Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: RC jet člun
PříspěvekNapsal: sob 02.01.2021 19:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
Zdrvím vodáci, měl bych dotaz. Nemáte někdo vhodný plánek na stavbu rychlejšího člunu s pohonem jet? Pohon jaký používají vodní skůtry. Hledal jsem a zatím nic za rozumný peníz nenašel.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: RC jet člun
PříspěvekNapsal: sob 02.01.2021 22:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Něco si vytisknout? Nebo se tím inspirovat?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC jet člun
PříspěvekNapsal: sob 02.01.2021 23:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
tisknout nemám čím a inspiraci zatím hledám, ale pořád nic. Když jsem se díval na prodávané prázdné trupy z ABS, tak jsem si říkal, že letadla jsou vlastně levná. 3000 za prázdný výlisek v bílé barvě, to mi přijde dost přehnané.

Ten odkaz je zajímavý.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC jet člun
PříspěvekNapsal: sob 02.01.2021 23:23 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Jsou to dost neefektivní pohony. Otázka je, co si od toho slibuješ. A začal bych výběrem toho pohonu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC jet člun
PříspěvekNapsal: sob 02.01.2021 23:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
líbí se mi na nich, že nemusím řešit trávu ve vodě a podobné překážky, včetně kormidla. A co se týká efektivnosti, no já nevím, nezdá se mi, že by to bylo slabé. Co si od toho slibuji, no pořádně si zařádit.
Udělal jsem vloni vnukovi člun s pohonem vrtulí na pylonu. Jezdí to docela slušně, ale už je to prý pomalé. Navíc, efektivita tohoto pohonu je asi skutečně malá a přece jen, je to vrtule blízko ruky a prstů. Chvilka nepozornosti a synek má bolestivý problém. Mám z toho trochu strach, i když jej stále hlídám.

Pohon bych vybíral až podle velikosti a hmotnosti člunu. Výběr je docela velký.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC jet člun
PříspěvekNapsal: ned 03.01.2021 8:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
JA to kdysi měl od graupnera jet star jako fajn lodicka s migy race 550.....
akorat tam byl tesnici gumovy kroužek.... a česla nasavací otvory se stejně zalepí jemnou travou...bez plynu to nezatačí!
s race šroubama as tejnýma motorama das trosku vetsí rychlost u normalniho pohonu
ala zase má to takový zvuk jak kdys jede sprcha :D
lode byly a jsou drahé asi se předpokláda ze sito nechas déle a nehrozi pád :( proda se toho malo
asi bychto řesil pohon čína a stavba vlastní lode
jestli hledaš rychlost pořid nejaky clun ala mono
ja bych do jetu už nešel jakykoliv problem a dost spatně seto opravuje.... sroub je lepsí a levnější


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC jet člun
PříspěvekNapsal: ned 03.01.2021 10:48 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Standa Stuchlý píše:
líbí se mi na nich, že nemusím řešit trávu ve vodě a podobné překážky, včetně kormidla. .


Je lepší udělat tunel pod lodí pro šroub a zakrýt.
Na těch pohonech jsou na sání štěrbiny, takže tráva se tam dostane. Počítej se ztrátou výkonu proti vrtuli tak o 30%.
Výkonnej pohon travinu zruší. Tady to se ucpe.
Je to dobrý na klacky a kameny. Ale to řeší ten tunel a duralovej ostrej šroub taky.
Navíc šroub je ve vodě. U jet pohonu je často výš. Voda se k němu musí nasát. To může zase přinést problém se zavzdušněním a ztrátou výkonu.
U dospělejch pohonů je tohle odlaďuje hradly. Tady netuším.

Tak ať se daří.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC jet člun
PříspěvekNapsal: ned 03.01.2021 11:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.2.2014
Příspěvky: 288
já mám na jet pohony dvě lodi. Jednou z nich je na dva jet pohony 40 mm Azimut Atlantic Challlenger
a ikdyž jde již o dost starý model tak jezdí pořád super a rád jej beru stále na vodu a na různých srazech stále budí pozornost. Další lodí která je zatím ve stavbě je jachta Mangusta 65 Open. Tam jsou dva jet pohony 50 mm od Zawarski. Za mne super pohon ikdyž pravda poněkud nákladný. Nikdy jsem s jet pohony neměl problém. Na ochranu proti nasátí předmětů mám na vstupech jednoduchou mřížku. Kde jsou velké nečistoty na hladině jako hodně listí nebo hustá tráva tak tam prostě nejezdím. A ikdyž se nějaké stéblo trávy do jetu dostane, tak ten si s tím zatím vždy bez nějakého poškození poradil. Ale to je myslím problém i pro lodě poháněný šroubem.S nějakým zavzdušňováním jsem za léta provozu taky žádný problém neměl.Ikdyž šroub jetu je za klidu třeba trochu nad hladinou při spuštění se okamžitě zavodní. A výkon je též dle mně dostatečný.Záleží na velikosti, materiálu a kvalitě provedení jetu a použitých motorech. Záleží co od toho očekáváš a kolik chceš do toho investovat. Například plastový vytištěný jet na 3D tiskárně nebude mít určitě takový výkon jak například továrně vyrobený oložiskovaný kovový jet pohon vyrobený firmou, která se tím zabývá. Ale tak je to se vším.Na mém Azimutu jsou třeba jety poháněný stále původními Speed 700 BB turbo, protože se mi prostě nechtějí již za ty roky měnit a i na ně jezdí loď stále spolehlivě,velice pěkně a již několik let bez nějaké poruchy vždy dojela ke břehu. Takže za mne spolehlivý, dostatečně výkonný a bezpečný pohon.

_________________
Mini Titan, Velocity 90, Azimut Atlantic Challenger, Mangusta 65 Open, Futaba T 14 MZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC jet člun
PříspěvekNapsal: ned 03.01.2021 12:01 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Jenom sem hodím co jsem dělal za pohon. Už jsem to video někam dával, ale nemohu to najít.
Servem ovládaná tryska s usměrňovaným proudem lopatkami, duralový šroub ,dvojitá keramická ložiska na hřídeli, hladinové ochranné spínače elektroniky, tepelné ochrany .....
Ona plave každá lodička s jakýkoli pohonem. V tom opravdu problém není.




Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Přílohy:
_1010032.JPG
_1010032.JPG
[ 82.38 KiB | Zobrazeno 5053 krát ]

20180710_171533.jpg
20180710_171533.jpg
[ 155.4 KiB | Zobrazeno 5053 krát ]

IMG_20180826_142741.jpg
IMG_20180826_142741.jpg
[ 80.05 KiB | Zobrazeno 5053 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC jet člun
PříspěvekNapsal: ned 03.01.2021 12:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
Pánové, díky za názory, mám o čem přemýšlet. To video je docela zajímavé :D , ale asi to nebude můj cíl. I když jako inspirace pro někoho asi docela výživné :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC jet člun
PříspěvekNapsal: ned 03.01.2021 12:58 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Na tom videu - jsou to první testy - je krásně vidět, jaký je za plovákem "bordel" vodní tříště, který hrozně brzdí.
Proto jsem psal, že aby to plavalo není problém, ale ta efektivita a rychlost už je něco jiného. Tam záleží na moc věcech.
Stopa by měla být jenom kulatý proud vody od trysky a trochu zpěněný žlábek po člunu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC jet člun
PříspěvekNapsal: ned 03.01.2021 13:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
ta vodní tříšť za proudem vody se nejspíš tvoří tím, jak ten usměrněný proud vody strhává ještě vodu z hladiny. Něco jako tady, kdy je šroub docela hluboko, ale jeho výkon vytvoří na hladině vír. Alespoň tak jsem to viděl na nějakém laboratorním videu.
https://www.youtube.com/watch?v=gw8D2vg ... mb_rel_end


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC jet člun
PříspěvekNapsal: ned 03.01.2021 13:38 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Nene, je to špatným tvarem zádě toho plováku. Je to kolmá deska o velké ploše. Ten bordel víří ta deska. Když to stojí na místě, tak ten proud z trysky je v pořádku. Musí to být vzadu hodně minimalizované kolem tý trysky. A ta záď se musí odstřihnout od vody.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC jet člun
PříspěvekNapsal: pon 04.01.2021 11:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.2.2014
Příspěvky: 288
to určitě ano. Všechno chce svoje. Výkon jet pohonu usnadní určitě i jen vhodně zvolený trup lodi pro tento pohon určený
Příloha:
DSC03960.JPG
DSC03960.JPG
[ 62.33 KiB | Zobrazeno 4809 krát ]

Příloha:
DSC03962.JPG
DSC03962.JPG
[ 73.68 KiB | Zobrazeno 4809 krát ]


_________________
Mini Titan, Velocity 90, Azimut Atlantic Challenger, Mangusta 65 Open, Futaba T 14 MZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC jet člun
PříspěvekNapsal: úte 05.01.2021 12:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
Radekk, má velikost těch nasávacích otvorů nějaký kritický vztah k velikosti výstupní trysky? Nebo jen stačí dodržet přibližně větší nasávání oproti výstupu?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz