Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: pon 17.10.2011 14:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2009
Příspěvky: 335
Bydliště: CZ, Praha-západ
Obrázky: 6
Blog: Zobrazit blog (1)
Ahoj,
rozhodl jsem se oživit krásnou loď Artur, kterou jsem kdysi nedokončil a dodnes ji mám uloženou.
Potřebuji radu od zkušených, čím nejlépe osadit (motor, regl, serva) a jak vybavení rozložit. Neměl by to být žádný rychlík, ale pěkná realistická jízda.
Protože v lodích jsem totálně nezkušený, napadla mě klasická plechovka řady 400 (???). Jaký régl k tomu? Napájet bych chtěl lipolkama nejspíš, takže co tam fouknout stříďák?
Děkuji předem za každou smysluplnou radu.

_________________
***** Futaba T8FG Super *****
Hangár s podrobným popisem stavby mých modelů na osobních stránkách Jirkůf Blok = http://jirkufblok.blogspot.com
E-mail: pilot@ok-jmx.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: pon 17.10.2011 15:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Příklad osazení viz tento odkaz.

Návod na stavbu Artura s jiným osazením viz tento odkaz (pro inspiraci).

Já mám podobnou loďku viz tento odkaz, ale s motorem řady 550, možná je o trošku větší než ten Artur. Mám v ní lipolku viz tento odkaz a na jedno nabití vydrží na pohodové ježdění i přes dvě hodiny.


Naposledy upravil Drondys dne pon 17.10.2011 15:43, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: pon 17.10.2011 15:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
K plechovke motoru všetci chvália regly DSYS. Ale asi by sa hodil 12V (3s-Li) motor ,a k tomu 2s baterku (ak chceš Lipol, ja som volil 2s A123 alebo 6V olovo) - aby to bolo trochu realistické a nežralo zbytočne prúd. Problém je s namotanými listami na vrtuli, na to by nebola zlá prevodovka a k nej normálny (asi 6V) motor - neviem ale akú rýchlosť od toho modelu čakáš..

Keby že strieďák motor, tak podľa mňa je vhodné hľadať čo najmenšie KV aby sa to točilo primerane pomaly - takže asi obežku motor, boli nejaké TurnigySK 2836 KV 750 - výkonovo slabé ale postačia, len asi bude vhodné dorobiť na motor nejakú vrtuľku aby sa trochu chladil, a celkom dobre funguje aj odvod tepla cez čelo motoru do nejakej kovovej (hliníkovej, alebo medený pásik) príruby.. Lebo obežku vodou moc neuchladíš - ale zas pri primeranom výkone to nebude potrebovať.

Autíčkový striedák regl mi funguje použiteľne, ale je to vec kde asi nič nie je isté a treba to brať ako pokusy.
Ja som z motora vybral osku, a namiesto nej dal priamo 4mm hriadeľ až od vrtule. Aby som nemusel riešiť súososť a trhanie nejakej spojky..
Myslím že s riadením problém nie je, toto bola skúška lacného reglu z hobbyking a reguluje v pohode aj okolo nuly. Ale pri tom hreje.
Motor bol Turnigy 3548 KV800 napájaný 6V (2s A123) a šroub 50mm. http://www.youtube.com/watch?v=lOWEVAa2MBQ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: pon 17.10.2011 16:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2009
Příspěvky: 335
Bydliště: CZ, Praha-západ
Obrázky: 6
Blog: Zobrazit blog (1)
to Drondys a Coro: ste frajeři, díky moc, takhle sem si představoval smysluplnou radu.
Ještě jednou díky!

_________________
***** Futaba T8FG Super *****
Hangár s podrobným popisem stavby mých modelů na osobních stránkách Jirkůf Blok = http://jirkufblok.blogspot.com
E-mail: pilot@ok-jmx.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: pon 17.10.2011 16:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.12.2006
Příspěvky: 478
Bydliště: Písek
Já bych jen doplnil, že v modelu typu Artura je, pokud by měl jet maketovou rychlostí, vodní chlazení bez nějakého přídavného čerpadla naprostý nesmysl. Pokud bych chtěl motor, regulátor apod. chladit vzduchem, tak použiju kdejaký malý větráček z počítače i s původním motorem...

Artur není loď, která by vyžadovala převratný výkon, takže i to chlazení nebude divoké.

Nerad bych od střídavého motoru zrazoval, ale je třeba se připravit na to, že půjde o průkopnický počin.

_________________
Z jihočeského Písku pozdravuje
Ladislav Douša (ladous)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: pon 17.10.2011 17:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2009
Příspěvky: 335
Bydliště: CZ, Praha-západ
Obrázky: 6
Blog: Zobrazit blog (1)
No nejspíš zůstanu u plechovky Speed 400.
zbývá vybrat vhodný régl, že by DSYS MD18DCRs?
Díky!

_________________
***** Futaba T8FG Super *****
Hangár s podrobným popisem stavby mých modelů na osobních stránkách Jirkůf Blok = http://jirkufblok.blogspot.com
E-mail: pilot@ok-jmx.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: pon 17.10.2011 17:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
JmX píše:
No nejspíš zůstanu u plechovky Speed 400. zbývá vybrat vhodný régl, že by DSYS MD18DCRs?

Speed 400 podle tabulky viz tento odkaz může vzít maximálně i přes 20A, ale u Artura zas není předpoklad, že bys ho honil "na plný kotel". Takže by DSYS MD18DCRS mohl klidně stačit. Pokud bys chtěl mít na réglu rezervu pak je na zváženou spíš DSYS MDD32 mají ho třeba viz tento odkaz. Obvykle to není nutné, protože régl je už přednastaven z výroby a většinou to nastavení vyhovuje, ale pokud bys přeci jen chtěl měnit nějaké nastavitelné parametry réglu dá se to klasicky z Tx kniplama dle návodu, který ti k tomu přijde s regulátorem a nebo si můžeš pro pohodlnější nastavování koupit programovací kartu MDPG14 viz tento odkaz, která funguje pro DSYS régly řady MDxxXX obecně.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2011 9:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2009
Příspěvky: 335
Bydliště: CZ, Praha-západ
Obrázky: 6
Blog: Zobrazit blog (1)
A není nějaká levnější alternativa toho réglu? :?
Na HK mají jen pro střídavé motory, co jsem koukal a v česku nemůžu nic jiného najít (???).

_________________
***** Futaba T8FG Super *****
Hangár s podrobným popisem stavby mých modelů na osobních stránkách Jirkůf Blok = http://jirkufblok.blogspot.com
E-mail: pilot@ok-jmx.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2011 9:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
No.. možno dôvod ešte raz zvážiť ten strieďák motor.
Ja mám konkrétne tento regl http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... R_ESC.html

Možno by stačil takýto regl ale ten som neskúšal http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... verse.html
a s motorom ako D2836-11750 "Turnigy D2836/11 750KV" http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=12922
by to vyšlo 30 dolárov..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2011 10:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2009
Příspěvky: 335
Bydliště: CZ, Praha-západ
Obrázky: 6
Blog: Zobrazit blog (1)
což o to, "zlatý" Turnigy motory mám oblíbené, pár jich mám a použít autíčkářský régl s fanem mě zatím nenapadlo, koukal jsem jenom na ty lodní a ty mají vodní chlazení, což se mi řešit rozhodně nechce.
No promyslím to, cena prostě hovoří. A navíc, jak už tady někdo řekl, byl bych průkopníkem (Artur se stříďákem), což mě v tomto případě láká.
Ještě to promyslím, pokud bude mít číňan všechno skladem, tak do toho půjdu. Vyměnit pohon se dá případně vždy.
Teď řeším ještě pohon antény radaru (to už je tuning, Artur ho samozřejmě neměl), našel jsem starý elektromotorek a musím vyrobit převod do pomala, napadlo mě koupit takové to velké vrtulníkářské ozubené kolo, že by to mohlo stačit. No nápadů je dost, když bude venku hnusně, bude co dělat.

_________________
***** Futaba T8FG Super *****
Hangár s podrobným popisem stavby mých modelů na osobních stránkách Jirkůf Blok = http://jirkufblok.blogspot.com
E-mail: pilot@ok-jmx.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2011 12:49 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Pokud použiješ vhodně dimenzovaný regl, tak nebude nutno nějak chlazení řešit.

Ale opravdu pozor na to, aby jsi nepředimenzoval pohon a pak to netrápil na 10% výkonu, protože na plný přejde Arthur do skluzu i s připoutanými charioty. :D


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2011 13:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
To je o otáčkach, teda KV motora a napätí baterky.., ale aj o použití zníženého plynu.

Pri priemernom prúde 3A z napätia 6,6V (merané hiboxom so 100A sondou takže veľmi približne, ale proste takmer nič) do relatívne veľkého pomalého motora (toho na videu, TR3548-800, tipujem dosť veľkú indukčnosť?) sa mi regl TMM 40e+ (40A) prehrial tak že som ho udržal v ruke len s veľmi nepríjemným pocitom a s pokusmi som bez váhania prestal..
Naplno s takým motorom nemá žiadne problémy a zostáva prakticky studený aj keď prúd je 10x vyšší - v tomto prípade nehreje prechod prúdu smerom tam..

Na radar maličké servo, vybrať potenciometer (alebo v ňom zlikvidovať doraz ak je priamo z neho hriadeľ), dorazy na výstupnom kole treba odstrániť tiež.
A buď to nechať to nech sa to točí stále, ako ochranu motorčeka pred upečením by som to dal na nižšie napätie, alebo aspoň do cesty rezistor.. alebo dá sa nechať aj elektronika serva ako bola len namiesto potenciometru si tam dať trim, a riadiť to z príjmača..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2011 13:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
JmX píše:
A není nějaká levnější alternativa toho réglu? :? Na HK mají jen pro střídavé motory, co jsem koukal a v česku nemůžu nic jiného najít (???).

Na HobbyKingu mají stejnosměrný regulátor viz tento odkaz, ale bez zpátečky tj. není vhodný do lodě pokud chceš, aby couvala. Tady v ČR je než ten DSYS MDD32 levnější stejnosměrný regulátor se zpátečkou třeba HAWK 60A viz tento odkaz.

A pokud jde o to chlazení tak já v té loďce co jsem zde dříve zmínil také nemám regulátor chlazeny vodou, ale jen vzduchem a bez větráčku tedy jen se žebrama a v pohodě to stačí. Takže pokud si ten regulátor nezvolíš příliš slabý tak se chlazením nemusíš zabývat. Třeba ten HAWK 60A je levnější než MDD32 a měl bys s ním i dost velkou rezervu a pokud by nestačily ty krátká žebra co má tak si k nim můžeš přišroubovat třeba kousek hliníkového plechu pro vylepšení chlazení (pozn. otvory k tomu jsou tam už přímo připravené).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2011 13:40 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.6.2008
Příspěvky: 7230
Bydliště: Praha 9 Vinoř
Obrázky: 64
Já jsem dělal několik Arturů, do těch posledních jsem cpal prťavé stříďáky... No problem... :)
Tohoto jsem dělal jen motorizaci a "RCrizaci", zbytek si majitel šlechtil sám.
Jezdí údajně bez nejmenšího problému dodnes a furt... :)
http://www.youtube.com/watch?v=W7Q90WbtrZg

_________________
________________________________
Modeláři sobě http://www.ok-rimr.com


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Artur - zprovoznění po x letech
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2011 16:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2009
Příspěvky: 335
Bydliště: CZ, Praha-západ
Obrázky: 6
Blog: Zobrazit blog (1)
Poslouchaj, RiMre, mi ale zkazili radost. Co voni jako taky nedělaj?
S tim 2822 motorkem to takle Arturem cvičí? No to je síla, jdu do stříďáku, rozhodnuto.
Ale jak už jsem říkal, nechci z toho mít vodní raketu.
Díky.

_________________
***** Futaba T8FG Super *****
Hangár s podrobným popisem stavby mých modelů na osobních stránkách Jirkůf Blok = http://jirkufblok.blogspot.com
E-mail: pilot@ok-jmx.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz