Switch to full style
Pokud to plave na vodě, případně se potápí. Rychlíky, remorkery, plachtnice, makety.
Odeslat odpověď

RC člun 1:8 3D tisk

čtv 06.06.2019 7:52

Tak jsem s 3D tiskem zabrousil do další modelářské odbornosti, začíná konečně léto, tak něco k vodě. Loď už jsem nepostavil skoro třicet let, i když je otázka, jestli se tady dá ještě mluvit o stavbě. :D Trup nějakého člunu jsem stáhnul na grabcadu, upravil a po částech vytisknul. Za asi pět dní prošly tiskárnou skoro dvě kila PLA. Délka je 670mm, šířka 250mm. Teď už to mám vytmelené a vybroušené. Pohon počítám oběžku EMP 3548/6 Kv 790, koupil jsem ve výprodeji tři do třímotového letadla, kam pak ale přišly motory silnější. 3D model byl původně dělaný na přívěsný motor, to je vidět na té zádi, já o něm původně uvažoval, i jsem ho kus vytisknul, ale pak jem to překreslil na normální hřídel. Obával jsem se životnosti tištěného úhlového převodu při dost vysokých otáčkách. Napájení tří nebo pětičlánek 5200mAh, velikost šroubu musím vyzkoušet, nebo případně jestli existuje nějaký webový kalkulátor jako pro letecké vrtule, nevím, zatím jsem nic nenašel. Ještě nevím, jestli to bude otevřený člun, nebo udělám nějakou kabinu. Podívám se po netu, co se mi bude líbit. Ale chtěl bych z hliníkových profilů a 3D tisku postavit přepravní vozík a tahat to za náklaďákem. S5 má tažné zařízení i s konektorem na světla.
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... NkZklybV93

Re: RC člun 1:8 3D tisk

čtv 06.06.2019 13:58

Máš to moc hezké, je síla jakými směry se dnes náš koníček ubírá. Když je ta možnost, proč toho potenciálu nevyužít... Dnes se tiskne už kde-co.

Budeš to nějak barevně upravovat?

ZZ

Re: RC člun 1:8 3D tisk

čtv 06.06.2019 17:07

Samozřejmě, už teď je to vytmelené a obroušené. Na to přijde bílá barva, na palubu pravděpodobně samolepící folie v barvě dřeva. Podlážka a další podobné díly z Meranti překližky, prkna gravírovaná na CNC, Samozřejmě nějaký větrný štítek, sedačky, na ně holky v plavkách :lol: , nějaká světýlka a tak. Tohle je opravdu jen polotovar, ale za nějaký týden práce, kde nejvíc práce udělala tiskárna. Jak dlouho bych to asi dělal z žeber, obšívky atd. I kdybych to řezal na CNC.

Re: RC člun 1:8 3D tisk

čtv 06.06.2019 18:09

Jasně...ty holky tomu dají šmrnc! 8)

Re: RC člun 1:8 3D tisk

pát 07.06.2019 19:59

Na této stránce jsou doporučené šrouby Octura podle výkonu motoru a tvaru trupu
http://www.performancerc.50megs.com/custom.html
Jinak je dobré okouknout co mají jiní v lodích podobných rozměrů a tohoto typu třeba na YT.

Re: RC člun 1:8 3D tisk

sob 08.06.2019 21:49

fokker1 píše:Samozřejmě, už teď je to vytmelené a obroušené. Na to přijde bílá barva, na palubu pravděpodobně samolepící folie v barvě dřeva. Podlážka a další podobné díly z Meranti překližky, prkna gravírovaná na CNC, Samozřejmě nějaký větrný štítek, sedačky, na ně holky v plavkách :lol: , nějaká světýlka a tak. Tohle je opravdu jen polotovar, ale za nějaký týden práce, kde nejvíc práce udělala tiskárna. Jak dlouho bych to asi dělal z žeber, obšívky atd. I kdybych to řezal na CNC.


z punčošky by to trvalo den včetně návrhu a vyříznutí podélných ,,žeber,,.......
PICT8701.JPG

ale posádka je také tištěná.......

Re: RC člun 1:8 3D tisk

ned 09.06.2019 12:04

Posádku máš pěknou a tu jachtu asi taky, i když z ní na fotce moc vidět není. Článek o těch punčochových lodích jsem kdysi v Modeláři taky četl a i o tom uvažoval, ale přece jen tady je minimálně 1,5mm PLA a tomu věřím víc než pončoše, ta je určená pro jiný účel a většinou moc nevydrží. :lol: A taky nemám moc rád "patlavé" práce s pryskyřicemi, laminování, odlévání atd., tomu se snažím spíš vyhýbat, zatímco ty jsi na to specialista.

Re: RC člun 1:8 3D tisk

ned 09.06.2019 13:57

:wink: no ten článek v modeláři 10/89 byl ode mě... :wink:
k1.jpg

a ta lodka co je v něm na fotkách je dodnes ve stavu použitelného trupu narozdíl od rozbitých nástaveb:
PICT8391.JPG

PICT8396.JPG

https://ufon13.rajce.idnes.cz/trup_z_puncochy
no a tady je odkaz na tu s posádkou , ta vyšla v RCR a zde jsou fotky ze stavby :
https://ufon13.rajce.idnes.cz/puncochov ... ou_jachtu/
Kostra je z 2mm PVC lisované desky, detaily také, punčoška je samozřejmě olaminována sklem , narozdíl od té první s kostrou z nebroušené balzy 5mm a 2 vrstev černých ELITE Warnsdorf mé matce ukradených punčoch s polyesterovou pryskyřicí, stavěné od pátečního večera za víkend na rychlost pro pondělní focení v redakci Modeláře. :wink:

Re: RC člun 1:8 3D tisk

stř 12.06.2019 10:26

Tak jsem objednal u Pelikána na zkoušku tento lodní šroub: https://www.modelcentrum.cz/produkt/RA3 ... -2L-i34254 . V bazénu stojící člun bere na plný kotel okolo 15A z pětičlánku, takže asi 300W. ZA jízdy to trochu poklesne, nevím jak moc. Ale bude to nejspíš svižná lodička. :D Vzadu to dělá pěkný gejzír, ale ten poloviční tunel a ta deska na zádi proud dobře usměrňuje a dál než na tu desku to nestříká. Akorát mám v plánu dát tam pod kryt servo kormidla, ještě uvidím, jestli ho nepřemístím dovniř a nedám tam gumový vlnovec na průchod táhla. Ale když ten kryt přišroubuju a předtím pomáznu styčné plochy silikonem, tak to snad půjde.
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... NkZklybV93

Re: RC člun 1:8 3D tisk

čtv 13.06.2019 8:43

pěkně udělaný model, ale "korýtko" pro šroub a deska za trupem budou dělat problémy při přechodu do skluzu. V "korýtku" dochází k víření vody již před šroubem a následně ke kavitaci. Tak jak je konstrukčně navržen je polo skluzový. Při plavbě voda nesmí stříkat na "desku" a ani "deska" nesmí "hranit" vodu, když se příď modelu při plavbě nazvedne.
Odběr motoru 280W ještě neznamená, že to bude rychlý. V daném měřeném okamžiku označoval zátěž motoru šroubem s d 40/0,85.
Žádná specifikace šroubů vůči modelům není. Ono hodně záleží na tvaru trupu. Pouze zkoušet a znovu zkoušet.
Změř napětí při těch 15A pak model pusť a změř rychlost. Pak omez regulátorem výkon změř odběr A... pusť model.. změř rychlost a zopakuj to ještě jednou při polovičním nastavení regulátoru. Jestli zjistíš, že při omezení regulátorem se rychlost nesníží tak si sežeň ještě šrouby s menším průměrem 37,5/0,85 max35/0,85.
Ať se Ti to podaří s pěkné poježdění.

Re: RC člun 1:8 3D tisk

čtv 13.06.2019 13:37

Zkoušet samozřejmě budu. Zatím to moc pustit nejde, ještě tam není ani servo kormidla. :lol: Že statické parametry nic moc neznamenají, vím jako letecký modelář docela dobře. Ale je to aspoň nějaký konkrétní údaj. Neměl jsem nejmenší představu, jestli to bude brát pět ampér nebo padesát. Korýtko se mi líbilo a taky nebude šroub až tak pod lodí a tolik zranitelný, když pojede na přívěsu za autem, což je druhá funkce této lodičky. :D Snad to nebude dělat velké problémy. Deska by hranou do vody jít neměla, je dost vysoko. Taky se mi líbila, zvlášť když na ní bude (v klidu nebo za pomalé plavby) sedět hezká plavkyně. :lol: Šrouby zkusím různé, tenhle byl jen na pokus.

Re: RC člun 1:8 3D tisk

čtv 13.06.2019 14:11

Jinak pokračuju na tom, aby ta lodička taky trochu vypadala, takže tištěný rám na přední štítek, okna říznu na CNC z Vivaku. Podlážka z překližky, také na CNC. Vzadu bude lavice přes celou šířku, upevněná magnety. Ta už se tiskne. Pod ní přijde baterie. Celý ten kokpit jsem musel posunout dopředu právě kvůli tomu, abych tu baterku dostal dál a odlehčila se záď.
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... NkZklybV93

Re: RC člun 1:8 3D tisk

sob 15.06.2019 16:01

Trocha dřeva nikdy neškodí. I když je to igelit. :lol: :lol:
Ohledně toho kormidla jsem se nakonec rozhodl ten náhon přiznat. Budou tam dvě lanka procházející průchodkami zrcadlem k servu uvnitř. Sice to nebude úplně vodotěsné, ale v té výšce už by až tak moc vody být nemělo. Možná při neopatrném couvání, ale regl má dozadu omezený výkon a můžu ho omezit i ve vysílači.

https://photos.google.com/share/AF1QipM ... NkZklybV93

A při té příležitosti, jak chráníte elekroniku před vodou? Nějaký pytlíček, šprcka ..., někde jsem četl, že je to spíš kontraproduktivní, že uvnitř kondenzuje vlhkost. Nebo ten super nano sprej, v RCR článek jak od Horsta, ale jestli to opravdu fungje. :?: Nebo rozprašovač s izopropylem a čekat, jestli se to opravdu namočí. Zvlášť pro regl by mohlo být asi pozdě, nemám speciální vodotěsný lodní ale nejlevnější autíčkářský z výprodeje za asi 200Kč. V zásadě ten člun stavím z toho, co doma zbylo.

Re: RC člun 1:8 3D tisk

pon 17.06.2019 15:58

Už tam mám komplet pohon i rádio, tak jsem zkusil další test na bazénu a je to brutální, aspoň z pohledu někoho, kdo naposledy jezdil s lodičkou na nějakou Iglu a čtyři ploché baterie. :lol: :lol: V třímetrovém bazénu s kormidlem skoro nadoraz jemně šimrat plyn, abych nenarazil a za lodí je brázda hluboká snad 10cm. Do kluzu jde bez problémů, zadní hrana desky sice do vody trochu jde, občas se voda trochu přeleje i přes ty přesahující okraje na straně, ale nezdá se, že by to nějak vadilo. Spíš se mi zdá, že to člun stabilizuje. Mně je ostatně v zásadě jedno, jestli ten člun přejede rybník za 10 nebo 15 sekund, závodit s tím nebudu. Skoro vůbec necouvá, to se jen kývá a pomalu posunuje dozadu, ale o to moc nejde, zpátečka je tam stejně tak maximálně na vycouvání z rákosí. :D Hlavně aby to mělo patřičně "akční" projev, což má. Hmotnost v současné podobě je 3700g, s posádkou a detaily předpokládám asi 4100g
Udělal jsem pár fotek, ale spíš při pomalejší jízdě, jet nadoraz v malém bazénu a ještě fotit nejde.

Re: RC člun 1:8 3D tisk

úte 18.06.2019 9:19

Povedený model a ta svlečna ho pěkně oživí :)

Osobně mám s nanoprotechem na ochranu elektroniky hodně dobrou zkušenost. Použij ho a pokud budou regl s přijímačem umístěny tak, aby se nezaplavily a nestříkala na ně voda (tady hodně nepravděpodobné), tak bude vše určitě OK.
Odeslat odpověď