RCmania.cz - web pro modeláře a modely
http://rcmania.cz/

Turnigy Evolution
http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=38&t=79697
Stránka 1 z 3

Autor:  Nessino [ pon 09.01.2017 11:41 ]
Předmět příspěvku:  Turnigy Evolution

Obrázek
(klikni na obrázek, pro zobrazení rádia na HK)

Zdravím všechny modeláře,

Před samotnou stavbou svého prvního copteru jsem se rozhodl nejprve pořídit vysílačku, kvůli simulátoru. Podle ohlasů jsem vybral pár favoritů a postupem času jsem to vytřídil na dva, celkem odlišné kandidáty, FrSky Taranis Q X7 a Turnigy Evolution, které u mě zatím vyhrává a bohužel zde vlastní vlákno nemá.

Výhody dle mého amatérského úsudku z recenzí, diskuzí a specifikací:

-Velikost - podle mě pro race-copteristy důležitá vlastnost. K vysílačce dostanete nacvakávací kryt, který sice rádio zvětší, ale ochrání displej a páčky před poškrábáním a jiným poškozením, když jej mrsknete do batohu.
-Váha - Hmotnost je pouhých 332g. Výrobce ani neosadil očko pro zavěšení, protože jednoduše není potřeba.
-Ergonomie - Ano, toto je subjektivní vlastnost a navíc jsem sám rádio v ruce neměl, nicméně inspirace herními konzolemi je podle mě krok správným směrem.
-Cena - Na HK stojí rádio v přepočtu něco málo přes 1700,- s DPH je konečná částka 2100,-. Clo se týká zásilek nad 150 EUR. V této ceně je zahrnut i přijímač a USB kabel, který slouží jak pro nabíjení, tak pro simulátor. Nevím jakou má rádio výdrž, ale mělo by jít nabíjet i z powerbanky.
-i.BUS, S.BUS - Méně drátování.
-Uživatelská přívětivost - Sledoval jsem video návody jak pro TE tak pro Q X7 a TE je podle mě o hodně jednodušší.

Nevýhody:

-AFHDS 2A - TE neumí starší verzi AFHDS, kterou využívají micro-coptery typu TinyWheel, QX90 atd. ve verzi s přijímačem Flysky (Např Beecore F3 EVO)
-Nemá OpenTX - Abych řekl pravdu, mám trochu obavy z toho, že bych OpenTX nezvládal, takže to moc jako nevýhodu nevnímám.
-Velikost přijímače - 37.5 x 24.2 x 9.0mm, to jsou rozměry s rádiem dodávaného přijímače včetně obalu. Začátečník možná bude mít problém s osazením do menších rámů, to ale může snadno vyřešit přijímač FS-A8S o rozměrech 20x14x5.3mm.


Z následující diskuze se budu snažit další výhody/nevýhody doplnit, aby částečně odpadle nutnost procházet celé téma a aby to pomohlo začátečníkům i zkušenějším borcům v rozhodování.

Za informace, připomínky a názory všem předem děkuji.

EDIT1: Upraveny nevýhody

Autor:  tomashr [ pon 09.01.2017 14:22 ]
Předmět příspěvku:  Re: Turnigy Evolution

Na Evolution je dost k hovnu (nemá cenu říkat slušněji) hlavně trochu jiná věc.
Ono je to podané jako rádio pro coptery, což v dnešní době dává smysl. Jenže Evolution umí jen modulaci Flysky AFDHS 2A, nikoli starší AFDHS....
A to je průšvih z hlediska využití na různé malé coptery typu TinyWheel, QX90 atd, ty se totiž vesměs dodávají i ve verzi s přijímačem Flysky, jenže právě že prakticky bez výjimky s původní AFDHS. U Evolution tudíž smůla.
Podle mě je toto opravdu docela zásadní, celým svým zaměřením je Evolution na podobné stroje přímo určeno, ale jaksi použít nejde :(


Naopak tebou udané nevýhody moc nesedí - OpenTX není pro coptery k ničemu, tam reálně stačí i historické analogové rádio bez jakékoli inteligence (možnosti Evolution víc než dostatečné), s přijímačem se taky trochu pleteš, to počítáš ten základní dodaný, ale dá se koupit i menší (se správnou modulací, takže plně funkční).

A položil bych si ještě jednu otázku - Evolution je dobrá volba pro race copter, to ano. Ale pokud bys chtěl někdy zkusit i letadlo, tak narazíš - absence leteckých mixů, ale i malý dosah. Ono to nemusí vadit, já sám mám na letadla jiné rádio než na coptery a má to i své výhody, nicméně si toho ale musí být člověk vědom. Pokud si vědomě koupíš "copterový speciál", tak nelze mít námitky, jen se pak nesmíš divit.

Jinak pokud chceš levnější rádio pro copter, tak se podívej na starší i6, viz třeba https://hobbyking.com/en_us/turnigy-tgy ... ode-1.html . Proti Evolution jednak umí i tu starší modulaci a za druhé se dá v případě potřeby použít i pro jednodušší letadla, je tedy při nižší ceně o dost univerzálnější.


Jinak si ale myslím, že v obecné rovině je Evolution geniální nápad, čas na rádio "vyloženě pro coptery" už určitě dozrál, bohužel ale pár detailů brání úplnému nadšení.

Autor:  krtek2k [ pon 09.01.2017 14:31 ]
Předmět příspěvku:  Re: Turnigy Evolution

Nyní jde objednat i z EU skladu, takže DPH odpadá, v sobotu jsem ho objednával, vychází cca 2000Kč.
Aha ta modulace...
A nepujde to třeba nějak DYI vošulit? Vysílací modul flysky, nebo změna firmwaru?

Autor:  tomashr [ pon 09.01.2017 14:35 ]
Předmět příspěvku:  Re: Turnigy Evolution

No právě že nejede - minul ses s mým příspěvkem :-(
Takže právě ty "Banggod copterky" odpadají...
Nebýt tohoto jsem už Evolution měl doma, už jsem ji měl v košíku, ale naštěstí jsem si to předem ověřoval a tak jsem se vyhnul překvapení.

Jinak je otázkou, zda nebude nějaký hack, už jsem zachytil cosi o tom, že se dá vytáhnout PPM, takže by nemuselo pak být tak složité použít pro tyto hračky nějaký univerzální "toy modul", možná by to ani moc nezvedlo velikost. Ale už by to pak prostě nebyla ta krásná jednoduchá krabička...

Autor:  krtek2k [ pon 09.01.2017 14:50 ]
Předmět příspěvku:  Re: Turnigy Evolution

Asi tímto by to mohlo pro případ těch mikro indoorovek jít. a umí to i frsky..
http://www.banggood.com/Multiprotocol-T ... mds=search
Ale zase jestli je AFDHS 2A nová flysky modulace, tak by BUDOUCÍ koptérky s flysky protokolem, mohli klidně s evolutionem chodit.

Autor:  tomashr [ pon 09.01.2017 15:17 ]
Předmět příspěvku:  Re: Turnigy Evolution

Bacha, ten tebou odkázaný modul je vyloženě pro hračky, třeba CX10, sám ho popisuji v threadu o CX10. FrSky ani FlySky neumí, to je míněno opačně, tedy že ho nacpeš do JR šachty u Taranisu atd., já ho mám v 9X.

Flysky AFDHS protokol umí modul http://www.banggood.com/2_4G-CC2500-A71 ... uytogether , ale bohužel už je větší. Ten hračkový modul by se po odletování stojatého konektoru na zadní stěně Evolution skoro ani nepoznal, ten mnou odkazovaný už bohužel tak pěkný nebude.

Navíc ale zatím není zcela ověřené, jak to je s tím vytažením PPM z Evolution, někdo to sice ukazoval na fotce, kde se to dá na desce najít, ale zatím to na mne nepůsobilo moc ověřeně.


Ad budoucí copterky - rád bych tomu věřil, ale když si vezmeš, že u Spektrum vysílačů se už DSM2 modulace vůbec nepodporuje skoro dva roky (vše je novější DSMX, viz třeba https://aviarium.wordpress.com/2015/06/ ... onci-v-eu/ ), ale přesto jsou všechny copterky ve Spektrum verzi pořád DSM2, tak jsem lehce skeptický. Mimochodem DSMX přitom číňan umí už dávno, sám thirdparty satelity s touto modulací v copterech používám už dlouho, do té "hračkové produkce" to neprobublalo fakticky vůbec...

Autor:  Nessino [ pon 09.01.2017 16:57 ]
Předmět příspěvku:  Re: Turnigy Evolution

Díky za doplnění zcela zásadních informací.
Na ty prcky by se dalo jít i "z druhé strany" a to za použití FC bez přijímače a FS-A8S jak má borec TADY. Vím že je to dost kostrbaté a oproti beecoru o necelý gram těžší řešení.

Autor:  krtek2k [ sob 14.01.2017 11:07 ]
Předmět příspěvku:  Re: Turnigy Evolution

Jinak evolůšn už dorazil. Drží se opravdu pohodlně. Kniple chodí velice příjemně, zlehka jak to mám rád, na plynu žádné trapné zoubky, zkrátka paráda.
Zatím jsem s ním lítal jen simulátor.
Jinak koukám, že na mrňavý brushed koptérky existuje lék:
http://www.banggood.com/Eachine-AIOF3_B ... m-alsolike
Bere to flysky AFHDS 2A Mode, a umí to betaflight i s OSD fíčurou :)
Je to spíš na prdky typu QX, ale třeba udělají i kosočtvercový tvar na whoopa.

Autor:  ST [ sob 14.01.2017 19:48 ]
Předmět příspěvku:  Re: Turnigy Evolution

Tož vítej v klubu . Já zatím lítám taky jen na simu. Ale mám trochu polítáno s QX95 s FS-A8S. Včera mi došly dva kousky X6B. Jinak super výhoda pro staré NAZE32 je to že s IBUS není potřeba invertor. Jinak za mě taky zatím jen pozitiva pro TGY Evo.

Autor:  tomashr [ pon 16.01.2017 12:08 ]
Předmět příspěvku:  Re: Turnigy Evolution

krtek2k píše:
Je to spíš na prdky typu QX, ale třeba udělají i kosočtvercový tvar na whoopa.


Na Whoopa existuje rám s "normálním" uchycením taky, ten kosočtverec není nutná podmínka. Viděl jsem i takto řešený model na Thingiverse pro domácí tisk, tohle by neměl být problém.

Autor:  krtek2k [ úte 17.01.2017 9:22 ]
Předmět příspěvku:  Re: Turnigy Evolution

to to?
http://www.thingiverse.com/thing:1775891

Autor:  tomashr [ stř 18.01.2017 8:33 ]
Předmět příspěvku:  Re: Turnigy Evolution

Já tuším zkoumal tohle: http://www.thingiverse.com/thing:1707274 , každopádně si to předem odevři ve SketchUp či něčem podobném, kde se dá pořádně měřit a ověř rozměry, občas jsou některé variace na thingi větší.

Autor:  tomashr [ stř 18.01.2017 9:35 ]
Předmět příspěvku:  Re: Turnigy Evolution

Jinak poznámka z trochu jiného soudku - pokud by na někoho bylo Evolution až "moc cool", ale přitom se líbila myšlenka rádia víc cíleného na coptery a kompaktnějšího, tak stojí za pozornost i trochu přehlížená variace klasické i6, totiž i6s - https://hobbyking.com/en_us/i6s-afhds-2 ... r-box.html .
Je to celkem evidentně předchůdce Evo, firmware hodně podobný, netrčí anténa, vestavěný režim USB joysticku atd., nicméně pořád ještě poměrně klasické provedení. Navíc je tu reálnější použitelnost i pro nějaké EPP letadlo, není to "copter only". A docela super je aktuální cena v HK - proti Evolution o cca 20USD dolů, ovšem v ceně jsou hned dva přijímače...

Ale tak roztomilé jako Evolution to prostě není :mrgreen:

Autor:  tomashr [ sob 28.01.2017 23:50 ]
Předmět příspěvku:  Re: Turnigy Evolution

Malé doplnění k té velikosti RXu IA6C ( https://hobbyking.com/en_us/turnigy-ia6 ... eiver.html ) - taky by se mi nevyšel, ale zkoumal jsem a zjistil jsem, že minimálně třetina výšky je zbytečná, v tom ohlém plastu "pseudokrabičky" je volné místo, oddělání krabičky a zasmrštění do bužírky to zmenší znatelně. A když se navíc odletuje konektor a výstup SBUS/IBUS se přiletuje přímo k desce, tak se RX docela zásadně zkrátí, ono se to nezdá, ale součet trčících pinů a na ně nasazeného konektoru je tak třetina délky navíc.
Opravdu je zmenšení výrazné, po této změně jsem byl schopen IA6C osadit do Tyrantu 215, který je hodně stísněný a původní RX se prostě nevejde (aspoň ne rozumně), po úpravě naprosto v pohodě :-)

Autor:  Lever [ pon 30.01.2017 1:27 ]
Předmět příspěvku:  Re: Turnigy Evolution

Je tu kdokoliv z Brna či blízkého okolí, kdo Turnigy Evolution vlastní? Uvažuju o koupi, ale jsem na "pinching" (páčky držím mezi ukazováčkem a palcem) a chtěl bych si vyzkoušet, jak moc dobře se tahle vysílačka dá tímto způsobem ovládat.
Byl bych moc rád, kdyby se nějaký majitel Evolutionu mohl se mnou sejít.

Stránka 1 z 3 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/