Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Graupner HOTT-úplná ztráta signálu.
PříspěvekNapsal: pon 12.06.2017 14:27 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.1.2012
Příspěvky: 40
Zdravím všechny Graupneráky. V průběhu létání s větroněm mi úlně vypadl signál. Letadlo koužilo bez možnosti řízení a já jen sledoval, kde přistane. Našel jsem ho asi 1 km od místa startu neporušený (hladce přistál do obilí). Hledal jsem ho se zapnutým vysílačem, ale signál se neobnovil, ani když jsem se úplně přiblížil. Po návratu na letiště jsem zapnul vysíleč i přijímač a všechno fungovalo. Po návratu domů jsem do gr-studia natáhl log, ale neumím z toho vyhodnotit, co mohlo být příčinou úplného trvalého výpadku signálu. Proto žádám o pomoc prostřednictvím tohoto fora. Model je osazen GR12-vario (33577), Reg T50-bec + telemetrie (S3046) - vysílač MC-16 (33016). Byl to 33. let modelu. Chtěl jsem přiložit i soubor log, ale i po komprimaci je velký tak bych ho mohl případnému zájemci poslat emailem. Předem děkuji za případnou pomoc.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 12.06.2017 17:27 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2007
Příspěvky: 59
Bydliště: Kralupy nad Vltavou, letiště Aero Vodochody
Zdravím, řešil jsem podobný případ, akorát u mě vždy došlo k obnovení signálu po několika sekundách .Poslal jsem log do Graupnera a přišel mi perfektní rozbor. Docházelo tam ke špičkám, které způsobovali výpadky regulátoru, vyřešili to dva pomocné kondenzátory zapojené do přijímače. Od té doby naprosto bez problémů.
Ještě dotaz kolik serv je zapojeno a napájení přijímače předpokládám přes BEC.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 12.06.2017 22:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Poslal jsem ti do SZ mailovku, tak mi ten log pošli, zkusím se na to podívat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 12:21 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.1.2012
Příspěvky: 40
V letadle jsou čtyři analogová serva a přijímač napájený přes BEC regulátoru - výrobce udává bec 3A.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 13:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tak jsem ten log prohlížel a v celém záznamu jsem neobjevil žádné podstatné kolísání jak napajení Rx (neklesne pod 5,4V), tak síly a kvality signálu. Dokonce i pohyb serv je nepatrný, který by nemoh způsobit nějaký velký odběr z BECu. Teda pokud tam nemáš nějakou stabilizaci řízení, která si servama kvrdlá sama a v logu se to neprojeví. Jinak se nic zásadního z toho logu vyčíst nedá. Vypadá to jako náhlé odpojení napájení přijímače, které ukončí i záznam logu. Zkontroloval bych konektory napájení přijímače. Když jsi to zkoušel po přistání měl jsi před vypnutím zkusit zahýbat konektorama. Když to přestalo reagovat, tak vysílač pípal jako při ztrátě signálu?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 17:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.1.2012
Příspěvky: 40
Ano, vysílač pípal i v blízkosti modelu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 18:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Po nálezu jsi měl nechat vysílač i model zapnutý a zkusit zahýbat konektory. Takhle už se těžko bude zjišťovat co to způsobilo. Skoro určitě došlo k přerušení napájení přijímače, ale nedá se říct kde to vzniklo. Jestli nějaký konektor (asi nejpravděpodobnější), nebo jestli vysadil BEC. Podle toho ovládání serv, ale neměl důvod a teploty byly taky celkem v pohodě.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 21:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2009
Příspěvky: 1205
Bydliště: západočesko
Obrázky: 38
Píše, že tam má GR-12PRO (33577), tak že ta serva mohla makat docela dost. Teploty regulátoru a přijímače nejsou vysoké?

_________________
Ground Penetration Tester


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 22:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Maximální teplota regulátoru je do 38°C a přijímače do 39°C.


Přílohy:
Grafy_Regulator.PNG
Grafy_Regulator.PNG
[ 340.97 KiB | Zobrazeno 2515 krát ]

Grafy_Receiver.PNG
Grafy_Receiver.PNG
[ 244.4 KiB | Zobrazeno 2515 krát ]

Grafy_Receiver_detail_konce.PNG
Grafy_Receiver_detail_konce.PNG
[ 320.22 KiB | Zobrazeno 2507 krát ]

Grafy_Regulator_detail_konce.PNG
Grafy_Regulator_detail_konce.PNG
[ 333.63 KiB | Zobrazeno 2507 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.06.2017 10:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2009
Příspěvky: 1164
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (4)
Asi je to blbost, anténky nejsou nějak uvolněny?

_________________
KMX, Edge RCF, Veloxity, MC, DF
DS-14


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.06.2017 13:36 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.1.2012
Příspěvky: 40
Serva asi moc nemakala, protože 3xG+3A jsem neměl zapnuto - nepoužívám to, používám jen vario. Připojení anténky jsem nekontroloval, nechci ho rozebírat, protože je ještě v záruce. Nechám to zapnuté delší dobu na stole, jestli se to zase neprojeví.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.06.2017 13:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Zkus pocvičit s těmi konektory a kabely v zapnutém stavu, jestli náhodou některý není moc volný, nebo jestli se nevysouvá některý pin z tělesa, nebo dokonce není špatně zakrimpovaný kabel. S tou anténkou můžeš taky zahýbat i bez rozabírání (s citem). Múžeš si při tom i přepnout vysílač do režimu kontroly dosahu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.06.2017 14:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2009
Příspěvky: 1067
Bydliště: Brno sever
Toto nevypadá na výpadek signálu z důvodu antény nebo vysílače, protože:
1. nikde v logu není jedniný náznak problému s příjmem,
2. i kdyby se utrhla anténa, tak pokud jsi došel s vysílačem k přijímači na metr i dva, tak i bez antény se chytně spojení (vyzkoušeno).

Tak, jak to popisuješ, to vypadá na buď výpadek napájení, nebo na zaseknutí přijímače (ale se zaseknutým přijímačem Graupner jsem se ještě nesetkal a ani nemám ověřené zprávy, že by k tomu někomu došlo). Já jsem takto před lety nechal uletět větroně - věděl jsem, že má vakl na konektoru a přesto jsem s tím šel do vzduchu. Odletěl asi dva kilometry.

@Lark - je možné ještě vyzvětšovat konec logu dat z přijímače a nechat vykreslit napětí přijímače?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.06.2017 14:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tady máš poslední minutu a čtvrt, včetně teploty. Nic špatného tam ale nevidím. To kolísání napětí jsou jen špičky 0,1V a ani teplota nijak necestuje. Ten 1°C je nejspíš překlápěcí hystereze. Musel to být náhlý výpadek, nebo kousnutí přijímače, ale o tom jsem taky nidy u Gr. neslyšel. Po delším výpadku a obnovení napájení se ale logování neobnoví.


Přílohy:
Rx_posledni_minuta.PNG
Rx_posledni_minuta.PNG
[ 325.63 KiB | Zobrazeno 2375 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.06.2017 20:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.1.2012
Příspěvky: 40
Tak jsem rozebral všechny konektory, zkontroloval krimpy a napružil kontakty. Zapnul jsem rádio a nechal jsem si po deseti vteřinách hlásit signál přijímače. Model jsem dal do jiné místnosti přes dvě stěny v cihlovém domě. Překvapilo mě, že aniž bych hýbal s modelem nebo vysílačem, signál se stále mění – od 35 procent až po 10 procent. Je to normální, nezkoušel to náhodou někdo z vás. I dříve při létání jsem si všiml, že se signál také dost mění ale přičítal jsem to tomu, že se mění poloha antény přijímače vůči vysílači. Zítra to půjdu vyzkoušet na letiště, vyzkouším dosah a pak raději nebudu létat moc vysoko, aby v případě poruchy neuletěl daleko.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 65 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz