Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: pon 20.01.2014 15:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.4.2009
Příspěvky: 1314
K (ne)kvalite tohoto šmejdu, ktorý sa tvári ako nástupca (skutočne) kvalitnej FF9 sa vyjadrovať nechcem, teraz mi ide o informácie o nastavení. Cez víkend som sa nažil do toho napchať spaľovák a skoro som lozil po stene. Tak teraz neviem, či je chyba v bedničke s páčkami, alebo v bedničke na krku:

1) Dá sa tam nejako rozumne nastaviť, aby boli krídelká na kanáli 1 a druhé na kanáli 5? Môj najväčší úspech skončil tým, že sa mi podarilo ich namixovať na kanál 1, kanál 5 a kanál 7. Tipujem, že iba cez vlastné mixy, ale radšej sa pýtam...

2) Funkcia "Motor Stop", známejšia ako chcípák, je super vec. Ale nie, keď po potiahnutí páčky sa karburátor otvorí o pár percent. Chcelo by to asi opačný pohyb. Ale ten sa už nedá nastaviť... Alebo dá, len mi dačo uniká?

3) Dorazy serv som vždy považoval za limitnú funkciu, ktorá ukazuje, pokiaľ sa (fyzicky) môžu hýbať servá vzhľadom k ich vôľam. Všetko nad "servo limit" môže viesť k poškodeniu serva alebo modelu (čo vydrží viac). T10 si o tom myslí svoje a ak zmixujete krídelká a smerovku, veselo to behá za "servo limit". Existuje teda niečo ako limit servo limitu? :)

4) Mix na konkrétnu hodnotu - existuje nejaká možnosť, ako nastaviť kanál v mixoch tak, aby po zmačknutí uritej páčky nastavila nejakú pevnú hodnotu impulzu? Napríklad vyššie uvedený chcípák - viem si ho jednoducho nastaviť cez voliteľné mixy a offset, no ide iba o posunutie vzhľadom na aktuálnu hodnotu. V ľudskej reči - ak mám plyn plne stiahnutý a potiahnem chcípak, tak chcípne. Ak mám plyn na plno a potianem chcípák, tak nič. Trošku sa uberie. Nejde teraz iba o chcípák (tu to možno svojim spôsobom považovať za ochranu proti nechcenému chcípnutiu motoru), použil som ho iba ako vysvetlivku...

Vopred ďakujem za každú radu, aj keď už teraz to tak vidím, že toto rádio mi bol čert dlžen...

_________________
Take my love, take my land, take me where I cannot stand
I don't care, I'm still free, you can't take the sky from me...


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: pon 20.01.2014 16:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 5.12.2013
Příspěvky: 565
Bydliště: okr.Vyškov
předpokládám,že vysílač máš koupený z druhé ruky bez návodu?Jen k té funkci zhasínání motoru,je přeci třeba aby byl aktivovaný a spínačem zapnutý MIX.U FX 18 je to funkce T-CUT,pokud se ti plyn(servo)pohne jen o kousek,znamená to,že je spínač plynu aktivován.Pokud je tato funkce aktivní tak ti nedovolí otevřít plyn a při zapnutí vysílačky pípáním na tento stav upozorňuje!Otevření karburátoru při volnoběhu se uloží a od tohoto bodu dráhy ještě cca 25%zůstává na úplné zavření!Ale je k tomu třeba návod.Prostě není to OPEN TX.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: pon 20.01.2014 16:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Chybu hľadaj u seba.
Mal som FF9 a mám T10 šiesty rok. Proti FF9 je to Lamborginy.
Všetko tebou uvedené sa dá nastaviť. Ak však chceš použiť predvolené mixy, tak krídelká sú Ľavé 1k. Pravé 6 alebo 7k.
Throttle Cut funguje normálne, Nastavíš si percentá, o koľko ti stiahne plyn.
End point nie je servolimit. Mixom ho prekonáš.
Treba čítať návod. všetko tam je.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: stř 21.02.2018 12:28 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.2.2010
Příspěvky: 42
Bydliště: Plzeň
Zdravím všechny.

Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, jak se řeší absence servo limitů u Futaby T10? Musím se přiznat, že mi tam tato funkce chybí. Uvedu příklad:

Na motorovém větroni chci pomocí volného mixu nastavit na kanál plynu potlačení výškovky (dejme tomu 15%), abych nemusel při přidání plynu potlačovat ručně. Výchylku (end point) výškovky mám nastavený na 100%, abych měl k dispozici plný rozsah výškovky. Ale když naplno potlačím výškovku ručně a přidám plný plyn, tak se výškovka potlačuje 115%, což nechci, abych nepoškodil servo. Jediné řešení, které mě napadá, je snížit end point výškovky směrem dolů na hodnotu 85%, abych ani s plným plynem nikdy nepřekročil 100%.
Tohle řešení mi zároveň ale připadá jako krok zpátky, protože se okrádám o možnost využití plné výchylky v bezmotorovém letu. (Ta procenta berte prosím s rezervou, odhadl jsem je pouze pro ilustraci mého "problému"). To ale raději budu "pod plynem" potlačovat ručně a rozsah výškovky budu mít pořád 100%.

Očekával bych od tohoto rádia, že budu mít na výškovce stále k dispozici nastavený rozsah 100% a v případě přidání plynu se mi přiměřeně potlačí výškovka, ovšem max. do 100%.

Jaké je správné řešení?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: stř 21.02.2018 12:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2012
Příspěvky: 1096
Bydliště: Šumná Šumava
Obrázky: 2
Desítka má letové režimy?
Pokud ano, řešil bych to režimem "Motorový let"

_________________
Zpátky doma, v kopcích :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: stř 21.02.2018 13:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1986
Bydliště: Vysočina, ČR
Jameson píše:
...ak zmixujete krídelká a smerovku, veselo to behá za "servo limit". Existuje teda niečo ako limit servo limitu? :)...
Už u Futaba T6EX se to dalo omezit i v mixech nastavením EPA.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: stř 21.02.2018 17:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.4.2009
Příspěvky: 1314
Jéj, môj príspevok spred štyroch rokov ožil! Za tú dobu som zistil pár zaujímavých vecí:

1) Žiaden predvolený mix s krídelkami na kanál 5 neexistuje. Ale dá sa, našťastie, pomerne jednoducho vytvoriť.
2) Chcípak je nutné nastaviť globálne v nastavení rádia na reverz a potom to už funguje.
3) Limity chodu serv nefungujú a nikdy fungovať nebudú, lebo Futabáci sú chcípaci a už nikdy rádio od Futaby nechcem.
4) Offsety v mixoch sa nastaviť dajú, pomerne jednoducho v nastavení mixov. Chce to trošku poskúšať a pohrať sa so servo monitorom.

Celkove je T10CP mrchavé rádio, mizerne spravené, s odfláknutým tienením a s lacnými, vadnými mikrospínačmi na trimoch, ktoré sa všetkým, ktorých poznám a toto rádio používali, dokašľali. Radšej používam FF-9, ktoré je oproti T10 fakt Lamborginy (zdravím LV) a jediné, čo jej chýba, je podsvietenie.

hombre333: zisťoval som to a za tie 4 roky som zistil toľko, že sa to proste nedá. Akonáhle pridáš mix, tak doraz serva prekonáš. Software je proste odfláknutý. Ja som mal tento problém najmä pri mixe smerovka / krídelká, kde pridaním smerovky som veselo prešiel za doraz serv krídelok. Radšej som ten mix zrušil, aby som si neofajčil servá. Ako to majú nové Futaby neviem a ani zisťovať nemienim.

ellet: Už predpotopná Futaba FX-18 mala nastaviteľný limit pre varovný signál nízkeho napätie batérie. Môžeš 3x hádať, či ho má aj T10... (ale aby som bol objektívny, nemala ho už ani FF-9).

_________________
Take my love, take my land, take me where I cannot stand
I don't care, I'm still free, you can't take the sky from me...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: stř 21.02.2018 18:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11191
Bydliště: Břeclav, ČR
Jameson píše:
Ako to majú nové Futaby neviem a ani zisťovať nemienim.

ellet: Už predpotopná Futaba FX-18 mala nastaviteľný limit pre varovný signál nízkeho napätie batérie. Môžeš 3x hádať, či ho má aj T10... (ale aby som bol objektívny, nemala ho už ani FF-9).


Ušetřím Ti práci. Mají dva limity pro každé servo, a to na každou stranu zvlášť. Jeden platí pro základní funkci, ten širší pro přimixované výchylky.

Upozornění na nízké napětí mají taky.

Vztáhnout tvé zkušenosti z "předpotopního" typu na celou produkci je tedy trošku unáhlené...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: stř 21.02.2018 19:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1986
Bydliště: Vysočina, ČR
Tak jsem si (pro zajímavost) stáhl manuál T10CP, kde se píše:
KONCOVÝ BOD (NASTAVENÍ DRÁHY SERVA)
Tato funkce umožňuje nastavit pro každou stranu odděleně dráhu serva, a to v rozsahu od 0 až +/-140% celkové dráhy serva včetně trimování. Toto nastavení je nezbytné, abyste zabránili chodu serva po větší dráze než je mechanické omezení, např. než které povolí ovládání kormidla. Funkce působí na příslušný kanál serva a redukuje také všechny funkce přimixované na tento kanál.....

(V EN manuálu je psáno - END POINT také jako EPA)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: čtv 22.02.2018 9:02 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.2.2010
Příspěvky: 42
Bydliště: Plzeň
V manuálu to píšou hezky a vypadá to jasně. Bohužel praxe ukázala, že tato formulace je poněkud zavádějící. Ve skutečnosti se podle mě neomezuje rozsah výchylky serva na příslušném kanálu, ale rozsah účinnosti výchylky páky příslušného kanálu.

Takže ve finále, když si třeba omezím rozsah klapek na 50%, tak budou na přiřazený potenciometr (přepínač) reagovat poloviční výchylkou. (Což je zatím v pořádku.) Ale když tímto kanálem klapek budu chtít ještě přes mix ovlivňovat výchylku křidélek, která mají nastavený rozsah např. 80%, zjistím, že serva křidélek se začnou vychylovat při maximech v rozsahu 130%!!! Kanál klapek jsem omezil na 50%, klapky po přimixování do křidélek je ovlivňují v rozsahu +-50%, ale celková výchylka serv křidélek vzroste a přesahuje původně nastavený rozsah!!!
Sice se to nesčítá do nekonečna (limit je 140%), ale leze to za mnou nastavený limit a to je špatně!
Věřím, že nastavení offsetu pomůže situaci nějak zlepšit (snad i vyřešit), ale člověk aby byl pořád ve střehu, jestli to náhodou někde nezačne běhat za roh. :(

Nelze říct, že formulace vysloveně lže, ale funguje jinak, než by si člověk po jejím přečtení představoval. A to bohužel podstatně jinak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: čtv 22.02.2018 11:17 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.2.2010
Příspěvky: 42
Bydliště: Plzeň
Ještě bych měl skromný dotaz:

Kdybych náhodou svoji T10, která až doposud dobře sloužila, chtěl vyměnit za nějakou lepší, kterou byste mi doporučili?
T8FG, T12FG, T14SG?
Chtěl bych zůstat věrný značce, protože mám několik 7ch přijímačů Fasst.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: čtv 22.02.2018 11:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11191
Bydliště: Břeclav, ČR
Záleží na tom, co preferuješ a kolik do toho chceš dát.

T8FG je velmi slušné spolehlivé rádio, které vzniklo osekáním T12FG na ekonomičtější verzi. T12FG je na tom softwareově o kus výše a patří v tom mezi špičku. Ani jedno z nich nemá telemetrii. Telemetrii má T14SG, což je více méně T8FG s telemetrií.

Počet kanálů mají stejný, filozofii programování taky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: čtv 22.02.2018 12:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
hombre333 píše:
Ještě bych měl skromný dotaz:

Kdybych náhodou svoji T10, která až doposud dobře sloužila, chtěl vyměnit za nějakou lepší, kterou byste mi doporučili?
T8FG, T12FG, T14SG?
Chtěl bych zůstat věrný značce, protože mám několik 7ch přijímačů Fasst.

Určite 14SG. T8 ani T12 sa už nevyrábajú.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: pát 23.02.2018 16:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20843
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Odhmyzeno, odFrSkyováno.
:roll:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je sprostá Futaba T10CP, alebo ja?
PříspěvekNapsal: pát 23.02.2018 17:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
hombre333 píše:
Ještě bych měl skromný dotaz:

Kdybych náhodou svoji T10, která až doposud dobře sloužila, chtěl vyměnit za nějakou lepší, kterou byste mi doporučili?
T8FG, T12FG, T14SG?
Chtěl bych zůstat věrný značce, protože mám několik 7ch přijímačů Fasst.


Ona je optimální nová 16SZ s výhodou, že umí úplně všechny varianty nových Futaba RX, tedy starý FASST, nový telemetrický FASSTest, levnější S-FHSS i telemetrický T-FHSS.
14SG je podstatně levnější a funkčně v pohodě (pro mne je to primární rádio pro soutěžní F5J), bohužel ale neumí T-FHSS (vše ostatní ano). V reálu to vadit může a nemusí, mně to třeba nijak nevadí, ale někdo to může vidět jinak.

Vše ostatní jsou už nevyráběné typy a je to na složitější diskusi, každopádně to nelze přímo srovnat. Popisoval jsem palcovky, pultovky jsou jiné téma, ale předpokládal jsem, že na ně dotaz není.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz