Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čím vybavit loď
PříspěvekNapsal: stř 07.05.2014 11:24 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2007
Příspěvky: 59
Bydliště: Kutná Hora
Zdravím místní lodičkáře. Nevím na koho jiného se obrátit. Byl jsem na návštěvě u rodičů a na půdě jsem našel lodičku z mého dětství. Je původem myslím z NDR, mladším to možná už nic neříká :roll: a měla se ovládat vzdichem přes dlouhý kabel a takový balonek ve tvaru ovladače. No tolik asi k úvodu.
RC soupravu mám Turnigy T 9X a starou Flash 4X (nebo nějak podobně). Rád bych použil tu starou. Jednu sadu krystalů mám a přijímač (asi pětikanál taky). Můžu do toho použít normální přijímač do letadla, nebo speciální lodní. Jak jsem pochopil, tak v lodi se to samozřejmě blbě chladí a používá se chlazení vodou. Mám auto na ovládání z kterýho bych vykuchal motor, nebo musím použít jiný? Prostě o lodích vím prd o něco menší vím o letadlech. Takže prosímo nějaké co nejlevnější návrhy.
Shrnutí.
Prostě jsem našel loď a mám nepoužívanou vysílačku s přijímačem a chci něco na blbnutí na rybníku.
Předem děkuji.

Příloha:
IMG_20140506_183158.jpg
IMG_20140506_183158.jpg
[ 45.37 KiB | Zobrazeno 3317 krát ]



Příloha:
IMG_20140506_183411.jpg
IMG_20140506_183411.jpg
[ 53.87 KiB | Zobrazeno 3317 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím vybavit loď
PříspěvekNapsal: stř 07.05.2014 11:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2013
Příspěvky: 557
Bydliště: Praha 8 , ČR
Obrázky: 2
S lodí Ti bohužel neporadím - nedělám je. Jen upozorním na tu RC soupravu, kterou budeš používat. Neměla by být na 35 MHz - to je pásmo jen pro letadla, ale to asi víš. To jen tak pro jistotu :) .

_________________
Futaby T14SG, T9CP+Duplex, FC16+FrSky
už jen elektry, LMS Beckov


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím vybavit loď
PříspěvekNapsal: stř 07.05.2014 12:31 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2007
Příspěvky: 59
Bydliště: Kutná Hora
No jo vlastně, tam bych měl mít 40. Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím vybavit loď
PříspěvekNapsal: stř 07.05.2014 13:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.4.2008
Příspěvky: 2204
Bydliště: Královéhradecký kraj
Elektroniku klidně použij jakou chceš. V lodi mám taky normální přijímač jako v letadle. I dokonce letecký regulátor pro stejnosměrné motory. Tedy takhle:
Mám Assan 2.4Ghz s krátkými anténkami, motor stejnosměrný řady 540 a k tomu letecký regulátor Turnigy 20A pro ss motory.

Frekvenci můžeš mít 27Mhz nebo 40Mhz. Tam je celkem jedno jak přijímač umístíš. Pokud bys dal 2.4Ghz, tak je potřeba mít anténky nad hladinou, abys neměl problém s dosahem.

Chlazení asi podle toho jak výkonné to bude a jak moc se to tedy bude hřát. Hlavně je nutné umístit přijímač, regulátor a kormidlové servo tak, aby do něj nemohla voda (pokud to tedy nebudeš mít hermeticky uzavřené) a nebo ještě lépe - ošetřit jejich elektroniku nějakým lakem k tomu určeným, aby voda nepronikla dovnitř a neviděl si kouřové efekty.

Já je mám umístěné tak, že voda co nateče dovnitř, se k nim nedostane. No a motoru ta vodní koupel zas tolik nevadí. :D Ale mám loď celkem vysokou a místa je tam dost.

_________________
OPTIC 6 2,4Ghz Assan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím vybavit loď
PříspěvekNapsal: stř 07.05.2014 16:32 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10795
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Motor bych nechal, jen je třeba zjistit na jaké bylo originál napájení a tomu se přizpůsobit napájením a regulátorem.

Servo na kormidlo jakékoliv.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím vybavit loď
PříspěvekNapsal: stř 07.05.2014 19:05 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2007
Příspěvky: 59
Bydliště: Kutná Hora
Napájený to bylo třemi 1,5V "buřty". Když nechám motor, bud potřebovat stejnosměrný regulátor. Tipy? Serva mám HS-55.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím vybavit loď
PříspěvekNapsal: stř 07.05.2014 19:26 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 19.5.2012
Příspěvky: 174
Bydliště: Lednické Rovne SK
presne toto riešim aj ja :) , a chcem to napájať s lipo 2s, prosím poraďte regulátor, predpokladám na ten motor max 5V,
mám síce nevyužitý jednosmerný reg.pozri obr., ale ak mu zažnem plný kotol, tak neviem, dá sa to na výstupe z toho reg.
do motora nejako obmedziť??


Přílohy:
ek2-0600a.jpg
ek2-0600a.jpg
[ 20.93 KiB | Zobrazeno 2952 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím vybavit loď
PříspěvekNapsal: stř 07.05.2014 21:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2007
Příspěvky: 5851
Bydliště: lokalita č.40 - horký adept pro HÚRAO
http://www.ebay.com/itm/320A-Brushed-Sp ... 19e09c127e


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím vybavit loď
PříspěvekNapsal: čtv 08.05.2014 5:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
stas píše:
presne toto riešim aj ja :) , a chcem to napájať s lipo 2s, prosím poraďte regulátor, predpokladám na ten motor max 5V, mám síce nevyužitý jednosmerný reg.pozri obr., ale ak mu zažnem plný kotol, tak neviem, dá sa to na výstupe z toho reg.
do motora nejako obmedziť??

Omezit napětí na výstupu by se dalo třeba tím, že bys do série s tím stejnosměrným komutátorovým motorem zapojil pár výkonových diod (úbytek napětí na jedné diodě bývá 0,3 až 0,5V), ale dle mého názoru je to celkem zbytečné a motor by to měl zvládnout pokud "na plný kotel" nebudeš jezdit pořád.

Spíš ti ten motor odejde kvůli komutátoru obecně i když ho budeš provozovat na nižší napětí. Ony komutátorové motorky v hračkách obecně nijak moc dlouhou životnost nemají. Takže bys měl do budoucna počítat s tím, že ti motor dříve či později stejně odejde a pak ho nahradíš jiným, který už může být na vyšší napětí jako třeba viz tento odkaz.

Kromě toho pokud k tomu hodláš použít vysílačku, která to umožňuje jako je třeba Turnigy 9X tak lze omezit rozsah plynu na vysílačce obvykle nastavením tzv. EPA tj. koncových bodů pro příslušný kanál plynu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím vybavit loď
PříspěvekNapsal: čtv 08.05.2014 9:07 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 19.5.2012
Příspěvky: 174
Bydliště: Lednické Rovne SK
ďakujem chlapci, Drondysi, s tým komutátorovým motorom mi je to jasné, neviem ako
tú loďku chce používať zakladateľ témy, no ja to mám pre dcéru /12r./ a keď chodím lietať
na vodu s Beaverom, tak si tam začala tú loďku brávať/syn už z nej vyrástol/ a chcem jej
to spestriť tak, že to bude mať na diaľkové ovládanie.....použijem "šuplíkový upgrade"
a tak to teda skúsim s tými diódami, je dobrý nápad ten koncový bod na kanál plynu, ale
dám jej už mnou nevyužitú setovú vysielačku Nine Eagle J5 2,4GHz a tam sa to nedá nastaviť...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím vybavit loď
PříspěvekNapsal: ned 11.05.2014 19:23 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2007
Příspěvky: 59
Bydliště: Kutná Hora
Tak jsem se vrátil z víkendu zpět :). No já to hodlám používat podobně jako ty. Turnigy 9X už konečně mám. O víkendu jsme zkoušeli ten původní motor a moc výkon tedy nemá. Takže teď budeme řešit jestli sehnat střídavý motor a regulátor, nebo stejnosměrnou sestavu. Potom ještě vyřešit kormidlo. Buďto vymyslet nějaký převod, nebo udělat úpravu serva na 180 stupňů. https://www.youtube.com/watch?v=ymW0Lwmw14Y


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím vybavit loď
PříspěvekNapsal: pon 12.05.2014 10:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.4.2008
Příspěvky: 2204
Bydliště: Královéhradecký kraj
K čemu potřebuješ mít kormidlo na 180° ? :) S vychýlením kormidla 45° na každou stranu se s 60cm lodí vytočím v 4,5m bazénu. Pokud bys měl kormidlo málo účinné, tak můžeš dát trochu větší.

_________________
OPTIC 6 2,4Ghz Assan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím vybavit loď
PříspěvekNapsal: pon 12.05.2014 11:14 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2007
Příspěvky: 59
Bydliště: Kutná Hora
Asi jsem se špatně vyjádřil. Nepotřebuju kormidlo na 180 stupňů, to je samozřejmě blbost :D , ale při tom zkoušení narychlo, byl pohyb serva prostě malý. Buďto zkusím upravit servo, stejně to chci zkusit na ovládání kamery, nebo zapojit hlavu a umístit servo jinak, nebo to zkombinovat s nějakým převodem. Tohle je zatím vedlejší. Potřeboval bych nápad na motor a regulátor. Potom ještě, když dám jiný motor budu muset pořešit přenos síly na šroub. Člověk si chce zablbnout a nějak se to nabaluje. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím vybavit loď
PříspěvekNapsal: čtv 15.05.2014 22:53 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2007
Příspěvky: 59
Bydliště: Kutná Hora
Lítat se nedá, tak bych rád pokročil. Motor outrunner, inrunner nebo je to jedno. Žádný zásoby nemám, tak budu něco asi na Hobbykingu kupovat. Jak jsem z různých diskuzí pochopil, tak střídavý motor bude lepší a regulátor i motor se pak může dát do nějakého letadla. Slituje se někdo a nedá mi možnost volby? :D Prostě kup tenhle motor a regulátor a jezdi a dej pokoj. Díky.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz