Switch to full style
Modely od vypuštění neřízené. Házedla, gumáky i volné motoráky. Jak soutěžní, tak rekreační
Odeslat odpověď

Mikro a jiné mini házedla

ned 24.11.2019 8:54

Již delší dobu sám sháním pro děti do kroužku nějaké nové, jednoduché na stavbu a malé letadla. Tohle je v našem kroužku nejžádanější a proto jsem se rozhodl ho poskytnout i dalším dětem. Není to opravdu nic extra, ale je s ním extra zábava. Tak ať slouží i Vám, ostatním modelářům.
Martin

Mikro plan A4.pdf
(60 KiB) 886 krát
Naposledy upravil Golfista dne sob 17.10.2020 19:43, celkově upraveno 5

Re: Mikro - mini házedlo

pon 25.11.2019 8:37

Někdy v 60. letech byl v Modeláři výkres na házedlo rozpětí 100 mm. Taky na nějakých sešlostech v hospodě se s takovými pořádala soutěž. Já jsem se tím taky inspiroval. Buď profil rovné desky, nebo mírné prohnutí - to bylo poněkud lepší. Dalo se s tím lítat i venku, případně i vystřelovat gumičkou. Časy byly až 20 vteřin. Taky jsem zkoušel ještě menší - až asi 40 mm, to už se ve vzduchu jen plácalo.

Re: Mikro - mini házedlo

pon 25.11.2019 10:36

ďakujem Golfista, v zime poslkadám....

Re: Mikro - mini házedlo

pon 25.11.2019 11:28

kocour píše:Někdy v 60. letech byl v Modeláři výkres na házedlo rozpětí 100 mm. Taky na nějakých sešlostech v hospodě se s takovými pořádala soutěž. Já jsem se tím taky inspiroval. Buď profil rovné desky, nebo mírné prohnutí - to bylo poněkud lepší. Dalo se s tím lítat i venku, případně i vystřelovat gumičkou. Časy byly až 20 vteřin. Taky jsem zkoušel ještě menší - až asi 40 mm, to už se ve vzduchu jen plácalo.


Jmenovalo se dle vseho Golias ( Mo 8/70)... nacrtek a kratky popis bude nekde zcela na konci odkazu:

https://veka1.rajce.idnes.cz/Experiment ... _hazedla./

Pozn. psani navodu a kresleni vykresu v PC moc nedavam, ale obcas vemu do ruky tuzku a fotak... viz:

https://veka1.rajce.idnes.cz/Vystrelovaci_kluzak_Psouk/

nebo: https://veka1.rajce.idnes.cz/Vystrelova ... ak_Vazka./


Jako insprace na slepovani malych poletovatek by to mohlo taky poslouzit,... kdyz uz dealme osvetu zabavne modelarine, no ne? :)

veka1

Re: Mikro - mini házedlo

pon 25.11.2019 12:46

Já jsem těch mikroházedel napráskal víc. Jedno nám dokonce uletělo - po vystřelení to chytlo nějaký stoupák a přeletělo to budovu klubovny. Taky další zajímavý obor by mohly být "Walk along gliders" to jsou lehké větroně, lítající na svahu ze šikmo podložené desky. S tou deskou se musí chodit _ z toho název (nemusí se běhat). Kdysi v Modeláři to zveřejnil nick "Trenér F1D". Viděl jsem video s Alanem Aldou (hvězda seriálu MASH). Některá videa ukazovala lítání na čas, slalom atd. Lítat se dá i venku za bezvětří. Dají se tak postavit i polomakety, podmínka je co nejpomalejší kluz.

Re: Mikro - mini házedlo

pon 25.11.2019 12:49

kocour píše:Já jsem těch mikroházedel napráskal víc. Jedno nám dokonce uletělo - po vystřelení to chytlo nějaký stoupák a přeletělo to budovu klubovny. Taky další zajímavý obor by mohly být "Walk along gliders" to jsou lehké větroně, lítající na svahu ze šikmo podložené desky. S tou deskou se musí chodit _ z toho název (nemusí se běhat). Kdysi v Modeláři to zveřejnil nick "Trenér F1D". Viděl jsem video s Alanem Aldou (hvězda seriálu MASH). Některá videa ukazovala lítání na čas, slalom atd. Lítat se dá i venku za bezvětří. Dají se tak postavit i polomakety, podmínka je co nejpomalejší kluz.


jj, ty novinove svahaky to je sranda i souteze s nima.

Ten od Pepy Kubese je zde ( prvni v poradi) : http://www.vekamodel.cz/modely-pro-rado ... %e2%80%a6/

veka1

Re: Mikro - mini házedlo

pon 25.11.2019 13:26

drobný příspěvek.
Poletuška co jsem nakreslil pro děcka z dětského domova když tam manželka dělala vychovatelku, ůspěšně postaveno zhruba ve 20 exemplářích ve verzi s větším i menším křídlem . Větší je spíše na házení po svahu, menší je vystřelovací. Překližková výztuž muže být nahrazena pro házecí verzi depronem nebo balzou. Povrchovka byla obvykle kuličkovou černou tužkou a lihovými fixy.
Obrázek.jpg

Je to na A4 přímo z tiskárny

Re: Mikro - mini házedlo

čtv 28.11.2019 17:02

Takže pokračování - Ambro.
Vhodný pro zkušenější modeláře. Ty začínající by se s ním trápili. Tady je plánek velikosti A4.
Zima bude dlouhá, tak ať máte co dělat.


AmbroV A4.pdf
(69 KiB) 318 krát
Naposledy upravil Golfista dne sob 17.10.2020 19:45, celkově upraveno 2

Re: Mikro - mini házedlo

čtv 28.11.2019 17:12

Dobře, dobře, tady je jedna fotka:

ambro 2.jpg

Re: Mikro - mini házedlo

čtv 28.11.2019 23:37

mám pocit , že po dlouhé době konečně tvůrčí vlákno ...

Re: Mikro - mini házedlo

pát 29.11.2019 7:24

Kategorie volňásků se mi líbí, tak 30 různých házedel a vystřelovadel jsem postavil. Vystřelovací balzové letadélka většinou lítali v pohodě, ale házedla jsem nenaučil pořádně létat... V kluzu paráda, ale při pokusu o razantní vyhození to šlo buď do lopasu, nebo tak jak rychle nahoru i dolů. Ani klasika kreason mi nelítal tak jak by měl...

Re: Mikro - mini házedlo

pát 29.11.2019 12:30

blesk píše:Kategorie volňásků se mi líbí, tak 30 různých házedel a vystřelovadel jsem postavil. Vystřelovací balzové letadélka většinou lítali v pohodě, ale házedla jsem nenaučil pořádně létat... V kluzu paráda, ale při pokusu o razantní vyhození to šlo buď do lopasu, nebo tak jak rychle nahoru i dolů. Ani klasika kreason mi nelítal tak jak by měl...


Jak se tve zaletavani lisilo od tech, co jsou popsane v mych odkazech? Je tam uvedeno nekolik zpusobu serizovani hazedel ... skus prosmejdit a treba objevis detail, kery plodil problemy. :)

veka1

Re: Mikro - mini házedlo

pát 29.11.2019 20:30

Pro 3D tiskaře tady mám dvě verze vystřelovacího praku. Podle pravidel kategorie "V" nesmí mít rukojeť víc, jak 15cm. To splňuje, pokud ho nezvětšíte. Drží se dobře i v mužské ruce, nejenom dětské.

prak 1 půlený.stl
(977.13 KiB) 243 krát


prak 2 v celku.stl
(776.55 KiB) 237 krát

Re: Mikro a jiné mini házedla

stř 04.12.2019 16:16

Super konečně vlákno pro nás vedoucí kroužku :-) tisk šablon už mne také napadl ale neměl jsem "kule" na to to zkusit :-) až přijdu domu z práce tak to postahuji a mrknu ..... zítra odpo bud na dílně tak vyfotim také nějaký ten plánek. Jinak u nás se držíme pořád klasiky - Pinďa, Zuzka, Harry, karina, mág a loni jsme zkusily postavit Firsta :-) pak dále už jedeme RCH a teď moderně RES

Re: Mikro a jiné mini házedla

pát 06.12.2019 20:19

Tiskaři, kteří nechtějí, nebo nemůžou modelovat ve 3D, tady mají další pomůcku. "Schody". Dělal jsem to pro děti do kroužku, protože měli problém z rovnoměrným vzepětím na modelech. Je to odstupňované po 5-ti milimetrech. Na většinu letadýlek to stačí.

Schody.stl
(253.3 KiB) 238 krát
Odeslat odpověď