Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 86 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: MC16 HoTT problém s baterkama
PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 14:49 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
Tak dnes je v baterce nabito 7 x 330 mAh a po 228 mAh skončila na 4,1V. To znamená, že se vešlo necelých 2,6 AH. To je teda docela bída když má mít 4 Ah. Odhaduju, že jeden ze čtyř paralelních článků je bez kapacity a vybíjí ostatní.
No nic, tak to půjde znova do reklamace. A jestli se to vrátí ve stejným stavu, tak to příště bude na vrácení peněz a bohužel jinou značku. Uvidíme jak se kámoš rozhodne...

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 14:55 
Mazák
Mazák

JB píše:
Ale já měl MC-20 a baterka fungovala 4 roky úplně bez závad. Vždy jednou za tři nebo čtyři měsíce jsem nabil (a to lítám dost!). V MC 16 jsou asi jiné baterky.

Jo, Lark mi říkal, že v MC-20 má 6Ah ale nevím zda LiPol nebo LiIon. Já bych tam vrazil 1S2P 18650 Samsung 2,3 Ah s hlídacím plošákem na Umin a Umax, stálo by to míň než ty čtyři cesty kolem reklamací a ztráta času kolem toho.

PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 15:16 
Mazák
Mazák

Jó, v MC-20 mám pořád originál 6Ah LiIon už asi 5 let a protože momentálně nelítám, tak jí dobíjím tak za 1/2 až 3/4 roku vlastně jen kvůli tomu, že se občas musím podívat na přesné texty položek menu pro zdejší příspěvky. Kdysi jsme to s jyrry někde probírali a zjistilo se, že náhradní LiIon i LiPol jsou pod stejným katalogovým číslem. Ve vysílačích je taky schovaná zálohovací knoflíkovka CR2032, která napájí hodiny reálného času a možná i spínací obvod. Vše má pořád původní.

PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 16:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

JB píše:
... Vždy jednou za tři nebo čtyři měsíce jsem nabil (a to lítám dost!). V MC 16 jsou asi jiné baterky.

JB, to jako že tři-čtyři měsíce lítáš na jedno nabití (a přitom lítáš dost?)??? 8O
Kolik je to letových hodin?
Nemáš tam nějakou baterku co obsahuje plutonium nebo tak něco?
A Larku, ty dokonce za 3/4 roku??????? 8O

PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 17:21 
Mazák
Mazák

Obrázky: 1
1) Není někde v dosahu, něco jako mobil nebo WiFi router? Jak se to zapíná? Klopným polovodičovým obvodem?
Takhle se sám od sebe zapínal holicí strojek. Ráno 0 V . Není nad tvrdý - mechanický SWITCH OFF.
2) "elektronickou ochranou integrovanou v baterce" ta bude asi dobrá takže bych k ní dal 1S2nP
co se tam vejde orig. 72x52x20 mm . Podle rozměrů bych si články vybral zde. Na 6 Ah bych určitě netrval.
Články a sestavy Li-Ion / Prizmatické
https://www.batimex.cz/Prizmaticke-c53_1736_2.htm
edit SWICH := SWITCH

Naposledy upravil guchar dne sob 06.04.2019 15:33, celkově upraveno 1

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 18:04 
Mazák
Mazák

Woita píše:
A Larku, ty dokonce za 3/4 roku??????? 8O

Musíš to číst celé. :lol: ... a protože momentálně nelítám, tak jí dobíjím tak za 1/2 až 3/4 roku vlastně jen kvůli tomu, že se občas musím podívat na přesné texty položek menu pro zdejší příspěvky.

PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 18:12 
Mazák
Mazák

guchar píše:
1) Není někde v dosahu, něco jako mobil nebo WiFi router? Jak se to zapíná? Klopným polovodičovým obvodem?

Spínač je elektronický a pro zapnutí i vypnutí se musí tlačítko několik vteřin podržet. Nabíjení provádím asi 0,5m od WiFi routeru a mobil leží v těsné blízkosti Tx, a nikdy se nestalo, že by se vysílač zapnul. Pokud je ten spínač správně ošetřený, tak na něco takového nemůže reagovat.

PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 18:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Larku aha, promiň nějak jsem to fakt nepřečetl.
(Ale JB stejně píše, že lítá dost a nabíjí za 3-4 měsíce... to nechápu)

PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 18:55 
Mazák
Mazák

Dokud jsem lítal, tak jsem dobíjel po každé akci, bez ohledu na stav vybití. Kdysi jsme testovali výdrž baterky a srovnávali s řadou MZxx s barevným dotekovým displejem protože ty MZ dost žraly. MC-20 s 6Ah baterkou vydržela kolem 10h trvalého chodu, při nastaveném zhasínání podsvětlení asi po 30s.

PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 20:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

K tomu nabíjení po každé akci si dovolím malou poznámku:
Záleží podle druhu/technologie baterky. Lixx mají rády (kvůli životnosti) poloviční stav nabití, NiCd jsou nejraději vybité, NiMH plně nabité.

Z tohoto hlediska se jeví vhodné pro rádia baterie NiMH, protože ty může člověk udržovat stále plně nabité, takže když padne okamžité rozhodnutí jít lítat, popadne se rádio (s plně nabitou baterkou) a jde se. Nabíjí se po lítání, přes noc.

Nevýhoda NiMH je ale jejich velké samovybíjení, to řeší krásně LSD NiMH baterky - tam je samovybíjení 0,5% / rok pokud se pamatuju. Takže tyto vypadají jako nejvhodnější pro rádia - mohou se udržovat trvale plně nabité.
(pozn. LSD = Low Self Discharge)

-----------
Míval jsem vždycky v rádiích Lixx baterky (pokud rádio bylo koupené s jinou technologií, ihned jsem měnil za lithiovky). Teď ale poslední rok-dva mám LSD NiMH a jsem spokojený.

V době, kdy jsem používal lithiové, tak pokud před obědem padlo to rozhodnutí jít lítat, tak jsem nabíjel přes oběd :D Teď přes oběd nabíjím pohonné baterky, třeba 6 najednou. To je u oběda kolikrát pěknej hukot z nabíječek.... :?

PříspěvekNapsal: sob 06.04.2019 0:06 
Mazák
Mazák

No to je žrádlo. Baterka měla kolem poledne 4,1V. V 21 hodin měla už jen 3,91V a na nabíječce se do ní zase vešlo skoro 500 mAh. Vypadá to, že elektronika, nebo článek u elektroniky má svod a vesele vybíjí další 3 články. Prstem to nejde poznat ale optickej pyrometr ukazuje na straně elektroniky a prvního článku o 1,5 - 2 st. C. více. V pondělí dojdu ke známýmu co má infrakameru, nafotím a přidám k reklamaci. Už si myslím, že při první reklamaci baterku vůbec neměnili, nebo vyměnili za jinou, bohužel taky reklamovanou vadnou. Škoda že neumím ze sériovýho čísla určit datum výroby baterky a nezapsal si ho.

PříspěvekNapsal: sob 06.04.2019 7:00 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

dobré ráno přeji

je to jenom postřeh
nepídil jsem po tom
moje (cca 4 roky stará) MC-16 vždy vydržela cca 4 hodiny čistého letového času
nabíjel jsem tak jednou za týden
naprostá spokojenost
po upgrade firmware mi na display začal blikat ukazatel baterie (i při plně nabité baterii)
a baterka padá podobným způsobem jakým zde popisujete
za cca hoďku létání je téměř vybitá
říkal jsem si že je baterka po těch 4 letech mrtvá, ale vše mi začalo až po upgrade vysílačky
až budu mít chvilku vezmu ampérmetr a změřím jestli mi to v klidu něco nebere
berte to prosím jen jako postřeh

PříspěvekNapsal: sob 06.04.2019 8:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Obrázky: 0
guchar píše:
... Není nad tvrdý - mechanický SWICH OFF. ...

Jak to tak čtu... je to tak.
(mám Mx-20 a Mx-16)

Předmět příspěvku: Re: MC16 HoTT problém s akumulátory
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2019 14:07 
Mazák
Mazák

Mám v MC-20 verzi FW 2.021 a žádné problémy jsem nezaznamenal.

Předmět příspěvku: Re: MC16 HoTT problém s akumulátory
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2019 16:01 
Mazák
Mazák

Obrázky: 1
Mohl by tam být ještě jeden problém. Týkající se 1SxP packů (obecně všech packů) s vestavěnou ochranou.
Potkal jsem se u nich (byla to foto baterka 1S2P Li-Ion 3.6V, náhrada za 2ks 1.5V alkalické AA).
Pokud accu dávaly víc než 3V nabíjení se korektně spustilo. Pro napětí pod 3V tak spuštění nebylo signalizováno.
Tady však se už různé nabíječky lišily. 1) Ty co nepustily (po testu) žádný proud. 2) Ty co se pokusily
o nabíjení malým "udržovacím" proudem. Pak záleželo na OCHRANĚ 2a) udrž. proud procházel 2b) neprocházel
Pokud to stav baterky umožnil, tak pro 2a) její napětí stouplo nad 3V = normální nabíjení bylo zahájeno.
2b) Pro daný pár nabíječka a baterie to byla konečná. Pomohlo jen přímé vyvedení pólů baterky mimo ochranu.
(- Ne všechny náhrady byly stejného provedení a ne všechny se chovaly stejně na všech nabíječkách.
Byly i takové co pro potřeby nabíjení měly třetím vodičem, přímo vyveden jeden pól článku.)

- Je tu ještě otázka zda na vestavěné ochraně accu pro MC16 HoTT není úbytek se kterým její nabíječky počítají.
Zjištění je možné pouze "kuchutím" a porovnáním napětí na vývodech do TX, a na pólech článků.

Profil Soukromé album  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 86 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další