Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 199 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 29.08.2019 10:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3758
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
tomashr píše:
Chybí tam ale právě nějaké to obecné UI a je to pak napasované na daný model a představu daného autora a ve výsledku to někdy může být i kontraproduktivní...


Po delším používání OpenTX a zkušeností s řekněme méně zdatnými uživateli bych měl pár postřehů.
Hledané UI bych viděl v těch 12-13ti obrazovkách, které třeba mě (myslím, že já jsem vcelku zdatný uživatel ) vyhovují. Je tam naprosto všechno, co potřebuju, tzn, režimy, vstupy, mixy, omezení, případně další blbinky typu logické spínače a spec fce. Takže na absenci UI bych si těžko stěžoval, zvlášť když můžu (téměř) vše nastavit přes PC.

Systém není zrovna starý, dostatečný výkon na nějaké LUA "šablony" taky nemá dlouho, takže srovnání dlouho vyvíjeného prostředí třeba u zmíněné Futaby s několika málo LUA, které se snaží tyhle "Futaby" dohnat asi bude kulhat. Zvlášť, jak píše tomashr, LUA vyvíjí nadšení programátoři. V tomto případě by to chtělo nadšeného programátora a nadšeného praktika, který nadšenému programátorovi řekne, že potřebuje "tohle" a blbinu, kterou stvořil a v podstatě jen ukazuje neuvěřitelné možnosti, fakt nepotřebuje, nebo je dokonce špatně.

Z pohledu celkem živelného vývoje něčeho použitelného pro normální smrelníky naprosto chápu úšklebky nad OpenTX, které čisté v podstatě nefungují.

Z mého pohledu: ke které jiné vysílačce připojíte přes PPM volantovou soupravu, napárujete s autem a dokážete ošéfovat takové věci jako ABS, brzdy, stabilizaci, telemetrii, logování rychlosti a to všechno za 2500 Kč?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 29.08.2019 11:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
prikrylm píše:
Takže na absenci UI bych si těžko stěžoval, zvlášť když můžu (téměř) vše nastavit přes PC.


Jo, tohle je asi podstata věci - ono když člověk přechází třeba mezi MIXER, CURVES a LOGICAL (což je klasika) v Companionu, tak je to opruz, ale snesitelný, prostě klik myší. Jenže ve vysílači to znamená třeba 13 kliků pro dolistování (a podle zákona schválnosti to pak člověk přejede a to už je fakt k posr….). A já si nemůžu pomoct, ale pro ladění větroně na poli prostě musíš mít možnost rozumně dělat přímo ve vysílači :(

Obecně - on problém je fakt spíš s komplexními programy, roste to exponenciálně. Třeba RES větroň s řízením SOP, VOP, dvou serv na spoilerech se dvěma mixy (ELE-SPO a pak RUD-AIL) plus dvoje stopky dám přímo na Taranis vysílači během chvilky, Companion je zcela zbytečný.

U F3K, které má 2 serva na křidélka a řekněme tři režimy (přičemž se v nich liší víceméně jen výchylky, ale vše chodí stejně), už je lépe odrazit se od něčeho hotového a pár věcí předem sjet v Companion - tam už to není tak jednoduché, ale řekněme "ještě přijatelné".

Ale třeba u toho mnou odkázaného programu F5J už prostě komplexnost aspoň pro mne přerůstá "udržitelný stav". Čtyři serva v křídle chodí v každém režimu dost jinak, mění se ovládací prvky a dost jiných věcí. Včera jsem si s tím pro poučení hrál v Djangu RCEV, dost věcí mi šlo rovnou, u dalších jsem celkem rychle pochopil, co se musí upravit a také jsem je vyřešil, ale zasekl jsem se na jednom konkrétním mixu, kdy prostě naprosto netuším, kde se reakce na jednom prvku bere. Asi se ještě překonám a podívám se na to, ale tohle už zkrátka problém je...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 29.08.2019 15:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3758
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Ano, komplexnější modely laděné na poli můžou být problém. S F5K mám nulové zkušenosti, takže můžu jen hádat. Ale je možné, že by se některé věci mohly zjednodušit odlišným pohledem na věc. Například řešit v jiné části nastavení (vstupy vs. mix vs. křivky..., spec fce vs. režimy letu a pod). Co vím, tak spousta lidí něco umí a drží se ověřených postupů. Pak se snaží postup napasovat na něco, na co nesedí. Jiným postupem by se daná věc třeba řešila jednodušeji.

Možná pomůže to, že klik na page (X9D+, X9 Lite, Q7...) tlačítko posune stránku dopředu, dlouhé podržení stránku dozadu, takže se nemusí klikat 13x :) . U X-lite je joystick, který posouvá stránky tak nějak intuitivněji. Ale s X-lite asi nebudu ovládat F5K... :)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 29.08.2019 17:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Motáš dohromady názvy kategorií - F3K jsou házedla, F5J velké eletrovětroně :-)
A budeš možná překvapen, ale právě v F3K je gamepadový X-Lite vyloženě populární i na vrcholové úrovni a klidně si umím představit i použití levného X9 Lite, v této kategorii se hodně bere ohled na malou hmotnost a do jisté míry i cenu. Případů, kdy někdo při hodu nedopatřením "zahodil" vysílač, není právě málo a třeba u Futaby 18SZ či Horusu to zamrzí daleko více, než u levnější alternativy :mrgreen: :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 29.08.2019 19:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
tomashr píše:
ale zasekl jsem se na jednom konkrétním mixu, kdy prostě naprosto netuším, kde se reakce na jednom prvku bere. Asi se ještě překonám a podívám se na to, ale tohle už zkrátka problém je...


Poznámka na okraj pro ilustraci - tak asi už jsem na to přišel, ale právě až po důsledném průzkumu v Companion na velkém monitoru...
Včera jsem ladil na stole v kuchyni přímo v letadle a ne, to jsem fakt nenašel a ani se za to moc nestydím :? Prostě složitější věc je bez počítače (případně pečlivých poznámek někde na papíře) bez šance - neodsuzuji, jen konstatuji :?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 30.08.2019 14:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3758
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Aj, jsem matla. F5J.. (F5K jsou jakési halové vrtuláky)

Ano, k šabloně bude potřeba manuál (papír), stejně jako ke všemu složitějšímu.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 30.08.2019 15:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
tomashr píše:

Poznámka na okraj pro ilustraci - tak asi už jsem na to přišel, ale právě až po důsledném průzkumu v Companion na velkém monitoru...
Včera jsem ladil na stole v kuchyni přímo v letadle a ne, to jsem fakt nenašel a ani se za to moc nestydím :? Prostě složitější věc je bez počítače (případně pečlivých poznámek někde na papíře) bez šance - neodsuzuji, jen konstatuji :?
Ale to je o té praxi, o lteté mluvím. Pokud budeš důsledně programovat modely na jednom systému, nebudeš mít problém z hlavy naprogramovat cokoliv, pokud budeš systém programovat jen občas nebo po dlouhé přestávce, tak sice budeš vědět, že to nějak jde, ale budeš muset kouknout do manuálu nebo poznámek. Je možné, že věc, na které se zasekneš, tak jiný protřelejší uživatel vyřeší levou zadní. Nejhorší je, když se pohybuješ třeba tak, jak já, mezi čtyřmi systémy, a na něčem si lámeš hlavu v jednom systému, a přitom znáš rešení na ostatních systémech...

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 30.08.2019 15:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Na okraj - dnes mi dorazil "gamepad" X-Lite v nové verzi S.
V první řadě musím říct, že to dost ilustruje v poslední době častou fušeřinu ze strany FrSky, "eSko" v podstatě nemá vůbec doladěný OTX, přijde to s nightly buildem 2.3.0, s normálními zřejmě vůbec nechodí. Zřejmě to celé souvisí s uspěchaným nasazením ACCESS protokolu, bohužel mám pocit, že realita je proti diskusím ve fórech ještě o něco horší a ta kritika je dost zasloužená :-(
Nicméně když jsem se skřípěním zubů poskládal správný software, tak jsem k rádiu získal jisté sympatie - že to je malé a lehké víme, navíc to konečně dostalo USB nabíjení, které prvnímu X-lite chybělo a komfort obsluhy zvedá dost a najde se i pár dalších vylepšení, tohle není špatné. Docela se na reálný test s házedlem těším, tohle opravdu nevypadá zle.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 30.08.2019 17:21 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
BoŠ píše:
... když se pohybuješ třeba tak, jak já, mezi čtyřmi systémy...

Proč vlastně?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.08.2019 0:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
jyrry píše:
Proč vlastně?
Třeba mě to baví a udržuje v činnosti mozkové závity, třeba pak mohu porovnávat, třeba jsem konzerva, která se nerada zbavuje funkčního zařízení, sám nevím ...
Nejvíc mám osazeno Graupnerem - heliny, akrobaty, pak Frsky - koptéry, větroně, F3K, Jeti mám nasazeno v haláčích a na hotlinerovi Speedfire, a nově Futabu na akrobatovi 2,6m - éro jsem koupil i s 14SG.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.08.2019 1:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.8.2012
Příspěvky: 5581
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
tomashr píše:
V první řadě musím říct, že to dost ilustruje v poslední době častou fušeřinu ze strany FrSky, "eSko" v podstatě nemá vůbec doladěný OTX, přijde to s nightly buildem 2.3.0, s normálními zřejmě vůbec nechodí. Zřejmě to celé souvisí s uspěchaným nasazením ACCESS protokolu, bohužel mám pocit, že realita je proti diskusím ve fórech ještě o něco horší a ta kritika je dost zasloužená :-(


Prvne bych popremyslel proc tomu tak je. Opentx neni vlastnena FrSky, je to opensource tzn vyvoj jde svym tempem, musi se napasovat na vice verzi radii a ne jen FrSky ale i Jumper, ARM, Turnigy a mozna jeste neco. Za toto vinit FrSky je dost nestastne.
Kdyz jsme ladili Xlitepro a X9L meli jsme uz pred mesici funkcni Opentx, ale pokud se ma sw nekam pohnout je treba sem tam pridat funkce, neco odzaplatovat a to vse stoji cas a jeste pres X typu radii.

V kazdem pripade souhlasim s tim, ze by FrSky melo adaptovat odnoz OpenTx pod sebe aby nebyly nadale zavisli na opensource projektu. Kdyz byl FrSky maly bylo sexy opensource reseni, ale od jiste doby se firma nemuze spolehat na volnocasovy projekt.

_________________
Jan Janekx Urbanek
https://www.rcstudio.cz/ - prémiový partner a servis FrSky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.08.2019 8:40 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Pokud se někdo rozhodne tvořit hardware pro opensource, tak si zkrátka musí zajistit podporu, když uvede novou verzi. Tohle je problém FrSky a nikoho jiného. A podle mne to v minulosti neprobíhalo zas tak zle, prostě se udělal patřičný kousek kódu, který pak šel do minor upgradu stabilní verze, v tomto případě se nabízelo třeba 2.2.4, které je novější než ty "unstable" 2.3.
Nyní se to ale nějak nezadařilo a přiznej si sám, že prodávat výrobek, který uživatele uvítá konstatováním, že je pro použití nevhodný, je poněkud černý humor :mrgreen: :mrgreen:

Je to škoda, protože jak jsem psal výše, tak z hlediska hardwaru se mi naopak poslední X-lite S docela líbí, odstraňuje víc nedodělků z první verze a to rádio by si zasluhovalo co nejdříve i plně dotažený software :roll:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.08.2019 12:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 23.11.2016
Příspěvky: 319
Bydliště: Český Těšín
Obrázky: 2
RCStudio píše:
V kazdem pripade souhlasim s tim, ze by FrSky melo adaptovat odnoz OpenTx pod sebe aby nebyly nadale zavisli na opensource projektu. Kdyz byl FrSky maly bylo sexy opensource reseni, ale od jiste doby se firma nemuze spolehat na volnocasovy projekt.

Divné myšlení komerčního subjektu (myšleno FrSky). Opensource není o tom aby si firma pobrečela, že má adoptovat odnož (udělat fork/klon projektu) ..... a že opensource komunita/projekt to neudělal .... já vyrobím komerční HW věc a pak profituji z SW opensource který je pro můj HW podmínkou a bez něj je vyrobený HW mrtvá neprodejná věc.....

Ono to je o tom, aby opensource projekt zasponzorovala a nebo ještě lépe najala svého vývojáře pro opensource projekt, který by se pak na implementaci jejich komerčních výrobků podílel. Běžně se to děje u jiných opensource projektů a klidně na to komerční firmy vyčlení třeba půl úvazku svého programátora ....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.08.2019 13:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.8.2012
Příspěvky: 5581
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
Nemuzu rict kolikrat jsme (RCStudio, T9Hobbysport, Engel model a AloftHobbies) apelovaji na FrSky, aby zajistil soubeh SW a HW. To se podarilo a ledasco se zmenilo. Existuji dve verze opentx, od Frsky a od opentx. Od Frsky je to verze pouze v anglicine a s implementovanym ACCESS. Od opentx je to verze s podporou cestiny a podporou hromady dalsich radii. Tzn pokud bychom distribuovali radia tak jak prijdou v anglictine zadna hlaska o nocni verzi by tam nebyla a amici si nemaji na co stezovat protoze anglickou verzi dostanou stabilni. Ano je to v podstate 2.2.3 s ACCESS, ale je stabilni. Protoze my chceme zakaznikum distribuovat radia v cestine, pouzivame variantu opentx a ta trva dele nez se napasuje na ostatni radia. Tzn Frsky ma vlastni varianu systemu v anglictine a stabilni. Protoze my jsme ladili nova radia s nimi vime ze i pres hlasku o necni verzi je opentx primarne laden na nova radia a tam beha bezchybene. Co se zmenilo? Frsky od dne kdy zacal s opentx jej sponzoruje, my take a jeste ted pomaham s cestinou. Frsky si najalo hlavniho programatora opentx prave pro zajisteni lepsi souhry HW a SW a pro pojisteni dalsich projeku. Opentx je vsak vice lidi a ne vsichi jsou zamestanani u Frsky takze stale pracuji ve volnocaseovem rezimu a proste to trva.
Moje velika snaha je nabidnout ty anglicke stabilni verze v CZ take, je to rozjednane...

_________________
Jan Janekx Urbanek
https://www.rcstudio.cz/ - prémiový partner a servis FrSky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.08.2019 13:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Mě právě trochu uniká, co se tentokrát "pokazilo", čekal bych, že to vyleze v nějaké "minimalistické verzi s ACCESS" v 2.2.4 a všichni budou spokojeni, ale skluz je zkrátka větší...
Jinak můj osobní názor - distribuovat to s 2.3N kvůli češtině je blbost, tohle si opravdu zbytečně koledujete o problém. Bylo by daleko rozumnější to dodávat se stabilní verzí v angličtině a jako podporu zákazníků samozřejmě notifikovat, jakmile se česká verze objeví (koneckonců nové verze RCStudio avizuje už teď, takže to máte zaběhlé). Mluvit česky umí i anglická verze, to je jen o adresáři na kartě (tedy pokud tam nemá FrSky nějakou atypičnost).


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 199 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz