Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pohon pro RC plachetnici Angel 920 z HK
PříspěvekNapsal: čtv 10.11.2016 18:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.8.2012
Příspěvky: 289
Bydliště: východní čechy
Obrázky: 3
Zdravím,
nedávno jsem si koupil RC plachetnici Angel 920 https://hobbyking.com/en_us/angel-920-rc-sailboat-1840mm-plug-and-sail.html.
Už se mnou byla v Egypte a naprostá spokojenost. Mám ale v hlavě, že bych ji chtěl přes zimu vybavit pohonem. Jelikož jsem ale modelář letecký, tak s loděmi nemám žádné zkušenosti. Chtěl bych proto poprosit, jestli byste mi nemohli doporučit nějaký setup motor/regulátor/hřídel na průchod trupem/šroub , který by šel pro tuto loď použít. Nechci z toho dělat nějakou závodní raketu, ale byl bych rád, kdybych mohl občas popoplout proti větru, místo desetiminutového křižování. :-)

Koukal jsem na něco takového:
https://hobbyking.com/en_us/turnigy-aquastar-2842-2800kv-water-cooled-brushless-outrunner-motor.html
https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-50a-boat-esc-4a-ubec.html
ale co se týká hřídele a šroubu, tak tam nemám vůbec představu

Díky za názory


Přílohy:
Angel920.jpg
Angel920.jpg
[ 44.69 KiB | Zobrazeno 3268 krát ]


_________________
Odstartovat můžeš ... přistát musíš!!!
Super Kinetic, Sonic 64, Skywalker X-8, Luky Sport,
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.11.2016 19:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 1.10.2008
Příspěvky: 432
Bydliště: Roudnice, Srdov
Obrázky: 0
Já bych šel cestou závěsného motoru, třeba tady: http://www.aero-naut.de/produkte/schiffsmodellbau/schiffsantriebe/single-view/?tx_edxproductman_pi1%5Bproduct%5D=700503&tx_edxproductman_pi1%5Bsearcharray%5D%5Bsubject%5D=&tx_edxproductman_pi1%5Bsearcharray%5D%5Battribs1%5D=191&tx_edxproductman_pi1%5Baction%5D=show&tx_edxproductman_pi1%5Bcontroller%5D=Product&cHash=12f50ee47d9c811ec9217a742f7ce1bb

Nemusíš zasahovat do trupu lodi.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.11.2016 20:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Vhodnou "věc" vyráběl kdysi Graupner: obj. č. G2329 ( viz https://www.google.cz/search?q=graupner ... gB#imgrc=_ )
Obsahuje to motor(ek) Speed 400 s převodem 3:1 a stačí na to úplně jednoduchý jednosměrný regulátor do 10A. Důležité na tom je to, že se listy složí a nebrzdí loď při jízdě jen na vítr. Dávat tam klasický šroub není to pravé lískooříškové.
Graupner to používal do plachetnice Rubín a to byl pořádný kolos s výškou ( tuším ) kolem 2.1 metru. Dávat tam něco výkonnějšího je skoro zbytečné - ono dávat do takové plachetnice jakýkoli pohon je v podstatě zbytečné, ale když chceš ...


Naposledy upravil Bořík dne pát 11.11.2016 8:42, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.11.2016 6:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.12.2006
Příspěvky: 478
Bydliště: Písek
Nainstalovaným motorem (a příslušenstvím) se jízdní vlastnosti při jízdě bez motoru zhorší. Spíše bych se přikláněl k trénování křižování proti větru, tento model by s tím neměl mít problém.

_________________
Z jihočeského Písku pozdravuje
Ladislav Douša (ladous)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.11.2016 14:19 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 18.8.2008
Příspěvky: 171
[quote="Bořík"]Vhodnou "věc" vyráběl kdysi Graupner: obj. č. G2329 ( viz https://www.google.cz/search?q=graupner ... gB#imgrc=_ )
Obsahuje to motor(ek) Speed 400 s převodem 3:1 a stačí na to úplně jednoduchý jednosměrný regulátor do 10A. Měl jsem tento komplet v plachetnici dlouhé 130cm,ale je problém s tím,že vzniká poměrně velký úhel mezi vodoryskou a sklonem vrtule z důvodu mělkého trupu a tím i špaté účinnosti-Tento set ze skopnou vrtulí je výborný,ale bohužel trupy těchto plachetnic jsou na této set příliš nízké.Umístit závěsný motor je neefektivní /,brzdí při plachtění /a neetické .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.11.2016 17:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Ten závěsný motor by snad měl svůj význam, kdyby se zvedal jak u skutečných lodí. Nicméně tahat s sebou tento motor + servo na zvedání motoru + baterky .... těžko říct, jestli by nárůst hmotnosti byl adekvátní té možnosti pohon využívat. Nějaký pohon by se hodil třeba na maketu nebo model výletní a obytné plachetnice s bachratým trupem, ale do účelové až závodní lodi je spíš na obtíž.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.11.2016 18:54 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 18.8.2008
Příspěvky: 171
Elegantním řešením je " Z-noha " ,kdysi jsem ji tady v nabídce pro modely viděl asi ( ASTRA) ,ale nyní ji nemohu nalézt,byla drahá


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.11.2016 20:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.8.2012
Příspěvky: 289
Bydliště: východní čechy
Obrázky: 3
Je mi jasné, že pohon bude při čistém plachtění brzdit, ale není to závodní plachetnice a nechci s ní závodit. Šlo mi skutečně o to, abych dostal několik návrhů, jak by ten pohon šel realizovat. Všech negativ jsem si vědom. Co se týká závěsného motoru na záď, tak jsem o něm moc nepřemýšlel. Je mi jasné, že by to bylo stavebně nejjednodušší, ale nedokážu si představit, že by to v celku vypadalo nějak "normálně".

_________________
Odstartovat můžeš ... přistát musíš!!!
Super Kinetic, Sonic 64, Skywalker X-8, Luky Sport,


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 12.11.2016 9:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
omy :) ..... ale když už tu sem
ja mam doma trup palubu kyl na rubina.....
a uvazuji ze tam zalepim pouzdro s prirubou a nejaky 35/xx stridak z ciny stare baterky a je/ hmotnostne to bude jak ta400 a nejaky ten sklopny sroub skopirovat a na cnc nebo 3d tisk.. prijde mito jako nejrozumenjsi reseni pojistka v podobe motoru u tak velke plachetnice neni spatna


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 12.11.2016 11:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.12.2006
Příspěvky: 478
Bydliště: Písek
Nechci zastáncům motoru po 16 letech provozování RC plachetnice brát iluze, ale osobně bych za tu dobu mnohem častěji po ruce ocenil nafukovací člun pro pohodlnou záchranu celého modelu než samotný motor na palubě modelu, který je vázán na palubní elektroniku a v případě skutečných technických potíží nic neřeší a listopadová koupel je neodvratná.

Až se vrhnete na plachetnice s předlohou staršího data výroby, jako je např. Sultana na připojeném obrázku, pak budiž, ale Angel motor opravdu nepotřebuje:
Obrázek

_________________
Z jihočeského Písku pozdravuje
Ladislav Douša (ladous)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 12.11.2016 12:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
každopádně bych nešel směrem toho střídavého motoru z prvního odkazu, má příliš vysoké otáčky na Volt tudíž to je určeno do rychlých lodí.
Regulátory jsou dobré mám odzkoušeno s velkým motorem a jet pohonem u zákazníka .
použil bych pro takto malou lod bud kompakt hřídel se 400 motorem a šroubem 30mm nebo pokud bys trval na střídavé verzi tak 2830 oběžku s otáčkami do 1000/V o chlazení se neboj pokud budeš jen občas zapínat nestihne se s 30mm šroubem ani ohřát, pokud bys chtěl mít jistotu chlazení mužeš vytvořit chladící ůchyt motoru, kdysi jsem popisoval výrobu v RCR
a zde jsou z toho článku fotky:
http://ufon13.rajce.idnes.cz/fotky_pro_chladic/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 12.11.2016 15:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
Omlouvám se, ale ta loď musí plout lépe proti větru, než po něm. I bez motoru.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz