Switch to full style
Pokud to plave na vodě, případně se potápí. Rychlíky, remorkery, plachtnice, makety.
Odeslat odpověď

Motory pro ruský model hasičského člunu Fenix

úte 30.06.2020 12:15

člun Fenix-1.png

Získal jsem takové použitelné torzo modelu hasičského člunu Fenix ještě z dob minulých. Chci to postavit tak aby to klouzalo po hladině tak jak je nakresleno na doprovodných obrázcích na přebalu stavebnice. Kdysi jsem tento model měl a to už je skoro 40 let. Původní motory ve stavebnici mnoho výkonu nedaly a zvláště pak pokud byly napájeny šesti "malými buřty", které do zkratu daly s bídou 4 ampery, ale jezdilo to na svoji dobu docela svižně podstaně lépe než Loďka Melodie s Iglou a dvěma plochejma. A tak přemýšlým co do toho dát za motory, nabízí se varianta 2x MiG400 nebo 2x MiG600. Dvě "šestistovky" to z vody do výkluzu zvednou určitě, ale jsou těžké a baterie musí dát alespoň 2x40 amper, aby to uživila tudíž bude těžká a člun je taková relativně nízká placka dlouhá necelých půl metru a široká cca 20 cm, takže výtlak nic moc z čehož vyplývá, že to bude hodně potopené a než se to zvedne z vody takto spotřebuje docela dost energie. Dvě čtyřstovky jsou váhově skoro to, co ty původní motory, takže by byly vhodné, ale jde o výkon jaký jsou schopné dodat aby to klouzalo. Co se týká výkonu tak jedna šestistovka s dobrou baterií a vhodným šroubem dokázala půlmetrový kluzák rozpohybovat velice slušně, že to stačilo na 1. výkonostní třídu F1 E 1kg. Budu-li trochu počítat tak MiG400 při napětí 2xLiPol t.j. cca 7,5V při proudu 8 A má příkon cca 60 W když jsou dva je to 120 W s 75% ůčinností jde na lodní šrouby asi tak 90 W
To samé pro MiG600 napětí 7,5V proud 20A příkon je 150W krát dva je 300W a na šrouby jde 225 W což je skoro trojnásobek výkonu motorů třídy 400
Výkony, hmotnosti i ceny jsou u těchto pohonných jednotek dosti rozdílné a tak by mne zajímalo kdo má jaké zkušenosti s těmito výkony popř. jestli někdo už nemotorizoval tento model modernější pohonnou jednotkou.
Přílohy
člun Fenix.png

Re: Motory pro ruský model hasičského člunu Fenix

úte 30.06.2020 13:56

.... tak teď mě trochu zamrazilo, když jsem si představit dvě šestistovky v tomhle modelu...+ baterie a jde to ke dnu zcela určitě. Mám tuhle lodičku v pojízdném stavu, mám tam dvakrát MIG " 280" a jede to docela svižně, jako k ohni :wink: Nechal jsem i funkční původní "kardany" umělohmotné, vč. původních šroubů, tak si ani nechci představit, co by z nich zbylo při silnějších motorech. K tomu malá Lipolka + regl a servo a nějaké světýlka a jízdy v pohodě. Nevím, co je na obalu za obrázek, ale tuto loď jako kluzák si nějak moc nedovedu představit. :lol:

Re: Motory pro ruský model hasičského člunu Fenix

úte 30.06.2020 17:20

jen k zamyšlení....

když do Trabanta dáš motor z Bugatti Veyron pojede 330km/h? Pokud ano, tak jak dlouho? 10s?

Ten trup je stavěný na max 2x400ka... problém jsou ty tunely ve kterých jsou šrouby. Záď se přicucne k vodě a spousta výkonu se ztratí právě v nich.

Pokud si s tím chceš hrát, tak než výkon snaž se to udělat co nejlehčí. 2x 400, šrouby nějaké 30mm P+L, baterka 2S 2200mAh to pro začátek. Pak uvidíš.

K výpočtům:
75% účinnost u plechovky je nereálná
pokud je zatížíš na 60W příkonu tak z každého budeš muset odvést cca 30W tepla... omotat to spirálou je jen pro dobrý pocit protože teplo vzniká v rotoru a chladíš stator... je vysoká šance že se ti to teplem rozteče. takže jen zvýšíš hmotnost. Možná cesta by bylo použít malý inruner... ale bude to vyžadovat velké zásahy do uložení.
Účinnost šroubu v těch tunelech bude bídná - jsou divně tvarované. na 90W výkonu ve vodě zapomeň.

Prostě, pokud chceš rychlíka pořiď si rychlíka... na výběr je jich dost. Jestli chceš mít tohoto hasiče, pokud pošetříš hmotnost, může to být svižná loďka. Rychlík nikdy.

Re: Motory pro ruský model hasičského člunu Fenix

úte 30.06.2020 17:53

Už nevím přesně kde a kdy, ale viděl jsem tento model po modernizaci jezdit tak, že byla ve vodě prakticky jen záď a od přídě létaly do stran gejzíry vody.

Re: Motory pro ruský model hasičského člunu Fenix

úte 30.06.2020 18:40

SHU píše:jen k zamyšlení....
když do Trabanta dáš motor z Bugatti Veyron pojede 330km/h? Pokud ano, tak jak dlouho? 10s?


ten motor vazi skoro tolik co prazdny trabant a abys jej umistil do trabanta, pravdepodobne uz se tam nevejde ani ridic.. :-) do trabanta staci tretinovy motor a pak je to celkem svizne vozitko https://www.youtube.com/watch?v=KqU-gMcfi7w ktere dokaze i realizovat i ten znamy vtip, jak trabant predjizdi mercedes https://www.youtube.com/watch?v=a70-kRkfZHM :) a i s mensim motorem a pri trose tuningu se dostane na stabilnich 265.. https://www.youtube.com/watch?v=0banjM_Q5RI

mimochodem - proc z toho delat vubec takoveho rychlika? je to pozarni clun, ma to rozumne rychle byt prepraveno k pozaru, ne litat nadzvukovou rychlosti.. vzdyt to bude vypadat fakt blbe. a jak pise rakos, staci mnohem mensi a lehci pohon a bude ti svizne a zaroven oku lahodici. tohle je jak montovat do melodie jet pohon.
spis do toho namontuj cerpadlo a hraj si se strikanim na cil.. http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view ... nice-footy

Re: Motory pro ruský model hasičského člunu Fenix

úte 30.06.2020 20:59

ladous píše:Už nevím přesně kde a kdy, ale viděl jsem tento model po modernizaci jezdit tak, že byla ve vodě prakticky jen záď a od přídě létaly do stran gejzíry vody.


na soutěžích MP, měl to kluk z Brna, jméno si teď nevzpomenu, ale taky měl tam úpravy trupu.

Re: Motory pro ruský model hasičského člunu Fenix

úte 30.06.2020 22:55

S pořádnými motory to pojede. V tomhle https://photos.google.com/share/AF1QipM ... NkZklybV93 je oběžka 2220/10, čtyřčlánek 1300mAh a šroub 35mm. Jezdí to velice svižně, do kluzu jde úplně v pohodě. Velikost bude plus mínus jako ten ruský člun.

Re: Motory pro ruský model hasičského člunu Fenix

stř 01.07.2020 15:08

Ta úvaha o tom jestli by to plavalo ve výkluzu nebo ne vzešla z videa na "jůtůbu" , kde podobným způsobem omotorovali Graupnerovo Kitty II (Speed 600 a 3x LiPol) a to jezdilo velice svižně.Tu jsem kdysi měl a s motorem Monoperm a olověnými bateriemi to jezdilo famózně. A tak jsem se spíše zeptal lodičkářů jaký na to mají názor jak by to asi mohlo plavat a co by to asi vyvádělo. Měl jsem postavených několik Valentovo "kilovek" a pár FSR-erek na brněnské motory, ale tunelový člun jsem nikdy neprovozoval. Co se týká čerpání vody pro modelové hasičské účely existuje úžasné čerpadlo GIGANT které má výtlak skoro 30 m a používá se v geologickém průzkumu a běhá na 12 V a dá asi 30 litrů za minutu a dá se dobře regulovat výkon modelářským reglem s proudem do 10 amper a jeho využití pro tyto účely by možná stálo za úvahu. No uvidím co s loďkou přes léto podniknu.

Re: Motory pro ruský model hasičského člunu Fenix

stř 01.07.2020 17:29

sozda píše:existuje úžasné čerpadlo GIGANT které má výtlak skoro 30 m a používá se v geologickém průzkumu a běhá na 12 V a dá asi 30 litrů za minutu a dá se dobře regulovat výkon modelářským reglem s proudem do 10 amper a jeho využití pro tyto účely by možná stálo za úvahu. No uvidím co s loďkou přes léto podniknu.


ale nepovidej.. je to tohle? https://ekotechnika.cz/vyrobek/cerpadlo ... prum-36-mm
takovej malej prcek.. tohle by stalo za zvazeni, jestli od vladyky misto SARu poridit radsi ZAR :-)

Re: Motory pro ruský model hasičského člunu Fenix

stř 01.07.2020 18:51

Tyhle malá čerpadla používáme v laboratoři teměř 20let a jsou vyráběna ve dvojím provedení, jedno, které má sací koš a druhé jako výkonový posilovač do potrubí, nejsou samonasávací musí se zavodňovat a do člunu by bylo vhodné to posilové a zavodňovalo by se proudem od lodního šroubu. Čerpadlo se sacím košem by při plavbě překáželo.

Re: Motory pro ruský model hasičského člunu Fenix

úte 04.08.2020 10:02

Ono to může klouzat po hladině a ani to nemusí být kdoví jaká rychlost. Měl jsem takový trup z punčochy, který jsem si postavil pro vyzkoušení té punčochovo-laminátové technologie. Udělal jsem z něj jakoby policejní loďku, pro děti (je tak 40cm dlouhá, na Mig 400, 2 článek LiIon a šroub 30 mm Graupner - pozn: doporučovaný červený šroub Modela nebrat, s tim se motor hřeje!).

A teď to důležitý: zadní hrana byla dole zaoblená. Loď při první jízdě jela s přídí silně zvednutou a celkem pomalu. Ani šutr do přídě nepomohl. Pak jsem na záď přišrouboval dva hliníkové plíšky, viz foto a je to uplně jiná loď. Krásně se dostane do kluzu, zrychlila se, kamen v přídi vozit nemusím.
Tak si říkám, že i ta hasičská, by mohla při trochu tuningu jezdit podobně.

Re: Motory pro ruský model hasičského člunu Fenix

čtv 06.08.2020 13:30

Kuba78 píše:ale nepovidej.. je to tohle? https://ekotechnika.cz/vyrobek/cerpadlo ... prum-36-mm
takovej malej prcek.. tohle by stalo za zvazeni, jestli od vladyky misto SARu poridit radsi ZAR :-)


Až zjistíš cenu, tak ji sem prosím dej. Bylo by to zajímavé zpestření modelu.
Odeslat odpověď