Switch to full style
Všechno co souvisí s modelářskými vysílači, výběr, programování, napájení
Odeslat odpověď

Smutná příhoda s Aurorou

sob 03.11.2018 18:05

Kámoš na letišti, nebudu jmenovat, si při trimování výškovky hrábnul místo do trimu do vypínače, kterej je u Aurory dost debilně mezi trimama vejškovky a plynu a navíc se posouvá stejným směrem. Sice stačil ještě vypínač zapnout ale pak už nestihl odmačkat ty kraviny, na který se Aurora ptá po zapnutí. Prostě ztuhlý hnáty zimou mají blbej cit.
No stalo se. Tak přemejšlí jak vypínač zajistit aby se to už nikdy nestalo. Protože má vysílač na L drátech a používá kšíry, tak je to závěsný oko nad vypínačem volný. Neřešil jste někdo pojistku třeba z pružinovýho plechu, co by tržela pod šroubem oka a částečně zakrývala vypínač?
Kdyby si někdo myslel, že se to stalo mě, tak mám FX30 a tam je vypínač daleko od trimů vejškovky a plynu a posouvá se napříč. :wink:

Re: Smutná příhoda s Aurorou

sob 03.11.2018 18:32

Mě se naštěstí tohle ještě nestalo, tak jsem neměl důvod to řešit. Ale souhlasím s tebou, resp kolegou, že ten vypínač je špatně. Na to, že tohle rádio bylo konstruované na 2.4 giga, tedy s palečkem místo dlouhého prutu, by závěs a vypínač mohly být obráceně. A to nekomentuju subtilnost kloubku na anténě.

Re: Smutná příhoda s Aurorou

sob 03.11.2018 18:54

Ahoj, ani mne sa to za 8 rokov nestalo.
To DAF, Ty máš A9X, ale naše staršie A9 začínali s dlhou anténou. Ak bude vypínač hore, zase bude blízko pomocných trimov.
Jednoduchým riešením by mohlo byť namontovanie závesu pre popruh, tým sa vypínač prekryje.

Re: Smutná příhoda s Aurorou

sob 03.11.2018 19:14

Vzhledem k tomu, že tam mám "vyvažovák" na popruh tak zapnout nebo vypnout rádio není úplně jednoduché a hrábnout na to náhodou teda rozhodně nejde ...
https://kroxigor.rajce.idnes.cz/Litani_ ... 65.JPG.jpg
https://kroxigor.rajce.idnes.cz/Litani_ ... 62.JPG.jpg

Re: Smutná příhoda s Aurorou

sob 03.11.2018 19:24

Napadlo mě řešení, jen mě zatím nenapadlo, jak ho realizovat. Stačilo by z boků vypínače dát jakési plůtky, které by byly o fous vyšší, než vypínač, takže při obyčejném hrábnutí na něj by se prst svezl po tom plůtku. Plůtek by se dal třeba vytisknout na 3D tiskárně a mohl by se přilepit (třeba vteriňákem).
P.S. Takže úplně první Aurory byly ještě na MHz? Myslel jsem, že poslední megahertzové vysílače od Hitecu byly Eclipsy.

Re: Smutná příhoda s Aurorou

sob 03.11.2018 21:05

A já už jsem se lekl podle názvu vlákna, že nábřeží v Leningradě (Petrohradě) osiřelo.... :-) :-)

Auroru moc neznám, ale třeba by šlo použít "letecké" řešení - ochranný kryt kolem vypínače?

Re: Smutná příhoda s Aurorou

sob 03.11.2018 21:48

Tak bych to asi řešil tou odklápěcí krytkou.
Jen trochu nechápu proč už se vypínač dávno neřeší elektronickým tlačítkem, které je nutné pro přepnutí podržet několik vteřin. Zatím to mají asi jen dražší vysílače a tlačítko může být i na místě, kam se běžně za provozu nehrabe, takže nějaké nechtěnné vypnutí rozhodně nehrozí. Určitě to není nic drahého, protože se to používá i na hromadě laciné spotřební elektroniky.

Re: Smutná příhoda s Aurorou

sob 03.11.2018 23:06

No hlavně je divný, že se musí po zapnutí potvrzovat na displeji, navíc blbě čitelným, nějaký dotazy, či co. Letitej procesorovej Prism7 po zapnutí hned najede a FX30 taky, pokud je při zapnutí páka plynu na minimu. Jak začnou hamburgerový programátoři něco vylepšovat a zvyšovat bezpečnost čehokoliv, stojí to většinou za velký H.
Nevím, jestli se tam kolem vypínače vejde vypouklá kolíbka, tolik jsem to zase nezkoumal.
Na začátku jsem psal, že používá kšíry a L závěsy, tedy pultový držení, tak doporučování věšet za kroužek je zcela mimo.

Re: Smutná příhoda s Aurorou

sob 03.11.2018 23:08

Steve píše:A já už jsem se lekl podle názvu vlákna, že nábřeží v Leningradě (Petrohradě) osiřelo.... :-) :-)

To né, ale jedna P51 Mustang je jaksi taksi šrotem.

Re: Smutná příhoda s Aurorou

sob 03.11.2018 23:54

Celeron píše:No hlavně je divný, že se musí po zapnutí potvrzovat na displeji, navíc blbě čitelným, nějaký dotazy, či co. .

Tohle jsem měl už na letité MX 16s, po zapnutí se to ptalo, jestli chci vysílat atd. Vynechávalo to většinou jen otázku, jak se dnes mám :lol: .

Re: Smutná příhoda s Aurorou

ned 04.11.2018 0:27

Ta MX-16s to měla myslím kvůli syntéze (volbě kanálu). Stačilo ale jen jedno potvrzení. Zrovna tak se ptají novější Gr. HoTT jestli má vysílat, ale taky stačí jen odmáčknout SET. Pokud ale má něco hledat na špatně čitelném displeji, tak to může být horší.

Re: Smutná příhoda s Aurorou

ned 04.11.2018 0:34

A pokud letadlo frčí z 50 metrů 15 stupňů k zemi a dotyčnej to chtěl vytrimovat a vypnul si TX, tak než TX znova zapneš a najdeš to správný místo na potvrzení, tak jseš dávno v zemi. :wink:

Re: Smutná příhoda s Aurorou

ned 04.11.2018 0:43

Zase budu dělat chytrýho, ale nebylo by bezpečnější nedělat to trimování při takovém sešupu, ale napřed ho natáhnout, případně ho držet natažený a druhou rukou trimovat? Hlavně bych nechtěl rádio kde je to riziko vypnutí tak velké, případně bych si to upravil. To umístění vypínače je opravdu debilní.
A teď do mě. :mrgreen:

Re: Smutná příhoda s Aurorou

ned 04.11.2018 1:08

Nechceš mobil na toho dotyčnýho? Neboj, on to tu čte, ale nepřispívá, má strach z podobných poradců a stydí se. :mrgreen:
Zítra se možná zase uvidíme na letišti, tak mu vyřídím, jak má po 30 letech lítání s motorákama trimovat. :lol:

Re: Smutná příhoda s Aurorou

ned 04.11.2018 1:23

No já myslím, že při tom debilním provedení vypínače se to může klidně přihodit každému a nemá se za co stydět. Holt se stalo. A jestli to byl zálet, tak se k tomu ještě nejspíš přidaly i nervy. Škoda je té P51. Určitě bych ale to krytí vypínače udělal co nejdřív. Jinak ať se klidně ozve.
Odeslat odpověď