Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Začátečnická stavebnice plachetnice
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2024 14:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.12.2020
Příspěvky: 214
Bydliště: Lány, N. Strašecí, Ruda u Rak., Praha ČR
Dobrý den, do větrných dní si chci postavit nějakou RC plachetnici. Chci aby měla ovládané kormidlo i natáčení plachet, a ideálně aby nevypadala jako krabice se špejlí(https://www.mo-na-ko.cz/index.php/clank ... ooty-woody)-takhle ne.
Cenově si představuji něco kolem 2000kč+elektronika. Stavěl jsem již mmnoho letadel, ale dřevěnou loď žádnou.
Neví někdo o stavebnici, splňující výše uvedené požadavky?
Za odpovědi předem děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2024 17:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.12.2006
Příspěvky: 482
Bydliště: Písek
Obávám se, že v dané cenové relaci v tuzemsku žádná stavebnice plachetnice, natož aby byla dřevěná a navíc připravená pro RC provoz, nebude. Ceny laminátových/plastových začínají někde u pěti tisíc a jsou to víceméně hotové lodě, které se dají za víkend zprovoznit.

Ono je to jistě způsobeno i tím, že ti zručnější, kteří si poradí s klasickým plaňkováním, nemají zase tak velký problém si podle plánu vyříznout i žebra. Postaví si co chtějí a nejsou limitovaní omezenou nabídkou zhruba tří plachetnic na trhu.

_________________
Z jihočeského Písku pozdravuje
Ladislav Douša (ladous)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.04.2024 9:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 494
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
Jde o to, jestli chceš stavět a pak se v tom zprovoznění trochu nebo i více plácat nebo rovnou pěkně jezdit. V bývalých řadách plánů Modelář vyšlo několik plachetnic. Tenkrát jsem se rozhodl pro Moniku, ale bez nastavení plachet....jezdila, ale na neproporcionál to nic moc nebylo....musel jsem dát pomalé servo bez neutralizace a odhadovat výchylky kormidla.
Koupil jsem před pár lety kompletní set RG65 a to je proti dřívějším modelům jiná liga. Stojí to, jak píše Ladous (asi od 5 výše), ale je tam všechno i s rádiem a druhej den jezdíš a docela slušně. Na závodní brusy to nemá ani omylem, ale naučí tě to rychle základům, jak to má fungovat a neplácáš se v tom od "nuly" systémem "pokus-omyl". Ušetří to spoustu času. Chápu ale i lidi, co mají potřebu vyšlapávat vlastní cestičku vedle dálnice, aby pak (v mnoha případech) po tý dálnici stejně začli jezdit :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.04.2024 22:20 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 19.10.2010
Příspěvky: 9
Bydliště: Turnov
Také se chystám vstoupit do světa plachtění a trochu jsem sondovala co jde pořídit. Krom pochybných hraček jsem našel pouze Dumas Ace sloop, nebo Aeronaut Clipper. Obje jsou bohužel z pravěku a vysekávané, nikoliv pálené. Zároveň jsou to volné modely, takže úprava na RC bude vlastními silami...
Nejlevnější ready stavebnice mi přišla Aeronaut Lilly ale tam je trup výlisek a to jsem nechtěl.
Asi by šlo upravit i Krick Vaurien/Pirate, nebo jiný statický model ale to už jsme spíš kolem 100€ a nějaká ta práce opět navíc.
U mě nakonec vyhrál ten Dumas ve slevě, uvidím jestli to bude spíš na podpal a potřeba postavit od začátku, nebo to bude použitelné...
https://f-es-b-modellbau.blogspot.com/2 ... r.html?m=1
Clipper je třeba tady v němčině...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 12.04.2024 22:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.12.2020
Příspěvky: 214
Bydliště: Lány, N. Strašecí, Ruda u Rak., Praha ČR
Dobrý den, dle vašich rad si asi koupím nějajou plachetnici typu RG65. Stále mi ale nejde do hlavy, proč téměř všechny RC plachetnice mají plachty rovnoběžně s osou trupu, a oplachtění, jako např. na HMS Victory, tedy kolmo na osu trupu, se téměř nevyskytuje. To taková loď špatně "jezdí"? Nebo je to složitým ovládáním?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 12.04.2024 22:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.12.2006
Příspěvky: 482
Bydliště: Písek
Plachty na plachetnici typu HMS Victory obsluhovaly desítky lidí. Ne, že by se to modelově nedalo realizovat, ale je to vyšší dívčí. Ostatně i jedna taková plachta člověku docela zavaří, o čemž svědčí malý počet takových plachetnic na našich vodách. Rozhodně to po dokončení není začátečnický model, který jezdí skoro sám jako RG-65 a jim podobné třídy s moderním oplachtěním.

Zde je třeba jedna plachetnice, na kterou je dostupný plán i v lecjaké české knihovně:
https://www.rajce.idnes.cz/ladous/album/prince-de-neufchatel-170929

_________________
Z jihočeského Písku pozdravuje
Ladislav Douša (ladous)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: srabsrab a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz