Switch to full style
Pokud to má kola, jezdí po asfaltu nebo v terénu.
Odeslat odpověď

RC "oranžová" Tatra

ned 02.02.2020 17:57

Rozhodl jsem se uskutečnit dětský sen. Asi všichni znáte oranžovou Tatru, která vypadá skoro jako Tatra 148 (opraveno). Tatra je současná DINO. Která je pro děti mnohem lepší než původní. A volant si dotisknu.

Představa je, že to nebude moc dramatická přestavba. Žádné centrální trubky a pružení ve stylu originální konstrukce. Nedělám maketu, ale hračku pro kluky. Konstrukce je vedena stylem odhadnutého rizika. Co praskne vytisknu příště masivnější.
Uznávám, že loukoťová kola na Tatru už jsou moc. S tím si poradím později.

Rozhodl jsem se, že začnu řízením, protože to jsem nikdy nedělal a tak tam byla spousta neznámých.


Kolo je uloženo stejně jako kolečko v in-line bruslích. Každé kolo dvě ložiska 608 a spacer z decatlonu. Tím se konstrukce dost zjednodušila. Osa je imbus z akrosu M6.
Kolo je samozřejmě užší než původně, ale to je i správně.
Většinu dílu jsem hned na podruhé měl.. :D :D

Serva je nějaká čína a byl jsem rád, že jsem vzal 4ks a mohl jsem vybrat dva, které chodí podobně. Dva kusy jsou snad pro zvýšení ochrany převodů. Pákování je navrženo tak, aby vnitřní kolo zatáčelo více. Překvapivě diferenciace zafungovala.

Řízení je demontovatelné snadno. Na Tatře není žádný zásah. Jen je třeba "servat" jedno kolo z osy dolů.

Maluji to ve volné verzi Autodesk Fusion 360.




Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Přílohy
DSC_9327.JPG
DSC_9335.JPG
DSC_9332.JPG
DSC_9331.JPG
Bez názvu.png
big_1557090[1].jpg

Re: RC "oranžová" Tatra

ned 02.02.2020 17:57

Tak a teď je třeba vymyslet pohon.

Představa je, že budou naháněná všechna zadní kola. Možná pro zjednodušení zvláštní motor pro pravou a levou stranu, abych se vyhnul diferenciálům. Motory asi 480 nebo 600.


Pokud by měl někdo chuť se nějakým zapojit, tak to přivítám. Za chvilku bude třeba se vrhnout na modely letadel.

Re: RC "oranžová" Tatra

ned 02.02.2020 18:21

jak vidno, byti otcem maleho synka skyta mnohe poteseni, muzes si vesele hrat a vzdycky muzes rikat, ze je to vlastne pro deti.. :-)

PS kdysi davno, v casopise Urob si sam, cislo 59, rocnik 86, vysel navod jednoho zapaleneho tatinka, ktery udelal drevenou stavebnici pro svoje kluky, ze ktere se dal sestavit napriklad bagr kterym se dalo bagrovat.. tak si rikam, tohle vytisknout, motorizovat.. :-)
https://www.sbazar.cz/literacz/detail/6 ... 9-rok-1986

Re: RC "oranžová" Tatra

ned 02.02.2020 18:25

Cílovka je jasná. Ale volantovku neplánuji. Cílem je stejně akro jet. :wink:
Ale budu muset udělat 2ks. V tom má tisk výhodu. S druhým kusem je opravdu málo práce.
Přílohy
DSC_9341.JPG

Re: RC "oranžová" Tatra

ned 02.02.2020 20:27

Dobrý večer. Aby vnitřní kolo zatáčelo více se řeší lichoběžníkem řízení. Ten tam ale moc nevidím. Jeho návrh je velice jednoduchý, najdete na netu.
Jo, a je to spíš 148, ne? :?
Tonda

Re: RC "oranžová" Tatra

ned 02.02.2020 20:42

Nevěděl jsem, že se to jmenuje "lichoběžníkové" řízení. Šel jsem na to jako na diferenciaci kormidel. Nicméně vyšlo mi na 8mm. Pak simulace cca vycházela, že se středy otáčení docela kryly.

Rozhodně dobrý směr k vylepšení. Budu se muset podívat na Ackermannovu podmínku.

138 opraveno. Díky.
Přílohy
Bez názvu2.png

Re: RC "oranžová" Tatra

ned 02.02.2020 21:57

No páni! O něčem takovém jsem taky uvažoval. "Potřebuju" zametač na RC automobilovou dráhu. :)
Jedno servo na řízení nestačí?
Jak vypadá část, kde bude pohon? Jako kolem zadních kol. Přidal bych se v navrhování. Kreslit umím akorát v Blenderu...

Re: RC "oranžová" Tatra

pon 03.02.2020 7:27

Ahoj, držím palce. Já sice stavím taky Tatry, ale podle original. Ale když ti to bude jezdit tak proč ne.Prvni byla tatra 141 a teď stavím Tatru terno. Dávám ti to jako motivaci na příště.
Přílohy
20170413_210652.jpg
170.jpg
IMG_20191129_201655.jpg
IMG_20200128_183102.jpg

Re: RC "oranžová" Tatra

úte 04.02.2020 16:22

Diferenciál ala OpenRC F1 by nešel?
Jako že pohon diferenciálu mezi zavěšením a kolem a pastorek vystrčit ke kolu. Pak jedno poháněcí ozubené kolo napevno k ose, druhé napevno ke kolu.
Případně ozubené kolo pohánějící diferenciál předělat na kolečko poháněná ozubeným řemenem - inspirace - ale asi bych použil nějaký netištěný řemen a kolečka přizpůsobil tomu řemenu.

---

volantovka už je hotová :)
Jednodušší je ale asi koupit nějakou MHz za pár korun vytáhnout z ní PPM a strčit jako žák do normálního rádia.
Případně něco na základě gyroskopů: https://www.thingiverse.com/thing:4060340

Re: RC "oranžová" Tatra

úte 04.02.2020 16:53

Ty serva takto spojené není dobrý nápad, je to vyzkoušeno a nefungovalo to dlouho. Ty serva nikdy nebudou chodit stejně a vždy bude jedno z nich přetěžovaný.

Re: RC "oranžová" Tatra

úte 04.02.2020 16:58

V jedné páce je poněkud větší otvor a tím serva nevrčí.

Nicméně, pokud bych tohle předělával, tak souhlasím, že by to chtělo jinak. Asi serva vedle sebe a řízení z poloviny propojovací kulisy. A nebo prostě větší servo.

Re: RC "oranžová" Tatra

úte 04.02.2020 21:23

Jestli chodí serva spolu, klidně nemusí být spojená a může se ovládat dvěma kanály. Přes křivky podrobně laditelná geometrie, případně přepínatelné chování pro zvláštní efekty v těžkém terénu. :)

Re: RC "oranžová" Tatra

stř 05.02.2020 14:30

Jestli vidím dobře a jsou to serva MG995,996, tak budou asi na takovou tatru slabá. V trávě nezatočí. Měl jsem jedno na řízení menší a lehčí (10kg) Pragy S5T a vyměnil jsem ho za 20kg servo. Tady by to spíš chtělo nějaké maxiservo s patřičnými převody a motorem 300. Určitě bych vyhodil ta plastová kola, ani s tou gumičkou to nebude nic moc, dozadu by šla tato: https://www.rc-dragon.cz/eshop/01-dily- ... rtruck-2ks , za tu cenu je to zadarmo, mají průměr 140mm a šířku 70mm. Jinak já pracuju taky na Tatře ale 813 a samozřejmě s rourou, výkyvnými polonápravami a tak. Zatím není co fotit, je to jen krabice vytištěných dílů. Až bude v dílně teplo, začnu to sestavovat.
Přílohy
Tatra.jpg

Re: RC "oranžová" Tatra

pon 09.03.2020 14:50

Tomáši,
Jak se ptáš, rád bych se připojil s nějakou pomocí.
Nevím ale s čím pomoci. Jsem tiskař mírně pokročilý, mám vytištěných několik modelů letadel od 3DLabPrint a pár jednoduchých drobností které jsem dokázal nakreslit.
Ivan

Re: RC "oranžová" Tatra

úte 10.03.2020 10:53

Díky, že jsi se ozval. Dalším krokem by měl být pohon zadních náprav. Tuhé nápravy, ale každá strana by se měla točit samostatně. Diferenciály nebo dva pohony.
Má to být spíš hračka, než maketa Tatry.


Bohužel já jsem projekt zatím odložil, prostě nestíhám a legislativa leteckých modelářů má jasnou přednost.
Odeslat odpověď