Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Volba elektroniky - Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: pát 22.01.2021 21:58 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

ferrad píše:
Díky všem!

Některé videa a články jsem už viděl, ale znova si je projdu. Zatím to vypadá na ty motory MIG 2025 6V x3.

a pokud můžeš, vyhni se převodovce, hlavně té, která je v některých verzích stavebnice... Plavba bitevní lodě za zvukového doprovodu špatně podříznutého podsvinčete není právě příjemná.

PříspěvekNapsal: sob 23.01.2021 1:25 
Nováček serveru
Nováček serveru

ferrad píše:
Díky všem!

Některé videa a články jsem už viděl, ale znova si je projdu. Zatím to vypadá na ty motory MIG 2025 6V x3.

Vidím, že mě kolegové předešli a již vložili odkazy na články o mé Musaši. Z nich bys snad mohl načerpat dost užitečných informací. Ještě přidávám poslední aktualizaci http://www.mo-na-ko.cz/php/portal/view ... hp?id=4726 Ten článek o Musaši po X letech dále vyšel v aktualizované podobě v RC revue 9/2020.

Potom jsem si vzpomněl, že tu jeden Tirpitz už někdy byl viewtopic.php?f=32&t=80035

Jinak co dodat. Původní návrh pohonu byl silně přestřelený, to by bylo adekvátní pro bitevní loď 1:150 a ne 1:350. A 400 motory jsou tak na šrouby 30 mm, zatímco zde to vychází na 13,5 mm, což je málo i na 280. Spolehlivě je utáhnou ty malé ploché motorky MIG 2025 (stejně vypadající často bývají v různých hračkách, ale u nich bývají otázkou parametry, zatímco k MIGům jsou k dispozici přesné údaje). Případně podobné velikosti MIG 200, či Speed 320, ale s nimi nemám zkušenost a přijdou mi zbytečně vysokootáčkové. Z variant motoru MIG 2025 bych právě preferoval tu pomalejší (6V). Dle zkušeností s Musaši netřeba moc vysoké otáčky. Použitý motor 280 má asi 14000 ot/min (6V), ale ta převodovka je dost snižuje (asi 1:4) a přesto to stačí na maketově rychlou plavbu. Možná by tedy stačilo napájení pouze 1S Li-XX, ale když bude vyšší, nemusí to vadit. Vždycky lze rychlost omezit na vysílači, zatímco když se výkonu/otáček nedostává, tak je to horší.

Regulátory mám oblíbené DSYS, ale zrovna nemají žádný malý a 20A je zbytečně moc. Proudový odběr bude tak do 1A. Pohon Musaši si bral na 2S cca ten 1A a v současnosti na 1S polovic. Každopádně pro loď to chce obousměrný regl. Také servo netřeba žádné velké, plně postačí obyčejné mikroservo.

Koncepce pohonu je na zvážení, možností je více. Jistě lze využít originální převodovku ze stavebnice (jako jsem učinil). Pro začátečníka je to nejsnazší, ovšem zásadní nevýhoda vysoká hlučnost (viz. video). Proto zřejmě dost lidí volí ten přímý pohon více malými motorky (viz. další videa). Sám bych to dnes udělal také tak. Šrouby nemusí být nutně poháněné všechny. Jeden by zřejmě postačil, ale potom asi raději vyšší otáčky. Obecně však jeden šroub není optimální řešení (špatné couvání a další nectnosti). Pokud tomu nic zásadního nebrání, spíše bych volil dva poháněné (a prostřední jen jako nepohyblivá atrapa). Tak to je ostatně tuším řešeno ve stavebnici (převodovka s rozvodem na 2 hřídele, prostřední vynechán). Ale nic nebrání udělat pohon plně maketově se všemi 3 šrouby funkčními. Při použití více motorů se zapojí paralelně.

Kormidla byla v originále dvě, ale možno nemaketově nahradit jedním. Také se běžně pro větší účinnost mírně zvětšuje plocha. Dvě kormidla budou maketovější, ale mechanika ovládání bude trochu složitější. Vhodné, aby kormidlo(a) leželo(a) v proudu vody od šroubů, jinak by mohlo mít horší účinnost. Také šrouby lze mírně zvětšit pro lepší účinnost, ale zřejmě to nebude třeba. Šrouby mohou být plastové ze stavebnice (maketové), ale na Musaši jsem dle návodu použil přiložené funkční šrouby (odlišný tvar, houževnatější plast). Případně by bylo možno aplikovat šrouby mosazné (nejhezčí vzhled, ale problém vyrobit či sehnat).

Na hřídele pozor, řešení dle stavebnice (pouze skrz otvor v trupu, těsnění vazelínou) není dostatečné proti zatékání. Na druhou stranu jsou zřejmě zbytečné klasické hřídele s kluznými ložisky. Rozumným kompromisem mohou být trubičky vhodného průměru (hladký chod hřídele bez nadměrné vůle) na průchodu trupem. Rovněž jsou zřejmě zbytečné kardany a jiné sofistikované spojky. Dobře vyhoví silikonové hadičky apod.

Výtlak dle přepočtu (měřítko na třetí) vychází asi ten 1kg či trošku přes (Musaši má ještě o něco více). Dobré si ověřit ve vaně (zatížit na vodorysku a pak zvážit. Podle všeho by to neměl být problém a zřejmě loď přijde ještě dost dovažovat (viz. gelovka v Musaši). O stabilitu bych se také nebál, takový problém jsem zaznamenal s křižníkem 1:350, ale bitevní loď má o dost výhodnější proporce.

Každopádně to ale na vodě nebude žádný obr, ovšem netřeba se vyloženě bát každé vlnky. Možno ještě pořešit vodotěsnost a ochranu elektroniky před vodou, ale vyloženě nutné to není. Přeci jen lodím této velikosti nejlépe vyhovuje klidná hladina a jezdit ve větších vlnách nedává smysl.

Tak ať se dílo zdaří a případně se klidně ptej dál.

PříspěvekNapsal: sob 23.01.2021 8:53 
Nováček serveru
Nováček serveru

Na Aliexpressu jsem si objednal tato pouzdra https://www.aliexpress.com/item/33021666947.html?tt=API&af=3964278_1 a do nich 2mm hřídele.
Motory MIG 2025 a rozhoduju se mezi 6V a 12V (spíše tedy 3 x 6V)
Pro MIG 2025 6V https://www.peckamodel.cz/dde6aw-regulator-titan-dde-6a-dc-vodeodolny
Lodní šrouby bych buď použil originální cca 13mm v průměru, nebo bych objednal z číny mosazné 14mm v průměru.
Co se týče Vysílače, předpokládám že pro lodě je lepší volbou volantový (na RC auta) vysílač?

PříspěvekNapsal: sob 23.01.2021 19:54 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Obrázky: 295
Blog: Zobrazit blog (3)
pokud tam budeš mít tedy menší motory, tak bych zvážil toto: https://www.dsys.cz/?prod=65&lang=cz Doporučuji objednat přímo v dsys.cz měl jsem objednávku za dva dny.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 0:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

ferrad píše:
Na Aliexpressu jsem si objednal tato pouzdra https://www.aliexpress.com/item/33021666947.html?tt=API&af=3964278_1 a do nich 2mm hřídele.
Motory MIG 2025 a rozhoduju se mezi 6V a 12V (spíše tedy 3 x 6V)
Pro MIG 2025 6V https://www.peckamodel.cz/dde6aw-regulator-titan-dde-6a-dc-vodeodolny
Lodní šrouby bych buď použil originální cca 13mm v průměru, nebo bych objednal z číny mosazné 14mm v průměru.
Co se týče Vysílače, předpokládám že pro lodě je lepší volbou volantový (na RC auta) vysílač?

Ta pouzdra vypadají dobře, měla by se hodit pro daný účel (řekl bych že stejná byla k vidění v těch videoklipech). Zřejmě by se hodily i podpěry (kozlíky)
https://es.aliexpress.com/item/33041790 ... 15607%2379
měly by vypadat lépe než původní plastové ze stavebnice. Pokud jdou sehnat vhodné mosazné šrouby tak proč ne. Nějaké informace k pohonu http://www.kbismarck.com/propulsioni.html je to sice Bismarck, ale hodně údajů by mělo platit i pro Tirpitz.

Také s kormidly otázka. Možno použít plastové ze stavebnice, ale potom třeba navrtat a zalepit kovové osy. Anebo vyrobit rovnou celé nové. Pro Musaši jsem kormidlo dělal z balzy, v současnosti preferuji z plechu. Možná že by šlo něco koupit podobně jako šrouby, přeci jen Bismarck s Tirpitzem jsou velice profláknuté lodi.

Na motory nejsem kdovíjaký odborník, jen co jsem studoval, tak mezi 6V a 12V variantou je rozdíl v otáčkách. 12V má vyšší, ale při vyšším napětí a když se napětí srovná, tak otáčky také. Tedy ve výsledku zřejmě nastejno, akorát 12V varianta umožní použít zdroj s vyšším napětí (3S), zatímco 6V motor by to již přetěžovalo a pro něj pouze 2S případně 1S.

Ten regulátor cos našel bude nějaký doprodej. Měl by jistě vyhovět, mám stejně vypadající a s obdobnými parametry, akorát trochu jiné označení (jiná série). Ale jistě to není jediná možnost.

S vysílačem bych oponoval. Někteří lidé sice lodě řídí volantovými rádii, ale je to spíš v menšině a dle mého názoru se to hodí spíš pro nějaké rychlé kluzáky (podobnost s RC závodními auty). Pro běžné lodě je obyvklejší (a dle mého i vhodnější) páčkové rádio. Ovládání podobně jako u hraček (autíčka, lodičky apod.), jedním kniplem se řídí motor, druhým kormidlo.

PříspěvekNapsal: pon 25.01.2021 0:25 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Nestačím se divit, co je dnes možné dokoupit. Že se číňani zabývají i mosaznýma futrama nebo dokonce mosazné šrouby a kormidla. 8O Pro lidi co si upravují stavebnici, kolik lidí to asi udělá?

Petrxp: ty kormidla ani snad futrovat mosazí nemusí, já to mám uložené jenom v plastu. Tam jde asi spíše o dobrý pocit- poctivou strojařinu, ne?

PříspěvekNapsal: pon 25.01.2021 15:22 
Nováček serveru
Nováček serveru

tuareg píše:
Nestačím se divit, co je dnes možné dokoupit. Že se číňani zabývají i mosaznýma futrama nebo dokonce mosazné šrouby a kormidla. 8O Pro lidi co si upravují stavebnici, kolik lidí to asi udělá?

Petrxp: ty kormidla ani snad futrovat mosazí nemusí, já to mám uložené jenom v plastu. Tam jde asi spíše o dobrý pocit- poctivou strojařinu, ne?

To já také ne. Z Číny nenakupuji, tak ani nemám přehled, co vše je možné odtud sehnat. Jinde by se to asi vyrábět nevyplatilo, ale u nich to udělají dost levně a když se vezmou zákazníci z celého světa, tak už to klidně může dát nějaké zajímavé číslo. Ostatně ty předlohy dotyčných stavebnic jsou právě ty nejznámější a nejpopulárnější lodě, o které je zájem a chce je stavět kdekdo. Pro nějaké méně provařené lodě už to jistě bude se specifickými díly horší. Ale obecně použitelné věci jako hřídele a šrouby jistě najdou dostatek uplatnění. S tím Čína zaplnila díru na trhu, jelikož na takový typ hřídelí vhodný pro malé lodní modely včetně kitů a šrouby příslušné velikosti jsem dosud u nás nenarazil. Co se zde dá běžně sehnat je sice kvalitní, ale pro mini lodě příliš velké.

S kormidly na běžných kitech obecně problém, že nejsou dělaná pro plovoucí model, tedy disponují pouze malými piny pro fixaci k trupu. Tedy v takových případech nezbyde než doplnit kormidelní hřídel, nebo kormidlo rovnou vyrobit celé nové včetně hřídele. Musaši byla výjimka, od počátku přizpůsobená pro přestavbu na plovoucí model, ovšem pouze volný, nikoli RC. Kromě maketového kormidla bylo ve stavebnici též plastové kormidlo funkční, mírně zvětšené, s delší a tlustší (plastovou) hřídelí pro nasazení do trupu (do dutého sloupku). Celé vymyšleno právě pro volně plující model (kormidlo nastaveno ručně před jízdou pro plavbu v kruhu), ale pro potřeby RC byla nutná úprava. Ta plastová kormidelní hřídel byla jednak moc silná pro zamýšlenou kormidelní páku a jednak přeci jen více důvěřuji kovu. A subjektivně mi to přišlo snazší, vyrobit rovnou celé kormidlo podle sebe, než se snažit připevnit kovovou osu do plastového kormidla.

PříspěvekNapsal: čtv 28.01.2021 10:54 
Mazák
Mazák

TomasC píše:
pokud tam budeš mít tedy menší motory, tak bych zvážil toto: https://www.dsys.cz/?prod=65&lang=cz Doporučuji objednat přímo v dsys.cz měl jsem objednávku za dva dny.

DS4C je dobrá věc, používám na osvětlení. A je to moc pěkný výrobek, doporučuji. Ale na 3 motory? To by byly všechny na jednom kanálu a druhý by se použil na nějakou funkci na lodi. Krom toho by bylo potřeba napájet přijímač a servo zvlášť (není tam BEC). Ale na dva motory, s nějakou chytrou vysílačkou, která umí vhodně mixovat, by to bylo zajímavější.

PříspěvekNapsal: čtv 28.01.2021 21:37 
Mazák
Mazák

Obrázky: 5
Zde bych dal přednost 2 réglům se šrouby R (CCW) a druhým L (CW) směrem otáčení (rotace šroubů).
Možnost mixů: Souhlasný tah pohyb vpřed/vzad, protisměrný tah pro zatáčení modelu vlevo/vpravo "na pětníku"
Lepší jsou šrouby s menším rozdílem tahů pro jeden a druhý směr rotace.
Střední šroub (pokud nepotřebuji jeho tah nebo super maketové provedení modelu) bych nechal volně otáčivý.

Je možná i varianta obou šroubů se shodným směrem rotace a kompenzaci stáčení modelu řešit jinou cestou.

Dvě kormidla umístěná za rotujícími šrouby (v případě potřeby zvětšit jejich plochu).

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 04.03.2021 17:57 
Mazák
Mazák

co se týče mikro vybavení je čína velmi vhodným zdrojem, poslední a zatím nejmenší systém jsem nedávno zkompletoval a nyní vybírám miniaturu do které ho nainstaluji. Pár fotek je zde:
https://ufon13.rajce.idnes.cz/nove_mikro_pro_TGY_i6/
Je tam mikropřijímač , mikroregulátor obousměrný, dvojitý spínač osvětlení -ten je od kolegy zde známého jako SH,, ale podobný je k sehnání i v číně a lineární mikroservo . To vše funguje na jednočlánek lixx , a dá se sehnat i regulátor pro 2 motory pro systém řízení ,,rajčáky,, nebo s vestavěným mixem pro pohon a kormidlo. Ceny se pohybují kolem 2-3 stovek i s dopravou a obvykle je to v kastlíku do 14 dnů i při C19
pro někoho nevýhodou , pro mě naopak výhodou je , že je vše formou destiček bez konektorů, ty já osobně nepoužívám. veškeré komponenty jsou připojené k základnímu rozvodu +a- a od přijímače jde ke komponentám jen signálový kabel .

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2