Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: stř 22.09.2021 11:53 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.9.2021
Příspěvky: 1
Ahoj všichni

Rád bych se po roce plánování pustil do stavby lodi a tak teď řeším nejvhodnější RC sestavu. Hodně jsem jich prošel a hodně toho pročetl, ale k nějakému jasnému výsledku jsem se nedobral :( Ideálně 6 nebo 8 kanálů (chci tam mít nějaké další věci) a cenově, dejme tomu do 3 tisíc (přece jen jsem začátečník :) )

Můžete mi prosím poradit? Díky moc


Honza


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: stř 22.09.2021 12:29 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Jako základ FlySky i6 (s modifikací na 10 kanálů) to je tak 1700,- i s přijímačem. https://www.rc-factory.cz/rc/vysilace/f ... sky-fs-i-6
Případně něco lepšího na loď bych se nebál OpenTX.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: čtv 23.09.2021 8:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.6.2010
Příspěvky: 2313
Ten FlySky je dobrá volba pro začátečníka.

Za sebe bych ale zvážil, pokud je rozpočet cca 3 000 Kč, sáhnout hned vedle na TX12 (plus baterky a přijímač).
Přeci jen na lodi se může později hodit více kanálů pro různá hejblátka a efekty ;-)

A nezapomeň si vybrat správný mód 1 nebo 2 - tedy jestli "plynová" páka bude na vysílači vlevo nebo vpravo.

https://www.rc-factory.cz/homepage-folder/radiomaster-tx12


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: čtv 23.09.2021 22:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Určitě bych bral rádio s OpenTX. Tento systém tě s ničím nesvazuje a po krátkém čase se naučíš ovládat téměř jakékoliv doplňky svých modelů s různými závislostmi i naprosto samostatně.

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: pát 24.09.2021 7:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Jedna pro někoho kacířská poznámka - u lodi není úplně od věci zamyslet se i nad volantovkou, není to jen pro auta, jistý smysl to má i u lodí...
A není to jen o malém počtu kanálů, třeba i levná FS-GT5 má kanálů 6 a jsou i "volantovky" s 8mi kanály.


Ad OpenTX - ono to padlo v posledním příspěvku - smysl má spíš pro nějaké funkční modely, kde se dají vytvořit různé závislosti (hne se servo A a pak už bez dalšího povelu i B). Co vím, tak se to užívá u různých stavebních strojů a tak, u lodí je využitelnost přeci jen nižší (ale taky se najdou případy, kdy se to hodí).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: pát 24.09.2021 8:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Poznámka k OpenTX z vlastní zkušenosti.
OTX je silné v případě, že člověk "furt" něco staví, ladí a nebo si s tím jen tak hraje. Pokud zprovozní jeden model za rok nebo dva nebo i déle, tak to není zrovna user friendly systém. Člověk zapomíná a tak nezbude učit se to vždy znova skoro od nuly. Je tam sice LUA, který umožní model tak nějak naklikat, otázkou pak je, zda to je pak ještě to univerzální OTX.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: pát 24.09.2021 9:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
tomashr píše:
Jedna pro někoho kacířská poznámka - u lodi není úplně od věci zamyslet se i nad volantovkou, není to jen pro auta, jistý smysl to má i u lodí...
A není to jen o malém počtu kanálů, třeba i levná FS-GT5 má kanálů 6 a jsou i "volantovky" s 8mi kanály.

Nebo OpenTX volantovku. :)

Na "loď" taky používám volantovku. Krom std řízení (dopředu, dozadu, vlevo, vpravo) jsem přidal ovládání nav světel a zapínání dvou vodních pump. Další "věci" se chystají.
Na rychlé/rychlejší lodě je pak, podle mě, volantovka snad i rozumnější.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: ned 26.09.2021 7:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Je pravda, že pokud se vrátím k nastavení modelu v OpenTX po delší době, je někdy problém se zorientovat, jak jsem to tehdy myslel . . . V systému prakticky není kam dát poznámky a komentáře. Nejlépe je používat stejné bloky programu ve více modelech, nebo si prostě udělat stručnou dokumentaci třeba na papír či do počítače. Pak je tento systém velmi jednoduchý a umožní nastavit téměř vše, co potřebujeme a snadno se dá i dále modifikovat při změně zadání.

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: pon 27.09.2021 9:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
prikrylm píše:


Mě to docela lákalo, s 3D tiskem a bastlením nemám problém a ty novější modely jsou fakt pěkné. Je tam ale trochu problém s řešením kvalitního "volantu" a plynu. Vyndat to z nějaké lowend volantovky, která se dá sehnat pomalu zadarmo (nějaké staré AM 27MHz) je sice snadné, ale kvalita bývá obvykle nevalná. A můžu říct, že rozdíl z pocitu řízení u lowendu jako GT2 (což je typický zdroj dílů pro takovéto DIY) je docela cítit i proti mnou zmíněné GT5 a třeba proti nejlevnějším typům od Sanwa nebo lepčším typu od Flysky Noble je to opravdu drtivé. A myslím si, že při vynaložení úsilí na rádio s opravdu kvalitním sw a výborným přenosem je přeci jen trochu škoda to znehodnotit o dost horší mechanikou :-(

Jinak k OpenTX - ono je to u modelů lodí (aut) fakt smysluplné jen pro nějaké divočiny se složitějšími mixy a hlavně snahou o nějaké skriptované sekvence atd. Valná většina lodiček je prostě o kormidlu a motoru a k tomu pár spínačů (rozsvícení světel, zahoukání a tak), což v úvodu zmíněná FS-I6 dá naprosto v pohodě, nastavení EPA a dokonce i výběr přiřazení přepínačů tam je velmi slušně vyřešený. Zrovna tak zvládne i základní mixy, třeba řízení směru dvěma motory problém není. Takže bych to tak nedramatizoval, tazatel by to měl víc řešit jen v případě, že zvažuje nejaké opravdu náročnější funkční modely, kde se hýbe skoro vše...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: pon 27.09.2021 14:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Tisknutá mechanika volantu a páčky plynu je teď další projekt, který bych chtěl dotáhnout. Počítám s kuličkovými ložisky, snímání magnet-HS (protože to je levnější a mechanicky lépe přizpůsobitelné jak potenciometr), chtěl bych do mechaniky volantu dostat i druhou osu (ala D.A.S.) a plynovou páčku taky trochu jinak.

Pokud budu cítit zájem, asi se tím další vývoj urychlí. :)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: stř 29.09.2021 13:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
tomashr píše:
Jedna pro někoho kacířská poznámka - u lodi není úplně od věci zamyslet se i nad volantovkou, není to jen pro auta, jistý smysl to má i u lodí...
A není to jen o malém počtu kanálů, třeba i levná FS-GT5 má kanálů 6 a jsou i "volantovky" s 8mi kanály.



Do jisté míry ano. Pro rychlíky, Blechy, slalom, FSR...určitě vhodnější, u třeba Artura je to jedno.
Ale nechtěl bych mít volantovku pro plachetnice. Což nespecifikoval a i jako doplňkové ježdění je fajn.
Povolovat nebo přitahovat plachty plynem volantovky by mi určitě nesedělo.
Mam dvě metrovky, footyny, malý katamaran a ještě nějakou droboť.
Na vše mám FC-28 a FC-16 na čtyřicítce, na Footy právě FS-I6. Tam nic jiného než 2,4GHz nejde.
I ty metrovky dostanou časem GHZ.
Přijímač stojí od deseti dolarů, telemetrie...už jen vědět napětí přijímačových baterií je fajn.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: sob 02.10.2021 0:01 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
Jak tu psali i jiní - pro začátek Ti bude stačit Turnigy i6 ... než se dostaneš do stavu, že nebude stačit, tak jednak tato i6 už bude tak ojetá, že budeš potřebovat náhradu a jednak v té době už budeš vědět, co potřebuješ.

Zažil jsem hodně případů, se vybírala vysílačka na "hodně funkcí"... a dopadlo to tak, že se použily v lepším případě 3 kanály (směr, rychlost a světýlka), v běžném dva... Pokud chceš stavět dvoušroubáka, dá se uvažovat o dvou kanálech pro rychlost a protitazích, ale to i6 taky by měla zvládnout.

Volantovka - u rychlíků se používá a má opodstatnění... u ostatních kategorií ji někdo zkusí a pak časem dostane rozum a vrátí se ke klasice.

Spíš si rozmysli, jestli pultovku nebo palcovku. Obojí má své pro i proti. U pultovky si rozložíš spínače jak chceš a jak ti vyhovuje ale je velká (zavazí při pokládání modelu do vody, nějakých úpravách na platu a pod), a těžká (třeba nějaký závěs který zavazí, bolí za krkem...). Pultovka je malá, udržíš ji v jedné ruce a druhou hodíš loď na vodu (pokud to není někaá velká potvora) ale ovládací prvky máš tak, jak si to vymyslel výrobce, vypadá jak ježek a dlouhé spínače se rády o něco lámou.
Bylo několik palcovek s vlastnostmi pultovky (Gr FM214, FM 314, MPX Cocpit) ale to už je bohužel historie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: sob 02.10.2021 11:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Asi jsi chtěl napsat "palcovka je malá..."
Mam novou DS-12 - výborný kompromis cena-výkon.
Jako palcovka výborná, pultovou verzi nedělají.
Tak si já, pultový, dělám pult sám.
I když mi kámoš z Německa objednal výřezy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: sob 02.10.2021 14:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
Steve píše:
Asi jsi chtěl napsat "palcovka je malá..."

jj, díky za opravu. Tak to dopadá, když něco píšeš v noci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC sestava pro model lodi
PříspěvekNapsal: ned 03.10.2021 7:25 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 16.8.2018
Příspěvky: 95
Bydliště: Kladno
Multiplex dělá pro lodě (auta) malou palcovku SMART SX 9 FLEXXhttps://shop.multiplex-rc.de/en/smart-sx-9-m-link-set-flexx-p4591/


Naposledy upravil Larch_CZ dne pát 18.08.2023 16:04, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz