Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 500 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 34  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2023 11:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Pár novinek....
PWM příjímače už teď umí přepnout výstup z PWM na CRSF out.Nově budou umět výstup SBUS out.S.port by šel taky ale asi nebude protože vývojaři ctí zákony.
Finalizuje se diverzitní PWM/CRSF/I2C 16 kanál přijímač tak aby výrobci HW měli podklady pro výrobu.Čidla půjdou připojit přes I2C rozhraní takže S.port nebude třeba. :wink:
Bluetooth telemetrie bude dostupná na modulech s ESP32.Tedy bluetooth půjde přímo z modulu bez ohledu na rádio.
Telegraficky...Podpora pro bezdrátový Head Tracker,SX1272,433Mhz,navýšení výkonu pro TX/RX 900 MHz až na hranici 1.8W,Bluetooth joystick,na Gemini 2.4Ghz/900Mhz se stále pracuje.Vetšina těchto věcí se objeví s příchodem V3.3.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2023 0:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 366
Bydliště: Praha 5 Smíchov
Obrázky: 4
Zrovna S.port by me diky mnoha FrSky senzorum docela zajimal. Zatim jsem to vic nestudoval, lze nejak resit?
Ze bych se postupem casu zbavil Frsky i v letadlech...

_________________
Hacker Rapier; MPX FC,EG,ES; Phoenix 2k; RCF SBach 342XL
mikroheli a hromada kopter
FrSky Horus X10s


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2023 12:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
S.port bych nechal těm co ho vymysleli.Třeba baro čidlo pro Arduino stojí pár korun a jede přes I2C.Jediné omezení je že ty čidla nepůjdou řadit za sebe ale vedle sebe.Na to se budou muset přemapovat ty PWM výstupy.Možná to půjde i za sebe ale to se teprve uvidí.Jenže už teď je tady OpenXsenzor nebo OpenXsenzor RP2040 takže je otázka času a poptávky kdy kdo udělá tovární Crsf/I2C hub.Logicky by pak tak ten Hub mohl být součástí přijímače.Pro mě je OpenX senzor postavený na RP2040 zatím nejlepší řešení.Až to někdo vyrobí i s krabičkou v kompakt provedení tak už fakt nebude co řešit.
Sbus už je jako experimental fumkční.


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: pon 06.03.2023 9:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2003
Příspěvky: 741
Všiml jsem si toho před nějakou dobou, ale tenhle směr nějak nesleduji. Takže jestli to chápu dobře, na standardním 4 pinovém ELRS Rx bude na výstupu s.bus. Je nějak využitý ten druhý signální pin? Jak to je, bude s telemetrii? Bude na tom pinu nějaká standardní sériová sběrnice na sensory a procesor Rx to bude schopný zpracovat nebo bude potřebný nějaký sensor hub? Kloudné info jsem zkoušel hledat, asi krátce. Už jsem viděl použitý sensor na Vbat s tímto firmwarem, ale to je úplný základ, s tím se nedá vystačit. Naprosto klíčové je měření proudu, často i měření více než jednoho proudu, podpora pro telemtrické výstupy běžně používaných regulátorů různých výrobců atd ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: úte 21.03.2023 18:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
MomoBrut píše:
Všiml jsem si toho před nějakou dobou, ale tenhle směr nějak nesleduji. Takže jestli to chápu dobře, na standardním 4 pinovém ELRS Rx bude na výstupu s.bus. Je nějak využitý ten druhý signální pin? Jak to je, bude s telemetrii? Bude na tom pinu nějaká standardní sériová sběrnice na sensory a procesor Rx to bude schopný zpracovat nebo bude potřebný nějaký sensor hub? Kloudné info jsem zkoušel hledat, asi krátce. Už jsem viděl použitý sensor na Vbat s tímto firmwarem, ale to je úplný základ, s tím se nedá vystačit. Naprosto klíčové je měření proudu, často i měření více než jednoho proudu, podpora pro telemtrické výstupy běžně používaných regulátorů různých výrobců atd ...

Informací zatím není moc.Sbus už funguje ale co a jak bude dál se uvidí.Čistě teoreticky na tom druhém pinu může být cokoli.Třeba CRSF,ExBus,SRXL,SRXL2,S.Bus2.Já jsem zaznamenal plány na připojení Arduino čidel přes I²C.To ale bez hubu nepůjde.
Tady už jeden funkční hub je a ddano007 o tom určitě ví víc než já. :wink:
https://github.com/mstrens/oXs_on_RP2040


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2023 9:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 627
Bydliště: Prešov,SR
Obrázky: 50
Prosím o pomoc.
Prijímač Happymodel EP1 mám flashnutý a spárovaný s Radiomastrom tx16s /interný modul ELRS/ na rovnakú verziu fw 3.2.1., telemetria sa hlási, že je funkčná, je tam načítaných cca 17 telemetrický čidiel.
Vstupy a výstupy napípané, arm na kanále 5, v expressLRS lua 100Hz full, telem ratio 1:128, switch mode 16ch Rate/2. Od napárovania Rx svieti neprerušovane.
Prijímač som pripojil na zvolený UART kde mám zapnutý serial RX, kábel Rx na Tx, Tx na Rx, + na +, - na -.
Avšak v Betaflight sa nič nehýbe, v receiver tab mám prijímač zvolený serial via uart, protokol CRSF.
Čo robím zle?
Ďakujem Ľ.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2023 14:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 366
Bydliště: Praha 5 Smíchov
Obrázky: 4
To bude spsi dotaz spadajici do vlakana o nastaveni Betaflight - mas vybrany spravny port na kterem je Rx pripojen (Betaflight, zalozka Ports). Mas sprave zapojeny (Rx a TX) prijimac?

_________________
Hacker Rapier; MPX FC,EG,ES; Phoenix 2k; RCF SBach 342XL
mikroheli a hromada kopter
FrSky Horus X10s


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2023 14:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 627
Bydliště: Prešov,SR
Obrázky: 50
No dúfam, že áno, UART 2 mám zvolený ako serial rx v betaflight, z prijímača GND ide na GND, 5V na VCC, Tx prijímača na Rx2 a Rx prijímača na Tx2.
https://www.happymodel.cn/index.php/202 ... p2-rx/ep1/
FC je táto: GEP-F722-35A AIO
Verzia Betaflight configurator posledná 10.9.0
UART 2 som zvolil, preto, že tam doteraz lietal Frsky R-XSR, ten mal ale pripojenie iba troma vodičmi /+,-,SBUS/.
K uvedeným typom FC sa popisuje problém, ktorý sa dá riešiť zmenou UARTu, alebo napájkovaním nejakého rezistora /tomu sa už fakt nerozumiem/.
Prešiel som všetko čomu som rozumel na troubleshooting na stránke expresslrs.org, serialrx_inverted mám OFF, serialrx_halfduplex mám OFF.
Popisuje sa tam bootloader režim prijímača, neviem, keď otvorím vo vysielačke expreslrs lua tak tam sviti C, teda pripojené a vysielačka hlási telemetrie zapnutá, vidím mnoho telemerických dát.
Žiaden pohyb v betaflight ani pri zapnutej pohonnej baterke.

A ešte sa spýtam: v expresslrs configurator má byť RCVS INVERT TX zaškrtnuté alebo nie? Vôbec tomu nerozumiem.

Ďakujem Ľ.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2023 11:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Při fleši RX je standartně RCVR INVERT TX neodfajfknutá.100Hz full může být ale telemetrie 1:128 je skoro nepoužitelná.To ale doladíš později.Switch mode 16ch Rate/2 tam máš proč?Když už tak Full Res 8ch ovšem pod Betaflight je normální používat Wide nebo Hybrid.Projdi si výpis z CLI a zkontroluj jestli je všechno opravdu uložené tak jak jsi to nastavil.Pokud máš volný nějaký UART tak ho vyzkoušej.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: pát 05.05.2023 6:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 627
Bydliště: Prešov,SR
Obrázky: 50
Keď som zrušil RCVR INVERT TX všetko ide ako má.

Spýtam sa:
Čo som vlastne nastavil v TX16S keď som urobil ako píše Oscar Liang?
Příloha:
rssi.jpg
rssi.jpg
[ 77.12 KiB | Zobrazeno 1246 krát ]


RSSI je v dBm, LQ je napríklad 7:100 ale v tomto nastavení alarmu sú čísla 50, 20...
Príkaz set osd_rssi_dbm_alarm = -95 som do CLI zadal.
RSSI dBm a LQ v DJI OSD vidím.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: čtv 25.05.2023 10:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
ludicek píše:
Keď som zrušil RCVR INVERT TX všetko ide ako má.

Spýtam sa:
Čo som vlastne nastavil v TX16S keď som urobil ako píše Oscar Liang?
Příloha:
rssi.jpg

RSSI je v dBm, LQ je napríklad 7:100 ale v tomto nastavení alarmu sú čísla 50, 20...
Príkaz set osd_rssi_dbm_alarm = -95 som do CLI zadal.
RSSI dBm a LQ v DJI OSD vidím.

Omlouvám se ale chce to trochu víc načerpat info ze stránek ELRS.Ano můžu tady datlovat ale to nastavení pro konkrétní případ není vždy stejné a je lepší si to nastudovat sám.
Třeba ten alarm pro OSD -95 dbm je sice funkční ale může stát že při létání budeš mít dbm -101 a LQ mezi 95 až 100 což znamená že je vše OK ale alarm bude spuštěný.Lora umí vyškrábat signál i pod úrovní šumu.Důležitý je LQ a až pak RSSI.Od LQ se odvíjí i nastavení dynamického výkonu.
Tedy celé nastavení alarmů je závislé na konkrétním modulu,anténách a jejich pozici,rychlosti paketů,nastaveném výkonu...
Není to žádná věda ale není to taky zapoj a leť.Já jsem rád tomu že se v rámci možností zobrazují skutečné hodnoty RSSI a LQ bez nějakého zavádějícího přepočtu. :wink:
https://www.expresslrs.org/info/signal-health/
https://www.expresslrs.org/info/signal- ... -osd-field


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: pát 02.06.2023 7:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2003
Příspěvky: 741
Ze všeho nejdůležitější je znalost RSNR, není pak nutné sledovat dva parametry. Standardně je např. u BF warning threshold pro RSNR 4 dB, ale to je zbytečně vysoko, nebo extrémně bezpečné. Mám posunuto na 0 dB, ještě na -3 dB bezpečně řídíš s RQLY spolehlivě nad 80%. Mimochodem, pořád řídíš i na RQLY pod 20%.

Obecný problém open source projektů je skutečnost, že manuály pro pacienty nejsou pro pacienty dostatečně přizpůsobeny, pokud vůbec nějaké manuály jsou. Není tam entita, která by zjednodušovala problematiku na kost, a dávala informace pacientům formou, jak je obvyklé u komerčních produktů. Oficiální stránky a informace tam odhalují jen špičku ledovce, a navíc, problematika se velice rychle vyvíjí, informace na stránkách stárnou a nejsou vždy aktuální.

Co se týče původní otázky, samozřejmě tlm na vysílači je fajn, ale pro pilota vhodnější je to, co máš v OSD, v OSD si nastav Link Quality a RSSI dbm, pokud chceš mít OSD obsazené údaji, ale to jsou aktuálně údaje spíše na efekt nebo analýzu, původní RSSI v procentech je pak úplně k ničemu. Klíčová je hodnota RSNR, tu si zobrazuj, pokud chceš, nakonec je ale nejdůležitější jen samotné varování osd_rsnr_alarm, které je defaultně nastaveno na 4 dB (maximum RSNR je kolem 14 dB), což je extrémně bezpečné, viz co jsem psal nahoře. Jakmile máš varování, je vhodné začít řešit přímý dohled nebo se prostě otočit a letět zpět ...

A proč RSNR, informuje o odstupu od šumu pozadí, na vysoké RSSI klidně spadneš do FS, pokud budeš v zarušeném prostředí, třeba jako já ve směrovém datovém linku nějakého wifi poskytovatele.


Naposledy upravil MomoBrut dne pát 02.06.2023 8:13, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: pát 02.06.2023 8:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2003
Příspěvky: 741
blembondo píše:
Omlouvám se ale chce to trochu víc načerpat info ze stránek ELRS.Ano můžu tady datlovat ale to nastavení pro konkrétní případ není vždy stejné a je lepší si to nastudovat sám.
Třeba ten alarm pro OSD -95 dbm je sice funkční ale může stát že při létání budeš mít dbm -101 a LQ mezi 95 až 100 což znamená že je vše OK ale alarm bude spuštěný.Lora umí vyškrábat signál i pod úrovní šumu.Důležitý je LQ a až pak RSSI.Od LQ se odvíjí i nastavení dynamického výkonu.
Tedy celé nastavení alarmů je závislé na konkrétním modulu,anténách a jejich pozici,rychlosti paketů,nastaveném výkonu...
Není to žádná věda ale není to taky zapoj a leť.Já jsem rád tomu že se v rámci možností zobrazují skutečné hodnoty RSSI a LQ bez nějakého zavádějícího přepočtu. :wink:
https://www.expresslrs.org/info/signal-health/
https://www.expresslrs.org/info/signal- ... -osd-field


Jen doplním, že vysílací výkon se po optimalizacích fw upravuje nově také dle RSNR, původní řešení bez RSNR bylo změněno (bez RSNR to bylo tuším do verze 3.0).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: pát 02.06.2023 8:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 627
Bydliště: Prešov,SR
Obrázky: 50
Ďakujem, to som všetko prešiel.
Išlo mi len o to čo je LQ alarma 20, to je 20:100 alebo 20%?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ExpressLRS
PříspěvekNapsal: pát 02.06.2023 8:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2003
Příspěvky: 741
ludicek píše:
Ďakujem, to som všetko prešiel.
Išlo mi len o to čo je LQ alarma 20, to je 20:100 alebo 20%?

20 je 20 procent, ale jak jsem psal, warning dát na RSNR a zobrazovat RSNR ... RSNR se mění relativně postupně, RQLY začne obvykle padat násilně a rychle bez upozornění ... RSNR padá dříve i když máš RQLY stále 100 %.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 500 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 34  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot], MaxKin a 32 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz