Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 29.02.2016 18:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2008
Příspěvky: 3157
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Nová verzia firmvéru: Ed_11:

http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... veru-ed_11

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 29.03.2016 8:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2008
Příspěvky: 3157
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Ed_20 - verzia aj pre modely so samostatne riadeným podvozkovým kolesom:

http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... kovej-nohy

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 18:18 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 21.7.2012
Příspěvky: 124
Zdravim pani, mal by som jednu otazku a sice mam spitfire ktory ak je polozeny na zemi ma inu polohu ako ked odstartuje a leti takze ako sa bude spravat stabilizator bude drzat rovny let alebo bude stupat co je vlastne poloha pri akej bol zapnuty (nos hore chvost dolu)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 09.05.2016 9:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.9.2008
Příspěvky: 608
Ak by si nepohol s kniplami (teda hlavne s výškovkou), tak by sa to tak správalo.

Ale to asi robí málokto. Väčšina pilotov predsa len rozbiehanie modelu po dráhe koriguje, vrátane hoci aj malých výchyliek výškovky.
A v tom to je: akonáhle pohneš výškovkou (ale to samozrejme platí aj pre krídielká, smerovku, či podvozok, ale teraz sa sústreďme na výškovku), tak Open stabilizer vďaka tzv. "mäkkému odpojeniu" (čo ani mnohé renomované letové stabilizátory nemajú) začne znižovať hodnotu "integrálu odchýlky".

To v praxi znamená, že ak doteraz stabilizátor nejak vychyloval výškovku (v snahe udržať "odchytenú" polohu modelu), tak odteraz tá výchylka začne plynule klesať a väčší vplyv na polohu výškovky začína mať pilot.
Keď je model v tej správnej pozícii, tak pilot nemá dôvod hýbať výškovkou (tá sa "ocitne" v neutrále) a vtedy opäť "vládu nad modelom" začína plynule preberať letový stabilizátor.

Aby som to zhrnul: polohu modelu sa letový stabilizátor snaží držať len vtedy, keď je páka v neutrále. Aj na to potrebuje Open stabilizer tých pár sekúnd úvodnej "kalibrácie" tesne po zapnutí, aby zistil neutrálne polohy kniplov (okrem plynu). Vtedy pilot nesmie na kniple pôsobiť (a ani hýbať modelom, aby nezmiatol kalibráciu gýr).

Úspešné ukončenie kalibrácie Open stabilizer "oznámi" kmitnutím servami. Ak kalibrácia nebola úspešná (hýbalo sa modelom alebo kniplami), Letový stabilizátor neúčinkuje, len prepúšťa vstupné signály na výstup, aby bol model ovládateľný.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 09.05.2016 10:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 21.7.2012
Příspěvky: 124
To ze ked pohnem kniplom ucinost stabilizatora klesa uz viem (dynamické riadenie účinnosti stabilizácie) mam to nastudovane ale mna zaujima co sa stane ak vo vzduchu prestanem hybat kniplami ako bude model reagovat ? Lebo pri zapnuti na zemi kedy prebehne kalibrovanie ma model polohu ako na obr.1 uhol trupu voci zemi je cca. 25-30 stupnov
Příloha:
obr.1.jpg
obr.1.jpg [ 6.06 KiB | Zobrazeno 2276 krát ]
teda nos hore chvost dolu co za letu predstavuje stupanie ,ale ked leti rovno tak je v podstate vodorovne, teda sa zmeni s polohou trupu aj poloha (uhol) stabilizatora v lietadle obr.2
Příloha:
obr.2.jpg
obr.2.jpg
[ 37.44 KiB | Zobrazeno 2276 krát ]

tak aku polohu bude stabilizator za letu udrziavat ak nebudem hybat kniplami? Bude mierne stupat (poloha aka bola nakalibrovana na zemi nos hore chvost dolu) alebo bude drzat rovny let???


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 09.05.2016 18:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.9.2008
Příspěvky: 608
Musíme si trochu ujasniť pojmy:
To čo som ti popisoval v mojom predchádzajúcom príspevku NIE JE Dynamické riadenie Gyro-Efektu. To bol pokus o vysvetlenie toho, ako funguje tzv. "mäkké odpojenie". To je - inak povedané - hladký prechod zo stavu, kedy letový stabilizátor v režime HOLD udržiava "postoj" (attitude) modelu pokiaľ je knipel v neutráli, ale akonáhle pilot pohne kniplom tak predsa nemôže letový stabilizátor aj naďalej tvrdohlavo udržiavať postoj modelu, ale musí sa podriadiť vôli pilota. A to môže urobiť dvomi spôsobmi: tvrdo (servo naraz preskočí do novej polohy), alebo mäkko (servo hladko a plynule prejde do novej polohy).

Takže ak by som ti mal (možno inými slovami) odpovedať, tak:
- v okamihu, keď knipel (v tomto prípade jeho "výškovková" časť) sa presunie z polohy mimo neutrálu do polohy neutrálnej, tak Open stabilizer začne integrovať odchýlku polohy. Zrozumiteľnejšie: zapamätá ("odchytí", "zamkne") si túto polohu.
- opačný prípad - knipel sa z neutrálu presunie do inej polohy: naintegrovaná hodnota odchýlky polohy sa začne hladko - plynule zmenšovať (táto hodnota je v pravidelných intervaloch (pri príchode každého kanálového impulzu) násobená číslom málinko menším ako 1).
- ak postavíš svoj model na dráhu a jeho polohu "zamkneš" ("odchytíš", Open stabilizer si ju zapamätá) tým, že letový stabilizátor si zapol (do režimu HOLD) alebo pri už zapnutom letovom stabilizátore si "zakvedlal" kniplom a potom si ho nechal v neutrále, tak letový stabilizátor sa bude snažiť túto polohu modelu udržať.
- ak pridáš plyn a rozbehneš model, tak jeho štart asi nebude pekný a možno ani vydarený: Model sa zrejme bude "metať" v snahe o udržanie tejto polohy a potom sa naraz odlepí a začne stúpať pod uhlom, do ktorého si ho "zamkol".
- ak plynu nebude dosť, môže model aj havarovať.

Aby sa to nestalo, tak počas rozbiehania modelu môžeš mierne potláčať, chvost by sa mal zdvihnúť a tak smer modelu už nebudeš riadiť zadným kolečkom, ale oveľa hladšie smerovkou. Tým sa zmierni aj ten neprirodzený postoj modelu. Možno keby si v tomto okamihu pustil knipel a pomaly pridával plyn, tak by zrejme model elegantne odštartoval.

To, že knipel nie je v neutrálnej polohe neznamená, že letový stabilizátor nestabilizuje. Derivačná zložka Gyro-efektu je stále účinná a dokonca aj Proporcionálna zložka napomáha modelu pri silnejších (a krátkodobých) "kopancoch" od vetra. Len dlhodobejšie udržanie polohy modelu letovým stabilizátorom je potláčané, pretože predsa pilot pôsobí na knipel, takže asi nechce aby sa poloha modelu nemenila.

Počas letu modelu (teda nie na zemi pri štarte) sa letový stabilizátor v režime HOLD bude snažiť udržať takú polohu modelu, akú mal keď si pustil knipel. Samozrejme model musí mať dostatočnú rýchlosť.

Kalibrácia Open stabilizera po jeho zapnutí nemá nič spoločné so zapamätanou polohou modelu. Open stabilizer nemá akcelerometre len gyrá, takže udržiavanie polohy modelu v režime HOLD sa robí takou matematickou "fintou", už spomínanou integráciou odchýlky (nemá zmysel zabiehať do detailov, ale ak by si chcel tak ...). Preto Open stabilizer nemá ani Save mode, kedy sa model z akejkoľvek krkolomnej polohy na povel vráti do vodorovného letu - vodorovnej polohy (uloženej počas kalibrácie - ale táto sa nerobí pri každom zapnutí, je to iná kalibrácia ako kalibrácia pri zapnutí Open stabilizera).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 09.05.2016 19:35 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 21.7.2012
Příspěvky: 124
Dakujem za podrobne vysvetlenie zatia to riesim len v ramci teorie, hned ako pride stabilizator flešnem open firmware a vyskusam

inak ja som reagovan na toto co si napisal to je dynamické riadenie účinnosti stabilizácie:

To v praxi znamená, že ak doteraz stabilizátor nejak vychyloval výškovku (v snahe udržať "odchytenú" polohu modelu), tak odteraz tá výchylka začne plynule klesať a väčší vplyv na polohu výškovky začína mať pilot.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.05.2016 9:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.9.2008
Příspěvky: 608
Dynamické riadenie Gyro-Efektu je niečo iné, ako "mäkké odpojenie", hoci obidve sú závislé od toho, v akej polohe je knipel.
Dynamické riadenie Gyro-Efektu (v Open stabilizeri) funguje rovnako pre režim RATE aj pre režim HOLD, avšak "mäkké odpojenie" má zmysel len v režime HOLD, pretože v režime RATE sa žiadna integrácia odchýlky nedeje.

Dynamické riadenie Gyro-Efektu funguje tak, že ak je knipel v neutrálnej polohe, tak stabilizačný účinok je maximálny, presnejšie povedané taký, aký je nastavený niektorým z trimríkov na stabilizátore a hodnotou Master Gainu (šírkou impulzov na vstupe AUX). Ak však pilot knipel vychyluje, tak čím ďalej od neutrálu, tým slabší je stabilizačný účinok, až napr. pri knipli "na doraz" je stabilizačný účinok nulový.

"Mäkké odpojenie" je síce tiež odvodené od polohy knipla, avšak pôsobí len na hodnotu naintegrovanej odchýlky a to len v režime HOLD.
Pravdu povediac aj "tvrdé odpojenie" (u letových stabilizátorov FY-30A, Guardian a mnohých ďalších) je závislé od polohy knipla, avšak funguje inak: pokiaľ sa knipel nachádza v PÁSME blízko neutrálu, tak režim HOLD (tiež označovaný ako 3D) plne ovláda model. Ak pilot hýbe kniplom v rámci tohto pásma, tak sa nič nedeje - model na to NIJAKO NEREAGUJE (vlastne ho neriadi). Poloha modelu je udržiavaná Derivačnou zložkou, ktorú "dodávajú" gyrá a Proporcionálnou zložkou, ktorú "dodávajú" akcelerometre.
Ak však pilot pohne kniplom viac - mimo spomínané pásmo, tak signál z akcelerometrov sa neberie do úvahy, zostáva len stabilizácia obyčajného RATE (alebo Derivačného) typu - gyrami. Podstatné je, že servo skokom zmení svoju polohu zo stavu, keď mu signál dávali akcelerometre do stavu, keď mu signál dáva knipel. A ten je predsa (síce mierne, ale predsa len) vychýlený. Typickým prejavom je neprirodzení trhnutie modelu (tvrdé odpojenie Proporcionálnej stabilizácie).

Tiež je dobré si uvedomiť, že v Open stabilizeri pôsobí Dynamické riadenie Gyro-Efektu a "mäkké odpojenie" naraz - súčasne a hlavne hladko - mäkko (bez onoho trhnutia modelu). Preto môže byť trochu nejasné, čo je čo a ako ich účinok pri testovaní odeliť.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.09.2016 11:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 7.12.2014
Příspěvky: 344
Bydliště: Bratislava
Obrázky: 0
Edit: uz som nasiel info priamo od JohnRB na rcgroups
su tam pouzite ine procesory na doske, nie je tam Atmel takže zial zatial neni moznost zmeny firmweru
takze moj pripevok je offtopic .(

tažkaaa Otazka pre Miora a programatora Eda .)
pre majitelov Futab a kompatibilnych vysielacov je tiez mozne zmenit firmwer v prijimaci s 3 Axis Stabilizerom OrangeRx SF7003XS?
dokonca maju aj SBus
Futaba FHSS Compatible 7ch 2.4Ghz Receiver w/FS, SBus & 3 Axis Stabilizer
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__80427__OrangeRx_SF7003XS_Futaba_FHSS_Compatible_7ch_2_4Ghz_Receiver_w_FS_SBus_3_Axis_Stabilizer.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__76252__OrangeRx_GA7003XS_Futaba_FASST_Compatible_7ch_2_4Ghz_Receiver_with_3_Axis_Stabilizer_FS_and_SBus.html

myslim ze aj pre vas by to bolo vhodne riesenie, usetrenie prijimaca a kabelaze a kedze je to 7kanal este by sa dalo gyrovat aj predne koleso na stihacke alebo zadne na warbirde a podobne a este je tam aj SBus

pripadne treba zalozit samostatnu temu pre majitelov Futab a kompatibilnych vysielacov

viem ze sa primarne venujete upravam OrangeRX RX3S 3-Axis Stabilizatoru bez prijimaca
lebo sa da pripojit k roznym prijimacom a tym sa predide k mnohopocetnym verziam firmwerov
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id=853&n=letove-stabilizatory-%E2%80%93-ako-to-vidim-ja-4-zaverecna-cast

ale ja som Vam hlavne vdacny za preflesovanie firmweru v stabilizatoroch s prijimacom co mi veeelmi zjednodusilo zivot a aplikovanie v lietadle

dufam ze niesom jediny ktory to pouziva s integrovanym prijimacom .)

viem ze takto vznika mnozstvo upravenych firmwerov a potom ludia maju z toho chaos .)

vsimol som si ze ste pouzili štitkovac Brother na oznacenie verzie firmeru a kablikov, mam ho aj ja tak to si tiez musim pooznacovat, lebo mam toho doma vela, este si musim vyzistit aky mam firmwer nahrany lebo si to nepametam ale asi zatial len Ed_10

dalej som si vsimol ze sa da zjednodusit programovanie dosiek s prijimacom
http://static.rcgroups.net/forums/attachments/4/5/2/7/7/9/a8881089-96-RX3S_Flash_2.jpg

skusim sa časom tomu povenovat

este ma napadla jedna vec, vytvorit jednoduchy program a pouzit vhodny usb programator namiesto programatora D-lux atd... ten by sa pouzival na letisku a doma nastavenie by sa dalo ulozit aj do pc
ale myslim si ze aj tak ludia si to raz nastavia pre konkretne lietadlo pripadne 2-3x upravia vlastnosti po zalietani

ale tym by som vas urcite poriadne zatazil .) teda hlavne Eda

na rc groups je mnozstvo informacii a tu tiez
https://docs.google.com/document/d/1mDj ... gtv7brn85m

_________________
T-rex 600 ESP, Mini Prôtos, Blade 230 V2, Spektrum DX8-G2, DX7-G2, DXe


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 9:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2008
Příspěvky: 3157
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Nuž, to bude asi trochu problém.
Naša doterajšia kooperácia s Edom na úpravách pôvodného softvéru Open Stabilizéra od Johna RB prebiehala tak, že my sme vyjadrili čo sa nám na činnosti pôvodného softu nepáči a Edo zmeny postupne realizoval. Ono sa to ľahko a rýchlo povie, ale ono to nejaký čas trvalo - bol to istý proces.
Po doladení a odsúhlasení, že to funguje tak ako sme si predstavovali, bola na našej stránke zverejnená "finálna" verzia: najprv Ed_10, potom Ed_11 a tiež Ed_20.
Podstatné bolo, že z obidvoch strán (Edo aj my) bol záujem o takéto úpravy softvéru.

Teraz je to ale iné: ani Edo a ani my nevlastníme vysielač Futaba (a nepoužívame letové stabilizátory integrované do RC prijímača), takže absentuje nejaká "pohnútka" pustiť sa do nejakého dlhodobého úsilia, ktoré ani jednému ani druhému neprinesie nijaké "ovocie".

Nemôžeme samozrejme hovoriť za Eda, ale z našej strany isto nebude snaha tlačiť ho do niečoho, obzvlášť keď vieme ako je pracovne vyťažený.

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 10:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2009
Příspěvky: 805
Bydliště: okr. Blansko
Obrázky: 0
Citace:
Přijímače futaba RS3X

Lepší řešení bude integrovat do jedné krabičky s deskou stabilizátoru přijímač futaba - ve výsledku to bude ještě levnější řešení.
Odstraní se tím vnější kabeláž, např:
http://www.banggood.com/de/search/fasst ... rtType=asc


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 11.10.2016 19:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2009
Příspěvky: 754
Horší je, že sice máte perfektní softvér ale nějak se ztratil hardvér. :( Na HK je orange stabilizátor už pár měsíců backorder a i u přijímačů to vypadá, že se spíš doprodávají. Nevíte někdo, jestli ještě budou, nebo je to konec definitivní?

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.10.2016 8:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2009
Příspěvky: 805
Bydliště: okr. Blansko
Obrázky: 0
Citace:
Nevíte někdo, jestli ještě budou, nebo je to konec definitivní?


Zaznamenal jsem, že se objevila a zase zmizela z nabídky nová verze stabilizátoru.
Pořád je co dělat :-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.12.2016 21:31 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 21.7.2012
Příspěvky: 124
Pouzivate niekto tento stabilizator v spojeni s CCPM signálom ? Akosi mi "dosli" kanale. Len nevie ci sa da pouzit tento upraveny software alebo to musi byt original od johnRB ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 06.12.2016 9:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.1.2010
Příspěvky: 1110
Bydliště: PN - SK
ma cevaro stranke maju aj ccpm verziu softu. zacal som to skusat, fungovalo (a potom som projekt musel zalozit koli inym prioritam :( )


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz