Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2019 1:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
veka1 píše:
v drevnich dobach jsem pouzival na volnasky obycejny Propisot ....

Peter, čím jsi to na trup "propisoval" aby se neprotlačila balza podkladu? Pamatuju, že na papír se Propisot "propisoval" běžnou propisovačkou a muselo se docela tlačit. A taky hodně záleželo jak byl Propisot starej a zda byl skladovanej v igelit deskách aby nevysychal. Čím starší a sušší, tím se propisoval hůř, v tom voskovaným nosným papíru (nebo to byla nějaká fólie ? ) se až vytlačil bílej flek a písmeno se někdy potrhalo. S čerstvě koupeným to šlo podstatně líp, někdy stačilo jen pojezdit nehtem.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2019 2:02 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Celeron píše:
Peter, čím jsi to na trup "propisoval" aby se neprotlačila balza podkladu?


kouskem zastrouhane placate spejle ... ten trup ma s bocnice z 3mm balsy, stredni tvrdosti, potazene papirem... otlaky tak nejak nevidim. :)

Pozn. ano plati to jak pises, ale staci koupit novy arch a nema problema...teda aspon ja nemel a to jsem mival pismenka otiskla i primo na papiru mezi zebry.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2019 7:21 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6020
Bydliště: Praha ČR
Co se týče toho námětu s posuvnými "vodními" obtisky, tak popravdě úplně nadšení nesdílím. Docela jsem si s tím hrál a výsledky tisku se mezi různými laserovkami hodně liší, hlavně u cenově dostupných sad z Hobbykingu je někdy hodně problém. Ty kitařské Propagteam od Pecky jsou asi lepší, ale taky řádově dražší (fakt řádově, 10x to je).
A pak je tu principiální problém v tom, že žádná tiskárna netiskne bíle, takže v jdou v pohodě tmavé motivy na světlý podklad při použití čirých obtisků, jakmile ale máme podklad tmavší, tak se musí vzít obtiskový papír bílý a pak vyřezávat přesné tvary - samozřejmě to jde, ale není to zkrátka taková idylka, jak by člověk čekal.
Ono je to vidět i na fotkách od zz - to Marabu je ideální situace, kdy je výsledek super, ale už u té pořád ještě relativně snadné situace u Favorita začíná být vidět jistá průsvitnost proti tomu, jak ty obtisky vypadaly v originále. Pořád ale ještě dobré, kdyby ale byl ten Favorit potažený třeba červeným papírem, tak už to začne být horší...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2019 8:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.3.2005
Příspěvky: 954
Bydliště: Val.Mez.
JJ je to tak. Osobně vyzkoušeno. Černý text je ok, ale barevný je už malinko prúhledný. Ikdyž modrá v pohodě. prostě čím světlejší barva na obtisku, tím průhlednější...Leda stříkout pod obtisk bílý podklad na křídlech... Ale to je zase práce navíc. viz obr:
Příloha:
7.jpg
7.jpg
[ 48.43 KiB | Zobrazeno 8443 krát ]


Příloha:
20.jpg
20.jpg
[ 59.51 KiB | Zobrazeno 8441 krát ]


_________________
www.rckozmodrom.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2019 13:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 14.10.2005
Příspěvky: 386
Bydliště: Praha 4
Nevím, jak to vyjde finančně, ale jsou lidi, kteří s obtisky mají velké zkušenosti a za úplatu asi připraví cokoli. Osobní zkušenost nemám, ale zrovna jsem nedávno narazil na tyhle stránky. http://www.vinar.cz/
Jinak existují i tiskárny, které tisknou bílou barvu:

tiskárny Alps

Protože to ne každý zná, píšu alespoň nejzákladnější informaci. Tiskárny Alps jsou nepostradatelným prostředkem pro domácí výrobu obtisků, protože kromě standardních barev CMYK tisknou také bíle a ještě navíc metalickými barvami (stříbrná a zlatá). Tiskárny jsou pro netypické úkoly navrženy (udrží například soutisk na rozpracovaném papíru i při otevření vnitřností a výměně tonerových kazetek), ale i tak není práce s nimi úplně snadná, vyžaduje to cvik. Potíže jsou už s tím, že počítače (běžný software) vůbec s tiskem bílé nepočítají, a tak se musí trochu podvádět. Je třeba také vědět, že žlutý obtisk se musí podtisknout bíle, jinak potom na barevné ploše modelu nekryje. Tiskárny Alps bohužel často bojují se spolehlivostí - a nejhorší zpráva na závěr - mám dojem, že se vlastně už vůbec nevyrábějí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2019 14:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6020
Bydliště: Praha ČR
jarda17 píše:
Jinak existují i tiskárny, které tisknou bílou barvu:
.


Jasněže existují a pořád se dělají, ale jen těžko je potkáš u modeláře doma. Dělá to třeba OKI, to samé je snad i PixPrint, viz třeba https://www.pekro.cz/oki-es7411wt-tiska ... tonerem-P/ , ale cena je děsná, minimum jsem viděl někde kolem 45tisíc, což je víc než desetinásobek klasické domácí laserovky...

Mimochodem třeba řezací plotr si dnes už modelář na doma klidně dovolit může i když má příjem zcela běžný - z německého Amazonu se dá pořídit Silhouette pod 5000 (sám mám a vůbec není špatný), tohle se posunulo do pozice zcela dostupné věci. S tiskárnou s bílým tiskem to ale tak jednoduché není :-(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2019 15:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Já snížím úroveň diskuze, když napíšu, jak jsem to dělal před 60 - 30 lety. Jako absolvent stavařiny a pozdější projektant jsem písmena, ale i pruhy a šachovnice rýsoval na model obyčejnou černou tuší. Bylo to nutné ještě přelakovat (opatrně). Samozřejmě to šlo na povrch lakovaný nitrolakem. Fotky z té doby se mi bohužel ztratily. Váha byla prakticky nulová. Nyní na potah z folie přižehluji písena, číslice atd vyrobené z pásků vyřezaných z folie (rovných kousků). Místo oblouků na rozích atd řežu pod úhlem 45 stupňů.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2019 16:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
zz píše:
JJ je to tak. Osobně vyzkoušeno. Černý text je ok, ale barevný je už malinko prúhledný. Ikdyž modrá v pohodě. prostě čím světlejší barva na obtisku, tím průhlednější...Leda stříkout pod obtisk bílý podklad na křídlech... Ale to je zase práce navíc. viz obr:
Příloha:
7.jpg

Příloha:
20.jpg


Je možné bez poškození a ztráty kvality, ten samý papír poslat do tiskárny několikrát? Udělal bych jenom část a pak až budu potřebovat bych dělal jiné potisky, a tak dokola, než ho spotřebuji. Ona cena kolem 70,- za 1 ks A4 je dost, popisky budou malé a bude jich jenom několik.
Objednal jsem tyto: https://www.peckamodel.cz/1128-obtiskovy-papir-a4-ciry

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2019 16:22 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.5.2017
Příspěvky: 2
Před 50 roky jsme na hnědou papírovou lepicí pásku ze strany lepidla nanesli barvu,vystřihli nápis,navlhčili a poté stáhli jako obtisk na křídlo.Nechali uschnout a přelakovali.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2019 16:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
tomashr píše:
z německého Amazonu se dá pořídit Silhouette pod 5000 (sám mám a vůbec není špatný), tohle se posunulo do pozice zcela dostupné věci.


Možná se ozve Lark, ten Silhouette pořídil v česku a možná i za míň. Už jsem ho zneužil na řezání popisů na Z50-LS. Sice umí jen šířku pruhu A4 ale fólii jsme nepoužili originál v rulích ale nastříhanou z velkýho formátu, co používají reklamky. Docela mě překvapilo, jak titěrný věci umí kudla vyříznout a co jde ještě přenýst navíc v několika vrstvách. Každá Z50 v logu má jen rozpětí 20 mm a šířka listu vrtule je cca 0,3 mm.


Přílohy:
sky_box.jpg
sky_box.jpg
[ 290.83 KiB | Zobrazeno 8311 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2019 17:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.6.2010
Příspěvky: 234
Jestli chceš mermomocí písmenka a číslíčka z papíru, tak přilakuj potahový papír/y na obyčejnou kancelářskou A4, na které máš ta číslíčka a písmenka vytištěná nebo nakreslená. Pak vše najednou vyřežeš ostrým(!!!!!!!!!) skalpelem nebo žiletkou. Rozpustíš nitrem a hned můžeš lepit na model. Letitá a spolehlivá metoda...

Pokud jde o potahový papír, na ten se dá s úspěchem tisknout na Epsonkách, ale jen originálními inkousty durabrite, které nerozpíjí ani voda ani nitrolak.

Pokud jde o uměliny, stříkám přes šablonu z papíru a moc se s tím neprdím. Většinou oranžovou svítící na lexan a pak obtáhnu CD popisovačem.

Tištěné, vyřezávané, vyřezávané a podlepené světlým https://sharkmouth.rajce.idnes.cz/Wakefieldy/

Registračka 10mm, řezáno z papíru, AEROSPORT na laserovce (nic jiného jsem tehdy k dispozici neměl) https://sharkmouth.rajce.idnes.cz/Minim ... 020010.jpg

Vyřezávané https://sharkmouth.rajce.idnes.cz/Minim ... 060018.jpg

Tištěné na Epsonce https://sharkmouth.rajce.idnes.cz/Therm ... 010008.jpg


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2019 21:10 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
smazáno ...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: úte 17.12.2019 6:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
K20 píše:
Před 50 roky jsme na hnědou papírovou lepicí pásku ze strany lepidla nanesli barvu,vystřihli nápis,navlhčili a poté stáhli jako obtisk na křídlo.Nechali uschnout a přelakovali.

Přesně - klasická a kdysi modelářsky zcela běžná technologie.
Mj, dneska by to možná šlo výrobně zjednodušit tak, že by se to místo nůžek a skalpelu (a šablonek z celuloidu) prohnalo nějakým malým plotterem - třeba Stikou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: úte 17.12.2019 6:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
jarda17 píše:
Nevím, jak to vyjde finančně, ale jsou lidi, kteří s obtisky mají velké zkušenosti a za úplatu asi připraví cokoli. Osobní zkušenost nemám, ale zrovna jsem nedávno narazil na tyhle stránky. http://www.vinar.cz/
Jinak existují i tiskárny, které tisknou bílou barvu:

tiskárny Alps

Protože to ne každý zná, píšu alespoň nejzákladnější informaci. Tiskárny Alps jsou nepostradatelným prostředkem pro domácí výrobu obtisků, protože kromě standardních barev CMYK tisknou také bíle a ještě navíc metalickými barvami (stříbrná a zlatá). Tiskárny jsou pro netypické úkoly navrženy (udrží například soutisk na rozpracovaném papíru i při otevření vnitřností a výměně tonerových kazetek), ale i tak není práce s nimi úplně snadná, vyžaduje to cvik. Potíže jsou už s tím, že počítače (běžný software) vůbec s tiskem bílé nepočítají, a tak se musí trochu podvádět. Je třeba také vědět, že žlutý obtisk se musí podtisknout bíle, jinak potom na barevné ploše modelu nekryje. Tiskárny Alps bohužel často bojují se spolehlivostí - a nejhorší zpráva na závěr - mám dojem, že se vlastně už vůbec nevyrábějí.

ALPS je bohužel prakticky mrtvý - ale existují 3rd dodavatelé bílého toneru nebo konverzních CMYW sad - třeba https://www.ghost-white-toner.com/produ ... -supplies/
akorát je třeba počítat s tím, že cena je spíš tragická a ne, že by to zrovna moc krylo.
Mj, jacísi číňani, (jestli koupili licenci nebo to obtahli netuším) vyrábí (běli) bývalou MD a snad se stále dělá jako MP6000
http://download1334.mediafire.com/ehlnc ... atalog.pdf
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 33229.html
jestli to použitelně funguje a nebo je to ještě vůbec dosažitelné, netuším.
současné drivery k tomu samozřejmě nejsou, ale to by v době Virtualboxu asi byl tak ten nejmenší problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Licence na malých modelech
PříspěvekNapsal: úte 17.12.2019 9:30 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6020
Bydliště: Praha ČR
Celeron píše:
Možná se ozve Lark, ten Silhouette pořídil v česku a možná i za míň.


Tomu "za míň" bych se tedy docela divil, mně právě u pořízení plotteru trochu znechutilo, že to je zas po delší době něco, co bylo v ČR proti DE slušně přepálené (v IT a obecně elektronice to je obvykle spíš naopak, jsou ale výjimky a tohle k nim patří).
V ČR daný model stojí 6400, z Německa (a je to plně porovnatelná cena včetně evropské DPH, žádné celní úniky) tuším 4600 nebo tak nějak, v podstatě jsem to za cenu běžnou v ČR měl i s určitým příslušenstvím a materiály.
Nákup naprosto v pohodě, bylo to tu asi za tři dny, ale jak říkám, jisté rozpaky cítím, ceny elektra jsou u nás jistě vyšší proti "z číny bez DPH", ale proti Evropě si většinou nestojíme špatně, tady jsem zas jednou po delší době měl pocit, že nás v ČR někdo trochu bere na hůl :-(


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz