Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pokusná 3D tisknutá loďka
PříspěvekNapsal: stř 23.06.2021 21:24 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Já mám dobrou zkušenost s oblým tvarem. Já i kamarád jsme měli Fleu, já jsem ji měl o dost těžší, takže větší ponor. Obě ale jezdily a ovládaly se naprosto perfektně, jenom ta moje jezdila o dost pomaleji. Za loděmi se dělal krásný hladký oblý žlábek. Já tedy až budu řešit rychlou loď tak si koupím zas Fleu nebo většího Sharka. :wink:

PříspěvekNapsal: čtv 24.06.2021 2:28 
Mazák
Mazák

Obrázky: 5
Po trupech od MaCo jsem kdysi taky pokukoval http://www.macomodel.cz/index.php?page=trupy-lodi
Včetně typu Blecha alias Flea http://www.macomodel.cz/index.php?page=lod-fsr-e-400

rok 2016 už tehdy skončil odložením na indy tedy ně(i)kdy
Tahle kategorie mne zaujala (možná bude zajímat i někoho s RC potěrem).
Dám sem něco odkazů. Jinak asi MO NA KO.
Volba pohonu pro rychle se rozíjející kategorii eco mini expert
Sideon – stavba lodě mini eco expert
YouTube - ECO MINI EXPERT

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
MMODELZ CZ - Sideon – mini eco expert
Soutěžní pravidla pro třídu Mini Eco standard platné pro rok 2017 na soutěžích Moravského Poháru
http://www.moravskypohar.cz/sites/default/files/Pravidla%20Eco%20Mini%20standard%20v2016.pdf

2021 BB KOMPOZIT Model kategorie Mini Eco standard http://bbkompozit.cz/mini-eco-standard/
MASTER http://ecomaster.torgg.com/

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 24.06.2021 10:23 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Obrázky: 0
guchar píše:
S dost silný motorem létá i prkno.

To je totální nesmysl :lol:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 24.06.2021 11:57 
Mazák
Mazák

Ti co vědí jak prkno může vyvodit vztlak, si doplnili VHODNĚ SKLONĚNÉ VŮČI SMĚRU POHYBU

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 24.06.2021 13:18 
Mazák
Mazák

Blog: Zobrazit blog (1)
Dostatečně silný motor létá i dokonce i bez prkna :)

PříspěvekNapsal: čtv 24.06.2021 14:07 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

guchar píše:
Ti co vědí jak prkno může vyvodit vztlak, si doplnili VHODNĚ SKLONĚNÉ VŮČI SMĚRU POHYBU

Samotným prknem vztlak neuděláš. Něco ho v potřebné poloze musí udržet a pak už to není prkno co letí se silným motorem.
Pleteš si deskovitá křídla s prknem. samotné prkno s motorem doletí jen tam , kam ho hodíš.

https://www.google.com/search?q=prkno&s ... 20&bih=975

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 25.06.2021 7:30 
Mazák
Mazák

Aby to nebylo o slovíčkaření, tak jeden příklad PRKNA BEZMOTOROVÉHO

V praxi např. tělo dokonale trekujícího skydivera představuje takovou poměrně
úzkou desku, jejíž maximální dosažitelná hodnota CL/CD činí cca 0,5 při úhlu náběhu 45°. obr. 6
http://www.4000.cz/jak-na-to-/aerodynamika-a-mechanika-letu-5.-dil.html

Obrázek
_ Z výše uvedeného vyplývá, že pokud chceme dosáhnout co nejrychlejšího horizontálního pohybu
ve volném pádu, je vhodné aby ty končetiny, které k pohybu můžeme využít byly k nabíhajícímu proudu
vzduchu vždy pokud možno pod úhlem 45°. Toto platí s nadsázkou pro všechny skydiverské disciplíny s
výjimkou okřídlených kombinéz, které již patří do těles aerodynamicky čistých s rozdílnou aerodynamikou.

_ 1)Ovšem existuje velice důležitá výjimka: např. u mnoha aerodynamicky čistých těles v oblasti
tzv. kritického úhlu náběhu αkrit bývá rozdíl v hodnotě Cl při stejném úhlu náběhu až 30%.
Záleží, jestli se úhel náběhu zvyšuje a proud vzduchu se odtrhává nebo se naopak z velkého úhlu
po úplném odtržení těleso navrací do malých úhlů podkritických. Tento jev se nazývá hystereze
a bude podrobněji popsán u příslušného typu tělesa (profilu) v některém z dalších pokračování.
Ivan Kraus, krausivan@yahoo.com

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 25.06.2021 8:04 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Jenže já rozporuju něco jinýho.
Ty dáváš obrázek desky při určitém stupni náběhu.
Jenže za prvé deska není prkno a za druhé již se opakuji, něco ji v tom náběhu musí udržet.
Takže si vem polystyrenovou desku , uprav ji tvarově na prkno, dej na ní závaží, aby sis upravil těžiště a ukaž mi jak lítá.
Nicméně prkno je jasně definované, to si jistě na internetu najdeš :wink:

Přiznej si, že jsi chtěl jednak napsat, že do kluzu dostaneš i omotorizované prkno, místo toho co jsi napsal.
Prostě omotorizované prkno může plavat, ale nedostaneš ho do kluzu.
A lítat nemůže taky.
Snažíš se pořád někoho poučovat odkazy z internetu, ale nikde jsem po dlouhá leta nezaznamenal, že bys něco vlastního postavil a zalétal.
Já radím ze své praxe s čím mám osobní zkušenosti a neteoretizuji.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 25.06.2021 8:42 
Mazák
Mazák

Je otázka, proč o tom vlastně mluvíte? To aby se člověk skoro odhlásil od sledování tématu ;-). Ale mě by zajímalo, jestli ta loďka bude jezdit. Pokud jste bleaka ještě dostatečně neotrávili touto učenou debatou.

Je jasný, že guchar to myslel jako nadsázku a dudaj má samozřejmě pravdu taky. Slovíčkaření nikoho nikam neposune. Kdybysme to vzali do detailu, tak:
1) Guchar neuvedl jaký motor. Mohl to být raketový motor (a prkno mohlo být nasvislo).
2) Nebylo řečeno, co je to vlastně létání. Jestli to prkno musí vyvozovat vztlak, nebo stačí aby se vozilo. Nebo to mohlo být myšleno v kontextu tohoto tématu a celé to "přísloví" s prknem, které se používá ve srandě celkem často, bylo zde vztaženo ke klouzání po vodě.
3) Je mi jasné, že v bodu 2 jsem si řekl o A4 elaborát z googlu o pojmu "létání"... :-).

PříspěvekNapsal: pát 25.06.2021 10:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

semo píše:
Je otázka, proč o tom vlastně mluvíte?

Protože jsem napsal, že u takto malého modelu není smysluplné řešit aerodynamiku hrubosti povrchu.

No a další příspěvek byl o létajícím prknu :lol:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 25.06.2021 16:33 
Mazák
Mazák

bleak(Quote): "... se mi povedlo dospět k lepšímu výsledku. Loď sice stále pluje neochotně, už lépe reaguje
na kormidlo, ale po určitém zakvrdlání s plynem (prostě opakovaně přidám, uberu), nebo najetí na vlnku,
se najednou rozjede velmi rychle, plyn můžu stáhnut na třetinu a loďka klouže po hladině hladce
a subjektivně velmi rychle. Malý problém je, že nelze zatočit doleva (v nízké rychlosti lze),
takže může kroužit doprava nebo jet rovně. Nicméně je to dílčí úspěch ... "

Ač by se zdálo, že stačí malý posun, dle mého názoru je někde zakopán zásadní "VELKÝ PES" = problém - potíž
1) "bleak" si najde někoho s kým bude moci svou 3D-Pokus-Loďku konzultovat
2) Nebo se bude muset samostudiem prokousat abecedou lodního modelářství
3) Šroub(S) je vidět, motor(M) označení nepřečtu Tipuji, že si nesedl S-šroub a M-motor
Ač trup ani S nejsou pro výtlačnou plavbu, tou bych začal. (Konzultant nebo ON SÁM s oporou na MO-NA-KO.)
4) V okamžiku kdy bude výkon motoru šroubem účinně přeměněn na tah, tak to v kluzu pojede Jinak hledat dál
5) "semo" dík za pochopení. Ano byl to NADPIS-NADSÁZKA, ve stylu " ... i motyka spustí.".
6) Já tomu co píše "dudaj" rozumím a umím si to doplnit. Totéž předpokládám u něj, když bude chtít rozumět
7) Už jsem to tu "zaplevelil" dost. Další disputaci PRKNO, DESKA, ... s "dudaj" mohu přenést do SZ

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 25.06.2021 20:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

guchar píše:
bleak(Quote): "... se mi povedlo dospět k lepšímu výsledku. Loď sice stále pluje neochotně, už lépe reaguje
na kormidlo, ale po určitém zakvrdlání s plynem (prostě opakovaně přidám, uberu), nebo najetí na vlnku,
se najednou rozjede velm
i rychle, plyn můžu stáhnut na třetinu a loďka klouže po hladině hladce
a subjektivně velmi rychle
. Malý problém je, že nelze zatočit doleva (v nízké rychlosti lze),
takže může kroužit doprava nebo jet rovně. Nicméně je to dílčí úspěch ... "

3) Šroub(S) je vidět, motor(M) označení nepřečtu Tipuji, že si nesedl S-šroub a M-motor
Ač trup ani S nejsou pro výtlačnou plavbu, tou bych začal. (Konzultant nebo ON SÁM s oporou na MO-NA-KO.)
4) V okamžiku kdy bude výkon motoru šroubem účinně přeměněn na tah, tak to v kluzu pojede Jinak hledat dál

A zase - nechápu tvé úvahy, nemají logiku.

Jak jsi přišel na to, že šroub si nesedne s motorem ? Četl jsi co psal ?
Jasně že mu šroub při vysokých otáčkách a za určité konstalace nasaje vzduch místo vody a v tom okamžiku netáhne. Takže pochopitelně je naprosto jasný,
že musí řešit kavitaci a ne kombinaci motoru a šroubu!
Měl jsi někdy nějakou loď s vysokým výkonem ?

Proč by měl začínat výtlačnou plavbou, když mu to v kluzu jezdí na třetinu plynu ??
Píše že když jede pomalu, loď zatáčí na obě strany, tak proč by jezdil pomalu ? co tím zjistí ?

Je evidentní, že při vysokém výkonu je šroub zavzdušněný a dělá takovej bordel, že "pádlováním" do strany - tím, že je půlkou ve vodě- to kormidlo nepřetlačí.

Takže moje doporučení - víc zanořit šroub do vody nebo zakrýt destičkou ze shora. Může být i zaoblená dle šroubu.
Kormidlo bych posunul mimo osu šroubu. Bylo by účinnější - nebo jinak laborovat (prodloužit dolu, prodloužit dozadu a podobně).

asi bych jako první zkusil přikrýt ten šroub. Může se stát, že začne fungovat správně a začne to i zatáčet na obě strany. Taky je to nejjednodušší úprava.

Možností je určitě mnohem víc co zkusit. Ale o tom je právě ta modelařina a zábava. Vymyslet to a zprovoznit.
V opačném případě je lepší koupit hotový výrobek. Ale to už není modelařina.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 25.06.2021 21:54 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Obrázky: 295
Blog: Zobrazit blog (3)
tuareg píše:
Já tedy až budu řešit rychlou loď tak si koupím zas Fleu nebo většího Sharka. :wink:

Shark je už prostě starý model. Mám ho a pokud naložím lipol 3S, tak je nezvladatelný. Asi by chtělo větší kormidlo a tak. Osobně bych šel do nějaké placky s bočním napouštěním vody při převrácení.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 8:28 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Zdravím vás,
děkuji všem za příspěvky, které vedly k dalšímu zlepšení chování loďky. Kormidlo jsem zvětšil na šířku o 5 mm, šroub vysunul ještě více od trupu a zásadní změna zřejmě je v tom, že jsem vyměnil šroub za menší s průměrem 35 mm (měl být 32 mm, nedopatřením jsem objednal 38 mm 8O ). Srkavý zvuk šroubu při rozjezdu zmizel, loďka teď klouže ochotněji a trochu jinak, je více ponořená, doprava otočí při plné výchylce kormidla na fleku a doleva alespoň široké oblouky. Dalším krokem bude odřezání konzoly kormidla, přesun konzoly mimo osu trupu (do pravé části při pohledu zezadu), další zkouška na vodě a objednávka šroubu 32 mm. Tím bude doufám úspěšně ukončeno prototypové testování. Jsem spokojen a naplněn zážitkem z výroby a testování :)

Musím se přiznat, že k narozeninám jsem si mohl nadělit Joysway Mad Flow, adrenalinový rychlík, dokonce funguje s TX16S (vč. fail safe), s volantovým vysílačem neumím :D

PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 11:00 
Mazák
Mazák

@blesk Dík za doplnění. Tak nějak jsem čekal, že se o výběru dvojice ŠROUB - MOTOR od tebe víc dovím
když jsem radil zkoušet výtlačnou plavbu. On výběr šroubu k motoru je dost alchymie.
Bude záležet na tobě zda si s "OPTIMALIZACÍ" budeš chtít pohrát, anebo usoudíš, že už je to dobré.
Ten omylem daný průměr 38 mm byl na motor příliš "TĚŽKÝ". Proto loďka "nešla za plynem" plynule od nuly.

P. S. Jaký motor tam máš? Nebudeš mít na soupravě telemetrii měřící odběr z accu?

Profil Soukromé album  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další