Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Sklopná vrtule F1G
PříspěvekNapsal: čtv 13.05.2021 18:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 731
Tak se mi povedlo najít návod na šablonu kterou Pepa Kubeš rozdával na semináři
zítra v práci seskenuji a dám to sem .


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Sklopná vrtule F1G
PříspěvekNapsal: pát 14.05.2021 7:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 731
šablona pro výrobu listů vrtule
pro přiložené listy je ůzká rozšiřovali jsme ji ccca 7 mm balsou z boků přilepenou.


Přílohy:
vrtule šablona.pdf [69.44 KiB]
214 krát
vrtule popis kubeš.pdf [71.24 KiB]
194 krát
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sklopná vrtule F1G
PříspěvekNapsal: pát 14.05.2021 21:58 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 21.9.2019
Příspěvky: 130
Bydliště: Staňkov, ČR
Obrázky: 5
Bildy, napiš mi do SZ, z kterého malého města pocházíš, jestli to není daleko, myslím, že dokážu pomoct se vším co potřebuješ.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sklopná vrtule F1G
PříspěvekNapsal: sob 15.05.2021 11:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.6.2010
Příspěvky: 234
Můžeš napsat i mně :D

Nic proti předchozím příspěvkům, ale ten plánek na hlavici předpokládá kvalitní vybavení a absolvování "vyšší strojařské". Navíc hlavice typ Varnsdorf, s ložiskem 12x? a hmotností cca 17g je tak trochu... :? A to tvůrce znám a jeho šikovnosti si nesmírně vážím. Totéž platí pro hlavici z MB.

Máš dvě možnosti - buď Montrealku, tedy předepjatý svazek, nebo starou dobrou tension klasiku.

Montrealku si buď vyrobíš, ale viz výše. Mám jich pár za sebou, lítám s nimi, fungují. A jdou udělat podstatně jednodušeji, než ty, co jsou v příspěvcích výše. Dokonce jde udělat i jednoduchá Montrealka z ohýbaných drátů a mosazných trubiček, stačí na ní kleště a páječka.
Pak je možnost takovou hlavici koupit, dobré dělá třeba Ota Vavřín, nebo od někoho z UA. Něco zkoušel i Peťa Mikolášek, má NC frézku a nesmírně šikovné ruce i hlavu.

Klasická drátěnka je jednoduchá, jen pokud budeš pájet, sežeň si starou dobrou pájku, ne ty nové bezolovnaté EU. Při troše přemýšlení využiješ bezvadně díly od MPjet, třeba: https://mpjet.com/shop/cs/vidlicky-kovo ... t-al_pravy držák listů
https://mpjet.com/shop/cs/916-duralovy-spojmaterial šrouby do listů
https://mpjet.com/shop/cs/662-upevnovaci-matice pojistné matice

Pokud si chceš dělat listy, tak kup šablonu od Peti Mikoláška. Sám mám sice vlastní, ale průběh stoupání mých listů je prakticky stejný. Zrovna tak u všech listů, které u nás na modelech "fungují".
Samotné listy lehká balsa 3-4mm, olemovat lípou, sbrousit ke konci na cca 0,8mm, pak vybrousit profil, zalepit šroub do kořene. Namočit do horké vody, přichytit na šablonu, nechat vyschnout, přebrousit a na šabloně olaminovat sklem cca 20-25g/m, ale 17g postačí. U kořene dáš vrstvu navíc a případně ještě klín asi do dvou třetin listu. List včetně šroubu maximálně 3g.
Lepší to vidět na vlastní oči a pokecat, než to tady vypisovat. Navíc nějaké listy doma mám, za čokoládu, ale rozhodně nebudu posílat :D

A napiš sem, co stavíš za éro, nějaké podrobnosti, rozměry, materiál, rádi poradíme komplexně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sklopná vrtule F1G
PříspěvekNapsal: pát 28.05.2021 15:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 494
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
sharkmouth píše:
Můžeš napsat i mně :D

Nic proti předchozím příspěvkům, ale ten plánek na hlavici předpokládá kvalitní vybavení a absolvování "vyšší strojařské". Navíc hlavice typ Varnsdorf, s ložiskem 12x? a hmotností cca 17g je tak trochu... :? A to tvůrce znám a jeho šikovnosti si nesmírně vážím. Totéž platí pro hlavici z MB.

Máš dvě možnosti - buď Montrealku, tedy předepjatý svazek, nebo starou dobrou tension klasiku.

Montrealku si buď vyrobíš, ale viz výše. Mám jich pár za sebou, lítám s nimi, fungují. A jdou udělat podstatně jednodušeji, než ty, co jsou v příspěvcích výše. Dokonce jde udělat i jednoduchá Montrealka z ohýbaných drátů a mosazných trubiček, stačí na ní kleště a páječka.
Pak je možnost takovou hlavici koupit, dobré dělá třeba Ota Vavřín, nebo od někoho z UA. Něco zkoušel i Peťa Mikolášek, má NC frézku a nesmírně šikovné ruce i hlavu.

Klasická drátěnka je jednoduchá, jen pokud budeš pájet, sežeň si starou dobrou pájku, ne ty nové bezolovnaté EU. Při troše přemýšlení využiješ bezvadně díly od MPjet, třeba: https://mpjet.com/shop/cs/vidlicky-kovo ... t-al_pravy držák listů
https://mpjet.com/shop/cs/916-duralovy-spojmaterial šrouby do listů
https://mpjet.com/shop/cs/662-upevnovaci-matice pojistné matice

Pokud si chceš dělat listy, tak kup šablonu od Peti Mikoláška. Sám mám sice vlastní, ale průběh stoupání mých listů je prakticky stejný. Zrovna tak u všech listů, které u nás na modelech "fungují".
Samotné listy lehká balsa 3-4mm, olemovat lípou, sbrousit ke konci na cca 0,8mm, pak vybrousit profil, zalepit šroub do kořene. Namočit do horké vody, přichytit na šablonu, nechat vyschnout, přebrousit a na šabloně olaminovat sklem cca 20-25g/m, ale 17g postačí. U kořene dáš vrstvu navíc a případně ještě klín asi do dvou třetin listu. List včetně šroubu maximálně 3g.
Lepší to vidět na vlastní oči a pokecat, než to tady vypisovat. Navíc nějaké listy doma mám, za čokoládu, ale rozhodně nebudu posílat :D

A napiš sem, co stavíš za éro, nějaké podrobnosti, rozměry, materiál, rádi poradíme komplexně.


Je to vobyčejnej Kadet....na nějakej speciální brus nemám čas a hlavně zkušenosti. Tohle je jednoduchý na stavbu, no akorát ta vrtule.... určitě to bude hlavice "drát" a tension klasik. Listy : uchycení udělám na zalepené trubičky v listech, jak jsem to viděl někde na fotce, což se mi zdá nejjednodušší na výrobu. Určitě se nechci pouštět do "strojařiny". Spájet to dovedu a když to poletí s parametrama "tak ahoj", tak budu spokojenej. Detík bude jen doutnák, nic lehčího neznám....snad to nic nepodpálí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sklopná vrtule F1G
PříspěvekNapsal: pon 31.05.2021 8:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 302
Bydliště: Liberec
Jeětě jsem si vzpoměl, že ze semináře na výrobu vrtulí na F1G jsou fotky:

https://arnyun.rajce.idnes.cz/Kurz_vyroby_vrtuli_24.1.16


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sklopná vrtule F1G
PříspěvekNapsal: pon 31.05.2021 11:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 494
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
Petr Budai píše:
Jeětě jsem si vzpoměl, že ze semináře na výrobu vrtulí na F1G jsou fotky:

https://arnyun.rajce.idnes.cz/Kurz_vyroby_vrtuli_24.1.16


Díkes. Je tam i fotka, která odpovídá na moje otazníky při výrobě listu. Škoda, že to někdo nevyfotil kompletně krok po kroku....nebo jo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sklopná vrtule F1G
PříspěvekNapsal: úte 01.06.2021 16:03 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.6.2010
Příspěvky: 234
Fotky krok po kroku nepotřebuješ.

-vezmeš lehkou, ideálně zrcadlovou balsu 3-4mm a vyřízneš listy
-náběžku olemuješ lípou 1x1mm, můžeš i odtokovku, ale tu pak brousíš na 0,5-0,3mm
-nahrubo ořízneš do plynulého klínu. U kořene necháš ty 3-4mm podle prkénka, u špice máš cca 0,8
-vybrousíš profil (pouze shora!). POZOR- pokud budeš mít klenutou šablonu, nebruš konečný profil, ale trochu placatější, na šabloně to klenutí dosáhneš
-namočíš, necháš na šabloně vyschnout. Žádné gázy, noviny, nic podobného, prostě listy chytíš izolepou k šabloně, moc neutahuješ, necháváš mezi páskou mezery
-vyschlý list přebrousíš, páč nahoře vylezou léta, trochu nabobtná, atd. Kontroluješ dotykovou šablonou
-na šablonu, či spíš formu listu položíš folii, která je netečná k pryskyřici. Používám takové ty tužší obaly na lejstra, které jsou hladké, nekrabatí se, jsou pružné a přizpůsobí se i horní straně listu. Na folii dáš sklo, natupuješ molitanem laminovačkou, položíš list, na něj sklo, natupuješ, položíš folii, pak pěnogumu, třeba z podložky pod myš, na to tvrdší balsu 3mm, a pevně stáhneš, já na to používám štěpařskou pásku. Na jeden list namíchám max 1g pryskyřice
-necháš vytvrdnout nejméně tři dny, sundáš, obrousíš přesahy tkaniny, vrtáš díru pro závěs. Vzhledem k tomu, jaký závěs používám, mám tuhle fitinku zalepenou už od bodu dva. Listy máš díky foliím hladké shora i zespodu, není třeba další povrchová úprava.

Zásady - používej kvalitní laminovačku, třeba L 285, náhražky nepodrží tvarově list. Neohýbej na šabloně list před obroušením do klínu a profilu. To dělá Mirek R., ale je to zbytečná práce, na zkroucenym prkně se pořádný profil a klín brousí mizerně. Listy před laminováním nelakuj, zbytečný nárůst hmotnosti, navíc lak pod laminátem pracuje.

Pokud ti něco nebude jasný, napiš. Při vší skromnosti, výše popsanou metodu jsem tu před časem zavedl, a používá ji každý, jehož listy za něco stojí. Samože se najde někdo přeješitnělý, kdo bude tvrdit, že to není pravda, ale na to nedej, kecá... :lol: Takže se ptej "imperátora" ne "imitátorů" :lol: :lol: :lol:

Taky je celkem jednoduchá metoda řezání z prkénka balsy 7-10mm, ale to jindy.

Popravdě, na Kadeta bych si být tebou koupil listy od Pepy Kubeše. Moc za ně nechce, jsou dobré a na Kadeta se hodí. Mám doma spoustu listů, ale jsou na průměr 430-480, to je na Kadeta nepoužitelné.

Kadet není špatný, když ho dobře postavíš, pořádně natočíš gumu a trefíš se do termiky, užiješ spoustu legrace :D Jen byl primárně navržen na použití listů z IGRY 240, tak je celkem malý. Když tě to chytne, a budeš chtít něco většího, plánky mám. A chystám nějaké jednoduché, hodné éro, s variabilní konstrukcí křídel, trupu, bez kopaček, ačkoli lítám s (hi-tech) kopačkami. Jen mě teď nějak chytly lodě :D

Jo, doutnák musíš mít dle pravidel SMČR v trubičce, to asi víš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sklopná vrtule F1G
PříspěvekNapsal: úte 01.06.2021 21:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 494
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
Děkuju.
....sklo 50g nebo lehčí ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sklopná vrtule F1G
PříspěvekNapsal: úte 01.06.2021 22:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.6.2010
Příspěvky: 234
Šmarjá, padesátku né, to je na opravu kajaků!! :lol:

Sežeň si 25, 24, 20g...sám používám 17g ze starých zásob, bohatě to stačí, ale ta, co je k sehnání teď, je prý mizerné kvality.

Podívej se tady: https://www.havel-composites.com/cs/kat ... -tkaniny-5 , Pak si to přepočítej si to na to, co nabízejí (nebo spíš nenabízejí) modelářské prodejny, a vezmi větší množství, to se neztratí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sklopná vrtule F1G
PříspěvekNapsal: pon 21.06.2021 20:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2019
Příspěvky: 315
Ahoj volnaskari, nevim jestli se to sem ted hodi ale prisla mne smutna zprava-zemrel Josef Klima z Teplic, vyborny gumickar a mistr sveta tusim z roku 1970 ze Svedska v kat. Vakefield neboli F1B. Fajn clovek a peclivy modelar, kdo videl jeho era tak vi sve. Tak at se mu tam v tom modelarskem nebicku pekne leta-Cest jeho pamatce.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz