Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 135 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 02.02.2015 14:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6869
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Vidíš, to je pravda, modulem VF to ani být nemusí a chyba může být v logice kodéru.

No a s tím vybíjením a cykly. Je až neuvěřitelné kolik mýtů se vytvořilo kolem paměťového efektu NiCd a NiMH akumulátorů. Přitom pravda je taková, že z hlediska degradace a snížení životnosti akumulátorových baterií je paměťový efekt až na jednom z nejposlednějších míst mezi možnými příčinami. Dokonce je reálně měřitelný snad jen v laboratorních podmínkách a většinou, kdyby to bylo opravdu nutno, jej lze snadno odstranit několikanásobným cyklem plného nabití/vybití.
Naproti tomu opravdu akumulátorům asi nejvíc škodí podvybití až k přepólování, přebíjení, nabíjení/vybíjení příliš vysokým proudem a rozhození stavu nabitosti článků ve velké baterii.

V této souvislosti bojovat proti chimérickému paměťovému efektu tím, že se vyrábí zbytečné cykly, navíc vybíjením pomocí vysílače bez antény - tož to je skutečný "zlepšovák" nad kterým by i Jára Cimrman, jakožto průkopník slepých uliček lidského poznání, kroutil hlavou. :lol:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne pon 02.02.2015 14:54, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba FC 18
PříspěvekNapsal: pon 02.02.2015 15:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Přesně tak. A jak už psal ZDZD, žádné rychlonabíjení velkým proudem, ale pěkně 1/10C, při kterém se srovnají i rozjeté články. Když jsem ještě měl GR MX-16s s Eneloopama, tak jsem jí dobil po létání a před dalším létáním (pokud to nebylo za několik měsíců) jen zkontroloval.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 02.02.2015 16:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11190
Bydliště: Břeclav, ČR
VTjr píše:
No a s tím vybíjením a cykly. Je až neuvěřitelné kolik mýtů se vytvořilo kolem paměťového efektu NiCd a NiMH akumulátorů. Přitom pravda je taková, že z hlediska degradace a snížení životnosti akumulátorových baterií je paměťový efekt až na jednom z nejposlednějších míst mezi možnými příčinami. Dokonce je reálně měřitelný snad jen v laboratorních podmínkách a většinou, kdyby to bylo opravdu nutno, jej lze snadno odstranit několikanásobným cyklem plného nabití/vybití.
Naproti tomu opravdu akumulátorům asi nejvíc škodí podvybití až k přepólování, přebíjení, nabíjení/vybíjení příliš vysokým proudem a rozhození stavu nabitosti článků ve velké baterii.

V této souvislosti bojovat proti chimérickému paměťovému efektu tím, že se vyrábí zbytečné cykly, navíc vybíjením pomocí vysílače bez antény - tož to je skutečný "zlepšovák" nad kterým by i Jára Cimrman, jakožto průkopník slepých uliček lidského poznání, kroutil hlavou. :lol:


Paměťový efekt byla geniální myšlenka - reálně je prakticky nedosažitelný, ale jako argument a alibi skvělý. Jednak kryje výrobce nedokonalých nabíječek, které accu ničí přebíjením. Když vyžadují předcházející vybití, tak je přebití málo pravděpodobné. Druhak to vyhovuje i výrobcům accu, protože zbytečným vybíjením se životnost accu zkracuje a kšefty se hýbou.

Co více si přát? Zákazník si accu zničí sám a dobrovolně. A co udělá potom? Koupí nové!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba FC 18
PříspěvekNapsal: pon 02.02.2015 16:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Neřekl jsem, že to dělám správně. Neřekl jsem, že to tak má dělat někdo další. Ale asi jsem to musel vybíjet a nabíjet opravdu mizerně, když původní baterii jsem měnil UŽ po 15-ti letech a to jenom proto, aby mi vysílač vydržel nabitý a v provozu celé dny na soutěžích. Ne proto, že byl v prd... Takže ať se chovám k bateriím jako ho… nebo ne, drží a fungují spolehlivě dostatečně. Nebo ne?
Jeden příklad, součastná Nimh baterka mi v F3K vydržela 2 roky, spíš ani to ne. Musel jsem jí vyměnit a to jsem se k ní choval opravdu slušně a podle předepsaných postupů. Tak proboha proč mi ty ostatní jedou desítky let, když jsem takový "Cimrman"?
Mám tu dokonce jednu Nicd pohonnou baterii ze které jsem hodně přes deset let tahal 40A. Jde o 1000 SCR. A jede pořád. Nebojím se jí dát do Mini Ellipse a ještě z ní napájet RC.
Před lety jsem dostal darem opravdu muzeální kousek Nicd baterie 1200mA. Byla větší, než všechno co znám a vážila víc než celý model. Ale i po asi 20 letech (zjištění kdy jí vyrobili) jsem s ní lítal v takovém rekreačním elektrovětroni.

Že nejsem nechytřejší, co se elektroniky týče, vím, ale většina věcí mi funguje celkem spolehlivě a dobře.
FC-18 ka je skvělé rádio a ať se napájí čímkoli, pokud se to opravdu nepodělá, bude fungovat i dál. Mám ji, chtěl jsem jí prodat, ale později jsem si to rozmyslel. Nechám si jí. Může se hodit a darovat jí řádově za pár stovek nechci.
Po dvou hodinách v termice jsem měl VF modul taky rozpálený, ale nikdy nic neodešlo, naštěstí. Než kupovat nový modul bych se poohlédl po nějakém vysílači z bazaru je jich spousta lidi se toho zbavují za směšné ceny. To je ale už jedno, tazatel si koupil nový a možná tím udělal nejlepší, co mohl.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba FC 18
PříspěvekNapsal: pon 02.02.2015 16:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11190
Bydliště: Břeclav, ČR
Golfista píše:
Jeden příklad, součastná Nimh baterka mi v F3K vydržela 2 roky, spíš ani to ne. Musel jsem jí vyměnit a to jsem se k ní choval opravdu slušně a podle předepsaných postupů. Tak proboha proč mi ty ostatní jedou desítky let, když jsem takový "Cimrman"?
Mám tu dokonce jednu Nicd pohonnou baterii ze které jsem hodně přes deset let tahal 40A. Jde o 1000 SCR. A jede pořád. Nebojím se jí dát do Mini Ellipse a ještě z ní napájet RC.
Před lety jsem dostal darem opravdu muzeální kousek Nicd baterie 1200mA. Byla větší, než všechno co znám a vážila víc než celý model. Ale i po asi 20 letech (zjištění kdy jí vyrobili) jsem s ní lítal v takovém rekreačním elektrovětroni.


Odpověděl jsi si sám. Srovnávat NiCd a NiMH totiž nelze. NiCd ustojí i nepoučeného uživatele. NiMH nesnesou nic, kromě x-násobně nadsazených údajů o své kapacitě. NiMH odstavily výrobu NiCd, protože prý jsou ekologičtější. Jen do toho nějak zapomněli započítat to, že na náhradu jedné NiCd je třeba pěti NiMH, protože umřou...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba FC 18
PříspěvekNapsal: pon 02.02.2015 17:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6869
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Golfista píše:
Neřekl jsem, že to dělám správně. Neřekl jsem, že to tak má dělat někdo další. ... Tak proboha proč mi ty ostatní jedou desítky let, když jsem takový "Cimrman"?
...
Že nejsem nechytřejší, co se elektroniky týče, vím, ale většina věcí mi funguje celkem spolehlivě a dobře.
...

V pohodě, tím Cimrmanem jsem se Tě nechtěl nikterak dotknout.
Dokonce to vybíjení vysílačem (tedy relativně malým proudem) těm baterkám zřejmě nemohlo ublížit (ale ani prospět). Horší spíš bylo to riziko, že se tím poškodí vysílač (co se Ti naštěstí taky nestalo).
Krom toho, já jsem ve svých 15 letech taky nasekal spoustu pitomin a každý z diskutujících určitě taky. Tak si to tak neber. :wink:
Hlavní je, že Ti to většinou funguje spolehlivě. :D

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba FC 18
PříspěvekNapsal: pon 02.02.2015 19:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Neberu, pohoda. Jenom jsem tím chtěl říct, že i nepříliš tabulkové zacházení, nemusí nutně spět ke katastrofě.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: FC18
PříspěvekNapsal: úte 06.10.2015 10:03 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.7.2015
Příspěvky: 12
Zdravím.Na Futabě FC18 nemužu nastavit delta křídlo.Nejspíš mám někde něco zapnutýho,ale nevím co.Motýlek to není.Možná by pomohlo dát do továrního nastaveni,ale nevím jestli to jde.Díky za odpovědi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FC18
PříspěvekNapsal: úte 06.10.2015 10:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2009
Příspěvky: 804
Bydliště: okr. Blansko
Obrázky: 0
Menu 32 - reset paměti
Menu 75 - mix delta
http://www.jnc.cz/RC/FC18/manual_fc18.pdf


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba FC 18
PříspěvekNapsal: čtv 08.10.2015 13:37 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.6.2009
Příspěvky: 71
Blog: Zobrazit blog (1)
Deltu jsem tam nedostal,ale udělal jsem to přes motýlka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba FC 18
PříspěvekNapsal: pát 24.05.2019 21:29 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.5.2019
Příspěvky: 1
Dobrý den, mám problém, vlastním vysílačku fc-18 a ztratil jsem k ní nabíječku a nevím jakou si mám koupit protože nevím jaký má mít napětí, a ano vím že se to dá zjistit na baterii ale ono na ní nic není napsané vyzkoušel jsme hrozně moc nabíječek a ani jedna nefunguje po několika hodinách nabíjení stejně píše- stop action low batery! Prosím radu :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba FC 18
PříspěvekNapsal: pát 24.05.2019 22:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
V manuálu píšou že je tam 8čl. 9,6V/600mAh a nabíjecí proud 60mA (0,1C). Jestli jsou NiCd, nebo NiMH jsem nenašel. Takže nabíječka by měla dávat těch 60mA při napětí asi 12V (proudový zdroj), což by mohlo jít přibližně nastavit na nějaké modelářské nabíječce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba FC 18
PříspěvekNapsal: pát 24.05.2019 22:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11190
Bydliště: Břeclav, ČR
Jsou v tom NiCd a oddělovací dioda. Nabíjení 0,1 C sem tam přes noc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba FC 18
PříspěvekNapsal: pát 24.05.2019 23:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Hlavně ta nabíječka musí být úplně blbá aby se nepokoušela tu baterku měřit, pak to stopne protože ta dioda to znemožní.
Jakýkoli pidinabíječ "do zdi" co umí nabíjet cca 12V 60mA.
Třeba i pro jiné rádio
Obrázek

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba FC 18
PříspěvekNapsal: ned 26.05.2019 21:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6869
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
zdzd píše:
Jsou v tom NiCd a oddělovací dioda. Nabíjení 0,1 C sem tam přes noc.

Od výroby možná. Ale vzhledem ke stáří vysílačky, tedy odhaduji nejmíň takových 20-25 let, dost pochybuji, že tam ještĕ budou původní a hlavnĕ funkční akumulátory. Takže je docela možné, že tam bude i něco vyskládáno z Ni-MH.

S ostatním souhlasím, jen to jeho chování nabíječky nemusí být zrovna jen kvůli té diodě, může to být i tím, že starý, původní 8-čl. akupack je naprosto kaput.
Ale ta vysílačka se přece velmi snadno otevírá, tak já bych radil ten akupack vyndat a zkusit ho nabíjet přímo, venku, tam už dioda v sérii nebude, případnĕ ho i řádně promĕřit.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 135 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Alf, olisoft, Symplex a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz