Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vadný motor?
PříspěvekNapsal: pát 25.08.2017 13:44 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 15.1.2012
Příspěvky: 100
Bydliště: Brno - Venkov
Ahoj, tak jsem tu zas já :D Konečně mi dorazila nová baterka a nabíječka pro staré Yokomo YR-4 co mám doma. Ještě čekám na nové gumy, takže jsem zatím jezdil jen doma, no a.. dojezdil jsem. Začalo se to projevovat z ničehonic, model neochotně couval. A za chvilku už neochotně jel a po pár vteřinách už jen stál. Sundal jsem kastli a hned mě napadly uhlíky, vyndal jsem je, ofoukl, vrátil zpět, natáhl pružinky a motor po pár minutách vrčel jak novej. No, za chvíli se situace opakovala s jedním rozdílem - už žádné "varování" v podobě neochotné jízdy, hned to umřelo.

Dnes jsem tedy motor vymontoval, ofoukal uhlíky, abych motor znovu rozjel a vrazil ho pořádně vyčistit do destilky. Po chvilce zase přestal jet, ale bordelu z něj vyplavalo pořádnýho. Rozdělal jsem ho (resp. sundal jsem kryt, který sundat šel, čímž jsem se dostal ke komutátoru.) Vysušil vnitřek a všiml jsem si že komutátor má místo původní bronzové barvy v některých místech černé fleky, jakoby opálené. Opatrně jsem ho tedy rovnoměrně ojel jemným smirkem, pouze tak, abych dostal fleky dolů a komutátor měl čistý a rovný povrch (ne, nebrousil jsem ho tak moc abych ho zešišatěl nebo tak, takový prase nejsem :D ). Namazal jsem ložiska, složil a zkusil - motor se točil krásně, hladce, měl mnohem čistší zvuk, všechno vypadalo v pohodě.

Tak jsem motor namontoval a zkusil ho - pouze ve vzduchu, bez kol na zemi. Kola se roztočila, v pohodě a za chvíli zase stop. Pomoholo, když jsem položil model na zem, držel plyn a popostrčil auto, pak se rozjelo, ale velmi slabě, cukavě. A po chvíli už ani to ne.


Abych vyloučil regulátor, zkusil jsem motor připojit napřímo a nejel.


Napadá prosím někoho z vás, kde by mohl být problém, případně jestli je takový problém řešitelný? Vzhledem k tomu, že se jedná o první model z roku 1993, sehnat tento motor je prakticky nemožné - dokonce ani moc infa se o něm nenajde.
Dle nálepky na něm se jedná o motor Peak Performance, vypadá takto: https://classicrc.wordpress.com/motors/ ... 18-double/

Ovšem z toho minima co jsem na netu našel, Peak Performance dělali pro Yokomo několik různých druhů motorů, takže těžko říct, jestli je to přesně tento, jen vzhled je stejný.

Pokud by takový problém řešitelný nebyl, vůbec netuším, jakým způsobem hledat náhradu. Vzhledem k tomu, že neznám ani otáčky motoru - nějaký případný nápad?


Předem děkuji :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadný motor?
PříspěvekNapsal: pát 25.08.2017 14:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
A proč jste nedal rovnou nové uhlíky? Natáhnutím pružinek si lze pomoci, ale jen když jsou uhlíky ještě dost dlouhé. Např. když mají nové uhlíky délku 8mm a teď už mají jen 3mm, tak vám nějaké natahování pružinek nepomůže.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadný motor?
PříspěvekNapsal: pát 25.08.2017 14:35 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 15.1.2012
Příspěvky: 100
Bydliště: Brno - Venkov
varok píše:
A proč jste nedal rovnou nové uhlíky? Natáhnutím pružinek si lze pomoci, ale jen když jsou uhlíky ještě dost dlouhé. Např. když mají nové uhlíky délku 8mm a teď už mají jen 3mm, tak vám nějaké natahování pružinek nepomůže.



Stav uhlíků jsem samozřejmě kontroloval, ale ony jsou ještě dost dlouhé. Na konci nejsou hranaté jako nové ale jsou ojeté podle tvaru komutátoru, ale jejich délka je určitě dostatečná. Ještě cca 3 mm je může pružinka bezpečně dotlačovat.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadný motor?
PříspěvekNapsal: sob 26.08.2017 4:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@dadanek1999 Tipl bych to, podle projevu, na vackel alias studeňák. Pokud to netopí - nekouří (mezizávit. zkrat).
Kontroloval bych (propájel) spojení vinutí na rotor. Nepsal jsi jak vypadají mezery mezi lamelami.
Kontrola sekcí ohmetrem. Smaltovaný drát uvnitř vinutí by mohl být nastavený a přerušovat ve spojení.
Dle obrázku, bych ještě sundal pružiny a očistil je uvnitř, taky trny na kterých jsou. Kabel jde na očko, pak na trn,
a z trnu přes pružinu na uhlík.Taky kabely z ESC na motor(accu ESC)zda nejsou (nalo-)zlo-mené.(taky konektory)
- Málo pravděpodobné jsou pootočené(uvolněné) magnety vůči čelu s držáky uhlíků, taky neodpovídá chování.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadný motor?
PříspěvekNapsal: sob 26.08.2017 21:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 15.1.2012
Příspěvky: 100
Bydliště: Brno - Venkov
guchar píše:
@dadanek1999 Tipl bych to, podle projevu, na vackel alias studeňák. Pokud to netopí - nekouří (mezizávit. zkrat).
Kontroloval bych (propájel) spojení vinutí na rotor. Nepsal jsi jak vypadají mezery mezi lamelami.
Kontrola sekcí ohmetrem. Smaltovaný drát uvnitř vinutí by mohl být nastavený a přerušovat ve spojení.
Dle obrázku, bych ještě sundal pružiny a očistil je uvnitř, taky trny na kterých jsou. Kabel jde na očko, pak na trn,
a z trnu přes pružinu na uhlík.Taky kabely z ESC na motor(accu ESC)zda nejsou (nalo-)zlo-mené.(taky konektory)
- Málo pravděpodobné jsou pootočené(uvolněné) magnety vůči čelu s držáky uhlíků, taky neodpovídá chování.



Ahoj, mockrát děkuji za odpověď. Netopí, nekouří, ale nemůžu celý motor rozdělat, chybí mi odpovídající inbus na pastorek. Zkusím ho sehnat a vše tam zkontrolovat.

Kabely jsou OK, napojení přímo na konektory nepomohlo. Takže počkám na nové uhlíky, rozdělám to, projdu, zkusím seskládat a uvidíme.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadný motor?
PříspěvekNapsal: čtv 31.08.2017 11:23 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 15.1.2012
Příspěvky: 100
Bydliště: Brno - Venkov
Tak jsem vyměnil uhlíky. Pustím motor, na trimru na malé točky aby se ojely uhlíky a moc to nejiskřilo. Tak odejdu na chvilku z pokoje, najednou obrovská rána, doběhnu zpět a zjistím, že na motoru vybuchl kondenzátor, wooow. Ten kovovej kryt to vystřelilo na druhou stranu místnosti, fakt teď nevím co si o tom mám myslet.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadný motor?
PříspěvekNapsal: čtv 31.08.2017 18:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@dadanek1999 " ... vybuchl kondenzátor ..." Ten kondenzátor byl uvnitř (pod kovovým krytem)?
Byl jen jeden?Nebo klasika =3?Pokud motor bez kondenzátoru běží,dal bych nové, foliové 10n / 400V(min 100V).
A doplnil bipolárním transilem (např. BZW06-13B15V) přes uhlíky, podle napájecího napětí.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadný motor?
PříspěvekNapsal: čtv 31.08.2017 20:32 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 15.1.2012
Příspěvky: 100
Bydliště: Brno - Venkov
guchar píše:
@dadanek1999 " ... vybuchl kondenzátor ..." Ten kondenzátor byl uvnitř (pod kovovým krytem)?
Byl jen jeden?Nebo klasika =3?Pokud motor bez kondenzátoru běží,dal bych nové, foliové 10n / 400V(min 100V).
A doplnil bipolárním transilem (např. BZW06-13B15V) přes uhlíky, podle napájecího napětí.


Klasika, 3 kondiky. 2x malicky mezi vyvodem a plastem, ty jsou ok a pak jeden vetsi mezi vyvody s kovovym krytem. Ten se rozletl. Tak nevim jaky misto nej jako nahradu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vadný motor?
PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 10:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@dadanek1999 Náhrada kondíku.A)co jsem psal B)co používá DSYS=10až47nF/100V/X7R, C)keramika 10n/100V


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz