Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 19.01.2022 19:37 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 19.8.2007
Příspěvky: 193
Bydliště: Beroun + Praha 1 + Praha 6
Ahoj,
můj známý si jako první model koupil od Pelikána setovou Betu 1400 ke které dostal v krabici rádio RadioLinkT8FB(BT). Ve volných chvílích ho s tím učím létat, ale režim předávání si rádia z ruky do ruky není úplně ideální (obzvlášť když si splete strany při přistávání proti sobě dva metry nad zemí :lol: ). Napadlo mě udělat propojení učitel-žák s mým Taranisem, protože mu to jeho rádio a jeho přijímač chci nechat v letadle, aby mohl případně trénovat i když já nejsem poblíž (jinak bych mu ten přijímač i s rádiem vyhodil, dal tam X6R a hotovo).
Jde to vůbec nějak udělat, propojit dvě takto rozdílná rádia? A další věc, jelikož vysílat do letadla bude jeho rádio, tak by Taranis musel být asi jako "žák", tzn na něm by létal on, a ten šílený RadioLink bych držel v ruce já? Asi to ničemu nevadí pro účely tohoto cvičení...

Na tom jeho rádiu je nějaký Trainer port, to je ono? Nebo to je jen pro připonení k PC simulátoru?

Díky,
Pavel


Přílohy:
tp.PNG
tp.PNG
[ 255.91 KiB | Zobrazeno 1639 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 19.01.2022 19:41 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 19.8.2007
Příspěvky: 193
Bydliště: Beroun + Praha 1 + Praha 6
Případně mě ještě napadlo sehnat nějaký multiprotokolový modul který bych zacvaknul do taranise tak aby taranis vysílal do letadla, a to jeho rádio použit jako "žák", což by asi přes ten trainer port mělo jít. Nicméně nemám vůbec zkušenost s těmito moduly, jeslti něco takového vůbec existuje?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 19.01.2022 19:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
RadioLink neznám, ale jako trainerport to vypadá...
Jednou jsem se tady o tom bavil s ddanem. Podrobný (ovšem obecný pro dva OpenTX vysílače, ne pro RadioLink) návod k variantám "Učitel - Žák" v OpenTx jsem na jeho popud sepsal, jsou to dvě strany ve Wordu.
Tvůj případ je Varianta č.2 - soubor přikládám:


Přílohy:
učitel-žák2.docx [18.29 KiB]
64 krát

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 20.01.2022 10:55 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 29.1.2013
Příspěvky: 53
Bydliště: Vitice
Řešil jsem stejný problém, u mě navíc rozdílný mód. Vyřešil jsem to pomocí RC spínače a několika malých relé na 5V na palubě modelu žáka, ovládaných přijímačem učitele, umístěném také v tomto modelu. Pro ovládání 6 kanálů používám 3 relé, 2x přepínací kontakt. RC spínač podle RC REVUE je upravený pro spínání relé.
Z obou RX jdou signály na kontakty relé a pro serva se odebírají z přepínacího kontaktu, signál pro RC spínač jde z RX učitele (nebo žáka), napájení celého zařízení je z BEC nebo baterie pro RX, ne najednou.
Mám odzkoušené různé kombinace přijímačů : Futaba, FRSKY a SPEKTRA , nic se neruší a dosah to neovlivňuje. Je na domluvě, kdo bude přepínat, jestli učitel nebo žák, já preferuji učitele, protože pokud si žák půjde zalítat sám, tak už učitele nepotřebuje nebo nebude potřebovat.
Přepínač jsem udělal i tranzistorový, ale zabere trochu víc místa, samozřejmě lze použít i IO.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 20.01.2022 23:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Na TO jsou hotové "přepínače" (určitě se dají najít i jinde)
http://www.modelmania.cz/index.php?page ... gwXzAyNA==
https://hobbyking.com/en_us/wireless-bu ... tore=en_us

Ale pokud dokážu do letadla dostat přijímač spárovatelný s Taranisem, tak je další elektronika zbytečná komplikace. Jeden drát mezi dvěma rádii bude určitě jednodušší jak X drátů v letadle.
Vyfocený konektor RadioLinku má "out", které vysílá PPM, takže jako "žákovské" rádio bude RadioLink s Taranisem určitě fungovat. Podle všeho tento RadioLink neumí být "master" (učitelským) rádiem.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: blesk a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz