejprve musí model vytrimovat pro stabilní vodorovný let (nejlépe kluz).
Dive test ukazuje závislost mezi nastavením výškovky a rychlostí modelu.
Mimochodem, pro těžiště v neutrální bodě (nebo aerodynamickém středu?) existuje pouze jedno stabilní nastavení výškovky. Ale čím je težiště více vpředu, tím je nastavení výškovky nejednoznačnější. Resp. model letí stabilně v určitém rozsahu nastavení výškovky. Mění se jen rychlost na které se model ustálí a také rychlost vybírání.
Petr


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz