Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 509 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 34  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: úte 07.01.2020 13:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
jasně že to jde, přepínače se jmenují SJ, SC, atd. jak na rádiu, tak v menu, tam se potom určí, zda bude 2 nebo 3 polohový
oprava...aha, tak to bude asi problém, mám FX-30 tam bez problémů


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: úte 07.01.2020 15:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 21.2.2016
Příspěvky: 368
jirinovo píše:
jasně že to jde, přepínače se jmenují SJ, SC, atd. jak na rádiu, tak v menu, tam se potom určí, zda bude 2 nebo 3 polohový
oprava...aha, tak to bude asi problém, mám FX-30 tam bez problémů


Ahoj, u pultovek FX to jde určitě, jenom jsem nenašel možnost dokoupení dalších přepínačů. V Jinu v HK mají přepínače jenom do palcovek. Obávám se ale, jestli půjdou měnit za jiné ... Doufám, že mě majitelé 18-tek potěší :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: úte 07.01.2020 18:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
ahoj, u pultovky je přepínač připájený na tišťáku s konektorem, tak že při výměně pouze vytáhneš konektor a kabel zůstane v rádiu. To co nabízí Jino, vypadá podle obrázku jako standardní přepínač do tišťáku, jen má možná tu fajnovou matku na připevnění v krytu. Teoreticky si můžeš do rádia dát jakýkoliv přepínač, jenom aby se tam vešel a měl správný závit na připevnění. Elektrické připojení je jednoduché, nazval bych to pin to pin, dvě polohy jsou dva dráty, tři polohy tři dráty. Pájel jsem je u Graupnera MC24, Futaba to bude mít podobně, jednoduše. Jenom u té palcovky se s tím nepočítá, pouze při poruše.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: úte 07.01.2020 18:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.3.2009
Příspěvky: 439
Petronel píše:
Hezký den,

chtěl bych se zeptat, jestli jdou u T18SZ měnit libovolně přepínače. Např. dva, tři třípolohové za dvoupolohové, výměna za další momentový přepínač apod. Pokud ano, najde si potom TX přepínače automaticky nebo se to musí v menu dodatečně přiřadit? Přidávat další do kniplů nejdou, to jenom, pokud se vyřadí některé stávající. Možná, že jde upravit třípolohové za dvoupolohové nastavením v menu bez výměny, ale to se mě moc nelíbí. Děkuji.

...začnu oklikou - mám radši pultový rádia, měl jsem FX - 30 a 32 a po zralé rozvaze jsem skončil u T 18 SZ. Pomohl tomu kolaps Robbe a najednou nemožnost upgratovat a pak neskutečně nepraktický kolečko 32ky. A na druhé misce vah byly přepínače, včetně těch v kniplech, na jejichž umístění a rozmístění jsem byl zvyklý - prostě těžký rozhodování.
Ale 18ka zvítězila v okamžiku, kdy jsem zjistil, že přepínače do kniplů jdou ( mám 2 x trojpolohové ) -byť na úkor dvou instalovaných přepínačů ( u mě " zanikly SE a SG ).
Takže, přepínače nejdou u 18ky měnit jako u 30-36.
Přesto - netrpím nedostatkem přepínačů ani jejich nějakou nedostupností. Naopak, dnes mám pocit, že jsou ještě lépe umístěny něž na pulťáku. A to mám běžně v letadlech 12-14 serv a lítám jak velké motoráky, tak velké větroně - a nikdy mi vypínač nechyběl. Jasně, nepoužívám třeba osm letových nastavení jako třeba u F3B. Mou filosofií je letadlo postupně nastavit a pak pokud možno co nejvíc přepínačů vyloučit ( dvojité výchylky atd ). A tady se moje pojetí může lišit od potřeb jiného modeláře...
Ještě maličkost - sbastlil jsem si i vlastní pultík a dostal se na příjemnou malou váhu rádia - což oceňuji zejména když funím do kopce...
Závěrem- rozhodovalo se mi těžko, ale přechod byl jednodušší než jsem doufal a přestože nejsem ani milovníkem dotykáčů - u nastavování letadla je to balada ( oproti kolečku 32ky rozdíl světelného roku ). A dnes bych neměnil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: úte 07.01.2020 20:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 21.2.2016
Příspěvky: 368
Velmi děkuji oběma za rychlé odpovědi. Není lehké rozhodování mezi pultem a a palcovkou. Jestli tomu tedy snad rozumím, tak tedy není možné podle ´rodzr´ vyměnit u T18-ky např. třípolohový přepínače za dvoupolohový (přepínače nejdou u 18ky měnit jako u 30-36)? U FX-36 by to tedy mělo jít, to je určitě dobře.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: stř 08.01.2020 9:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.3.2009
Příspěvky: 439
Petronel píše:
Velmi děkuji oběma za rychlé odpovědi. Není lehké rozhodování mezi pultem a a palcovkou. Jestli tomu tedy snad rozumím, tak tedy není možné podle ´rodzr´ vyměnit u T18-ky např. třípolohový přepínače za dvoupolohový (přepínače nejdou u 18ky měnit jako u 30-36)? U FX-36 by to tedy mělo jít, to je určitě dobře.


FX -36 je v podstatě pultová verze 18 SZ s možností jednoduše doplnit ( vyměnit ) jakýkoliv vypínač


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: stř 08.01.2020 11:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
rodzr píše:
Jasně, nepoužívám třeba osm letových nastavení jako třeba u F3B.


Ono ani v F3/5X těch přepínačů není zase tolik, máš sice hodně letových režimů (i když 8 je lehce extrém i zde, obvyklejší je do pěti), jenže režimy právě zahrnují i náhradu jiných spínačů, typicky změnou režimu se ti mimo jiné změní i velikost výchylek, není to tak, že bys přepnul režim a pak ještě v něm cvakal ještě D/R.

Extrémní počty přepínačů v přehledné řadě u pultovky jsou dnes pomalu nejvíc vyžadované na různé stavební stroje a podobná specifika, na to se dokonce dělají i vyloženě specializované pultovky, pro ilustraci třeba od Carsona - https://www.promodels.cz/rc-souprava-ca ... ghz-p27370 , Futaba (či spíš Robbe) pro změnu z tohoto důvodu strašně dlouho dodávala téměř historickou F14 s Nautic modulem (dnes už není, ale přežila fakt dlouho).

U letadel je ale formát pultovky skutečně dělaný z 90% jen kvůli ergonomii pultu, počet spínačů je naproti tomu věc velmi okrajová a pokud někomu vyhovuje palcovka vložená do pultu (pouze se změnou délky knyplu a případně spínači v nich), tak tím skutečně prakticky nic neztrácí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: pát 10.01.2020 11:34 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.3.2018
Příspěvky: 20
Bydliště: ČR
Umí Futaba spárovat konkretní model ve vysílači s konkrétním přijímačem v modelu? Jako ochranu, abych si nezapnul jiný model ve vysílači s jiným přijímačem v modelu.
Mám přijímače FASSTest, rádio T16SZ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: pát 10.01.2020 12:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2003
Příspěvky: 743
Odpověď na tuto otázku je složitější. Model ve vysílači může být jednoznačně svázaný pouze s přijímačem, který je určen k přenášení telemetrie mající zpětný kanál, tedy např. systém FASSTest. Ostatní systémy nepodporují jednoznačné svázání, tedy zapnutý přijímač v jiném modelu bude se slinkovaným vysílačem fungovat. Svázání pak znamená, že na vysílači budou vidět telemetrická data jen od toho přijímače, který je s modelem ve vysílači svázaný. Nesvázaný přijímač, který byl dříve slinkovaný s vysílačem, fungovat bude, ale nebudou přijímána jeho data ze zpětného kanálu - telemetrie.

Takže user pozná, že má zapnutý špatný přijímač jen v tomto konkrétním případě a jen podle toho, že nevidí telemetrii, i když se serva hýbou.

Ono to má i své výhody, v modelu může být klidně 10 přijímačů spoučasně a po slinkování budou všechny fungovat současně a normálně. Tohle se často používá u obřích modelů.

Tento problém je dlouhé roky referován Futabě jako velký průser, dlouze na tento problém srali (jiné slovo mne opravdu nenapadá). Poslední vysílač T32MZ má toto konečně vyřešeno, má funkci Model ID, která svázání rozšiřuje i na řízení, ne jen na telemetrii.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: pát 10.01.2020 12:48 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.3.2018
Příspěvky: 20
Bydliště: ČR
MomoBrut píše:
Odpověď na tuto otázku je složitější. Model ve vysílači může být jednoznačně svázaný pouze s přijímačem, který je určen k přenášení telemetrie mající zpětný kanál, tedy např. systém FASSTest. Ostatní systémy nepodporují jednoznačné svázání, tedy zapnutý přijímač v jiném modelu bude se slinkovaným vysílačem fungovat. Svázání pak znamená, že na vysílači budou vidět telemetrická data jen od toho přijímače, který je s modelem ve vysílači svázaný. Nesvázaný přijímač, který byl dříve slinkovaný s vysílačem, fungovat bude, ale nebudou přijímána jeho data ze zpětného kanálu - telemetrie.

Takže user pozná, že má zapnutý špatný přijímač jen v tomto konkrétním případě a jen podle toho, že nevidí telemetrii, i když se serva hýbou.

Ono to má i své výhody, v modelu může být klidně 10 přijímačů spoučasně a po slinkování budou všechny fungovat současně a normálně. Tohle se často používá u obřích modelů.

Tento problém je dlouhé roky referován Futabě jako velký průser, dlouze na tento problém srali (jiné slovo mne opravdu nenapadá). Poslední vysílač T32MZ má toto konečně vyřešeno, má funkci Model ID, která svázání rozšiřuje i na řízení, ne jen na telemetrii.


Děkuji za odpověď. Halt budu muset být maximálně obezřetný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: pát 07.02.2020 20:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.4.2008
Příspěvky: 613
Pouziva niekto?


Přílohy:
sbusjeti.jpg
sbusjeti.jpg
[ 56 KiB | Zobrazeno 2589 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: ned 29.03.2020 13:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Ahoj, omlouvám se za toto mimo téma, ale již jste to tu zde jednou nakousli. Proč se přestala T16SZ přímo u Futaby nabízet a je zpět T14SG a pak až T18SZ? Před nějakým časem jsem měl takový plán, že T16SZ by byla poměrně vhodná volba jelikož T14SG se přestala prodávat. Nerozumím tady těm tahům a do budoucna nevím k čemu se přiklonit. Létám pouze vrtulníky, do budoucna bych rád nějakého větroně (hystorik /bílé svinstvo)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: úte 31.03.2020 9:56 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.10.2017
Příspěvky: 133
Bydliště: Považská Bystrica
Obrázky: 109
OPR píše:
Ahoj, omlouvám se za toto mimo téma, ale již jste to tu zde jednou nakousli. Proč se přestala T16SZ přímo u Futaby nabízet a je zpět T14SG a pak až T18SZ? Před nějakým časem jsem měl takový plán, že T16SZ by byla poměrně vhodná volba jelikož T14SG se přestala prodávat. Nerozumím tady těm tahům a do budoucna nevím k čemu se přiklonit. Létám pouze vrtulníky, do budoucna bych rád nějakého větroně (hystorik /bílé svinstvo)


Fakt je, že na oficálnej stránke Futaby v ponuke nie je. Ale ani FX-36 tam nie je. U európskych dovozcov ACT aj Ripmax je skladom, Lindinger má dokonca zľavy. Ak sleduješ u Pelikána, tam toho napriek deklarácii doteraz od Futaby moc nie je.

_________________
Luboš - www.aviatika.sk


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: čtv 02.04.2020 18:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Z toho důvodu se zřejmě přikloním k T14SG. Doufejme, že ji opět začnou prodávat, a neskončí jako T8FGS. Což považuji za největší chybu. Koupil bych si ji znovu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Futaba T18SZ
PříspěvekNapsal: čtv 02.04.2020 20:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
aviatika píše:
Fakt je, že na oficálnej stránke Futaby v ponuke nie je. Ale ani FX-36 tam nie je.

V Japonsku sú dostupné všetky.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 509 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 34  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], MichalM a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz