Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 18.11.2020 20:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Na mo-na-ku řeším stavbu lodi Naxos. Rád bych se zeptal i tady na povrchovou úpravu. Je to starý plánek z modeláře, klasická stavba, žebra a smrkové plaňky. Zevnitř jsem ji olaminoval a z venku jsem zamýšlel (podle rady na monaku) napustit fermeží a natřít syntetikou. Důvod je ten, že olaminování z venku by takové lodi neslušelo. Ale zase jinde čtu, že jediná možnost je přelaminovat celý, jinak to popraská. Tak jsem z toho jelen. ...máte někdo názor, nebo spíš zkušenost?

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 18.11.2020 21:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
Proč sto laminoval zevnitř... Olaminuj zvenku amáš lod na sto let. Proč neslušelo lišty stejne nepujdou videt tak jak tak .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 7:22 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 57
Bydliště: Česká Lípa
Laminovat zevnitř není třeba.Stačí vytřít zředěným epoxidem.Pokud ale nalaminuješ zvenčí,trup ti vydrží přes 30 let.Na trupu z 80-tých let mám nalaminovanou punčochu a nic nepraská.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 8:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7458
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Fermež dřevu obecně "sluší" zmenší se objemové změny a deformace - natahuje méně vlhkosti.
Obecně jsem pak dával laky olejové. Jednak dnes dost podražily, jednak práce a odstíny nemusí vyhovovat.
Přebytek fermeže stírám. Po důkladném zaschnutí a lehkém přebroušení jde i syntetika.
Použil jsem ji na jeden trup potažený překližkou. Je tam už desítky let. Pořád jako nová. Byl to autoemail - sprej.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 9:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Proč jsem to laminoval zevnitř? Protože ne všude byly plaňky k sobě dokonale přilepené a chtěl jsem to zpevnit, aby se vůči sobě nemohly pohnout. Cílem bylo právě to, abych to z venku mohl pak jen natřít tou fermeží a syntetikou. Chtěl jsem aby (třeba až časem) byly vidět drobné nedokonalosti a trup se tak stal realističtější. Jak píše guchar, mělo by to tomu dřevu zkrátka více slušet. S laminátem z venku by to bylo jako plastová hračka.

Myslel jsem, že mezi lodními modeláři je tento postup rozšířen (nebo spíš v dřívějších dobách byl) a že s tim nebude problém. Pak jsem ale narazil na jedno vlákno na mo-na-ku, kde se názory (a snad i zkušenosti) velmi různily. Proto hledám další zkušenosti dalších modelářů.

Osobně bych řekl, že to fungovat může: olaminování zevnitř zabrání rozlezení planěk a fermež se syntetikou z venku by mohly těch pár jízd jednou za čas vydržet (lodě většinou proháníme tak max. půl hodiny).

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 10:17 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Osobně nevidím důvod k použití fermeže a podobných .
Tyto materiály jsou na bázi olejů, jejichž výhodou je pomalé zasychání a tím se dokáží hluboko napustit.
Na druhou stranu stále vysychají a zhoršují si pružnost. Mají minimální pevnost.
Naproti tomu epoxidy se dokáží také natáhnout do dřeva - hlavně ty velmi pomalé a řídké. Ale během 14 dnů jsou opravdu vytvrzené a jejich vlastnosti a pružnost se nadále nemění a navíc mají vysokou pevnost jak v tahu tak tlaku a rázu v porovnání s nějakou "blátivou" fermeží.

Mám překližkovou loď 25 let a je stále jak nová - bez prasklin a perfektní lak.
Uvnitř vytřeno epoxidem a z venku Milesi plnič 2x a 2x bílý polyuretanový lak polomat.
U těch planěk bych to napustil epoxidem i zvenku. Tkaninu bych nedával - je pak víc práce s zacelením jemných direk.
Před napouštěním bych zajistil, aby to bylo cca 14 v suchu (ne nějaký vlhký sklípek).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 10:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Dudaji, taky zajímavý názor. Budu o tom taky uvažovat. Když jsem to laminoval zevnitř, tak prvně jsem to jen natřel zředěným epoxidem (L285 + odhadem 10% lihu), aby se to vpilo. Pak jsem dával mikrobalony do nerovností a nakonec 80ku tkaninu. Pokud bych to natíral epoxidem z venku a chtěl bych, aby se co nejlíp vsákl, jak nejlíp ředit? A zahřívat?
Snažím se nějak si to v hlavě urovnat, loď vypadá myslím docela pěkně, tak to nechci pokazit :-)

Nevím, jestli zde můžu dávat odkaz na jinou diskuzi, kdyžtak to smáznu. Je tam vidět pár fotek: http://www.mo-na-ko.net/php/portal/viewtopic.php?id=4776 (na str. 2 vylaminování zevnitř)

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 16:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
semo píše:
A zahřívat?

Zahřívat spíš ne. Pak epoxid tuhne rychleji a dostane se do menší hloubky.
Ta 285 je docela hustá sama o sobě.
Mám radši LH 385 a s delším tužidlem (5hod). Je znatelně řidší.
https://www.havel-composites.com/cs/pro ... ice-lh-385

On ten líh z toho rychle prchá, takže je otázka, jak rychle vyprchá a kam se to stačí vsáknout.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 19:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1728
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
dudaj píše:
Naproti tomu epoxidy...jejich vlastnosti a pružnost se nadále nemění a navíc mají vysokou pevnost jak v tahu tak tlaku a rázu v porovnání s nějakou "blátivou" fermeží.

Žádný z uvedených materiálů nikdy neukončí svůj vytvrzovací proces.Takže i ten epoxid se mění!Jen mají každý jiný časový horizont.Stejně tak mechanické vlastnosti a určení.Tzn tam kde je určená fermež selže epoxid a naopak.Pokud někdo vymyslí materiál bez změn vlastností v čase asi dostane Nobelovku.Navíc epoxidy vlivem UV křídovatí.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 21:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
dudaj píše:
...Mám překližkovou loď 25 let a je stále jak nová - bez prasklin a perfektní lak.
Uvnitř vytřeno epoxidem a z venku Milesi plnič 2x a 2x bílý polyuretanový lak polomat.
U těch planěk bych to napustil epoxidem i zvenku. Tkaninu bych nedával - je pak víc práce s zacelením jemných direk.
Před napouštěním bych zajistil, aby to bylo cca 14 v suchu (ne nějaký vlhký sklípek).


No, a já mám taky překližkovou loď ... ale 40 let (po 10 letech přestavba na RC), a natřenou fermeží a syntetikou. A taky není popraskaná.
A mám lištovanou loď natřenou pryskyřicí zevnitř a zvenku bez tkaniny a po 6-7 letech popraskala...

Takže to bude spíš tou překližkou.
Jen natřít epoxem bez tkaniny je škoda práce a materiálu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2020 23:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Děkuji všem za odpovědi. Zatím jsem si odnesl následující kolekci ponaučení, ve kterých se nejspíš musím pohrabat sám, pokud se nenajde někdo, kdo již fermež a syntetiku na svém oplaňkovaném modelu použil.

- Vše stárne a pracuje, vlhkost je všudypřítomná a všeprostupující (jako vesmírná energie :-) )
- Když epoxid, tak i tkaninu.
- Když mám trup "potažený" plaňkama, je bez tkaniny větší riziko popraskání, než u překližky
(- a poslední ponaučení..: když píšu na tabletu, nejradši bych něco rozmlátil!)

Ale vzhledem k tomu, že mám vylaminováno zevnitř, mohly by plaňky u sebe držet. Tak bych to mohl s fermeží risknout. Ostatně, SH má s loděmi zkušenosti větší, než já a nebál se mi to pradit. Navíc, kdyby to zazlobilo, mohl bych to třeba ještě opravit a olaminovat dodatečně. Za cenu sundavání barvy.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.11.2020 9:53 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
blembondo píše:
Žádný z uvedených materiálů nikdy neukončí svůj vytvrzovací proces.

No hrát na slovíčkaření si můžem!

Pokud budem slovíčkařit, tak fermež se nevytvrzuje, ale vysychá. To je dost rozdíl.
Epoxid stářím vytvrzuje a je pevnější, i když zanedbatelně, takže to tady za zmínku nestojí. Ale fermež stářím vysychá a její vlastnosti se
tudíž spíš zhoršují :wink: .

No a UV bych tady do toho netahal - není to konečná vrstva ohrožená UV


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.11.2020 10:44 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
SHU píše:

No, a já mám taky překližkovou loď ... ale 40 let (po 10 letech přestavba na RC), a natřenou fermeží a syntetikou. A taky není popraskaná.
A mám lištovanou loď natřenou pryskyřicí zevnitř a zvenku bez tkaniny a po 6-7 letech popraskala...

Takže to bude spíš tou překližkou.
Jen natřít epoxem bez tkaniny je škoda práce a materiálu.


Není to překližkou, ale naopak špatnými lištami. Případně špatným slepením, technologií stavby a podobně.
Dřevo se musí vysušit na 8 %. Pokud tomu tak není, bude časem sesychat a pracovat mnohem víc, než když jeho zpracování proběhne tak jak má.
I v překližkové stavbě jsou spoje, co můžou popraskat.

Tkaninu jsem doporučil vypustit právě s ohledem na komplikaci s dirkami při povrchové úpravě.

1 možnost - syntetika + fermež dlouhé časy zasychání a s tím spojené problémy s kvalitou povrchu a povrch je méně odolný proti oděru
poměřně velké riziko prasklin do cca 5 let.
2 možnost nátěr epoxidem, tmelení polyuretany a stříkání polyuretany. Rychlejší práce, velmi odolný povrch a malé riziko trhlin
3 Možnost olaminování tkaninou. Vyšší pracnost, možnost komplikace s mikrodirkami a dutinkami pod tkaninou. Téměř nulové riziko trhlin.

Navíc výsledek je ve všech případech odvislý i od zkušeností s danými postupy.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.11.2020 14:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Díky. Myslím, že už je mi to celkem jasné, co se týče postupů a rizik. Jen se rovnou otevřeně zeptám:

Nenajde se prosím někdo, kdo by mi vyfotil starší model lodi, který:
- byl oplaňkován smrkovými lištami
- byl napuštěn fermeží a natřen
?

Původní záměr byl, že se to trochu pod barvou pokroutí, udělá to patinu a budu mít pěkný starý člun, ošlehaný mořem. Takhle jsme to s SH na monaku vymysleli. Ale dosud jsem nenašel žádnou referenci, jak ta patina bude vypadat a jestli se to nepotopí :-).

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.11.2020 15:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1728
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
dudaj píše:
No hrát na slovíčkaření si můžem!

Pokud budem slovíčkařit, tak fermež se nevytvrzuje, ale vysychá. To je dost rozdíl.
Epoxid stářím vytvrzuje a je pevnější, i když zanedbatelně, takže to tady za zmínku nestojí. Ale fermež stářím vysychá a její vlastnosti se
tudíž spíš zhoršují :wink: .

No a UV bych tady do toho netahal - není to konečná vrstva ohrožená UV

Nechci slovíčkařit ale jen jsem reagoval na...nadále nemění a navíc mají vysokou pevnost jak v tahu tak tlaku a rázu v porovnání s nějakou "blátivou" fermeží.
Určitě všichni známe Lodní lak.No a on je to lněný olej takže přeneseně vlastně fermež.
http://www.lodnilaky.cz/
Proč se nepoužívají epoxidy když je to tak moc lepší?Protože to aplikujeme na dřevo a u toho dochází k objemovým změnám.Takže čím je ten materiál/epoxid/ na začátku tvrdší tím méně odolá změnám dřeva.Ovšem uznávám že u modelu lodě co je celý rok doma se to asi neprojeví ani po půl století.
Dál nemám komentáře.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz