Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 6:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 27.10.2005
Příspěvky: 231
Bydliště: Kostelec u Jihlavy
Rok 1978 Mars jednokanál. Mé začátky v modelářství.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 7:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2013
Příspěvky: 557
Bydliště: Praha 8 , ČR
Obrázky: 2
1981 - Inprop - moje první rádio za první výplatu v prvním zaměstnání - amatérsky postavený podle AR, 4CH AM s obrovským Rx a šedými servy Varioprop
19?? - Graupner 314 - 4CH FM s dodělávanými reversy
1991 - Reno T2M - 4CH FM dovezená z Francie, chodila na "francouzských" 41MHz, legislativu jsem tehdy moc neřešil :-)
19?? - Futaba FC16 - 40 MHz, úžasný strojek, chodí dodnes
???? - Futaba T9CP s vf modulem Jeti Duplex
2020 - Futaba T14SG

mimo tutu řadu "hlavních Tx" mám ještě
2019 - Varioprop 14S s vnitřnostmi z HK T6A a vf FrSky
2019 - Kraft sport series - zatím ještě na původních 72 MHz čeká na výměnu střev na 2.4 GHz


Přílohy:
retro.jpg
retro.jpg
[ 72.53 KiB | Zobrazeno 1532 krát ]

Poznámka: Trosky Rena
Reno.jpg
Reno.jpg
[ 86.35 KiB | Zobrazeno 1532 krát ]


_________________
Futaby T14SG, T9CP+Duplex, FC16+FrSky
už jen elektry, LMS Beckov
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 8:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
1964 Gama 1 kanál s anodovou baterií 90 V, potom 1970 vysilač Delta 1 kanál, 1971 amatérský 4 kanál (koupil jsem, nestavěl), 1971 Graupner Varioton 8 kanál (z několikáté ruky), 1975 amatérský (spíš melouchářský) proporcionál na 4 serva (tedy 8 kanál podle Graupnera), 1998 Hitec Flash, 2004 FX 18 postupně 2 exempláře - dosud.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 8:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
Jsem docela konzervativní, s výjimkou prvního rádia jsem s každým vydržel celkem dost let.
1982 (?) Acoms dvoukanál 27 AM
1984 (?) Acoms 4kanál 40 FM
199? Futaba FC-16 40 FM
2008 Futaba FC-16 doplněna Assan 2.4 modulem (funguje dodnes)
2013 Hitec Eclipse 7 s Palíkovo SW (starší), Assan modul 2.4GHz (nyní používá druhý nejmladší syn)
2018 Horus 10S s multimodulem
2020 Horus 10S doplněn o IRSM s podporou Access, v důsledku upgrade ve FrOs přestal fungovat multimodul :-(
2021 Doplněno o Jumper T-lite, pro nejmenšího chlapečka + létání na cestách a s malými modely, kde je Horus zbytečně velký
2021 (? plán) Horus 10S přechod z FrOs na jiný systém s opětovnou podporou multimodulu (testován Ethos, OpenTX, aktuálně se nejlepší zdá EdgeTX)

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Naposledy upravil Jiri dne stř 06.10.2021 12:18, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 9:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
První rádio, se kterým jsem se setkal, byl domorobo proporcionál WP23, který stavěl můj otec (cca 1981?). K tomu podpultová serva Futaba. Spolehlivost nic moc, ale první RC lety mám zkrátka spojené s tímto.
První plnohodnotně spolehlivé rádio byl u mne dvoukanál Acoms AP227 z Tuzexu, s tím už mi některé modely létaly plnohodnotně, to mohlo být tak kolem roku 1984-5.
Popravdě si nevybavuji, zda jsem pak měl ještě Modelu T4 či T6 na 27MHz, určitě jsem ale brzy po revoluci měl Modela/Ceto už na 35MHz, nejprve T4AM, pak T6FM. Následoval Graupner FM314
První digitální rádio u mne byla kultovní Futaba/Robbe FC16, s tím jsem toho nalétal už hodně a rád na to vzpomínám.
Pak delší dobu pultový Multiplex Profi MC3030.
No a pak již přechod na palcové Futaby, nejdřív 14MZ (ta ještě krátce na 35MHz, ale brzy do ní šel modul 2,4GHz) a pak už čistě 2,4GHz 14SG, kterou mám dodnes.

Vedle toho byly různé odbočky, syn měl Futaby 6EX a 8FG, sám mám nějaké Frsky na různé poletuchy a racecoptery a pak nějaké volantovky na auta (u mne starý Graupner XS6 předělaný na 2,4GHz, dcera má Sanwu), ale to jsou opravdu "boční proudy", primární cesta mých RC souprav je to výše popsané...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 9:40 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
prikrylm píše:
@igorb - jak dlouho v tom vydržely baterky? :-)
...


neviem ci celkom rozumiem reci tvojho kmena, ale beterky mi vydrzia nabite tak 2-3 dni, ked citim ze su uz vybite, zabehnem na letisko, pouzijem to DO 3 alebo 4x a mam baterky zase nabite :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 9:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2007
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 10
Zkusím to dát taky dohromady.
1980 MARS II + Samodomo od kamarádů špagomatik
1985 ACOMS 27 MHz - to byla nádhera
pauza na VŠ atd.
2001 Futaba 72 MHz v USA
2006 Hitec Flash 35 MHz - uložená v garáži
2009 Multiplex Cockpit SX 35 MHz - stále funkční


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 12:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
rbiciste píše:
1985 ACOMS 27 MHz - to byla nádhera
koukám s Acomsem nás bylo povícero...je pravda,že takovou duševní euforii jako při jeho získání jsem již u dalších TX nikdy nezažil. A ještě jsem ho měl v modu 2,což už si nepamatuju jestli to bylo u nich standartní, ale v dvojce lítám to dodnes

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 12:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
corsair píše:
koukám s Acomsem nás bylo povícero...je pravda,že takovou duševní euforii jako při jeho získání jsem již u dalších TX nikdy nezažil. A ještě jsem ho měl v modu 2,což už si nepamatuju jestli to bylo u nich standartní, ale v dvojce lítám to dodnes

Ona už ta nutnost vykšeftovat někde předem bony, než se dal v Tuzexu (tuším někde v Karlíně) koupit tomu dávala svéráznou důležitost :D

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 13:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
Jinak, těch zlomů ve vývoji jsem zažil několik, z mého pohledu byly 4 zásadní:
1) Přechod na proporcionální řízení, + víc jak jeden kanál. Oproti špagomatiku u vysílačky Mars byly dvě serva proporcionální Acomse podstatným posunem. S Marsem jsem létal krátce, a ještě ani nebyl můj, proto jsem ho ani ve výčtu neuváděl.
2) Futaba FC-16, to považuji za největší posun. Až 8 kanálů, paměti na modely, reversy, subtrimy, velikosti výchylek, předdefinované i volné mixy, timer... to byla opravdu zásadní revoluce v kvalitě řízení a nastavování. Oproti tehdy používaným Acomsům, Modelám, Kraftům... to bylo jak z jiného světa.
3) Příchod 2,4GHz (a dalších) technologií, co nás osvobodil od hádání se o kanály a (většinu) problémů s rušením.
4) Nástup telemetrie. Zejména možnost hlídání napětí baterií v modelu beru jako velkou výhodu.

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 13:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Jiri píše:
1) Přechod na proporcionální řízení, + víc jak jeden kanál. Oproti špagomatiku u vysílačky Mars byly dvě serva proporcionální Acomse podstatným posunem.


To ale nebol jeden krok, jednokanal bol "ludovka" pre menej majetnych, viackanaly sice existovali vzdy, aj v modelarskej praxi, dokonca na to boli amaterske navody s "neobmedzenym" poctom kanalov, ale nasines vecsinou skoncil u jednokanalu. Napriklad Variophon od Grundigu s 8 kanalmi, prijimac varioton s tonovou modulaciou (rozsirovatelny modulmi s 2 kanalmi) a serva bellamatic s neutralom ... tam vlastne vzniklo cislovanie kanalov ktore potom pouzival graupner, cize 2 cisla na jeden povel - pretoze doprava bola ina frekvencia a dolava ina, cize dva kanaly.

S tym potom plavne presli na varioprop kde to bolo uplne rovnako ale uz pulzne proporcionalne kodovanie. a serva so spetnou vezbou.

BTW divne ze som tu este nevidel "zlteho", alebo som len prehliadol? :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 14:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.4.2008
Příspěvky: 613
jak šel čas s vysílači..


Přílohy:
mtxs.png
mtxs.png
[ 712.09 KiB | Zobrazeno 1305 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 14:22 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
igorb píše:

neviem ci celkom rozumiem reci tvojho kmena, ale beterky mi vydrzia nabite tak 2-3 dni, ked citim ze su uz vybite, zabehnem na letisko, pouzijem to DO 3 alebo 4x a mam baterky zase nabite :mrgreen:

TO měl být jako vtip, "jak dlouho v těch ovladačích na upoutance vydrží baterky".... No nic, zas tak vtipné to nebylo. :-)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 14:28 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
prikrylm píše:
TO měl být jako vtip, "jak dlouho v těch ovladačích na upoutance vydrží baterky".... No nic, zas tak vtipné to nebylo. :-)


ja som to pochopil a to co som pisal ja bol tiez vtip - ja si pri lietani baterky dobijam (tie vnutorne co pohanaju to moje DO) ... tak ak to vtipne tiez nebolo tak tiez nic : - )))))))))))))))))))


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.10.2021 14:35 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2021
Příspěvky: 20
Bydliště: Uherský Ostroh
Ač mezi Vámi zelenáč, také se přidám
Po střední to byl v roce 1985 4kanálový Acoms 40 FM. Potom velmi dlouhá modelářská pauza a letos je to Futaba T12K opět v modu 2


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz