Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak šel čas s vysílači-pochlubte se
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 13:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
Občas vzpomenu co a čím jsem řídil a jak dlouho, takže vykopávám:

Acoms - 1990- to bylo slávy a radosti a řečí od manželky :D

Hitech Fokus 35MHz první čtyř kanál cca od roku 1994

Multiplex MM Cockpit 35 Mhz cca rok 2001

Graupner MX 16 cca rok 2006 -nejdřív synteza 35 MHz, pak modul Jeti Duplex a nakonec Duplex a Frsky moduly vejdou se tam oba

a od r 2017 dodnes Horus X10s

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 14:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7132
Bydliště: Vsetín
Čínský 2+1k set někdy v roce 2003 pak Hitec Laser 4 následovaný vysílači Flash 5, Optic 6, Turnigy X9 a pak hooodně dlouho Graupner MX16s a pak jeho předělávka na 2,4GHz a teď dva roky Frsky X9D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 14:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Na úplný začátek to byla Modela DIGI (konec 70 let, přesněji už nevím). Na jednu stranu nic moc, ale na druhou fungovalo to. Krátce po pořízení se mi zlomila jedna páčka. Naštěstí dobře opracovatelný plast, takže jsem to páčky i toho zbytku v krabici vyvrtal otvor, vyříznul závit M3, sešrouboval a pojistil lepidlem.
Druhá Robbe Economic, to už byl 4 kanál, přivezeno od hnusných a zlých kapitalistů, napůl na tajňačku, je to promlčené, prodejce mi napsal, že to bylo s velkou slevou, aby naši bdělí strážci hranic nečuli nějakou devizovou nekalost, protože se jelo na devizový - velmi omezený, příslib. Mám jí ještě doma jako památku.
Třetí Hitec Laser 4, dobrý stroj, docela posloužil. Dobrý dosah, relativně levné a dostupné přijímače. Jen to bylo "hloupé", možnost jen V-tailu, motýla a snad reverzy, o nějakém omezení kroku jsem si mohl nechat jen zdát, všechno potřeba nastavit mechanicky.
Čtvrtá Graupner MX 16s, syntéza. Už programovatelné s pamětmi na modely. Výhodou, že to spolupracovalo s Hitecovými přijímači, takže jsem prodal jen Lasera a přijímače nechal, tedy přidal ke Graupneráckým.
V současné době Hitec Aurora 9X, což znamenalo všechno staré pryč a koupit všechno nové (to byla pálka!). Vada na kráse, ač jsem spokojen a nemám důvod zatím měnit, výrobce přestal dělat vysílačky a děla (zatím ještě) přijímače.
A aby to nebylo tak jednoduché, pořídil jsem bazarového Optica 6 Sport. Na vysvětlenou, k němu mám kabel učitel - žák a je přednostně určen na výuku na kroužku. Chtěl jsem původně koupit na kroužek Hitec Lite, ale Covid zavřel svět a tím pádem i prodejny a kohoutky s penězi. Když se svět otevřel, s hrůzou jsem zjistil, že výroba skončila a než se kohoutky opět otevřely, trh zásoby vyprodal.
Jo a dostal jsem set vrtulníku, kde bylo rádio součástí soupravy. Pak to samé u drona (bez kamery) a mám doma ještě cosi, co bylo součástí Easy Fly (obdoba Bety 1400). To rádio jsem z modelu vyjmul a dal tam vlastní přijímač, takže jsem vlastně to "hračkové" rádio ani nevyzkoušel a leží na polici. Tahle rádia ale byla přímo určena k té létající věci. Jediné, co by šlo dát jinak, je to rádio z Easy Flye.
Pro pobavení, možná bych doma ještě někde mohl najít vyrobený tišťák s několika připájenými součástkami, což byl základ pro zamýšlenou stavbou WP 23. Zkrachovalo to na nesehnání určitých součástek (mezifrekvence a myslím ještě něco).

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne úte 05.10.2021 14:13, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 14:12 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Hmmm, taky trochu zavzpomínám, ale nevím zda trefím roky.

cca 1985 MARS II na hraní a lodičku s Iglou a nití

1990 Multiplex v plechové krabici a serva se čtyřmi dráty

1993 FUTABA F-14 (bomba, daly se rezervovat kanály)

1997 Futaba FC-16

2000 Graupner MC22 (ještě za marky a odečteno Německé DPH)

2006 MC22 s Duplexem

2010 Futaba T-14MZ protože Duplex ještě neměl FCC certifikát pro DU model v USA a jel jsem na Mistrovství světa

2012 JETI DS-16 výrobní číslo 3. ještě se šroubovanou case.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 15:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Nebudu moc hádat roky, ale asi tak posloupně:
1979 amat. jednokanál s Rx Brand Hobby
1980 (?) Mars II 40MHz
amat. proporcionál AM 27MHz (Fr. Svíčka) 2+1 kanál
dále několik samo domo amat. proporcionálů AM 27MHz (Fr. Svíčka) 4-6 kanál
Demola AM4
Graupner FM314 + samodomo mixy, dual rate a pod.
Hitec Prism
Hitec Eclipse (2x), soft Palík
Graupner Mx-20 (doteď), 12, 16
od 2020 Graupner Mz-16

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 16:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
sorry, musel som :mrgreen: .... a roky mozem len hadat a hodne zhruba, ale niektore by mohol spresnit niekto co to tu cita :twisted: :-P

???? - 1980? --- obrazok 1 (ale ani to nebola prva)
1980?-2008? --- obrazok 2
2008?- ..... ---- obrazok 3 (ten rok by mohol niekto znaly veci upresnit)


Přílohy:
DSC06548.JPG
DSC06548.JPG
[ 50.04 KiB | Zobrazeno 2865 krát ]

DSC06551.JPG
DSC06551.JPG
[ 82.04 KiB | Zobrazeno 2865 krát ]

DSC04262.JPG
DSC04262.JPG
[ 43.67 KiB | Zobrazeno 2865 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 17:01 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.3.2009
Příspěvky: 439
...no, asi to není o chlubení, spíš to cítím jako výraz nostalgie a určitou obranu proti tomu, co se ani nedá číst v jiných vláknech...
Takže moje troška do mlýna:
- klubová Marska a vlastoručně ubastlený Rx , sedmdesátá léta
- první amatérský proporcionál - září 1974
- neúspěšný pokus o amatérskou soupravu na serva Futaba S-7 ( víc jsem padal, než lítal )-1978
- první pořádný rádio - Simprop FM -1981, pak i Simprop SAM...
- konečně Futaba 18V+, posléze 28
- a opravdová revoluce Futaba FX - 30 a 2,4 GHz léto 2008
- a pak už jen 32 s nekonečným splašeným kolečkem a konečně T 18 SZ - až doteď


Přílohy:
002 - Standart.JPG
002 - Standart.JPG
[ 55.66 KiB | Zobrazeno 2781 krát ]

003 - První svaháč.JPG
003 - První svaháč.JPG
[ 140.38 KiB | Zobrazeno 2781 krát ]

005-4.jpg
005-4.jpg
[ 57.78 KiB | Zobrazeno 2781 krát ]

09-ŠUTR 2.JPG
09-ŠUTR 2.JPG
[ 110.62 KiB | Zobrazeno 2781 krát ]

011 .JPG
011 .JPG
[ 70.16 KiB | Zobrazeno 2781 krát ]

18.jpg
18.jpg
[ 358.89 KiB | Zobrazeno 2781 krát ]

Snímek 004-1.jpg
Snímek 004-1.jpg
[ 110.86 KiB | Zobrazeno 2781 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 17:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
jako maly jinoch - nic, nebyly penizky
po navratu k modelarine:
Cinsky trikanal z Accipiter Badius na 27mhz
Hitec Optic 40Mhz
Hitec Optic + jeti modul
Graupner Mx24s s jeti modul + jetibox profi
Jeti DS-12


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 18:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
...bože tady je to samá mládež :-) ... to si nikdo už nepamatuje na slavnou GAMU z výr.družstva Pardubice(1964) Před tím jen amat. elektronková Alfa, tu jsem někde sehnal, ale neprovozoval, o rádio Beta jsem se už pokoušel, ale marně. Až ta první tovární jednokanálová Gama, to už bylo něco. Naložil jsem to do lodičky, už nevím, jak se jmenovala, bylo to 50 cm délky. Takže přijimač 100 g + baterie plochá na pohon dalších 100 gramu, 4 tužkovky na přijimač, motor igla taky kolem 100g, nějaký motorek Pico s nití na kormidlo - takže se to udrželo na hladině jen tak tak, pokud nebyla ani vlnka :-) ...... ale jelo to a dalo se řídit. Ten pocit už jsem pak nikdy nezažil..... Potom první série Modely T6AM, pak Acoms z Tuzexu, roky už nedám, později nějaké setovky a dnes mi už stačí Flysky i6 s čidlama. Ale ulítlo to :-(


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 19:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
njn, ne kazdy jsme se holt narodili za cisare pana a nepamatujeme drevni doby vytesavani prvnich RC souprav ze dreva sekeromlatem :-)
Demolu T4 nahodou pamatuji, protoze nad ni jsem chodil coby maly chlapec slintat do modelarskeho obchodu. stejne tak jsem slintal nad zapadonemeckymi katalogy s imperialistickym modelarskym zbozim.. kdo by to byl rekl, ze staci pockat tricet let a RC souprava nasobne vyssich kvalit nez cokoliv tehdy dostupne a s funkcemi tehdy ani nepredstavitelnymi bude dostupna za cenu lepsiho obeda..


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 19:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.12.2006
Příspěvky: 926
Bydliště: Praha 10 ČR
Můj první vysílač byla tzv. "mrkačka", rok 1985 ? Už přesně nevím.
Byla to větší tmavě hnědá krabička s jedním tlačítkem a teleskopickou anténou.
Tlačítkem se ovládalo "servo" s motorem Igla, mělo tři polohy, mezi kterými oscilovalo.
Byl jsem na to pyšný, bylo to jak z jiného světa. Dodnes si pamatuji ty pocity.

_________________
Luboš
www.3dprintedtanks.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 21:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Rakosi, Gama je vlastně stejně stará jako já, proto o ní vím jen z doslechu. Po Marsce jsem slintal v druhé polovině 70 let. Tx stala 7 stovek, přijímač už přesně nevím, ale myslím, že to bylo dohromady za 11 stovek. Pak už jsem si ale počkal na Diginu. Na Acoms jsem nesehnal bony. Ale stejně tyto v podstatě legendy mezi RC soupravami jsou ještě v paměti modelářů. Stačí čas od času prolistovat nějaký modelářský časopis. Nezanedbatelná část modelářů se vrací ke starším konstrukcím - viz vlákno o Plutu (teď vyšel i článek o tomto modelu). Dají se na to sehnat výřezy, dají se sehnat výřezy na Vipana, Simplexe a další, byť jsou konstrukce více či méně upravené. Retronadšenci třeba upravují k těmto a podobným modelům odpovídající vysílačky, třebaže jsou přestavěné na 2.4 GHz, různé Varipropy, Krafty a další. Pravda Marsky a Gamy se až tak moc nevyskytují a vzhledem k jednomu kanalu ani nejsou moc vhodné a vyhledáváné na přestavby.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 21:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3758
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
@igorb - jak dlouho v tom vydržely baterky? :-)

...skoro vysílače - ovladače:
Když se TO dalo řídit, byl jsem nadšený. Jedny z prvních "věcí" byly autíčka na bowden. Našel jsem i své oblíbence "Sand buggy", Mercedes C111 a T613 - ta byla dokonce ve formě stavebnice. Měl jsem modrou.
To bylo kolem 1980, jedna rychlost vpřed, jedna vzad, ale proporcionální zatáčení!

První "létající"... vrtule, byl motorek s vrtulí na naklápěcím mechanismu a celé TO bylo na rameni otočně přiděláno na sloupu z merkuru. Dvěma tlačítky se dala vrtlule naklápět, trafem na vláčky se dal regulovat tah vrtule... Taky kolem 1980. Volný let to nebyl, ale tak nějak skoro. Dlouhé hodiny zábavy zaručeny.

Pak dlouho nic, ...resp kybl papírových modelů z ABC a dva bazláky na gumu, které moc nelítaly - neuměl jsem je pořádně zalítat.

...vysílače - ty "pravé"
Asi tak 2010, kdy už jsem nějakou dobu "blbnul" s leteckými simulátory se mi pod stromečkem objevil koaxiál s 27MHz 3ch nevalné kvality. Ale lítalo TO (UH-60 BlackHawk).
Pak, už na vlastní náklady, dobrých rad nedbaje, "úžasná" Walkera WK2406 (tuším) s hodně blbě létajícím V200D01. Rádio, proti tomu 3ch naprosto úžasné. Dneska bych možná chtěl zkusit, jestli ta V200D01 fakt lítá tak blbě nebo jsem TO jen hodně neuměl...

Pak se TO začalo tak nějak urychlovat.
Asi tak 2011 Spektrum DX7 - prima rádio.
Pak Turnigy T9X se DSM2/X (Orange) modulem. Záhy v rádiu našlo místo OpenTX. A jednou OpenTX navždy OpenTX. :-D
Dál jsem koketoval s telemetrií, tak jsem si jednoho krásného dne naježil Tarnise, kterého mám dodnes. K tomu a mezi tím těch rádií pár bylo.
Několik dalším T9X (vesměs jsem dodělal programátor CPU a prodal), hrozně jsem si chtěl vyzkoušet dotykovou Auroru 9X (trochu zklamala), nějakou chvíli jsem zkoušel další spektra (DX6i, DX8), hrál si s FW ve FS T6 (tu ještě mám), (nejen) sáhul si na FrSky X12S, skladný X-lite, "trochu" předělaný X9-lite a též zajímavý RadioMaster TX16S, kde s EdgeTX začíná zajímavě fungovat i dotykový displej...

Asi jsem nevzpomněl na všechny, ale na TO hlavní asi jo.

Navíc se TO naštěstí už tak nějak zpomalilo...

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 22:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2009
Příspěvky: 754
První byl jednokanál vlastní stavba podle ABC, někdy koncem osmdesátých let. Potom proporcionální AM tříkanál, taky vlastní stavba, dodělaný po revoluci, serva byla Graupner od Pecky. Potom Modela T4, měl jsem dvě, Hitec Flash, Graupner MC16/20, Spektrum DX7 a nějaké setovky do aut, tanků atd. Pak se vracím zase na začátek, opět vlastní stavba, Arduino a OpenTX nahradily původní vnitřnosti v jedné Modele a v Graupneru. To je zatím všechno.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.10.2021 22:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 19.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
. . tak si taky dovolím vzpomenout . .
- rok 70 a pokus o jakýsi tříkanál, rx superreakce, protekční jádýrka E 3x3mm a drát CuSm0,06mm a duch nad hmotou nevyhrál.
- rok 72 a kolega Jarda Kodýtek mě v HK u Stoletý nechával kontrolovat bang-bangem tuším Atlase.
Příloha:
Kodýtkův Atlas 72.jpg
Kodýtkův Atlas 72.jpg
[ 56.24 KiB | Zobrazeno 2437 krát ]


- vojna, dál ádvojky a týmy, svatba, adaptace a ÚT začalo topit, trucovna funkční a tak první hoummejd AM 27 MHz, 4k . . r. 83
bedna komaxit . .no viděno dneškem, nic moc . .
Příloha:
Motorizace křídel.jpg
Motorizace křídel.jpg
[ 53.85 KiB | Zobrazeno 2437 krát ]


- asi až do roku 87-88, kdy jsem nasadil houmejd FM 40MHz, zde již bedna stříbrný elox a lepší dizajn . . . nechce někdo 20l H2SO4 40% ?
Příloha:
TX 88.JPG
TX 88.JPG
[ 66.38 KiB | Zobrazeno 2437 krát ]


Příloha:
RX 88.jpg
RX 88.jpg
[ 183.69 KiB | Zobrazeno 2437 krát ]


- po dvanáctileté pauze od 94 do 06 jsem s tím pak rok poletoval mezi profi radii, nikoho jsem neshodil, ale v r. 2007 zakoupil MX 16ku
- někdy v r 2014 přišla MZ 18ka a v roce 2018 MZ 24 . ..
A zatím neumřeli a fungují dodnes . .


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: MichalM a 48 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz