Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Začátečnická stavebnice plachetnice
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2024 14:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.12.2020
Příspěvky: 214
Bydliště: Lány, N. Strašecí, Ruda u Rak., Praha ČR
Dobrý den, do větrných dní si chci postavit nějakou RC plachetnici. Chci aby měla ovládané kormidlo i natáčení plachet, a ideálně aby nevypadala jako krabice se špejlí(https://www.mo-na-ko.cz/index.php/clank ... ooty-woody)-takhle ne.
Cenově si představuji něco kolem 2000kč+elektronika. Stavěl jsem již mmnoho letadel, ale dřevěnou loď žádnou.
Neví někdo o stavebnici, splňující výše uvedené požadavky?
Za odpovědi předem děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2024 17:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.12.2006
Příspěvky: 482
Bydliště: Písek
Obávám se, že v dané cenové relaci v tuzemsku žádná stavebnice plachetnice, natož aby byla dřevěná a navíc připravená pro RC provoz, nebude. Ceny laminátových/plastových začínají někde u pěti tisíc a jsou to víceméně hotové lodě, které se dají za víkend zprovoznit.

Ono je to jistě způsobeno i tím, že ti zručnější, kteří si poradí s klasickým plaňkováním, nemají zase tak velký problém si podle plánu vyříznout i žebra. Postaví si co chtějí a nejsou limitovaní omezenou nabídkou zhruba tří plachetnic na trhu.

_________________
Z jihočeského Písku pozdravuje
Ladislav Douša (ladous)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.04.2024 9:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 494
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
Jde o to, jestli chceš stavět a pak se v tom zprovoznění trochu nebo i více plácat nebo rovnou pěkně jezdit. V bývalých řadách plánů Modelář vyšlo několik plachetnic. Tenkrát jsem se rozhodl pro Moniku, ale bez nastavení plachet....jezdila, ale na neproporcionál to nic moc nebylo....musel jsem dát pomalé servo bez neutralizace a odhadovat výchylky kormidla.
Koupil jsem před pár lety kompletní set RG65 a to je proti dřívějším modelům jiná liga. Stojí to, jak píše Ladous (asi od 5 výše), ale je tam všechno i s rádiem a druhej den jezdíš a docela slušně. Na závodní brusy to nemá ani omylem, ale naučí tě to rychle základům, jak to má fungovat a neplácáš se v tom od "nuly" systémem "pokus-omyl". Ušetří to spoustu času. Chápu ale i lidi, co mají potřebu vyšlapávat vlastní cestičku vedle dálnice, aby pak (v mnoha případech) po tý dálnici stejně začli jezdit :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.04.2024 22:20 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 19.10.2010
Příspěvky: 9
Bydliště: Turnov
Také se chystám vstoupit do světa plachtění a trochu jsem sondovala co jde pořídit. Krom pochybných hraček jsem našel pouze Dumas Ace sloop, nebo Aeronaut Clipper. Obje jsou bohužel z pravěku a vysekávané, nikoliv pálené. Zároveň jsou to volné modely, takže úprava na RC bude vlastními silami...
Nejlevnější ready stavebnice mi přišla Aeronaut Lilly ale tam je trup výlisek a to jsem nechtěl.
Asi by šlo upravit i Krick Vaurien/Pirate, nebo jiný statický model ale to už jsme spíš kolem 100€ a nějaká ta práce opět navíc.
U mě nakonec vyhrál ten Dumas ve slevě, uvidím jestli to bude spíš na podpal a potřeba postavit od začátku, nebo to bude použitelné...
https://f-es-b-modellbau.blogspot.com/2 ... r.html?m=1
Clipper je třeba tady v němčině...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 12.04.2024 22:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.12.2020
Příspěvky: 214
Bydliště: Lány, N. Strašecí, Ruda u Rak., Praha ČR
Dobrý den, dle vašich rad si asi koupím nějajou plachetnici typu RG65. Stále mi ale nejde do hlavy, proč téměř všechny RC plachetnice mají plachty rovnoběžně s osou trupu, a oplachtění, jako např. na HMS Victory, tedy kolmo na osu trupu, se téměř nevyskytuje. To taková loď špatně "jezdí"? Nebo je to složitým ovládáním?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 12.04.2024 22:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.12.2006
Příspěvky: 482
Bydliště: Písek
Plachty na plachetnici typu HMS Victory obsluhovaly desítky lidí. Ne, že by se to modelově nedalo realizovat, ale je to vyšší dívčí. Ostatně i jedna taková plachta člověku docela zavaří, o čemž svědčí malý počet takových plachetnic na našich vodách. Rozhodně to po dokončení není začátečnický model, který jezdí skoro sám jako RG-65 a jim podobné třídy s moderním oplachtěním.

Zde je třeba jedna plachetnice, na kterou je dostupný plán i v lecjaké české knihovně:
https://www.rajce.idnes.cz/ladous/album/prince-de-neufchatel-170929

_________________
Z jihočeského Písku pozdravuje
Ladislav Douša (ladous)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 17.04.2024 0:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 24.2.2013
Příspěvky: 306
"Stále mi ale nejde do hlavy, proč téměř všechny RC plachetnice mají plachty rovnoběžně s osou trupu, a oplachtění, jako např. na HMS Victory, tedy kolmo na osu trupu, se téměř nevyskytuje. To taková loď špatně "jezdí"? Nebo je to složitým ovládáním?"





Po směru větru pluje i krabice bez oplachtění, či s jakýmkoliv plachtěním ..... skvěle fungující křižování proti směru větru už vyžaduje specifický tvar ploutev neboli kýl a plachty seřízené tak, aby směřoval tok větru správně a hnal loď kupředu kam potřebujeme ...... s jednoplachtou na jednom stěžni a přitahovaným nebo uvolněným ráhnem je to nejjednodušší ovládání co může být a jezdí to perfektně jak po větru tak skoro proti větru .... já tedy preferuji hlavní plachtu a kosatku, či genu, i když mě zkušenější plachtaři neustále vnucují koncept jednoplachty ... nechápu proč ... o tolik složitější to ovládat není a dvě plachty vypadají prostě lépe ......

S X stěžníkem (chcete-li plnoplachetníkem, který vypadá sice skvěle, ale naprostá většina modelářů to stejně jezdí s motorem a plachty jsou jen na efekt ... či smotané ty obdelníkové a čtvercové kolmé a nechané jsou jen ty podélné na jízdu...) kde se musí natáčet plachtoví provazama složitě, aby to trochu jelo i proti větru, spíš jen bokem a při křižování proti větru se ty kolmé plachty smotávaly myslím a jezdilo se jen na to rovnoběžné, po větru se zase rozmotala plachta kolmá nebo když se jelo bokem a musela se samozřejmě natočit správně ...... no jak bylo řečeno .... ovládání strašlivě složité .. pro rc stavbu naprostý hardcore .......zato rovnoběžky .. pohoda klídek a funguje to naprosto spolehlivě .... i na jedno servo (nedávejte to nejmenší ... nevydrží pokud to není footy velikost plachty... bez omastku do soukolí, aby nemohla protéct případně nějaká ta voda taky nedoporučuju provozovat .. taky jim to vytopení nedělá moc dobře ....)

(začal jsem vrtulníkem, který jsem odnášel po pár vteřinách v tašce na milion kousků a dlouhé hodiny dával zase dohromady, pokračoval letadlem které težklo a těžklo po neustálých opravách až už nedokázalo letět jinak než rovně aniž by se nedostalo do pádové neovladatelné rychlosti, dále houbovým letadlem akrobatem, které končilo taktéž stejně po zkoušení stále hlupějších výkrutů a triků, až nakonec jsem stvořil plachetnici, jak rc tak i takovou co mě uveze ... od té doby sáček na model ani řešit drahé super hyper baterky co mě můžou bouchnout nebo zapálit dům či auto nepotřebuju ... ani nepotřebuju hlídat čas než to spadne na slabou baterku ... stavím si podle obrázků co mě tak napadne ... někdy to jezdí dobře, jindy je třeba trochu upravit .... ale kdy už stavba, tak by mě předem definovaný model nebavil ... na poježdění bez touhy stavět a zdokonalovat experimentovat... koupit rozhodně hotovku .....i když není ze dřeva ... )


Přílohy:
Poznámka: Nepohodlne ale kupodivu skvělé na záda ... jede to téměř kamkoliv kam to nasměruju ... už má 2x vyšší stěžeň a plachty než na fotce... Rc varianty nevím kde mám foto.ale no ... už 2 roky nejezdí ani jedna .. rozebráno před generálkou a plánováním vložení serva s redukcí pro velkou sílu na plachty ke které zatím nedošlo ... 3d tisk dost práce na modelu protáhne než ulehčí ... pokud nejste kovaní kresliči modelů k tisku ... a hledáte hotová stl řešení ...
_lodka_nerc.jpg
_lodka_nerc.jpg
[ 175.13 KiB | Zobrazeno 84 krát ]

Poznámka: Vypada skvele i když nedodělek, ale jak do toho dostat ovladani plachet fakt netuším, sotva sem tam narval rc pro kormidlo .... na tomhle rybníčku to plachtit umí, protože se tam vítr točí neustále dokola ... jinde jen po větru jako krabice...... xps potažený papírem a lepidlem ... absolutní šílenost ...
_santamariaskoro_jenkormidloRc.jpg
_santamariaskoro_jenkormidloRc.jpg
[ 18.51 KiB | Zobrazeno 84 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz