Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: čtv 29.06.2017 20:14 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.6.2017
Příspěvky: 5
Zdravím pánové,

jak již název vlákna napovídá, chci se pustit do stavby tohoto drobka a to z balsy. Nic méně jsem takto model nikdy nestavěl, takže je to spíš o najití hranic toho co dokážu. Jako předloha mi poslouží papírový model od GPM (chci hlavně využít žebrování a teoreticky i nástavbu lodě s tím, že ponese asi hodně vrstev laku). Co hlavně potřebuji jsou rady do začátku: čím potáhnou trup lodě a hlavně co použít za elektroniku (motory, serva, baterie), jaké lodní šrouby budou nejvhodnější pro toto měřítko, aby to neletělo jako raketa, ale pěkně se to ploužilo jako bitevní loď.

Za všechny typy a rady vám předem děkuji.

Kuba


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: pát 30.06.2017 7:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Pro začátek: motory, baterie, serva ... to je zatím nepodstatné. Horší je, že jsi se rozhodnul stavět takovou loď z balzy. Pokud můžeš, zamysli se nad jiným materiálem - balza je pro takto malou loď dost nevhodný materiál - značně závislý na vlhkosti a zde je velké nebezpečí, že se vše bude kroutit, praskat a různě deformovat. Opatření, aby se tak nedělo, dají mnohem vic práce a úsilí, než zvolit jiný materiál. Balza by se hodila v případě výroby kopyta trupu, které by se olaminovalo.
Co se týká lodních šroubů, tak s tím si nelam hlavu - snaž se sehnat pokud možno takové, aby byly maketové. Ostatní se doladí vhodnými motory, baterkami a popř. nastavením regulátorů nebo vysílačky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: pát 30.06.2017 8:27 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.6.2017
Příspěvky: 5
Děkuji za rady. Loď bude mít 90cm na délku a 10cm šířku, což mi nepřišlo málo. S balsou jsem dřív už dělal a dělalo se mi s ní dobře. Měl jsem v úmyslu na trup nanést PU dvousložkový tmel, který by to zacelil. S laminováním zkušenosti nemám vůbec. Jakej jinej materiál by se dal ještě použít na stavbu. Kupovat stavebnici určitě nechci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: pát 30.06.2017 13:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
Kdysi dáávno jsme lodě stavěli klasicky z překližkových žeber plaňkovaných lištami cca 2x5mm.
Následně brousit, tmelit, zase brousit...vnitřek vytřít nejlépe epoxy lakem.

_________________
MPX Royal SX 2,4Ghz...F3J Enjoy3


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: pát 30.06.2017 15:43 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 10.4.2015
Příspěvky: 20
Bydliště: Dohalice (Hradec Králové)
Blog: Zobrazit blog (12)
Já jsem nedávno stavěl plachetnici s dřevěným (mahagonová dýha a balza) trupem. Hotový trup jsem navlékl do dámské punčochy a 2x natřel laminovací pryskyřicí.
Výsledek mi připadá bezchybný. je vidět struktura dřeva a je to naprosto nenasákavé.
https://www.rcalbum.cz/model/9596-ace-racing-sloop.html
P.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: pát 30.06.2017 19:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
S balzou se dělá výborně, ale jako nosnou konstrukci bych ji nechtěl - když už, tak u větší lodě ( s výtlakem nad 10-15 kg a to jako základní nenosný materiál - s nutným přelaminováním ). I to plaňkování je dost náročné - při šířce trupu necelých 11 cm tam není moc místa nazbyt a proto i to plaňkování by mělo být z tenké balzy - a tam je už problém s broušením a hlavně probroušením, kde se už tenká balza bude deformovat. Dalším problém může být v nestejnoměrné kvalitě balzy - i lišty z jednoho prkénka mohou být různě pevné a mohou se různě ohýbat. Každopádně je nutné celý trup přelaminovat, v nejhorším potáhnut několika vrstvami těch punčoch.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: pát 07.07.2017 17:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
anebo si misto Grafa porid od GPM Prince of Wales - na nej delal primo GPM laminatovy trup. nevim jestli se jeste da koupit. Pokud ne, tak delaji trupy pro Saratogu, Lexington a Conte di Cavour.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: pát 07.07.2017 17:50 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.6.2017
Příspěvky: 5
V dobách minulých, když jsem ještě lepil papír, tak jsem si tuhle krásnou lodičku koupil. No nějak už papír nezvládám a přišlo mi škoda nechat tuhle "šmikajdu" ladem a tak jsem si řekl, že bych z toho mohl udělat plovoucí R/C záležitost. Vůbec na to nespěchám, spíš to budu bastlit, když bude čas a chuť. Ale budu potřebovat vědět co za pohon baterii atd pořídit, abych mohl udělat místo v žebrování. Mám doma jednu baterii z dob mého airstoft období, ale je to Ni-Cd typ, cca 1,8mAh. Dá se taky použít?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: pát 07.07.2017 19:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
chapu tve nadseni, kdysi sem byl v podobne situaci, dokonce Graf byl prvni lod co sem si koupil od GPM (hned jak vysla). Ale uvedom si par veci:
1) je to dost slozity model. sice jedna z tech jednodussich bitevnich lodi, ale porad to ma dilu jako maku
2) neni to moc velke, palubu to ma celkem nizko je to tak na klidnou hladinu, jak zrcadlo
3) musis vyresit jak udelat pristupy do trupu tak, aby ti tam nenateklo pri prvni vlnce a nesel si ke dnu
4) baterku spis vetsi, stejne budes muset resit zatez
5) evidentne o lodni modelarine moc nevis.. tak zvaz sve moznosti
6) jsou vhodnejsi modely, idealne nakladni lode (pristup do podpalubi skrz nakladaci prostor), z vojenskych S2 wilczur od Hala, S1,S2, s100 schnellboty.. z tech vetsich treba ORP Gornik. koukni na GPM.pl a hledej mensi lode 1:50 nebo 1:100. pripadne si nazvetsuj
7) pohledej kartonwork a papermodels.pl byla tam podobna stavba (ci vice) konverze torpedoborce nebo neceho mensiho na RC

ale abych jen nekydal..
ja sam sem kdysi jak sem rikal mel takovy napad. ale v zachvatu osvicenstvi sem nejdriv postavil neco mensiho jednodussiho na overeni technologie, byla to Emilia z MM http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... .php?t=501 a je z papiru cela, krome tycky v kylu a kormidla (a RC vybaveni pochopitelne). je v tom maly MiG naprimo, jezdi to na lipo 2S, ma to jedno servo. trup je delany z papiru - kasirovani a pak striknuto tmelem. Zapomen ze udelas papirova zebra a na to puvodni obsivku.. potrebujes aby to bylo odolne a pevne. takze trup muzes udelat jako ja - pevny, striknuty od cary ponoru dolu a vrsek je olepeny obsivkou z vystrihovanky. Samozrejme, vse dukladne lakovano nekolika vrstvami.
tady mas fotky ze stavby. https://photos.google.com/album/AF1QipP ... Ltqt1M_42n

krom toho mam rozdelany S2 Wilczur od Hala (lamino trup na drevenou palubu a papirove nastavby) a pak jeste maly S100 od Waku. takze neco malo o stavbe plovoucich lodi z vystrihovanek vim. Krom toho Graf Spee od GPM mam doma postaveny (plno papir, na policku).


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: ned 09.07.2017 8:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.6.2017
Příspěvky: 5
Děkuji za radu a vezmu si to k srdci.

Žebra a vlastně celou stavbu jsem chtěl dělat z balsy s tím, že bych nástavbu udělal z papíru a případně vyztužil taky balsou. Nic méně by měřítko 1:200 bylo asi fakt hodně složité na stavbu takhle členité lodě. Nakonec ji asi o něco zvětším, 1:100 by bylo super, ale jako fakt nevím kam bych dal 2m dlouhou obludu, tak přemýšlím o polovičním nebo 3/4 zvětšení. Nic méně pokud ji zvětším, tak to asi budu stavět z nějaké tenké překližky, protože balsa by na to už nestačila a žebra bych oplaňkoval, přetmelil, přebrousil, aby to bylo plynulé a jako finále laminace. Nástavba z balsy, aby bylo těžiště co nejníže a dobře ošetřit proti vodě. Přístup do trupu jsem chtěl udělat přes věže, takže by nějaká menší vlna snad nevadila. Stejně to budu stavět až někdy přes zimu, teď přes léto na to nemám ani za mák času, takže spíš řeším přípravu, materiál a co za RC vybavení k tomu použít.

Proto se chci poradit s Vámi, zkušenějšími modeláři, než se do toho bezhlavě pustím a pošlu v tom na dno nemalé množství času a peněz.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: ned 09.07.2017 10:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
A co měřítko 1:144 a trup vyříznout ze Styroduru a olaminovat?
Není to tak složité. "Nejzábavnějšímu" tmelení a broušení by ses nevyhnul ani s žebry a plaňkováním.
Je vhodné trup slepit z několika desek, ve středu udělat kýl a tvar brousit pomocí dotykových šablon.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: ned 09.07.2017 10:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Cernoch88 píše:
.... Nástavba z balsy, aby bylo těžiště co nejníže a dobře ošetřit proti vodě......

Nástavby z balzy nebudou nic moc - díky tomu, že je balza hodně měkká, budeš mít velké problémy udělat hrany tak, aby byly ostré a ne zakulacené - je to hodně vidět a pak to vypadá jak hračka. Navíc upravit povrch balzy tak, aby to bylo odolné proti vodě, je úkol téměř nadlidský.
Sežeň si laminátové desky 0.3, 0.5 a 0.75 mm a z toho vystříháš nůžkama a vybrousíš nástaby pěkně s ostrými hranami a přitom lehké. Na první pohled to dá asi víc práce, ale výsledek je odolný vodě a docela lehký a tvrdý. Jak to jednou uděláš, nemusíš už nic upravovat proti vodě. Prostě to budeš skládat z kousků jako u papírového modelu.
Jinak měřítko 1:144 má velkou výhodu v tom, že se v tom měřítku vyrábějí kity letadel a tak i nějaké doplňky by se daly sehnat už vyrobené coby kity.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: ned 09.07.2017 17:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
rak já se teda také trošku přidám....
lze jít i jinou cestoua podle mě levnou a rychlou s dobrým výsledkem a klidně i v tom 200 měřítku.
trup se dá postavit na žebrech z depronu , oplankovat téžř depronema to síly 3mm původně pro podlahovou izolaci :
http://www.podlahove-vytapeni.eu/1611-p ... xtrupor-6/
kde lze využít i 3mm verzi běžně dostupnou v každém obi.
planky řežu ostrým ulamovákem a lepím vzájemně i ke koste truhlářským polyuretanovým lepidlem s mírnou vypěnující vlastností a lze tedy použít i předražený purex......
Broušení naprosto v pohodě pokud nemá člověk těžkou ruku a používá celkem hrubý šmirgl na dřevo nalepený na vhodnou destičku či trubičku.
Následuje bud jen olaminování pokud použiju silnější tkaninu nebo přetmelení superlehkým šlehaným tmelem pro sádrokartonáře-že je vodě neodolný nevadí laminát to vyřeší.
Paluby s prkny sestavuji z prkének a je jedno zda balzových či dýhy jiných dřevina sestavuji je s pomocí černého lepidla aby byly spáry to celé zakončím 30g/m2 skelnou tkaninou a sklem kterým to celé po naseparování zatížím aby se vytvořil zrcadlový povrch , popřípadě chci -li matný dávám ještě pod sklo pruh pečícího papíru-je teflonový a tudíž se nenalepí na laminované části.
Nástavby si nech vytisknout na ten nejsilnější papír co tvá tiskárna v dosahu bude umět-obvykle to dávám na kladívkovou čtvrtku v profi tiskárně jako kopírování za pár korun a je na tobě zda v barvě či černobíle jen si pohlídej souhlasící rozměr původní verze a kopie a neboj se nesouhlasits placením když nebude souhlasit rozměr obvykle to vyřeší bezplatně znovu.
takto vytištěné papírové detailíky polož na naseparovanou desku nebo na pečící papír na skleněné desce na to polož skelnou tkaninu 30g/m2 a to celé prosyť válečkem nanesenou pryskyřicí na laminování vše ihned ohřej aby se pryskyřice prosákla jak tkaninou tak papírem.Pokud chceš ještě pevnější a odolnější verzi dej ještě jednu vrstvu pod papírové vytištěné díly.To celé s bohatou vrstvičkou pryskyřice na povrchu zakryj opět pečícím papírem a zatiž za kontrolování že nemáš na součástkách bubliny .
Po vytvrzení máš z vystřihovánky vyřezávanku kterou zvládneš lepšími nůžkami a dotvoříš stejně jak laminátovou desku pilníčky a broušením lepím superřídkým vteřinákem od pelikána a vnitřní rohy vyztužuji nazávěr vylitím horké pryskyřice přičemž zbytky nechávám vykapat.
Možná to celé vypadá napohled složitě ale opravdu není, je to jen o chvíli navíc při tuhnutí epoxydů....
TO JSEM ZAPOMĚL ZDŮRAZNIT POUŽÍVÁM ZÁSADNĚ JEN EPOXYDOVÉ PRYSKYŘICE PRO LAMINOVÁNÍ ZA POUŽITÍ POLYSTYRENU aby nedošlo ke zničení polystyrenových dílů styrenem z polesterové laminovací pryskyřice.
Tak prozatím vše, pokud bude dotaz kildně se ptej, nakukuju skoro denně a konečně to vypadá na zajímavé téma.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: stř 16.08.2017 19:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 16.8.2017
Příspěvky: 14
dobrý den
je to velice hezká lodička stavím ji v měřítku 1:100 a začal jsem ji trupem ,který jsem plaňkoval asi 3 týdny potom přišlo broušení tmelení a tak pořád do kola až jsem byl s výsledkem spokojen ,jelikož tato lodička má asi 160 oken z každé strany vše jsem naměřil a začal vrtat práce to byla hrozná a když jsem viděl co to udělalo s obšívkou (popraskala a lišty se štípaly) začal jsem hledat jiné řešení. Po čase hledání jsem se dostal na https://www.modeland.cz p.Nového a po domluvě vyrobil trup z laminátu,když jsem si trup vyzvedával tak jsem jen žasnul nad kvalitou nešlo nic říci prostě nádhera krásně hladké přesné. Osobně už nehledám nic jiného než kvalitní věci ušetří to mnoho námahy a nástavby bych nedělal z balzy,ale plastové. Plast je pevnější a není tak náchylný na odlomení nějakého kousku, kterých je na této lodičce dosti


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: R/C Graf Spee 1:200 - balsa
PříspěvekNapsal: stř 16.08.2017 22:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
no pokud bys popsal jak a čím jsi vrtal, že se ti to štípalo , myslím že by to mohlo být návodem jak na to nejít pro spoustu dalších modelářů .....
Jinak dobrý.....jako menší reklama..... i když tu firmu znám a je opravdu dobrá.
Co se týče vrtání v dřevěných trupech , osobně používám nejraději kuželové frézy v co nejvyšších otáčkách či kopinaté vrtáky z obyčejné hlazenky či někdy i hřebíku.... nic neštípou a díru vyvrtají(nebo spíše vypálí tam, kde potřebuji a s dokonale hladkými stěnami.......
Jde spíše o to, vědět co, kde a jak použít i bez nutnosti měnit základní materiály za moderní i když ani těm se rozhodně nebráním.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz