Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 16:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Rád bych si postavil maketu ( nebo skoromaketu ) gumového člunu ( 1:10 ), co bych tahal na přívěsu za autíčkem. A k tomu by se mně moc hodily dva závěsné lodní motory. Díval jsem se na Googlu a nic pořádného jsem tam nenašel. Nechtěl bych motor s tím, že by byl stříďák dole pod vodou - to se mně nelíbí a ani by to na tom přívěsu nevypadalo pěkně. Ideální by byl převod kuželovým ozubením, popř. řemenem z tenkých dlouhých O-kroužků. Mechaniku bych si vyrobil, ale problém je s "kabátem" ... ideální by byl odlitek, popř. i 3D tisk. Kdyby prosím někdo o takovém motoru ( nebo plášti ) věděl, dejto mi vědět. Kdyby to někdo mohl vytisknout, tak klidně 10 ks bych odkoupil.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 17:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
Ved je ich plno napr na ebay a celkom pekné maketové. Nie je to síce aliexpress za 5 korún ale sú:
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xoutboard+motor+rc.TRS0&_nkw=outboard+motor+rc&_sacat=0
http://toyoutboardmotors.com/alterscale.htm
https://sk.pinterest.com/pin/424675439835171975/?lp=true


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 17:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.6.2010
Příspěvky: 2313
Tak nevim, koukám z mobilu, ale:

- první odkaz vede jen na obecnou stránku bez jakýchkoliv motorů

- druhý odkaz vede na velmi pěkné maketové motory, u nichž je však jasně napsáno, že jsou jen na výstavku a v žádném případě nesmí do vody, baterka je v podstavci :-)

- třetí odkaz ukáže další odkazy, ale kterýkoliv z nich vede jen na instalaci Pinterest softwaru do Androidu.

Ale jak říkám, třeba je chyba u mne v mobilu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 17:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
Tak sa mi to nepodarilo sem dať. nevadí stačí google a zadať "outboard motor boat" a nájde ti to isté.
Popravde som to nejak hlbšie neštudoval lebo sa do lodiek nevyznám. Pripomenulo mi to dávnejšie časy keď som sa pokúšal niečo podobné vytvoriť . Prehrabal som sa v mojom "archíve" a našiel som to. Je to vyrobené z plechu z plechovej bandasky. Ďalej je tam použitý nejaký epoxid na vytvarovanie oblín. Poháňať to mal DC motor 600. Náhon je oceľovou strunou bez bowdenu.


Přílohy:
IMG_20180125_174313.jpg
IMG_20180125_174313.jpg
[ 36.93 KiB | Zobrazeno 3428 krát ]

IMG_20180125_174301_BURST1.jpg
IMG_20180125_174301_BURST1.jpg
[ 35.43 KiB | Zobrazeno 3428 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 19:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
https://www.thingiverse.com/thing:2327678 - toto je komplet vcetne rizeni a BOM

pripadne

https://www.thingiverse.com/thing:2366276 - toto je rozpracovane ale mozna by se dalo na plast

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: čtv 25.01.2018 23:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Většina těch motorů z odkazů jsou jen makety a nebo historické kusy, které sice mohou fungovat, ale 6 - 10 stejných kusů s velkou pravděpodobností neseženu.
Ty stroje z odkazu na 3D tisk jsou fajn, dokonce bych se přemohl a ty polotovary z 3D tisku vybrousil, ale opět nemám možnost to vytisknout.
Každopádně díky za odkaz, asi to bude nejschůdnější cesta. Graupner svého času takové závěsné motory vyráběl ( tuším dokonce na motor třídy 600 a 800 ), ale cena je dost vysoká a hlavně ty motory jsou dost mohutné. Ideální by bylo tam strčit nějakou oběžku třídy 28, aby se bez problémů vešla do horního krytu. Jak jsem porovnával šířku těch motorů 1:1, tak to vychází kolem 350 - 450 mm a tam se ta oběžka vejde v pohodě.
Není problém vyrobit maketu nebo 1 funkční kus, ale těch 6-10 kusů vyrábět na koleni není to pravé ořechové. Třeba ještě někdo narazí na nějakého cenově přijatelného Číňana.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: pát 26.01.2018 10:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
fakt nesezenes v okoli nekoho kod by ti to vytisknul ?

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: pát 26.01.2018 13:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Ale určitě ano - seženu, několik mých známých ( a dokonce i kamarádů ) má tiskárnu. Raději bych dal přednost profi výrobku, co se dá koupit ( za rozumné peníze ), než brousit vytištěný polotovar. Ale na druhou stranu lepší než drátem do oka, že ? :D
Otázka je také spolehlivost a systém převodu od motoru dolů do nohy. Kamarád zkoušel přenos tenkým dlouhým O kroužkem a po několika hodinách provozu to bylo vše OK. Také ozubený kuželový převod bude dobrý ... Struně moc nevěřím ( kvůli zpátečce ) a hlavně to vypadá blbě.
Pořád jsem ale doufal, že někdo někde objeví hotový výrobek. Dříve toho bylo dost, dnes holt spíš virtuální motor na tabletu nebo v mobilu. Ale z toho moc radosti a zábavy nevyždímám.
Motor vyrábí třeba Krick, ale 130€ je dost - hlavně, když bych tam chtěl dát dva. A také je dost velký - tak na loď 1:6-8.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: pát 26.01.2018 19:43 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 57
Bydliště: Česká Lípa
Za rozumný peníze přívěsný motor nekoupíš.Mám kyosho wavemaster s motorem Dolphin,ale je rozbitý kvůli prasklé flexi hřídeli.Před půl rokem jsem koupil jetý Graupner 800 na ebay s kuželovými převody a po repasi se na jaře těšim na zkoušení.Díly už na něj ale taky neseženu,takže mě čeká řešení pohonu nejspíš řemínkem.O-kroužky nejsou žádný šlágr ale kdysi jsem měl převod pružinkami ze simeringů a to fungovalo dobře.Jinak na netu je seznam přívěsných motorůhttps://www.152vo.de/index.php/modelle/modellaussenborder/marktuebersicht.html .A Kyosho Dolphin II dělají kopii číňani /beilimodel/.Nebo Hobbyking má přívěsné motory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: pát 26.01.2018 20:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@slavikk "... pružinkami ze simeringů ..." Z obyčejného GUFERA? Nebo nějaká extra?
Použít pružinky, to by mne nenapadlo. Nekloužou? Jak vypadají řemeničky?
Nezkoušel jsi polyuretanový kruhový řemen - metráž/na míru?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: pát 26.01.2018 21:18 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 57
Bydliště: Česká Lípa
Z obyčejného simeringu na ocelových řemenicích.Navíc se dá délka pružiny nastavit/sešroubovat do sebe/.
Polyuretan jsem nezkoušel,tohle bylo ještě za komančů.Náhon z Mabuchi-540 na dvě řemenice.V řemenicích byl zápich do U a pružina se do toho zakousla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: pát 26.01.2018 22:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Díky za perfektní odkaz - ten seznam motorů je dost důležitý. Bohužel je jich už málo k dispozici a navíc jsou to dost velké motory. Ve skutečnosti jsou zhruba 80 - 120 cm vysoké a tak v měřítku 1:10 to bude kolem 10 cm. Drtivá většína je dost velká. Slušný motor ( i cenou ) by byl Graupner 480 ... kdyby byl k dispozici.
Jak to tak vypadá, dojde na tiskárnu a 3D tisk. Jen se budu muset dokopat k nějakému programu pro 3D návrhy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: sob 27.01.2018 16:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
3d tisk a pohon řemínkem bych viděl jako nejjednodušší řešení. Řemínek bych použil ozubený GT2, s příslušnými řemenicemi se dá bez problémů koupit jako díly pro 3D tiskárny za pár korun. Kuželová kola jsem zrovna tisknul pro RC tank, ale to je modul 2, takže to šlo normální tryskou 0,4mm. Tady by musela být kola mnohem menší a tisk by by byl náročnější.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: sob 27.01.2018 19:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Kuželová kola se dají koupit - silonová ( nebo z takového podobného materiálu ) s modulem 0.5 mm a s průměrem 8 mm - takže docela malá. http://www.matis.cz/data/pdf/strojni_so ... 87-091.PDF Řemenic T2.5 je plná prd.. hodně, na řemenici s roztečí 2 mm jsem nenarazil. Pokud by existovala T1.5, tak bych neváhal, ale nikde jsem tak jemný řemen ani řemenici neviděl ( ale bylo by to super !! ). Pokud jsi někde objevil řemenice 2.0 mm, dej prosím vědět, o tom by se dalo reálně uvažovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní závěsný motor
PříspěvekNapsal: sob 27.01.2018 19:16 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 2.11.2017
Příspěvky: 189
Bořík píše:
Jak to tak vypadá, dojde na tiskárnu a 3D tisk. Jen se budu muset dokopat k nějakému programu pro 3D návrhy.


Je nějaká dokumentace, podle které bych to mohl nakreslit - fotky, plánky, ale i rozměry motoru? Neslibuju nic, ale možná si trochu odpočinu od kreslení lodě :-) Jen ten převod přes ozubená kola, tištěná v bow thrusteru mají průměr 9mm (přesně zmenšené podle originálu 1:20), s pláštěm to je 10mm. Dalo by se to pravděpodobně i zmenšit, ale těžko říct kam až, aby to spolehlivě fungovalo (s meším šroubem to bude lepší, s vyššími otáčkami co tyhle závěsné motory mají, to zas bude asi horší). Na závěsný motor 1:10 je ten průměr asi i tak hodně. Lepší by byla ta ozubená kola menší a kovová.

Co to je za člun? Na ty lepší se dávají i Z-drive.


Přílohy:
1927380.jpg
1927380.jpg
[ 93.12 KiB | Zobrazeno 2793 krát ]

P2041098.JPG
P2041098.JPG
[ 117.17 KiB | Zobrazeno 2793 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz