Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: ned 15.12.2019 18:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Malé Li-Pol TEORETICKY dle tabulky 60 mAh 7x(4.7 nebo 5.4)x35 mm PD470735 nebo PD540735 Series 735
7mm~10mm wide 3.7v LiPo battery list
https://www.batterylipo.com/lipo-battery/#7to10

_ Pro hodinky knoflíkové (button/coin) do úvahy přicházející průměry 4.8, 5.8, [6.8] mm
A watch battery or button cell
https://en.wikipedia.org/wiki/Button_cell


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2019 1:28 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.12.2019
Příspěvky: 30
To jsem ani netušil, že nějaké elektrické natáčedlo (navíc s počitadlem otáček) existuje. V dětství jsme vrtule letadélek natáčeli ručně, případně jsem četl o využití ruční vrtačky.

Protiběžný pohon bude limitován minimální velikostí těch převodů, tedy pro ta nejmenší torpéda zřejmě nereálné. Jeden šroub roztáčený tenkým gumovým svazkem, bych si ještě představit dokázal.

Knoflíkové baterky mě napadly pro miniaturní rozměry některých variant. Akorát nevím, jaké proudové odběry to může dávat. Přeci jen v hodinkách apod. aplikacích je velmi nízký odběr a dlouhá doba provozu, zatímco u modelového torpéda by tomu bylo naopak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2019 23:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
v dnešní internetové nákupnosti bude pro protiběh použitelné kuželové soukolí z monivrtulníků-převod zadní vrtulky , z modelů kde převod ještě nenahradil samostatný motork.
co se týče gumy... jsem tajké tak trošku i amatérský krejčí.... dnešní guma nepřežije rok aby se nerozlámala na prach. bohužel.... zkušenost z kostýmů pro historický šerm.

drobné P.S. ty gumičky z výše ukázaného vubec nejsou na bázi kaučuku či silikonu a polyuretanu .... celkem spolehlivě se zcela rozpustí v toluenu i acetonu.... podle toho je i jejich životnost... bohužel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: úte 17.12.2019 19:21 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.12.2019
Příspěvky: 30
Pokud jde o gumu, zkušenost mám z minulosti s modelářskou/leteckou, prodávanou právě pro pohon letadélek gumáčků. Koukám že se to prodává stále https://www.peckamodel.cz/produkty/stav ... arska-guma Jednalo se o ty ploché provazce z kterých se uvázala smyčka na míru (podle typu letadla a požadavků na výkon buď jednoduchá, nebo vícenásobná). Co pamatuji, tak to mělo výdrž a moc nepraskalo. Ale po letech skladování to už bohužel vlastnosti přeci jen ztrácelo. Do mini torpéda by se snad vešel takový svazek o malém průřezu. Prostorovou potíž by však mohl působit uzel. Proto by bylo šikovné gumové oko vcelku, ale potom zas třeba, aby vyhovělo délkou. Místo modelářské gumy by se asi daly zkoušet i obyčejné gumičky, ale dle vlastní zkušenosti nic moc (praskání, rychlá degradace).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 19:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@petrxp "oko - obyčejné gumičky" Mám zkušenost, že degradují na vzduchu (?kyslík) a na slunci UV
Pokud by výměna oka (ok) před jízdou byla snadná, není problém dát před jízdou nová oka.
Maloobchod prodává ve směsi (barev i průměrů, někdy i různě silné=průřezem(čtvercový)
_ Chtělo by to nějaké nakoupit a porovnat s model. gumou od peckamodel (TAN a oka Guillows)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: čtv 19.12.2019 15:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.12.2019
Příspěvky: 30
Přesně tak, ty běžné gumičky moc nevydrží a pro lepší životnost potřeba skladovat s ochranou proti degradačním vlivům (tedy v temnu a chladu). Ale zas nejsou nijak drahé, v jediné krabičce z papírnictví je jich spoustu (a různých velikostí). Při natáčení jistě nevydrží tolik co modelářská guma a budou dost praskat. Zas ovšem do miniaturních torpéd nebude třeba závratný výkon. Každopádně opět platí, že pouhým teoretizováním se nic nevyřeší, ale potřeba proveřit experimentálně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: pát 20.12.2019 18:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Jak píšeš bez zkoušek se nehneme. Tak jsem dumal jak se svazky do lavoru.
_ UPOUTANCI
_ Středová tyč (točny) na kroužek od vodicích lanek, na přísavce ve středu
_ Vyrobit (koupit) obdobu trupu volného letadla na gumu Smrková lišta (trup), ložisko, unašeč vrtule, zadní oko
_ Lanka jdou od kroužku, do dvou otvorů na začátku a u konce lišty
_ Hydrostatické vyvážení balza nebo pěnový materiál na liště (případně zátěž)
_ Po natočení možno vypustit a měřit časy: celkový chod, časy vybraných okruhů

_Tak snad 2020


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: sob 21.12.2019 13:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.12.2019
Příspěvky: 30
Upoutané torpédo je myslím pro potřeby testování dobrý nápad.

Inspirace pro konstrukci gumičkového torpéda viz. video (cca od 5:00) https://www.youtube.com/watch?v=riCyu9mAwcs


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: sob 21.12.2019 17:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ @petrxp Velmi hezké a inspirativní video video. Pokud pamatuji 1:100 vede k prům. 0.5 x 7 cm
délku těch jeho (v porovnání s dlaní odhaduji na 21 až 25 cm tedy ai 3 až 3.5x větší Průměr 15 až 17.5 mm
Ty by jsi rád 1:100 on, ale pracuje na 1:32 Což potvrzuje můj odhad cca 3x větší
_ Po odzkoušení konstatuje dobu chodu 1/2 s a vrací se ke koncepci e-pohonu s Li-Pol užívanou pro malé modely
Dobu chodu motoru omezuje časovačem na 6s
German Type VII R/C buildup in 1/32 scale - CH.9: Torpedoes! - ČAS 5:50
https://youtu.be/riCyu9mAwcs?t=350


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: ned 22.12.2019 8:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ V bočních odkazech bylo pár dalších zajímavých odkazů s tematikou model TORPÉDA
_ Reaktivní pohon stlačený plyn ?Propan-butan - R/C torpedo system testing
https://www.youtube.com/watch?v=eJSDxh2n3fc
_ Mikro-motor(8x20mm, W30X6A)-kapacitor 3.3 F, 2.7 V(50140) - TRUP lam. trubka -- CHARGER IC: 722325 JRC
https://www.youtube.com/watch?v=Me1gynnFmSg

_ !!! TWIN ROTATING PROPELLERS // Torpedo ! 2重反転ペラ魚雷を作ろう_1- propellers from brass plate
https://www.youtube.com/watch?v=ja0eTdrzMEQ


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: pon 23.12.2019 2:46 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.12.2019
Příspěvky: 30
Ano, to torpédo v odkazu bylo výrazně větší, v 1:32 jsou možnosti mnohem lepší než v 1:100.

Dobrý postřeh, já to video (kdysi i nyní) skouknul pouze zběžně a ta délka chodu na gumičku mi unikla. Půl sekundy není moc, ale i potom to ještě určitou dobu popluje setrvačností. Otázka, aby ten počáteční impluz nebyl moc silný a torpédo nevyletělo jak raketa (v tom videu mu to právě pluje až moc hbitě, zrovna nevím s jakým pohonem to bylo). Co matně pamatuji z letadélek, tak gumičkový pohon pracoval aspoň pár sekund, ale zas ten svazek byl delší a více se natáčel (snad až stovky otáček), což ovšem v mini torpédu nebude dosažitelné.

Časovaný vypínač u elektrického torpéda je myslím užitečná věc, aby neodplulo příliš daleko a neztratilo se.

Ty další odkazy též znám z minulosti, ale opět jsem nezkoumal do detailů. Ten reaktivní pohon na plyn mi právě přišel jako perspektivnější pro hodně malá torpéda (jednoduchá konstrukce bez pohyblivých mechanismů), akorát jsem dosud zcela neprokoukl princip odpalování (snad je to mechanicky drženo v tom torpédometu a při odpalu se torpédo uvolní a je tlakem plynu vymeteno). Je vidět, že taková torpéda bohužel nejsou směrově příliš stabilní, i když jinak nepůsobí zrovna špatně (přiměřená rychlost, bublinková stopa).

Ta elektrická torpéda v dalších odkazech působí také dobře, navíc se zdají směrově stabilnější. Ovšem zřejmě budou trochu větší? Ten princip pohonu dvou šroubů dvěma motorky, kdy hřídel prvního prochází skrz hřídel druhého jsem zaznamenal ve více případech. Elegantní řešení, jak se vyhnout převodům, avšak piplat se s předěláním hřídele jednoho motorku by se mi zrovna nechtělo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: pon 23.12.2019 17:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@petrxp Podle toho co jsem viděl u videa REAKTIVNÍ POHON - LÁHEV STLAČENÝ PLYN
Ta výmetná trubice sloužila současně k plnění Takže tam bude vypouštěcí zařízení
obdobné tomu co mají VODNÍ RAKETY (PET lahve) hnané stlačeným vzduchem
(?bez vodicí tyče)

_ PRINCIP
Po obvodu na konci rakety je drážka a do ní jsou pružností tlačeny páky (kleštiny) ZÁPADKY
Ve chvíli startu se páky kleštiny mechanicky rozevřou (přestanou se opírat o stěnu drážky) tak se
raketa rozjede po vodicí tyči rampy VODNÍ RAKETY. (Existují i varianty stlačený vzduch bez vody Létají málo)
water rocket launcher
https://www.pinterest.es/pin/359795457732205758/

_ U tohohle se upravoval protikus RYCHLOSPOJKY na vodní hadice
https://profimodel.cz/cs/ostatni/233561-klima-aqua-star-vodni-koncovka-4250595460437.html


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: úte 24.12.2019 2:27 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.12.2019
Příspěvky: 30
Pochopil jsem to podobně. Vzadu v torpédometu je zřejmě tryska pro plnění plynem, na kterou se nasadí torpédo svoují tryskou. Potom jde natlakovat, zatímco je v torpédometu drženo nějakou západkou (jak popisuješ či něco obdobného).

Další varianta plynového torpéda je k vidění zde https://www.rc-submarines.net/torpedoes.html Tam se k plnění před použitím využívá ventilek, zatímco je zřejmě tryska zašpuntována tím hrotem. Ten zřejmě na svém místě drží třením a tlak plynu uvnitř není tak vysoký, aby postačoval k samovolnému odpalu (leda se tam varuje před přehřátím na slunci apod.). Odpálení se zřejmě děje vytažením toho pinu pomocí serva.

Napadá mě, že by se to mohlo řešit poněkud jinak. Torpédo by se netlakovalo před vypuštěním, ale přímo při něm, tlaková nádoba s plynem by byla v modelu. Torpéda by byla v torpédometu naražena tryskami na duté jehly, kterými by se při výstřelu vpustil plyn. Při překročení určitého tlaku by bylo tření překonáno a torpédo by sklouzlo z jehly a vylétlo ven.

Dále mě napadá, že je rozdíl mezi vypuštěním z pohladinového a nadhladinového torpédometu. Druhá varianta vyžaduje pro realističnost, aby torpéda nevyletěla z torpédometů příliš prudce a daleko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: úte 24.12.2019 9:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7132
Bydliště: Vsetín
A co tak mít v torpédu CO2 bombičku? Naplnění stojí cca 3 Kč a energie je v ní schováno dost. Odpal by se dal realizovat buď proražením při startu, nebo na začátku plavby se torpédo narazilo na ten (propíchal koncovka) a na místě se drželo nějakou západkou, jak bys chtěl vystřelit, tak pouze odjistit západku a tlak plynu by to už vymetl.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: úte 24.12.2019 10:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@blesk opakovaně plnitelná sifonová bombička, 8 g potravinářský CO2 E290, 18.5 x 65 mm, 7.50 Kč/kus
18.5 mm 3. 7 krát víc než 5 mm 1:100 Takže by to muselo být cca 1:25 To je na nosiče už dost
Torpedo by vyšlo 20 x 280 mm 56cm3, bombičku si musím zvážit.
To proražené olovo je dost hrbaté, za ním by to chtělo trysku A po proražení, zavřenou část otvírat


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz