Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 144 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: pon 07.02.2022 18:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2691
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Vždyť jsem vám psal že ještě pohon moc neřeším. Buď dám jen jeden motor někam doprostřed, nebo dám dva normálně do zadní části jak to mívají tovární lodičky.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: stř 23.03.2022 11:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7453
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok Také u katamaranu s vyššími bočními částmi (díly - plováky) a nižším spojovacím středním dílem,
s plováky tvar kvádru se šikmými čely ve směru jízdy, lze využít dobrý nápad Flytec 2011-5
_ Do zadní části umístit prostor pro lodní šrouby s děrovanými bočními stěnami a dnem
pro hrubé "cezení" vody na přívodu vody k lodním šroubům
https://img.gkbcdn.com/s3/d/201804/5cce9064-adec-45a2-90cd-a265014f3c4a.jpg

_ Jak jsi pokročil s návrhem bočních a středové části tvé zavážecí RC loďky? g


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: pát 25.03.2022 17:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2691
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Jak jsem vám psal v SZ, teď jsem měl nějaké osobní problémy, tak nebyla chuť na loďku. Bočnice mám hotové, teď budu skládat dohromady celé plováky. Jen už jsem začal přemýšlet i o tom pohonu a rozmýšlím jestli bude lepší dát tedy do každého plováku jeden elektromotorek do přední části a dát delší hřídel a dozadu dát těžší baterie, nebo jestli dát ty elektromotorky taky dozadu? A je jedno jaký sklon ty elektromotorky mají?
To spojení plováků ještě právě nevím. Nechci to to tady kdysi dělal dejfak, ale jak jsem vám asi posílal obrázek té dřevěné loďky. Tedy plováky trošku dál od sebe a spojené jen takovou jakoby palubou kde potom bude ta komora na krmivo.

Něco jako tahle:


Přílohy:
Zavážečka.jpg
Zavážečka.jpg
[ 62.82 KiB | Zobrazeno 2795 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2022 12:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2691
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tak zatím mám tohle: https://varok.rajce.idnes.cz/Zavazeci_l ... 1530183712
Jde mi to pomalu. Ty výztuhy jsou asi zbytečně velké, hranolek 9mm, ale koupil jsem levně v OBI, do Ostravy se mi nechtělo. :oops:
Jen uvažuji jestli nedat ještě jednu doprostřed, ale asi to nechám tak.
Teď spojím vždy 2 a 2 bočnice k sobě opět hranolky do takového kvádru jako je na obrázku v předchozím příspěvku a potom to potáhnu zase překližkou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: pát 15.04.2022 11:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2691
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Mám bočnice jak jsem dával fotky v předchozím příspěvku. Nejdříve je chci spojit opět jen hranokly jako mám výztuhy těch bočnic, ale nedaří se mi to nějak slušně spojit, pořád se mi to bortí na nějakou stranu. Nevím jestli mám přilepit jen ty hranolky na jednu bočnici a až potom přilepit k druhé bočnici ať je z toho celek? Nebo jestli to už rovnou nějak dávat celé dohromady? Ale tak jsem to zkoušel a vždycky se mi to rozjede na nějakou stranu. Nevím jak to zaaretovat v požadované pozici. Používám na to epoxy BSI 30 minut.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: stř 20.04.2022 6:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7453
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok "tak jsem to zkoušel a vždycky se mi to rozjede na nějakou stranu"
Pro spojení obou bočnic (pro oba plováky) lze použít čepový sraz - prostřední ze tří obrázků
Na bočnicích se zářez lupenkovou pilkou nahoře a dole vyřízne do lišty včetně přilepené překližky
čepový spoj
_ Mezi bočnice lze středem vložit (dovnitř rámu z nalepených lišt) hranol např. z pěnového polystyrenu
Bočnice stáhneme k hranolu plochou gumou nebo motouzem. Tím je zajištěna "geometrie" do zatvrdnutí lepidla


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: pát 22.04.2022 17:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2691
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
To by nemuselo být špatné řešení, ale aby to za něco stálo, asi by bylo potřeba trošku přesnější provedení a zase takový majster nejsem. Z kovu umím dost věcí, ale se dřevem zatím takový kamarád nejsem. Dát dovnitř nějaké kopyto mě napadlo, ale polystyrén nemám a opět to samé, s polystyrénem moc neumím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: pát 22.04.2022 19:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
No pokud máš už to "elko" a budeš lepit druhou bočnici, tak bych řízl i ty horní příčné hranolky a při lepení té bočnice bych je klidně i nasucho vložil na jejich místo a něčím to celé stáhnul. Klidně i gumičkami. To elko by Ti mělo udržet tvar dostatečně :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: pát 22.04.2022 23:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7453
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok Ten hranol mezi levou a pravou bočnicí fixující polohu bočnic (po stažení gumou nebo motouzem)
může být z čehokoliv. Vhodná pevná krabička, dřevěný špalík, ... co dům dá.
Polystyren jsem uvedl proto, že se snadno opracovává a doma jeho kousky najdu Jako většina kutilů modelářů

_ Autor T.O.M tvé "vzorové lodičky" navštívil www(dot)mrk(dot)cz (dot=TEČKA) naposled 19.3.2010
koi kapr o delce 70 cm
_ Pokud by to nebylo před tolika lety, mohl by jsi si jej zeptat zda to bílé na plovácích není pěnový polystyren
_ Jednou z velkých radostí modeláře (kutilů = "HOBBY-národa") je zvládání dalších nových postupů a technologií


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: sob 23.04.2022 17:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2691
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Ano, koukal jsem že autor lodičky který mám asi jako vzor už na to forum nechodí spoustu let. Jinak bych se ho samozřejmě zeptal na detaily. No nějak to zkusím dát dohromady. Všem děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: pon 03.10.2022 19:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2691
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Dobrý večer, po nějaké době jsem se znovu pustil do stavby lodičky. Chtěl bych se prosím zeptat na pohon. Rozhodnul jsem se pro klasický stejnosměrný elektromotor. Jen pořád přemýšlím jaký použít? Dám na vaše rady a nakonec použiji 2, do každého plováku 1. Jen nevím jakou velikost vybrat. Nechci zbytečně kupovat nějaké lodní speciály co jsem nedávno náhodou viděl na netu, cena kolem 1500 za dva elektromotory. Rozhoduji se mezi MIG 490, nějaký přímo určený pro lodě, ale otáčky "jen asi 3700/min." Pak jsem našel MIG 600 boat, ten má myslím cca 5700ot./min. A nebo jsem viděl velikost 550 na bighobby s otáčkami cca 7000. Rychlost bych chtěl nějakou přiměřenou, ně nějaký závodní člun, ale zase aby to nejelo 100m půl hodiny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: úte 04.10.2022 4:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7453
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok Uvedené motory MIG se dodávají v provedení BOAT napětí 12V (typ 490 až 24V) tedy pro přímý pohon
lodních modelů. Otáčky u nich uvedené jsou otáčky naprázdno (bez zatížení) s uváděným malým proudem při 12V
_ Mimo typ je dobré uvést i odkaz u tebou uvažovaného prodejce.
MIG 600 12 V Boat
MIG 490 12 V Boat
_ Pokud rozměry a vahou (záleží taky na typu uvažovaného akumulátoru pro pohon) stavíš něco blízkého
"plnokrevné" zavážecí loďce, bral bych 600 (ta 490 se mi na zavážecí loďku zdá slabá 15 až 20W, na hranici)
_ Podívej se na watty motorů u prodávaných zavážecích lodiček.
Driven Set 12V DC Motor + Propeller, 12V 3.7A, 44Watt


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: úte 04.10.2022 11:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2691
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Na elektromotory jsem koukal tak po různu. Ale taky Pecka model, PVmodel apod. Jaké mají motory origunál zavážecí lodičky nevím, nikde jsem nenašel pořádné popisy. Ale podle obrázků co jsem našel mi to právě připadalo jako nějaký 500 nebo 600. Jaký výkon ale mají tyhle elektromotory nevím, myslím kolem 60W? Motor řady 775 má něco málo přes 90W. Motory řady 500 jsem boat neviděl, 600 boat verze je jak jsem psal. U elektromotorů Himoto a podobné pofidérní značky v e-shopech různých obchodů ani nemívají napsané otáčky. Ale cenově jsou dražší než ty "značkové" Speed, MIG apod. Na bighobby mají tenhle: https://www.bighobby.cz/surpass-550-27t ... or-1-10-2/
Řada 550 a otáčky naprázdno 7600, což se mi zdá jako rozumné pro loďku, ne? Cena taky slušná.

Moje lodička bude dlouhá kolem 450mm, široká zhruba 300mm, výšku ještě nevím, chtěl bych asi kolem 150mm. Jaká bude váha ještě nevím. Uvažoval jsem i motory 480, ale ty mají hrozně vysoké otáčky. https://www.pvmodel.cz/produkt/mig-480-3li-u65031
Nebo třeba tenhle by šel: https://www.pvmodel.cz/produkt/motor-st ... 7t-u107344 ? Ale to je velké asi jako 400. I když budou 2, tak nevím jestli by se při delší jízdě netrápil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: úte 04.10.2022 16:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7453
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok Pokud mohu doporučit, tak si vybírej prodejce, kteří nabízejí motory v lodním provedení (BOAT)
Jsou pro přímý náhon (bez převodovky). Pro tebe je jistě výhodné pokud prodejce uvede i možné lodní šrouby.

_ V odkaze ze (04.10.2022 4:47) jsou oba motory v provedení BOAT od peckamodel.cz
Ta doporučená 600 dle www by měla být skladem. Mohu jen poradit. Rozhodnout se musíš sám.
"MIG 600 pro modely lodí od 7až12 Ni článků 2až3 LiPol Doporučené lodní šrouby 45až60mm odběr do 6A"
Případně těžký 12V (bezúdržbový) AGM olověný akumulátor. Lépe do každého plováku jeden 6V, spojit sériově


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zavážecí loďka
PříspěvekNapsal: úte 04.10.2022 18:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2691
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
No já mám doma dost elektromotorků různých velikostí, ale bohužel některé bez označení. Většinou z různých hraček, kopírek, tiskáren apod. Od úplně prťavých zhruba velikosti 130 až po 775. Každý pochází z něčeho jiného, tak je spárovat na úplně stejný výkon a otáčky je v podstatě nemožné. Mám originál Mabuchi RS 380, to by mělo být velikostně asi stejné jako 400, ne? Ale ten je i při 12V docela slabý, jde zastavit v prstech. navíc na lodičku se mi zdají otáčky dost vysoké. Stejné velikosti mám pár kousků asi z nějakých tiskáren a kopírek. Ty už mají nízké otáčky asi až moc, ale naopak hodně velký kroutící moment, třeba jeden nejde ani zastavit mezi prsty, přitom velikost 400. Zdá se mi přes větrací otvory, že to má dokonce i 5pólový rotor. 8O Ale opět pár kousků a každý jiné parametry. Potom mám pár kousků velikost 500-600 z různých akuvrtaček, autokompresorků apod. Označení opět různé, 545, 540, 550 apod. Většinou ale bez označení výrobce, jen jeden Johnson a jeden Mabuchi. Ale opět moc vysoké otáčky, odhadem kolem 10000 a více. Tyhle průmyslové motory mají výhodu, že mají uvnitř ventilátor chlazení. Jeden kousek opět z nějaké tiskárny nebo kopírky, otáčky nízké, ale velký kroutící moment, ale taky jen jeden kousek. Pak mám pár kousků 775, výkonem super, ale už moc velké a těžké a velké otáčky.

Jak jste psal, ten MIG 600 boat má asi 5700ot./min. což by asi šlo. Ale ten MIG 490 je asi velikostí opět jako klasická 400ka, jen je delší? Navíc otáčky jen asi 3700, není to už zase málo? Lodní šrouby bych chtěl právě menší, odhadem 40mm? Né nějaké 60mm obludy. To už bych měl pomalu přes celou šířku plováku.

Střídavé motory nechci protože mají většinou moc vysoké otáčky. Jedině bych musel pohledat něajký co má asi 800kV a napájet ho řekněme 2S baterií. Ale takových je málo a bývají dost drahé.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 144 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz