Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2023 11:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 494
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
JardaRůžička píše:
Tohle tantalové kondenzátory nemilují. Pokud to na první pohled přežil, může mít nějaký svodový proud a ten výsledný čas ovlivní.


tam je tantal ?...já tam podle nějaký fotky viděl obyč-elyt, ale je možný, že jsem koukal na něco jinýho


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2023 11:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Je otázkou, na kterou fotku jsi se díval. Na fotce, kterou dal Kuta33, je skutečně elektrolytický, na fotce, kterou jsem dával já, je tantalový. Mimochodem ten je i v seznamu doporučených součástek v příspěvku Tomashr na první straně vlákna (viz odkazy). Jinak elyt byl byl do takového modelu příliš velký a možná i příliš těžký.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2023 12:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 494
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
DAF píše:
Je otázkou, na kterou fotku jsi se díval. Na fotce, kterou dal Kuta33, je skutečně elektrolytický, na fotce, kterou jsem dával já, je tantalový. Mimochodem ten je i v seznamu doporučených součástek v příspěvku Tomashr na první straně vlákna (viz odkazy). Jinak elyt byl byl do takového modelu příliš velký a možná i příliš těžký.


jo hlavně budu muset používat víc brejle myslel jsem, že je to 4,7 mikro....těch 47 mikro tedy ani jinej než tantal bejt nemůže. To by to éro bylo bylo už malej bombarďáček
pokud jde o barevné značení odporů, tak stačí si vytisknout nějakou barevnou tabulku z miliardové nabídky na netu. Když do ní budeš chvilku civět, tak se to naučíš za pár minut...pak to hodíš do šuplíku na "co kdyby"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2023 12:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Bildy píše:
...pokud jde o barevné značení odporů, tak stačí si vytisknout nějakou barevnou tabulku z miliardové nabídky na netu. Když do ní budeš chvilku civět, tak se to naučíš za pár minut...pak to hodíš do šuplíku na "co kdyby"

Vzhledem k tomu, že se opravdu nehodlám elektronice nějak více věnovat, a v podstatě tohle dělám jako možný model pro kroužek, stejně zatím nejsem zcela rozhodnut, že jeho stavbu do programu zařadím, tak je opravdu zbytečné, abych se kvůli jednomu, dvěma odporům učil jejich barevné značení. Bylo by to stejné, jako by si se učil vlajkovou abecedu, když jsi si zaplatil jednu dovolenou na lodi, kde jsi navíc jen jako pasažér.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2023 12:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 469
Bydliště: Český Těšín, ČR
Kondíků se tady objevilo více, Koli má na modelu elyt, já v nepájivém poli tantal, ten zlatý váleček, jako víkendovou nouzovku jsem vyfotil elyt a DAF fotil svůj SMD tantal.
Barvičky u odporů je pro nás laiky opravdu zbytečné se učit, v krámu si řeknu hodnotu a doma raději změřím ohmmetrem. Akorát při měření nepřidržovat kontakty prsty, protože jsem taky odpor. :mrgreen: Osobně ověřeno a potvrzeno. :wink:

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2023 11:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tak jsem koupil nové součástky na časovač. Jediný rozdíl je, že nemám původně inzerovaný MOSFET STD 12NF06L, ale koupil jsem doporučenou náhradu STP 16NF06. Pro testování jsem ale koupil také navíc kondík 100 mikro a také navíc odpory 220k a 360k, vše po dvou kusech. Při použití kondíku 47 mikroF a odporu 120k je čas kolem 4 vteřin. Vyměnil jsem je proto za kondík 100 mikro a odpor 360k, čas chodu se zvýšil, ale jen na nějakých 10 vteřin. Je možné, že by jiný tranzistor (s trochu jinými parametry) mohl mít takový vliv na dobu chodu?

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: sob 25.02.2023 8:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.3.2016
Příspěvky: 40
Zkusím to vyvětlit i pro laiky. Ano, problém je v té náhradě tranzistoru. Respektive v parametru Gate Treshold Voltage, což je minimální napětí na řídícím vstupu Gate toho tranzistoru, při kterém se trand otevře a sepne. Původně doporučovaný STD 12NF06L má toto napětí v datasheetu v rozmezí 1-2V, kdežto náhrada STP 16NF06 má uvedeno rozmezí 2-4V. Takže se klidně může stát, že původní typ bude držet sepnutý až do doby, kdy se kondenzátor vybije na hodnotu 1V, kdežto ten druhý typ rozepne již při napětí na kondenzátoru 4V (kterého dosáhne se stejným vyb. odporem mnohem dříve). To je 4-násobný rozdíl. Je to sice extrémní (ale nikoliv nereálný) případ, kdy jsem uplatnil krajní hodnoty tolerancí, ale minimální rozdíl bude vždy dvojnásobek.

Čili je prostě nutné ty hodnoty odporu a kapacity zvětšit minimálně 2x. Raději více, protože to vybíjení nabitého kondu neprobíhá lineárně. Já bych doporučil jít až na ten 4-násobek původních hodnot. Tedy vlastně by mělo stačit zvednout jen jednu z hodnot.

Další možností prodloužení doby sepnutí je nabíjet ten kondenzátor na větší napětí, třeba na 12V z jiného zdroje. Ona klasická 9V destičková baterka má hodně malou kapacitu a rychle ztrácí napětí. Nebál bych se použít třeba malý Pb akumulátorek 12V, nebo sadu z 8 tužkovek. A pokud se na připojení té nabíjecí startovací baterie použije nějaký nepřepólovatelná konektor, je možné vyhodit i tu diodu. Napětí na plně nabitém kondenzátoru by se tak zvedlo o cca 0.4V (typ. úbytek schottkyho diodě). Vyšší napětí = delší vybíjení = delší čas chodu motoru.

_________________
www.nostalcomp.cz - staré počítače, elektronika, modelařina, bastlení a kutění všeho druhu :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: sob 25.02.2023 10:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Takže můj předpoklad byl správný. Už teď je tam dvojnásobný kondík a trojnásobný odpor. Schottka by šla vyřadit, zdroj s vyšším napětím by použít šel také a třeba i nějaký konektor, kterým by se zabránilo přepólování, ale... Ale uvažoval jsem o stavbě na kroužku s 10 - 12 letými kluky. To sice nebrání zvětšením hodnot součástek, ale prakticky to vylučuje odebrání Schottky a použití startovacího zdroje s vyšším napětím (musí to být "bombenfestundidiotensichern"). Velikost modelu a potřeba nízké hmotnosti modelu zase téměř vylučuje použití nějakého konektoru. V každém případě díky za info. Bohužel tranzistor STN 12... nějak není k sehnání.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: sob 25.02.2023 10:44 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.3.2016
Příspěvky: 40
V pohodě. Tu diodu tam klidně nech. Těch 0,4V už není takový rozdíl. To byla jen úvaha pro maximální využití baterie třeba při soutěžích. Ale rozhodně bych uvažoval o tom větším a robustnějším zdroji pro nabíjení toho kondíku. Zvláště v kroužku. Pokud byste měli jednu malou "devítku" na celej kroužek, tak si za chvilku moc nezalítáte. Ale ani když bude mít každý svou, tak za pár cyklů už bude pokles jejího napětí mít značný vliv na dobu chodu motoru. Určitě bych volil tvrdší zdroj vyššího napětí (12V). Do kapsy se vejde.

Tranzistor 16NF06 může taky klidně zůstat. Jen se prostě zvýší hodnota kondu a odporu. Ostatními parametry ten trand plně vyhoví s velkou rezervou. Ještě mě napadlo dát namísto toho odporu sériovou kombinaci menšího odporu (cca 100K) a trimru (cca 330K). Pak by ta doba chodu motoru byla nastavitelná (odpor v rozmezí 100K-430K) a dalo by se v jistých mezích kompenzovat vybíjení té startovací baterie.

Mě tahle kategorie docela zaujala, proto se o to vlákno zajímám. Možná si taky něco zkusím :)

_________________
www.nostalcomp.cz - staré počítače, elektronika, modelařina, bastlení a kutění všeho druhu :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: sob 25.02.2023 10:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.3.2016
Příspěvky: 40
Ještě k tomu napětí. 12V je stále s rezervou bezpečná hodnota. 10-letí kluci by s tím neměli mít sebemenší problém. Ale pokud by někdo trval na 9V, tak doporučuji to složit ze 6 tužkovek (AA). Držáky na 6 tužkovek se běžně prodávají a taková baterie má násobně větší výdrž, než destičková 9V baterie. Mám to již mnohokrát odzkoušeno v praxi.

Je nutné si uvědomit, že připojením vybitého kondenzátoru na baterii dojde k jejímu krátkodobému zkratování. A čím větší bude kapacita toho kondu, tím déle ten zkrat baterie trvá. A destičková devítka zkraty vůbec nerada, kdežto AA tužka něco snese (zejména alkalická). Cenově se při tomto provozu ta destičkovka taky nevyplatí.

Čili z důvodu životnosti baterie je lepší zvedat hodnotu odporu, než kondenzátoru. Ale taky to nejde do nekonečna. Těch 100uF u kondíku bych považoval za rozumné maximum, ale spíše bych se držel 47uF a zkoušel si hrát s odporem. Odpor bych ale zase nedával větší jak 1 Mega (1000K). Chce to zkrátka zkoušet a zkoušet...

_________________
www.nostalcomp.cz - staré počítače, elektronika, modelařina, bastlení a kutění všeho druhu :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: sob 25.02.2023 12:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Měli, a velký! Teď třeba lepime model, kde je z topolky 3 vyříznutá stojina křídla se zářezy pro žebra. Shora i zdola je na ní nalepená smrková lišta 4x2 (na plocho). Sice jim to vysvětlím a ukážu, ale stejně se jich najde několik, kteří to nalepí na stojato. Strašně se pak diví, když jim řeknu, že to mají špatně. Proto to musí být co nejjednodušší, to je důvod, proč chci trvat na baterce 9 V. A protože jsou nepozorní a zbrklí, proto chci zachovat i Schottku. Musel bys to vidět.

P.S. Dokoupen odpor 750k (ke stovkovému kondíku), čas chodu se prodloužil na cca 15 - 16 vteřin. Ale prví asi tři vteřiny to fakt běží, pak znatelně výkon "spadne", odhadem tak na polovinu, a následuje "výběh" (asi 2 - 3 vteřiny), kdy se to dotáčí za plynulého snižování otáček.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: úte 04.04.2023 20:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Není to úplně jako originál, ale funguje, tedy létá. Hmotnost je mírně přes 30 g. Na druhé fotce je můj časovač, není hezký, ale funguje. Mimochodem, našel jsem na netu nabíjecí modul, který by se snad ani nemusel nijak upravovat.


Přílohy:
20230327_204959.jpg
20230327_204959.jpg
[ 135.1 KiB | Zobrazeno 2155 krát ]

20230327_205034.jpg
20230327_205034.jpg
[ 39.81 KiB | Zobrazeno 2155 krát ]


_________________
Hitec Aurora 9X
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pon 19.06.2023 13:10 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 31
Bydliště: Jižní Čechy
Obrázky: 8
I letos se bude létat poštovní soutěž kat. E20. Tentokrát jen pro zábavu, bez cen a s jednoduššími pravidly
https://www.e20world.com/postal-competition

1. 7. 2023 bude pořádat soutěž kat. E20 náš klub. Je uvedena i v kalendáři SMČR. Pro představu, chystáte se někdo?

_________________
Petman
AMC Blatná


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pon 03.07.2023 12:47 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2006
Příspěvky: 31
Bydliště: Jižní Čechy
Obrázky: 8
Konečně jsem dokončil jeden ze tří rozestavěných modelů E20. Je osazen motorem a vrtulí pro kategorii Open ve které se dá soutěžit v právě probíhající korespondenční soutěži. Kvůli použitému potahu jsem musel lakovat EzeDope a první pokus nevyšel váhově dobře (30,5gr), tak šel potah dolu a znova. Tentokrát je váha 29gr. Klasické E20 mám ještě tři z loňska a v sobotu jsem vyzkoušel, že létají. Uspořádal jsem soutěž, ale bohužel jsem byl na place sám. Tak jsem alespoň potrénoval a slušně se proběhl, dost foukalo. Po 90s letu a kopnutí deteru jsem byl i 800m daleko od startu.
7329 7328 7327 7326

_________________
Petman
AMC Blatná


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volné modely E20
PříspěvekNapsal: pon 03.07.2023 13:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 494
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
Petman píše:
... první pokus nevyšel váhově dobře (30,5gr), tak šel potah dolu a znova. Tentokrát je váha 29gr.


...je to sice mrňous, ale to se fakt vyplatí předělat potah kvůli 1,5g ???


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz