Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 20:25 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.4.2017
Příspěvky: 3
Dobrý den,
rád bych synovi (a sobě :-) ) na zahradu postavil nějaké větší nákladní RC auto, ale absolutně netuším, jakou elektroniku vybrat. Jsem začátečník. Vím jen předpokládané požadavky:

- pevný (neodpružený) podvozek (udělám si sám)
- délka cca 60cm
- kola plánuji s průměrem cca 10cm
- určení auta bude spíše pro terén, tedy pomalé (stačí max 10km/h), ale silné
- nosnost min. 15kg, klidně víc (asi odvážný požadavek)
- výdrž baterií alespoň dvě hodiny
- ovládání stačí dopředu, dozadu, doprava, doleva
- rychlost buď konstantní nebo plynule regulovatelná dálkovým ovladačem nebo přepínatelná na autě (jaký je rozdíl v ceně u jednotlivých variant?)
- vše co nejjednodušší :-)

Jaký motor (stejnosměrný/střídavý) a hlavně o jakém výkonu by požadavku na malou rychlost,ale fakt velkou sílu vyhovoval? Jaká další elektronika by byla třeba?

Jestli už se tu něco podobného řešilo, tak se omlouvám.

MOC předem děkuji za pomoc :-)

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 21:16 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Zdravím, navrhuji projít toto - viewtopic.php?f=22&t=78394

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 6:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Osobne bych se podival na to jak lidi konvertuji nakladaky od Bruderu na RC. Napr. http://www.rcsparks.com/forum/threads/b ... -pc.36711/
http://www.rctruckandconstruction.com/s ... php?t=4870

Vetsinou je situace takova ze vemou nejaky se 2ma zadnima napravama a na kazde kolo daj extra motor s prevodovkou (bud cina nebo treba z aku vrtacek). Odpadne tak slozite reseni hnanych polos, diferencial atd.... Podvozek bez odpruzeni je IMHO blbost protoze to bude mit bidnou prostupnost terenem.

Osobne bych sel jedine cestou konverze bruderu - aspon to pak nejak vypada a i tak je na tom prace vic nez dost. Vzorec na vypocet pohonu jsem daval do vlakna na ktere odkazoval jyrry.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 16:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.12.2009
Příspěvky: 674
Bydliště: Ústí nad Orlicí , Pardubický kraj
nekoukal bych pro bruder hrackach, ale prestavbach tater na pisek... :) tam to odpovida vic

_________________
zase jen na zemi...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 16:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
ako bolo naddomnou napísane stara klasika Tatra , niečo pre inšpiraciu
https://www.rcportal.sk/tatra-148-6x6-s1-am5047
https://www.rcportal.sk/tatra-148-am5086
https://www.rcportal.sk/tatra-141-am7182

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 22:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.4.2017
Příspěvky: 3
No super, prošel jsem si odpovědi a děkuji za ně!

https://www.rcportal.sk/tatra-148-6x6-s1-am5047
- super, ale na to nemám čas, trpělivost, ani vybavení :-)

http://www.rcsparks.com/forum/threads/b ... -pc.36711/
- super, něco takového by se mi v kombinaci s korbou z tatrovky líbilo.
- jen s následujícími rozdíly:
-- žádná malina a joystick, ale klasický RC
-- jednotné ovládání zadních 4 motorů
(všechna 4 kola stejné otáčky regulovatelné od nuly do rychlosti auta cca 5km/h)
-- krom zadních kol už pak jen ovládání řízení přední nápravy
-- nic víc
-- btw ten easy způsob odpružení zadních náprav je vtipnej a líbí se mi :-)

Koukal jsem na stránku pro výpočet motorů (http://www.robotshop.com/blog/en/drive- ... -tool-9698) a zkusil to tam nějak naklikat (Input jsem pochopil jako max. zatižení 15kg, 4 motory, polomer kol 5 cm, max. rychlost 5km/h, max stoupani 40 stupnu, napajeci napleti 12V, doba provozu 60 minut, akceleraci jsem nechal). Co mi vypadlo viz obrázek.

Nevím jestli jsem to nakliakl dobře.
Nicméně ať už jo nebo ne, poprosil bych o další rady:

1, je vypoctenej motor realnej?
(250ot/min a moment 20 kg/cm?)
2, lze všechny 4 DC motory řídit jedním regulátorem?
3, jaké baterie pro DC motor použít?
4, motory volit 12V nebo 24V?
5, není použití DC motorů úplná blbost?
Všude kde se porovnávají DC a střídavé motory, vychvalují ty střídavé a DC nedoporučují (rychlé opotřebování, malá efektivita, menší výkon při stejné velikosti,...). Ale DC motory mi pro začátek přijdou jednodušší, nevím... chci jít napoprvé nejsnažší cestou, ael zas nechci, aby se mi motory po pár jízdách rozsypaly :-(

6, kromě regulátoru a motorů pak z eletroniky bude třeba už jen:
RC souprava (vysílač přijímač), servo na přední nápravu a baterie?

Předem moc díky za další rady :-)


Přílohy:
motor.jpg
motor.jpg
[ 49.53 KiB | Zobrazeno 4256 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 8:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
k zadani - tech 15kg je komplet vaha tj. vcetne auta, pohonu a baterek. Pokud tomu chces 15kg ciste naklad tak musis pridat.

ad 1 - je ale bude se blbe shanet. Ale pokud budes mit na kazdem kole jeden motor tak muzes vysledek podeli 4ma coz uz je realnejsi cislo.

Osobne bych sel do tohodle motoru - http://www.ebay.com/itm/1PCS-DC12V-24V- ... c6ZWOMFLyg . Kdyz se podivas tak 300rpm na prazdno da 240 pod zatezi coz je o kousek mene nez chces ale ma 7.5kg takze pri 4x jsi na slusnem cisle (a tudiz na rovine a v dobrem terenu zrychli).

ad 2 - ano, DC motory lze zapojit paralelne a ridit jednim regulatorem. A nebude potreba ani moc velkej
ad 3 - jake chces :-) gelovka ti da proud a kapacitu ale je tezka a dlouho se to nabiji. Lipolky jsou lehky, rychle nabijes ale musel by si je mit zapojene serio paralelne. Osobne bych vzal co nejvetsi 3S lipolku a proste ji po 20ti minutach provozu vymenil za jinou.
ad 4 - zalezi na aku
ad 5 - v tomdle pripade neni

Pro veci ktere jezdi na zemi, maj prevodovku je potreba vyrazne jiny vykon nez treba pro letadlo. Ale naopak potrebujes rozumny rozbeh coz stridak neumi nebo potrebuje senzory. Pak ti roste cena. Proto na podobne veci davaj vsichni DC motory a je to v pohode.

jeste budes potrebovat nabijec podle vybrane baterie.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 9:29 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.4.2017
Příspěvky: 3
Díky...

ad1, nemůžu výsledek podělit 4ma ne?
Předpokládál jsem, že "Number of drive motors" na webu pro výpočet vlastností motoru znamená na kolik motorů bude vše (váha atd.) rozděleno a výsledek se pak vztahuje na jeden motor. Pletu se? Co tento parametr tedy znamená?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 9:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Rozhodně DC motor.
Ten výpočet je pro jeden (každý) motor, takže nic dělit nemůžeš. Pouze kapacita baterky je na celý stroj (při změně počtu motorů se údaj nemění).

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 9:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Tohle ti utáhne i jedna sestistovka speed ale s převodovkou.
Podívej se na videa summita od traxxasu jak se za ním vozí na kárkach.
Vem přiměřený motor a dobře jej zpřevoduj pohon na přímo pokud si o něm uvažoval je nesmysl.
Řešení náhonu náprav(tuhých) řemenem- řetězem jak na qadu. Měly to tak i první amatérské rc Buggy.
Na nápravu by stačil jeden motor a sestava motoru s převodovkou z akuvrtacky a máš i dvoukvalt.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 9:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
aha, tak to jsem prehlidnul. V tom pripade hodne stesti, motor ktery to bude splnovat nebude levnej a bude problem ho sehnat.

Vetsi motory nez ty 555 co jsem poslal se moc nevyskytujou. A pokud tak jsou to motory pro elektricke voziky - pouzivaj snekovy prevod a jsou zprevodovany na minimalni vystupni rpm.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 9:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
kornutek píše:
Tohle ti utáhne i jedna sestistovka speed ale s převodovkou.


Pri dodrzeni zadanych parametru ani nahodou.

abych vysvetlil - zasadni vec je napr. uhel stoupani.

Pokud se necha 40 stupnu tak je potreba pres 50W. Pokud se da 20 stupnu tak staci 28W. Pokud se bude jezdit po rovince tak staci 1.5W coz je dost teoreticka hodnota ale dobre ukazuje ten rozdil.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 10:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Ty parametry motoru zhruba odpovídají motorku stěračů ze staré škodule.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 10:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Amper.Pardon máš pravdu přejel sem si znovu zadání a to přibližně 90% stoupání je moc při dodržení rychlosti.45° 100% stoupání. Těch 50w je branych krát čtyři motory?
Jen sem chtěl upozornit na převodovku zatím se pořád bral motor(y) na přímo a to mi přijde jako extrémní požadavek.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 10:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
kornutek píše:
Jen sem chtěl upozornit na převodovku zatím se pořád bral motor(y) na přímo a to mi přijde jako extrémní požadavek.


Motory co jsem doporucoval jsou s prevodem. Cinani delaj sady motor+prevodovka ktera je celni takze to montazne odpovida motoru na primo ale je to redukovane.

ad svejk - jo, motorky na sterace by se dali pouzit ale vetsina ma vyrazne nizsi pocet otacek. Nebo maj vetsi pocet otacek (nasel jsem treba pro podavani dratu v mig svareckach) ale zase nize torky.


Jinak - pokud nekdo najde takovydle motor za rozumnou cenu tak dejte vedet. Potreboval bych takovych 6 kousku na svoje projekty. Ja zatim uspesny nebyl - bud to melo malo RPM nebo moment. Do situace abych vzal prevodovku a nasadil na ni nejakej modelarsky motor treba od MEGY me to ale jeste nedonutilo.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz