Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 133 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 10:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Vazelína je hustá - nic nezatěsní, protože se kolem hřídele vytvoří mezera, kam se stejně dostane voda. Nejhorší je na tom to, že pokud tam té vazelíny bude hodně, tak třením o hřídel vzniknou velké ztráty, které jsou často větší, jak samotná spotřeba lodní vrtule. U kvalitní osy a kvalitní hřídele je vazelína zbytečná. Pokud má někdo vyšmajdaná ložiska ( popř. vůbec žádná - i to se dá občas vidět ), tak ta vazelína tomu pomůže, ale je to takové hoooodně netechnické řešení, vhodné pro hračku na klíček, jako byl dřív "Mechanický remorkér" http://www.starehracky.cz/admin/katalog ... er%20(Svec).jpg
Jinak ten spínač/regulátor je samozřejmě také možné použít. Má stejné vlastnosti jak samostatný regulátor.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 12:03 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 100
Bydliště: Ostrava
Tak tento regulátor mi přijde jako rozumnější volba: http://www.dsys.cz/?prod=63&lang=cz
Umí regulovat a ještě k tomu umí i spínat další drobnosti. Můžu někam na můstek vyvést ledku jako záchraný majáček, když se ztratí někde v houští. Taky můžu dát do trupu ledku, jako že svítí kajuty, protože jsou odvrtané okýnka a budu je zaděšlávat clearfixem (čirou hmotou). No už se vidím jak s tím mlátím o zem, protože mi to nejde zapojit. Jsem spíše mechanický typ než elektronik. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 23:07 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 149
Bydliště: Ješovice, Liběchov
To Bořík: Byť jsem převážně letadýlkář tak na těsnění hřídele vazelínou (není vazelína jako vazelína) po zkušenostech nedám dopustit (hlavně u "bazénků" kdy na pozdro hřídele mnohdy zbývá jen pár centimetrů), jen se vše musí technicky vyřešit poněkud jinak a mnohdy je pak činnost spojená s údržbou mnohem snažší


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 23:58 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 100
Bydliště: Ostrava
A která že to vazelina je teda nejvhodnější? Kdyby něco?
Dnes přišly bronzová pozdra. Drát do toho pásne jak prdel na nočník. O víkendu na to vlítnu. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: pát 10.02.2017 8:37 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 149
Bydliště: Ješovice, Liběchov
Já používám bílou technickou (používá se i na čerpadla) protože je řidší a nesviní


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: pát 10.02.2017 10:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Tak např. ponorka U-47 od Robbe má na pohonné hřídeli jen kluzná bronzová ložiska. Potápím se ( ponorka - ne já :D ) i do 5 metrů a nikdy jsem neměl v ponorce ani kapku vody. A je třeba si uvědomit, že tam působí nejen hydrostatický tlak, ale i podtlak z vnitřních prostor, který vznikne ochlazením celé vodotěsné části trupu. A je to jen o pár kapkách řídkého oleje - nikdy tam žádná vazelína nebyla.
Je pravda, že není vazelína jako vazelína. Pokud bude nějaká hodně řídká, tak snad ano. Občas namažu hřídel molybdénovou vazelínou, ale to většinou jen při prvním použití nebo při zkoušení motorů a šroubů.
Co se mi podařilo, tak snížit odběr 4 motorů bitevní lodi z 18A na 5A ( na suchu ) díky odstranění vazelíny z pouzder - byla tam skoro jako natlakovaná a odpor při otáčení byl značný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: pát 10.02.2017 15:15 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 100
Bydliště: Ostrava
Co WD40? V pohodě? :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: pát 10.02.2017 16:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
WD40 ... nevím, nikdy jsem to nepoužil. Ale asi není důvod, aby to nefungovalo.
Zato kamarád stříknul trochu WDčka do přijímače a z modelu dálkově řízeného se stal model "na krátko" řízený. Přijímač dokázal zpracovat signál do dvou metrů, takže kamarád, aby model mohl řídit, chodil po břehu s anténou nad modelem. Takže bacha na to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: pát 10.02.2017 20:43 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.8.2013
Příspěvky: 149
Bydliště: Ješovice, Liběchov
Proto jsem psal o té matce a čroubu na vývodu z pouzdra, vývod slouží jako zásobník na vazelínu a šroubem se zreguluje tlak. Při zhruba 20% výkonu se začne šroubem zatlačovat vazelína víc do pouzdra a to až do okamžiku kdy motor začne ztrácet otáčky, poté se uvolní šroub o zhruba dvě otočky-tlak klesne a během 10s plnho otáčení se tlak na hřídel téměř ztratí a do jedné minuty provozu kdy se vazelína rovnoměrně rozptýlí v pouzdře vše běží jako by tam vazelína nebyla. Pak stačí tak jednou za sezonu až dvě překontrolovat, případně vazelínu doplnit


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: pát 10.02.2017 21:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
S WD40 opatrně není to přímo mazivo spíš čistič,nejvíc mi připomíná brzdovou kapalinu rozpouští leptá žere podporuje korozi.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: sob 11.02.2017 15:13 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 100
Bydliště: Ostrava
Ok, WD-40 nepoužívat. Použiju starý dobrý olejíček na šicí stropje. Mažu tím už několik let řetěz na biciklu a je pořád jako nový. :) Matroš jsem dnes nakoupil, tak jdu na věc. Nakonec jsem přece jen koupil ten MDD18. Servo mi bylo doporučeno silnější, než ty malé potvůrky co jsem doma nahrabal v šuplíku.


Přílohy:
IMG_1965.JPG
IMG_1965.JPG
[ 95.25 KiB | Zobrazeno 1955 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: sob 11.02.2017 15:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
....ten regulátor super, ale to servo 311 je opravdu zbytečně velké (těžké) stačilo by bohatě to mrňavé...nebo teda max. 14-ti gramové, mimo váhy zabírá i zbytečně moc místa v lodi, přijimač od Kadeta..no... budiž, motory ok, ... jaký máš vysilač k tomu přijimači?
Tak at se daří :wink: - sleduju to :-)


Naposledy upravil rakos dne sob 11.02.2017 15:41, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: sob 11.02.2017 15:35 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 100
Bydliště: Ostrava
No už teď vím, že servo velké použít nepůjde. Nevleze tam. :D Přijímač a vysílač mám prozatím jen zapůjčený. To je to nejmenší vyměnit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: sob 11.02.2017 19:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
tak jsem vylezl z pelechu po angíně a nestačím zírat , že by pěkné téma? :wink:
docela mě pobavil kolega co psal že podobné přestavby s vysoko položeným těžištěm jsou předem ztracený boj.... dovolím si jemný nesouhlas a doložím odkazem na obrázky:

http://ufon13.rajce.idnes.cz/model_roku_2012/

berte to jako možné řešení jak si nepocuchat nástavby při vstupu do podpalubí ...já to praktikoval na 35let starém sovětském modelu .
u popisovaného modelu bych pro kormidlo bez obav použil submikroservo, perutě kormidla jsou hydrodynamicky vyvážené takže síla potřebná k jejich vychýlení i za plavby je minimální.
motory mi přijdou zbytečně veliké šel bych cestou těch malých 6-8mm ,spojka může vypadat i takto:
http://ufon13.rajce.idnes.cz/spojka/
Hřídel bych spáchal z uhlíkové tyče 1mm a pouzdro hřídele z mosazné trubičky z obi s vnějším rozměrem 2mm . ložiska stačí i z trubičky bovdenu, mazání osobně používám u mikroušů
http://ufon13.rajce.idnes.cz/mikrousove/#S3010025.jpg
právě jen WD ale tam mám obvykle hřídele z injekčních jehel v pouzdrech z větších jehel takže nerez na nerez. Pokud bych měl obavy z průniku vody postavil bych kolem vnitřních konců pouzder hřídelí krabičku s náplní silikonové vazeliny.

Trup jako je na mém rajčátku ,,model roku,, se dá vyřešit i jako zcela hermetický a dá se i mírně natlakovat vzduchem což spolehlivě udrží vodu venku - modelové ponorky to občas používají také tak.

Jak koukám na ty nástavby a pěkné detaily napadá mě zda řešíš v průběhu stavby osvětlení? Bylo by to škoda nemít ho tam. Jooo a nezapomen na kouř .
P.S.
kdyby byla stabilita malá můžeš jít cestou nasouvacího kýlu, ten může obsahovat i napájecí akumulátor místo další zbytečné zátěže na modelu z odkazu to tak bylo:
http://ufon13.rajce.idnes.cz/mikrousove/#S3010037.jpg


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: sob 11.02.2017 19:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
zdzd píše:

Tipnu si že jo. Něco podobného jsem dělal už před drahnými lety a byl to v podstatě ztracený boj. Nástavby jsou relativně těžké, takže tendence k převrácení. Zatížit v kýlu to moc nejde, malý výtlak. Šrouby v měříku nejsou k ničemu, netáhnou. Větší šroub má reakční moment, který to převrací. Celá věc je tak horko težko do vany, protože jakýkoliv vítr nebo vlna to zase pošle ke dnu.

Já měl nějakou letadlovku, o něco menší a štíhlejší. Tudíž ty problémy byly ještě výraznější. A tipnul bych si, že se s nimi potýká taky...

Model je 1:350. Kde sežene vítr a vlny ve stejném měřítku?


obracej se na odborníky kamaráde:
nejen ve vaně:
Příloha:
k1 013.jpg
k1 013.jpg
[ 66.75 KiB | Zobrazeno 1918 krát ]


a že by ještě menší šroub než ten ze stavebnic?
Příloha:
minilodě (8).jpg
minilodě (8).jpg
[ 122.93 KiB | Zobrazeno 1918 krát ]


a že by šlo řídit i bez kormidla???
Příloha:
minilodě (9).jpg
minilodě (9).jpg
[ 190.83 KiB | Zobrazeno 1918 krát ]


ale taková táhla ke kormidlu z manželčina vlasu to je teprve klasika:
Příloha:
minilodě (5).jpg
minilodě (5).jpg
[ 128.45 KiB | Zobrazeno 1918 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 133 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz