Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 24.04.2022 21:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 358
Bydliště: Ruda nad Moravou
Kdysi jsem koupil doslova BEDNU všech možných nefunkčních hraček za 100ku, kvůli motorům - převodům - nějaké elektronice - šroubky - na pokusy... Vždycky se něco hodí :-) Vlastně valnou většinu jsem hned rozebral a schoval jen podstatné (nebo co vyhodím později, znáte to...).

Bylo tam i toto autíčko viz příloha - na nějaký ten malý JOHNSON nebo MABUCHI 130-180 (sílu a odpich to má slušnej), jen asi odešel "destičkový přijímač s regulací REELY" nebo k tomu už nebyl vysílač, to už je fuk.
Říkal jsem si - že je škoda to vyhodit nebo rozebrat, schoval ho celé - a teď jsem ho našel ve sklepě a jal se ho oživit.

Motor a převod chodí perfektně, dal jsem tam malý obousměrný SS regler, klasický přijímač - práce na pár minut. Lítá to jako čert !
Vyloupl jsem z břicha pouzdro na 5 tužkovek a do toho prostoru se vleze (pod deklík se šroubkem) třeba 2S 1300mAh = bude to chvíli jezdit (a motor to snad vydrží, byl krmený 7,5V - mno kdyžtak jich mám dost :-)

Trochu oříšek ale asi bude s řízením nápravy: tu vlastně zajišťoval elektromotor s pastorkem, a ten přes ozubené kolo na hřebenový převod hýbal do boku řídící tyčí vlevo - vpravo. Náprava je tedy vlastně pevná.
El.motor byl přímo naletovaný na desku elektroniky a měl asi koncové spínače či omezení? Nevím... už tam není a nebude.

Chci to nahradit klasickým servem (už jsem tam vpašoval staré nízké NARO), páka může být jakkoliv.
Ale nějak mě nesedí a nenapadá JAK DÁL?

Důležité info: výchylky nápravy jsou na velkém kolečku asi +-93° (celkem lehce přes 180° - to servo nedá) a do boku hřeben chodí vlevo - vpravo tak max.15mm (celkem řekněme 30mm, víceméně celkově o šířku hřebenu).

Fotky snad napoví vše, je tam stav před úpravou a pak jen ta chvíle práce...

Nemyslím si, že servo bude dostávat nějaké "rány", kola a jejich uložení odpruží hodně, takže snad nebude servo zařvávat na každém šutru. A i kdyby - mám takových, co si do éra nedám dost, nebo dám kovový...

Děkuju za nakopnutí nebo skicu, jestli to má nějaké řešení - rád bych udělal dětem radost dobastlením do vítězného konce :-)

Bayeux


Přílohy:
23_01.jpg
23_01.jpg
[ 132.96 KiB | Zobrazeno 3903 krát ]

23_02.jpg
23_02.jpg
[ 77.65 KiB | Zobrazeno 3903 krát ]

23_03.jpg
23_03.jpg
[ 72.87 KiB | Zobrazeno 3903 krát ]

23_04.jpg
23_04.jpg
[ 117 KiB | Zobrazeno 3903 krát ]

23_05.jpg
23_05.jpg
[ 71.92 KiB | Zobrazeno 3903 krát ]

23_06.jpg
23_06.jpg
[ 107.24 KiB | Zobrazeno 3903 krát ]


_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS
Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 24.04.2022 22:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
no, možná Ti tu někdo poradí něco lepšího, ale já bych na osku, na které je teď ozubené kolo dal L-páku a jedno táhlo k servu a druhé táhlo na tu spojnici kol. Když tam dáš kulové čepy bude to luxusní...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.04.2022 22:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3760
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Asi bude dost záležet na tom, kolik je u předních kol místa. Napadají mě řešení:
- vytisknout větší ozubené kolo, které by se pohánělo servem/nasadilo se na tisícihran, co trčí ze serva a zuby by sedly do hřebenu řízení (když mi dáš rozměry, tak dodám) - kovová oska by se nepoužila, možná i vytiskout "převod do rychla", který by sedl do toho korunkového kola - ale tam vidím problém v přesnosti a vůlích.
- na servu by bylo hladké kolečko, "provázek", co se používal třeba na posun ukazatele naladěné stanice u starých rádií, či pružný plech (ala y pásek, co se používal na posun hlaviček u disket)
- do dílu s ozubeným hřebenem upevnit kolík, za který by tahalo rameno serva - tahle varianta se mi zdá zatím nejjednodušší - kolík, použít existující rameno serva + spojku na kolík (kvůli měnícím se vzdálenostem)
- přidělat páku na jedno kolo a táhlo ke std páce serva ala historické hračky ovládané lankem v bowdenu - vsadím se, že jsi pár takových autíček rozebral a víš nebo si vzpomeneš, jak bylo řízení realizované. TO v podstatě odpovídá té L páce, co navrhuje SHU.
- v případě ovládání vyobrazeným rádiem by ještě byla možnost stvořit dvouserverové řízení ala D.A.S. jako jsem stvořil tu: https://www.thingiverse.com/thing:4229351

Možná mě napadne ještě něco, případné nejasnosti můžu zkusit nakreslit.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.04.2022 23:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 358
Bydliště: Ruda nad Moravou
Díky kluci, už mi též svítá...

Zatím se mi skutečně zdá nejjednodušší ad

- do dílu s ozubeným hřebenem upevnit kolík, za který by tahalo rameno serva - tahle varianta se mi zdá zatím nejjednodušší - kolík, použít existující rameno serva + spojku na kolík (kvůli měnícím se vzdálenostem)

Tohle i mě napadlo jako první, ale nevěděl jsem jak si poradit s tou měnící se vzdáleností spojovacího táhla (pohyb páky serva po kruhu x přímočarý pohyb řídící tyče) - až teď mi svitlo:
otočím páku na servu, aby v neutrálu ukazovala na střed hřebene, prodloužím na ni páku až po čep (šroubek?) na středu hřebene. V páce tam bude víceméně podélný zářez, který bude vlastně řešit tu proměnnou vzdálenost, ale neměla by tam vzniknout vůle v řízení (ale i kdyby - stejně ta kola skáčou na terénu jak koza).

S tím ale bude souviset ještě jeden problém: jelikož chci k autu dát malé něco z jednodušších starých souprav (třeba tuhle LITE, případně volantovku na 40MHz), nepůjde tu omezit velikost výchylky serva. A ta je o chlup větší než chod hřebene vlevo - vpravo (servo v neutrálu ukazuje na střed hřebene, ale v krajních polohách už mi utíká kousek za kraj dráhy hřebene).

Tohle by se zase lépe dalo řešit tou L-pákou a různými poměry...

Vyzkouším, uvidím - kdyžtak hold bude jezdit s Flash 5X (40MHz), 7 nebo 8 (a softwarově upravím - stáhnu velikost výchylky) - nedělám si iluze, že by na vysílači nekopala plný výchylky. Víme jak děti řídí cokoliv :-) Zde "manuální omezení výchylky" fungovat fakt nebude :wink:
Stejně to malou bude bavit chvíli, a pak TO skončí zase ve sklepě :roll:

Díky za případně další podněty a váš čas, inu kdo si hraje... Bayeux

_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 25.04.2022 9:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3760
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
..ještě mě ráno napadlo místo kolečka s konrunkovým ozubením vyrobit malé + na servo (asi std velikosti) vytisknout klidně cosi s vnitřním ozubením. Viz obr.
Tam jsem trochu ulítl, servo mi nevyšlo s malým ozubeným kolečkem, ale už se mi to jako návrh nechtělo předělávat. Předělávka je na chvilku.

Micro servo (9g) se mi ve formuli 1:10 furt ničilo, takže bych doporučil větší.

Podlouhlá díra mě taky napadla, ale TO je takové "šoupavé" řešení, které bude drhnout. Možná by bylo lepší na kolík dát extra táhlo a to táhlo teprve dát otočně na konec páky serva. Viz obr 3.


Přílohy:
rizeni1.png
rizeni1.png
[ 113 KiB | Zobrazeno 3685 krát ]

rizeni2.png
rizeni2.png
[ 137.95 KiB | Zobrazeno 3685 krát ]

rizeni3.png
rizeni3.png
[ 87.9 KiB | Zobrazeno 3685 krát ]


_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 25.04.2022 13:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
Bayeux píše:
...
Tohle by se zase lépe dalo řešit tou L-pákou a různými poměry...
... Bayeux


no právě. A jako bonus můžeš nechat servo v místě kde ho máš teď anebo kde ho budeš potřebovat mít. Dál do té L-páky můžeš zabudovat servosaver proti ničení serva.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 25.04.2022 18:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.6.2010
Příspěvky: 2313
Bayeux píše:
- do dílu s ozubeným hřebenem upevnit kolík, za který by tahalo rameno serva - tahle varianta se mi zdá zatím nejjednodušší - kolík, použít existující rameno serva + spojku na kolík (kvůli měnícím se vzdálenostem)

Takhle ne! Páka na servu bude příliš dlouhá "ve prospěch" nápravy a na servo tím budou působit zbytečně velké síly.
Každý ráz z nápravy pak spolehlivě odrovná převody v servu.

Raději použij tu variantu s L-pákou, jak radil kolega SHU.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.04.2022 7:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 358
Bydliště: Ruda nad Moravou
Ještě jednou díky všem - s dlouhou pákou nebudu tedy riskovat (vím že servo bude trpět, i když kola a jejich uložení "poberou dost") a vyhrává řešení L-páky. S tím bonusem, že už tam servo mám (větší se tam vlastně ani nevleze, kdyby se vešlo standart - dám tam třeba i několikaotáčkové navijíkové a basta).
Tak uvidíme (jednou - snad brzy), jak to dopadne a jakou to bude mít živostnost (myslím servo i zájem dětí :-)) Podělím se... Bayeux

PS: Marku, Ty jsi démon... Já chci skicu, a Ty div nepošleš hologram 8O To Tě vážně musí bavit - nebo nevíš CO s časem :D

_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.04.2022 13:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3760
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Bayeux píše:
Ještě jednou díky všem - s dlouhou pákou nebudu tedy riskovat (vím že servo bude trpět, i když kola a jejich uložení "poberou dost") a vyhrává řešení L-páky. S tím bonusem, že už tam servo mám (větší se tam vlastně ani nevleze, kdyby se vešlo standart - dám tam třeba i několikaotáčkové navijíkové a basta).
Tak uvidíme (jednou - snad brzy), jak to dopadne a jakou to bude mít živostnost (myslím servo i zájem dětí :-)) Podělím se... Bayeux

PS: Marku, Ty jsi démon... Já chci skicu, a Ty div nepošleš hologram 8O To Tě vážně musí bavit - nebo nevíš CO s časem :D

Držím palce.
... napřed jsem chtěl kreslit na papír, ale model serva jsem měl, kvádřík se tvoří rychle a ozubená kolečka ku podivu taky. Takže TO v blenderu nakonec bylo rychlejší jak nakreslit na papír. ... občas si od "nudného vývoje" musím odpočinout. :)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz