Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 04.10.2020 11:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
vteřiňák na házedla vůbec nepoužívám, v zimě dost křehne a letadla se "rozpadají před očima". jako ero je to jistě zajímavý, jsem rád za každý přínos něčeho co vtáhne nové lidi do modelařiny, v kroužku jsem postavili několik kusů ambra od stejného autora. Velká výhoda byly tisknuté šablony. Akorát u tohohle si nejsem moc jistý Funkčností torzní náběžky

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 04.10.2020 12:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Já s ním lítám. Já si jistej jsem.
Důležité je u tohohle letadla stavět opravdu excelentně, čistě a přesně. Proto píšu, že je pro zkušenější modeláře. Pak jeho výkony předčí i spoustu již zaběhlých starších modelů, teré mám taky rád. Nespočet jsem jich postavil a lítal s nimi. Tohle je moje koncepce a v něčem se podobá modelům F5J, které taky stavím a lítají. Nerozpadají se.
Vteřiňák je skvělý a nikdy jsem s ním v zimě neměl problém. U Konora jsou kanaogomem lepené jenom překližkové bočnice trupu (většinou spěchám). Ale jak ho kdo bude lepit je na staviteli a tom, čemu věří.
Stojina mezi žebry je místo nosníku. Žádný jiný není potřeba. Ale (opakuju se) musí být udělaná poctivě a přesně.
Přední, náběžková stojina je tam jenom pro snadnější výrobu a dobrušování, před nalepením samotné náběžky. Proto je řezaná podél a ne napříč, jako "nosník". Na hmotnosti to nic neudělá, nebo jenom zanedbatelně.
Asi takhle:
Na spodní část "torzky" nalepím žebra s odtokovkama. Předek uzavřu náběžkovou stojinou. Tu pak dobrousím podle potřeby na správnou výšku a tvar, aby pokračovala ve tvaru žebra. Poté se torzka uzavře horním dílem. Předek je obroušen do kolmice vůči ose profilu a až poté lepím náběžnou hranu. Nakonec zbroušení do finální podoby profilu.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 04.10.2020 12:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Asi takhle by měla vypadat stojina nosníku. Bez děr, mezer, nepřesností. Od žebra k žebru a od spodního potahu k hornímu. Pak to opravdu vydrží i házení.
Omlouvám se, ale blbě se to fotí přes folii. Je to jeden z prvních Konorů.

Příloha:
stojina.jpg
stojina.jpg
[ 41.14 KiB | Zobrazeno 9100 krát ]


_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 04.10.2020 13:34 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.12.2017
Příspěvky: 178
Bydliště: Krnov
Zeptám se trochu blbě, bo s házedlama moc zkušeností nemám. Jak velký je rozdíl v letových vlastnostech mezi křídlem nažehleným folii a potažených klasicky papírem ?


Přílohy:
Poznámka: házedlo Mág - folie
IMG-20200928-WA0002[1].jpeg
IMG-20200928-WA0002[1].jpeg
[ 31.55 KiB | Zobrazeno 9083 krát ]

Poznámka: papír
IMG-20200930-WA0001[1].jpg
IMG-20200930-WA0001[1].jpg
[ 90.75 KiB | Zobrazeno 9083 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.10.2020 8:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
Mě tedy spíš udivuje to udávané použití Konora v kroužcích - to fakt žáci podobně velké házedlo rozumně vyhodí? Nalétal jsem toho v H jako kluk hodně a tohle prostě problém byl, už modely kolem 450mm byly diskutabilní...
Jinak torzka nemá důvod nefungovat, tohle beru spíš jako nezvyk. Je ale podstatné to, co píše autor - fakt se musí poctivě zavřít u stojiny, pokud se to odflákne, tak to pevnost zhorší fakt zásadně, ne jen "o trochu"...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.10.2020 9:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4941
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Nevyhodí. Když chodil do kroužku kluk, tak měl házedla o rozpětí od 255 do 440 mm. A tu 440 házel až jako 13letý. A i tak hodil párkrát a musel dát pro zbytek dne pauzu. Ramenu se to nelíbilo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.10.2020 10:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
protože ramena trpí tak je dobré takhle velké házedla házet DLG stylem :-)
pokud to teda vydrží tak si jednoho zkusím postavit když mi zase stojí kroužek .... neuvolnil by si i ty "přípravky na žebra pro 3D tisk ?

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.10.2020 16:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Jestli to vydrží záleží z 90% na tobě jako staviteli. Já říkám, že mě "drží", ale mám svůj vlastní styl konstrukce a i zpracování. A jde o celkem lehké házedlo. To samozřejmě má své pevnostní omezení.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 06.10.2020 6:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
říkám odzkouším a dám vědět :-) co ten přípravek na ty žebra ? bylo by možno ho někde stáhnout ?

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 06.10.2020 19:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Takhle jsem sušil trupy po lakování. :)

Příloha:
PA020003.jpg
PA020003.jpg
[ 70.74 KiB | Zobrazeno 8701 krát ]


_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.10.2020 9:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Torzní skříň a její smysl:
Udělal jsem pokus a "stál" mě jedno křídlo. Slepil jsem ho na rovné desce a na té samé rovné desce uzavřel taorzní skříň. S tím že zkusím udělat negativy a všechna překroucení dodatečně. Ať dělám co dělám křídlo se vrací do původního stavu po uzavření torzky.
Závěr (o kterém jsem sice věděl, ale přesto jsem to zkusil) je takový, že torzní skříň má význam i u takhle malých modelů. A když se udělá špatně je to ve většině případů na vyhození.
Nemluvě o tom, že to celé ztuhne i bez použití běžného nosníku, (uzavřením) až z toho mrazí.
Torzní skříň plní svou funkci jak má.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2020 8:39 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 316
Dobrý den přeji,
potvrzuji že stojina mezi žebry místo nosníku funguje bez problémů.
Toto řešení používáme již více než 5 let u některých našich modelů.
třeba
https://hiesbok.rajce.idnes.cz/Bambi_3/

Tady mám nafoceno další křídlo jednoho prototypu
https://hiesbok.rajce.idnes.cz/Projekt_ ... C_hazedla/

stavebnice
HPH 304S plánek v sekci ke stažení
https://www.modelmagazin.cz/emhm/ke-stazeni/

+ takto vyrábíme několik dalších stavebnic pro naše zahraniční partnery
pro děti je slepení takovéhoto modelu jednodužší než "nacvakání" nosníku do žeber klasického modelu.
Přeji hezký den
rh

ps teď jsem přesně nenašel číslo pod kterým máme tento konstrukční způsob stavby křídel malých balsových modelů registrovaný
jestli je to CRS 7618663438 nebo CRS 5257959750
nepamatuji si
ale pokud je to pro nekomerční použití, pro kroužky, tak mi použití v jiných konstrukcí nevadí
Příloha:
crs.png
crs.png
[ 393.16 KiB | Zobrazeno 8369 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2020 9:41 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 316
Ještě jeden postřeh k této konstrukci křídla.
Takto vyrobený „nosnik“ nemusí být „rovný“ a relativně ani moc přesný.
Ba naopak , čím více je „nosník“ „prohnutý“ (Bambi, HPH) tím má křídlo vyšší torzní tuhost.
Dají se s tím dělat divy.
Přeji hezký den
rh


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2020 17:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2007
Příspěvky: 278
[quote="Golfista"]Torzní skříň a její smysl:
Udělal jsem pokus a "stál" mě jedno křídlo. Slepil jsem ho na rovné desce a na té samé rovné desce uzavřel taorzní skříň. S tím že zkusím udělat negativy a všechna překroucení dodatečně. Ať dělám co dělám křídlo se vrací do původního stavu po uzavření torzky.

Možná by to šlo zachránit tím, že při broušení stykových žeber tak, že se zadní část žebra na uchu ubrousí víc, ucho se natočí dozadu a tím vznikne negativ.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.10.2020 7:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Včera (v neděli 25.10.2020) jsem vzal dva konory zalétat předpolednem na letiště. Jeden na první seřízení perfektní. Druhý chce trochu větší negativ na pravém uchu. Snadno dodělám.
Bylo krásně, vítr žádný, teplo, sluníčko. Po odhození se jeden z konorů stále točil v cca 10 - 20 metrech a nechtěl dolů. I ten téměř neznatelný vánek ho pomalu bral směrem do pole. A já jsem se prošel cca 2 km od letiště. Na jednu stranu obrovská radost z toho jak to lítá, na druhou už jsem se s ním rozloučil a zamával mu. Osud ale chtěl, abych ho přinesl domů.
A proto je potřeba mít letadel víc. Snadno se ztrácejí. :lol:

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz